هارد دیسک توسط کامپیوتر شما شناسایی نمی شود؟

عدم شناسایی هارد دیسک توسط کامپیوتر می تواند ناشی از اتصال باشد. اگر هارد دیسک شما یک مشکل داخلی داشته باشد ممکن است نیاز به تعمیر هارد دیسک باشد اما اگر کامپیوتر شما، هارد دیسک شما را شناسایی نکند شما می توانید تلاش کنید چند روش عیب یابی را برای تست هارد دیسک خود در کامپیوترتان انجام دهید. اگر به تازگی ، یک هارد دیسک جدید نصب کرده اید، ابتدا تصور نکنید که کامپیوتر آن را شناسایی نمی کند، زیرا هارد دیسک جدید است. اگر روش های عیب یابی کار نمی کنند، بهتر است با سازنده دستگاه تماس بگیرید. در نهایت، قبل از هر گونه عیب یابی، مطمئن شوید که کامپیوتر خاموش شده و منبع برق قطع شده است.

چه چیزی می تواند موجب عدم شناسایی هارد دیسک توسط کامپیوتر شود و چگونه رفع می شود؟

مطمئن شوید هارد دیسک در قسمت setup سیستم “on” است:

ممکن است در setup سیستم کامپیوتری شما، یا بایوس یا CMOS، سوئیچ هارد دیسک شما on نشده باشد. در اکثر کامپیوتر های شخصی، با فشار دادن کلید  F2 سیستم به قسمت Setup می رود. در قسمت بایوس تنظیمات on/off پایه وجود دارد. عدم شناسایی هارد دیسک توسط کامپیوتر خیلی ساده با on کردن سوئیچ هارد دیسک رفع می شود. بسته به نوع کامپیوتر شما، ممکن است روش های مختلفی برای ورود به setup وجود داشته باشد بنابراین اول باید تولید کننده را بررسی کنید.

خرابی یا وصل نبودن کابل دیتا را بررسی کنید:

ممکن است اتصال روی مادربورد یا هارد دیسک شما خراب و یا ضعیف باشد. اگر کابل دیتا آسیب دیده باشد و یا درست وصل نشده باشد هارد دیسک شما توسط سیستم شناسایی نمی شود. برای تست اتصال می توانید کابل را با یک کابل دیگر جایگزین کنید. اگر با تعویض کابل مشکل شما رفع نشد بنابراین مشکل از کابل نیست.

تست حالت چرخش درایو:

اگر شما فکر می کنید هارد دیسک شما چرخش ندارد می توانید برای تست عملیات هارد دیسک از تکنیک های زیر استفاده کنید:

  • اگر کامپیوتر شما چرخش ندارد می توانید کامپیوتر را خاموش کنید و آن را بررسی کنید، کیس کامپیوتر را باز کنید و کابل دیتا را از درایو جدا کنید.سیستم را دوباره روشن کنید و منتظر بمانید تا درایو شروع به چرخش می کند. شما باید صدا یا لرزش کمی را از رایانه بشنوید و یا احساس کنید این به معناست که درایو می چرخد.
  • اگر درایو شما هنوز کار نمی کند اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه کافی برای رایانه شما وجود دارد چونکه این منبع تغذیه است که به هارد دیسک اجازه کار کردن می دهد.

یک هارد دیسک ممکن است به دلایل مختلفی نچرخد یکی از رایج ترین این دلایل آسیب فیزیکی است. اگر احساس می کنید که هارددیسک شما به تازگی خراب شده است و یا براساس ریختن آب آسیب دیده است، به احتمال زیاد این می تواند منبع مشکل باشد.

کامپیوتر نمی تواند اطلاعات را بخواند:

یکی دیگر از دلایلی که کامپیوتر شما نمی تواند هارد دیسک را شناسایی کند خراب شدن اطلاعات است. ممکن است به تازگی ویروسی شده باشید، و یا داده شما overwritte [۱]شده باشد، در این صورت شما فقط به اطلاعاتی که در هارد دیسک شما ذخیره شده است دسترسی دارید. راه حل ساده برای حل این مشکل این است که تمام اطلاعات را روی هارد دیسک حذف کنید، نسخه های پشتیبان از داده های خود بگیرید و دوباره شروع کنید.

اگر با این روند آشنا نیستید، و یا اگر نسخه پشتیبان از اطلاعات خود ندارید این بهترین راه حل نیست، بهتر است که با ما تماس بگیرید و یا ایمیل بفرستید قطعا ما می توانیم شما را راهنمایی کنیم.

در صورتی که عیب یابی اتصال هارد دیسک با شکست مواجه شد،مرکز بازیابی اطلاعات ایران هارد  می تواند شما را در بازیابی هر گونه اطلاعات از دست رفته کمک کند.

[۱] اور رایت: اگر به اندازه ظرفیت هارد اطلاعات جدید داخل هارد ریخته شود به هیچ عنوان اطلاعات قبلی بازیابی نمی شود.

عدم شناسایی هارد دیسک توسط کامپیوتر
۳.۶ (۷۱.۶۷%) ۱۲ votes

نوشته های مرتبط
bad sector the hard driveSeveral simple ways to increase hard drive speed