جلوگیری از حمله باج افزار

ما در گروه بازیابی اطلاعات ایران هارد، تماس هایی از مشتریان دریافت می کنیم که می پرسند: آیا می توانیم به آنها کمک کنیم تا هاردهای آلوده به باج افزار را بازیابی کنند؟ بهترین توصیه ای که ما می کنیم این است که، از آلوده شدن اطلاعات شما که موجب از بین رفتن داده ها می شود جلوگیری کنید.

باج افزار چیست؟

باج ابزار یک نوع نرم افزار مخرب است که به صورت مخفی بر روی سیستم شما نصب می شود، تا اطلاعات شما را رمزگذاری یا قفل کند یا کامپیوتر شما را غیر فعال می کند، تا زمانی که شما یک مبلغ را به سازنده باج افزار پرداخت کنید. باج افزارها در سازمان ها موجب از دست دادن داده های حساس و اختصاصی، زیان های مالی و آسیب های بالقوه به شهرت سازمان و اختلال در عملیات سازمانی می شود. برای کاربران خانگی ، باج افزارها به معنای از دست دادن فایل هایی مانند عکس ها و فیلم های خانوادگی می شود.

باج افزارها عمری چند ساله دارند. در گزارش اخیر FBI آمده است که باج افزارها در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته اند و تا سال ۲۰۱۶ این حملات سایبری ادامه پیدا می کند. علاوه بر این FBI پیش بینی می کند اگر افراد و سازمان ها از این نوع حملات پیشگیری نکنند این حملات سایبری همچنان رشد می کند. در همین راستا آزمایشگاه Kaspersky در ماه می ۲۰۱۶ یک مطالعه انجام داد و گزارش داد که ۴۳ درصد از کاربرانی که به اینترنت متصل می شوند نمی دانند که باج افزار چیست. علاوه براین ۴۴ درصد از کاربران نمی دانند که در یک حمله باج افزاری چه اطلاعاتی می تواند به سرقت برود. در نتیجه هنوز هم تعداد زیادی از کاربران کامپیوتری با این نوع حملات سایبری آسیب پذیر هستند.

 

کامپیوتر چگونه توسط باج افزار آلوده می شود؟

در یک حمله معمولی، جنایتکار یک ایمیل رسمی با یک لینک به یک وب سایت مخرب یا سایتی که پیگرد قانونی دارد، برای شما ارسال می کند. کاربر ایمیل را باز می کند و روی لینک کلیک می کند و کامپیوتر به نرم افزار مخرب آلوده می شود. پس از آن نرم افزار رمزگذاری فایل ها را آغاز می کند و وقتی شما فایل را می خواهید باز کنید، تازه متوجه این موضوع می شوید. توجه داشته باشید که چنانچه یک درایو خارجی متصل شده داشته باشید و یا اینکه به شبکه وصل باشید، این باج افزار به سیستم های دیگر انتقال داده می شود. همچنین این مجرمان به وب سایت های قانونی یک کد می فرستند و از نرم افزارها به صورت غیر مجاز استفاده می کنند.

آیا می توان از آلوده شدن به باج افزار جلوگیری کرد؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که خطر ابتلا به باج افزار وجود دارد. ایمیل های اصلی را شناسایی کنید و ایمیل هایی که مشکوک هستند را حذف کنید. سیستم عامل و نرم افزارهای خود را به روز نگه دارید. Patche های شناخته شده را به کار ببرید. نرم افزار آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید. و در آخر از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر کامپیوتر آلوده شد چه باید بکنید؟

به محض اینکه از آلودگی آگاه شدید، بلافاصله هر فعالیتی که به اشتراک گذاری فایل مرتبط است را قطع کنید. از نرم افزار آنتی ویروس خود برای تعیین زمان و محل ابتلا به آلودگی استفاده کنید. میزان آلودگی و آسیب را ارزیابی کنید. آلودگی و هرگونه فایل آلوده را حذف کنید. درنهایت فایل های پشتیبان خود را بازیابی کنید.

نکته بسیار مهم:

از یک برنامه پشتیبان به عنوان بخشی از استراتژی پیشگیری و همچنین محافظت اطلاعات در مقابل از دست رفتن اطلاعات، بر اثر خرابی درایو یا خطای انسانی استفاده کنید. از آنجا که هر تلاش برای بازیابی اطلاعات دارای هزینه های زمانی و منابع و پرداخت پول است. باج افزار ممکن است که یک خطر بزرگ باشد. شما اساسا به جنایتکار پول می پردازید تا کلید رمزگذاری را به شما بدهد و پس از آنکه پول پرداخت کردید کلید را دریافت خواهید کرد. با یک پشتیبان کامل از سیستم، شانس بسیار خوبی برای بازیابی اطلاعات خود بدون پرداخت هزینه خواهید داشت.

جلوگیری از حمله باج افزار
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

نوشته های مرتبط
Prevention for missing information