حافظه SSD

درایو های جامد یا همان SSD به انگلیسی (solid-state drive) که گاهی به نام دیسک جامد و یا دیسک الکترونیکی نیز شناخته می‌شود (گرچه دارای هیچ‌گونه «صفحه دیسک» و یا «موتور چرخان» نیست) یک ابزار حافظه است که از تراشه‌ای برای ذخیره سازی دائم داده‌ها استفاده می‌کند.

حافظه SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای هاردهای (HDD (Hard Disk Drive شود. در واقع SSD حافظه ای مبتنی بر حافظه‌ی فلش است (همان حافظه فلش خودمان البته در سایز بزرگتر) که در مقایسه با هارد دیسک‌های قبلی برق کمتری مصرف می‌کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. هارد دیسک‌های معمولی HDD صفحاتی به نام پلاتر و هد دارند که این هد اطلاعات را از روی صفحات می‌خواند. بر خلاف آن، هیچ کدام از اجزاء داخلی SSD در حال چرخش نیستند و یک حافظه فلش است که فوق العاده محکم و بادوام است. در نتیجه در اثر سقوط از ارتفاع کاملاً مقاوم بوده و نسبت به HDD معمولی دوام بیشتری دارد.از آنجایی که مزایای استفاده از SSD ها قابل توجه هستند، به لحاظ قیمت نیز با هاردهای معمولی کاملاً متفاوت‌اند.

 این نوعدرایوها گران قیمت بوده و طبعاً لپ تاپ های مجهز به SSD گرانتر از لپ تاپ های مبتنی بر HDD هستند. SSD هم سرعت عملکرد بیشتری دارد و هم از نظر میزان مصرف انرژی، برق کمتری مصرف می‌کند که بدنبال آن موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ نیز می‌گردد. با این حال از نظر میزان ذخیره سازی داده‌ها نسبت به HDD ظرفیت کمتری دارد. درحقیقت اگرچه SSD سرعت بالا و افزایش عمر باتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد اما به لحاظ حجم داده‌هایی که ذخیره می‌کند کمتر است. علیرغم آن، بازار رایانه‌های همراه در راستای بهره گیری از مزایای SSD گام برمی دارد و از آنجاییکه SSD ها عملکرد بهتری دارند و بطور بالقوه عمر باتری را افزایش می‌دهند، ارزش هزینه کردن دارند.

ریکاوری از تمام ماشین های مجازی