انواع خرابی هارد دیسک

خوشبختانه هارد دیسک ها به طور مکرر خراب نمی شوند اما با این وجود، کاربران زیادی هستند که نگران خراب شدن هارد دیسک هایشان هستند. امروزه ما به سیستم های کامپیوتریمان وابسته هستیم و خراب شدن هارد دیسک می تواند پیامدهای زیانباری برایمان به ارمغان بیاورد.

با خراب شدن هارد دیسک، عکس هایی که با دوربین دیجیتال گرفته ایم، مقالات نهایی دانشگاهی که مدت زمان زیادی بر روی آن ها کار کردیم، گزارش های کاری که قول تحویل به موقع آنها را داده ایم و … در معرض خطر نابودی هستند و این می تواند برای کاربر نگران کننده باشد. در اینجا ما اولین کارهایی را که شما در هنگام خرابی هارد دیسک باید انجام دهید را آموزش می دهیم.

تشخیص دلیل خرابی هارد دیسک

پیدا کردن دلیل خرابی هارد دیسک خود یک گام حیاتی در بازیابی موفقیت آمیز اطلاعات شما است. گاهی اوقات پیدا کردن دلیل خرابی هارد دیسک خیلی راحت انجام می شود و در برخی مواقع دیگر به سختی انجام می شود. اگر هارد دیسک شما در اثر آسیب فیزیکی یا آب خراب شده باشد معمولا شما می توانید بگویید که رخداد خاصی موجب از بین رفتن اطلاعات شما شده است. با این حال اگر شما خرابی منطقی را تجربه کرده باشد یا هارد دیسک خیلی قدیمی داشته باشید ممکن است پیدا کردن دلیل دقیق خرابی دشوار باشد.

در ادامه به برخی از مواردی که در هنگام برخورد با خرابی هارد دیسک باید در نظر بگیرید اشاره شده است:

  • تجهیزات کامپیوتری شما قدیمی و تاریخ گذشته است؟ اگر پاسخ بله است، ممکن است  هارد دیسک شما به طور فیزیکی خراب شده باشد.
  • آیا اخیرا سیستم عامل خود را تغییر داده اید؟ به عنوان مثال، یک بخش جدید از نرم افزار را بر روی دستگاه نصب کرده اید.  نرم افزار جدید ممکن است با قابلیت خواندن از حافظه کامپیوتر شما تداخل داشته باشد.
  • آیا نرم افزار ویروس یاب شما به روز است و شما اخیرا سیستم خود را اسکن کامل کرده اید؟ اگر جواب نه است، پس ممکن است هارد دیسک توسط نرم افزار مخرب که روی داده های شما تاثیر می گذارد آلوده شده باشد..
  • آیا کامپیوتر یا هارد دیسک شما در معرض آسیب های فیزیکی قرار گرفته است؟ مثلا در درجه حرارت بالا (از جمله حرارت های تولید شده توسط  خود دستگاه)، مایعات و نیروی فیزیکی قرار گرفته است؟

گام بعدی شما جهت رفع مشکل هارد دیسک

اهمیت اطلاعات از بین رفته و علت خرابی آن ها، مسیر بعدی شما را تعیین می کند. اگر خرابی شما منطقی باشد (ناشی از یک برنامه یا ویروس)، برنامه های بازیابی هارد دیسک مختلفی در بازار وجود دارد.  اگر اطلاعاتی که می خواهید بازیابی کنید خیلی مهم نیستند، پس تلاش برای بازیابی این اطلاعات با یکی از این نرم افزارها یک گزینه قابل قبول است.

این احتمال وجود دارد که  شما بتوانید اطلاعاتی که از بین رفته است را با یکی از این ابزارها بازگردانید، اگر اطلاعات شما بسیار مهم هستند، ممکن است ترجیح دهید که یک حرفه ای برای بازیابی اطلاعات شما اقدام کند.

آسیب فیزیکی به هارد دیسک برای بازگرداندن  اطلاعات کمی سخت تر است و ما به افرادی که بی تجربه هستند توصیه نمی کنیم که کامپیوتر خود را در خانه باز کنند و برای تعمیر آن تلاش کنند. این کار، کار یک فرد متخصص می باشد.

تشخیص انواع خرابی هارد دیسک
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

نوشته های مرتبط
bad sector the hard drive