تعریف هارد دیسک یا HDD

هارد دیسک یا هارد درایو یکی از قطعات اصلی کامپیوتر است که از یک یا چند صفحه شبیه صفحه‌های گرامافون که سطح آن‌ها با مواد شیمیایی مثل کبالت پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ذخیره نمود. این قطعه‌ی سخت‌افزاری علاوه‌بر صفحه‌های مذکور حاوی هدهای خواندن/نوشتن، ساز و کار تعیین محل هد (پارکینگ)، و موتوری است که در محفظه‌ای جای داده شده تا از آلودگی‌های خارجی در امان باشد.

این محیط محافظت شده در هنگام کار به هدها امکان می‌دهد تا به اندازه ۱۰تا ۲۵ میلیونیم اینچ از سطح صفحه‌ای که عموماً ۳۶۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه می چرخند فاصله بگیرند، بنایراین حجم داده‌های قابل ذخیره‌سازی و سرعت دستیابی به آن‌ها نسبت به فلاپی‌ دیسک‌ها بسیار بیشتر است. در هارد دیسک‌های جدید که به آن‌ها دوربالا نیز گفته می‌شود، سرعت چرخش دیسک به ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه (RPM) می‌رسد.

ظرفیت هارد دیسک‌ها به مراتب از یواس‌بی فلش‌ها بیشتر بوده و هر روز به ظرفیت آن‌ها افزوده می‌شود . به عنوان مثال امروزه ظرفیت متوسط هاردها در حدود ۸ ترابایت است. بیشترین ظرفیت یک هارد درایو مربوط به BarraCuda Pro می‌باشد که شرکت سیگیت از آن رونمایی کرده. 

 

شناخت بهتر هارد دیسک

 

برد الکترونیکی هارد دیسک:

بهترین راه برای اینکه بفهمیم یک هارد دیسک چگونه کار می‌کند این است که نگاهی به درون آن داشته باشیم. بخاطر بسپارید که باز کردن یک هارد دیسک باعث خرابی آن می‌شود، بنابراین این کار چیزی نیست که شما بتوانید در خانه امتحان کنید مگر اینکه یک هارد دیسک از بین رفته داشته باشید.

هارد دیسک در واقع یک جعبه آلومینیومی مهر و موم شده می‌باشد که برد الکترونیکی کنترل کننده در یک طرف آن ضمیمه شده است. همچنین کنترلرهای الکترونیکی، سیستم خواندن/نوشتن و همچنین موتور که صفحات را می‌چرخاند در داخل آن وجود دارند.
این مدارات الکترونیکی یک میدان مغناطیسی بر روی سطح دیسک (برای خواندن) و یک میدان مغناطیسی نیز بر روی بیت‌ها که البته با میدان اولی متفاوت است(برای نوشتن)ایجاد می‌کنند، این اجزای الکترونیکی بر روی یک برد کوچک جمع شده‌اند تا از دیگر اجزاء جدا شوند.

 

مدیا یا همان بدنه هارد دیسک:

در قسمت زیرین بورد اتصالات موتور چرخاننده صفحات قرار دارد و همچنین حفره‌های فیلتر شده (برای جلوگیری از ورود گرد و غبار) برای یکسان کردن فشار هوای بیرون و درون هارد دیسک قرار دارد .
با برداشتن پوشش هارد دیسک قسمت درونی هارد دیسک آشکار می‌شود که بینهایت ساده ولی بسیار دقیق و مختصر می‌باشد:

دیسک‌ها (Platters): این صفحات معمولاً با سرعت ۳۶۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه (rpm) در هنگام فعالیت درایو چرخش می‌کنند. این صفحات به شکلی ساخته شده‌اند تا تحمل این چرخش را داشته باشند، همچنین این صفحات بسیار صاف و صیقلی هستند (بطوری که شما در آن می‌توانید مثل آیینه تصویر خود را ببنید)
بازوی متحرک (Arm): این قطعه هد خواندن/نوشتن را در بالای صفحات نگهداری می‌کند و بوسیلۀ دستگاهی که در قسمت گوشۀ بالا قرار دارد کنترل می‌شود. بازو قادر است هدها را از مرکز تا لبۀ صفحات حرکت دهد. مکانیزم عمل بازو و دستگاه آن بسیار دقیق و سریع می‌باشد. یک بازو در یک هارد دیسک معمولی فاصلۀ بین مرکز تا لبۀ دیسک‌ها را می‌تواند ۵۰ بار در ثانیه طی کند. دیدن این عمل از نزدیک حتماً شما را متحیر خواهد کرد!

 

صفحات و هدها:

برای افزایش مقدار اطلاعاتی که درایو قادر است ذخیره کند اکثر هارد دیسک‌ها دارای سیستم چند دیسکی (Multi Platters) هستند. 

بعضی از درایوها از یک کانال مارپیچ صوتی (Voice Coil) استفاده می‌کنند، همان تکنیکی که در بلندگو برای به لرزش درآوردن مخروط بلندگو استفاده شده در اینجا نیز برای حرکت بازوها استفاده می‌شود.

 

Facebook
Telegram
Twitter
LinkedIn

مطالب مرتبط

عضو خبرنامه بشید و از اطلاعاتتان محافظت کنید

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *