Skip to content

ریکاوری هارد سوخته

4.9
(9)

 

هارد سوخته به هاردهایی که توانایی روشن شدن ندارند اطلاق می‌شود. اگر هارد شما روشن نمی‌شود، اگر هارد روشن می‌شود اما توسط سیستم شناسایی نمی‌شود، اگر هارد روشن می‌شود و بعد از مدتی دوباره خاموش می‌شود و اگر صدای کلیک کردن یا غژ غژ عیجبی می‌شنوید پس شما با مشکل سوختن هارد مواجه شده‌اید. علت سوختن هارد چیست؟ از کجا متوجه شویم که هارد ما سوخته است؟ چگونه عملیات ریکاوری هارد سوخته را انجام دهیم؟

 

علل سوختن هارد

یکی از شایعترین علل سوختن هارد این است که فرد کابل برق منبع تغذیه را به صورت اشتباه به هارد وصل کرده است و گاهی اوقات به علت مشکل منبع تغذیه یا توسط شوک الکتریکی حاصل می‌شود. وقتی که به هارد برق زیادی وارد می‌شود چه مشکلی پیش می‌آید؟ ورود برق زیاد به هارد منجر به آسیب دیدن PCB یا برد هارد که روی شاسی هارد نصب شده می‌شود. برد هارد نقش مهمی را در هارد دیسک ایفا می‌کند و اگر آسیب ببیند می‌تواند مشکلات مختلفی را به وجود بیاورد. برد هارد یک کنترل کننده است که در پشت هارد واقع شده و جریان برق را کنترل می‌کند.

هنگامی که هارد کار می‌کند، جریان برق از برد هارد عبور و بعد وارد هارد می‌شود. به این ترتیب، موتور اسپیندل شروع به چرخش می‌کند و هدهای خواندن و نوشتن می‌توانند حرکت کنند. دستورات خواندن و نوشتن از طریق برد به هارد منتقل می‌شود. به همین علت است که برد هارد در عملکرد نقش مهمی دارد. در یک هارد دیسک فقط PCB احتمال سوختن دارد. متاسفانه برد می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله فرسایش، افزایش گرما و غیره خراب شود.

 

نشانه‌های هارد سوخته

 از نشانه‌های سوختن PCB می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بوی سوختگی: اگر از هارد خود بوی سوختگی عجیب و غریبی می‌شنوید پس احتمالا برد هارد شما سوخته یا آسیب دیده است.

گرم شدن خیلی سریع: هنگامی که هارد کار می‌کند حرارت ثابتی ایجاد می‌شود. اگر هارد شما سریعتر از همیشه گرم می‌شود پس احتمالا برد کنترلر هارد شما آسیب دیده است.

کند شدن هارد: وقتی که هیچ خطایی نمایش داده نمی‌شود اما هاردتان کند شده، این نشان می‌دهد که چیزی در هارد شما آسیب دیده است، در این حالت باید PCB مورد بررسی قرار گیرد.

عملکرد ضعیف کامپیوتر: قطع شدن برق یا شوک‌های الکتریکی (افزایش و کاهش ناگهانی جریان برق) می‌تواند آسیب جدی به PCB وارد کند.

صدای کلیک عجیب و غریب: همانطور که می‌دانید یکی از موثرترین روش‌های تشخیص خرابی فیزیکی هارد شنیدن صدای کلیک کردن یا غژ غژ است. اگر چنین صدایی از هارد خود می‌شنوید این بدان معناست که برخی از خرابی‌های فیزیکی از جمله شکسته شدن برد در هارد شما رخ داده است.

درایوهای شما در هنگام بوت ظاهر نمی‌شود: اگر هارد اینترنال دارید سیستم عامل شما از طریق آن بوت می‌شود. بنابراین اگر سیستم شما بوت نمی‌شود و درایوها ظاهر نمی‌شوند ممکن است مشکلی در مدار هارد شما به وجود آمده باشد.

توقف چرخش هارد: به طور کلی هنگام خواندن یا نوشن اطلاعات از هارد، پلاتر هارد دیسک می‌چرخد. بنابراین اگر هارد شما نمی‌چرخد ممکن است به این علت باشد که هارد برق دریافت نمی‌کند و در این وضعیت برد می‌تواند مشکل اصلی باشد.

 

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

برای ریکاوری هارد سوخته تکنسین‌های متخصص و آموزش دیده مرکز تعمیر هارد ایران هارد PCB آسیب دیده را تعویض می‌کنند. در ۹۹% موارد ما موفق به بازیابی اطلاعات هارد سوخته کاربر بوده‌ایم. برای موفقیت در بازیابی اطلاعات چند مورد وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

*در صورتی که هر گونه علائم سوختن PCB را مشاهده کردید از هارد استفاده نکنید و سیستم خود را خاموش و روشن نکنید.

*هارد را به واحد برق دیگری وصل نکنید زیرا باعث آسیب بیشتر به هارد می‌شود.

*کار کردن با هارد باعث آسیب رساندن به موتور و هد خواندن/نوشتن می‌شود، ممکن است پلاتر آسیب ببیند و خراشیده شود.

*برد یا PCB را با برد سایر هاردها تعویض نکنید حتی اگر یک مدل و فریم‌ویر داشته باشند. زیرا موجب آسیب بیشتر به هارد خواهد شد. برای تعویض برد PCB و بازیابی اطلاعات هارد، کد فریم‌ویر، میکروکد باید کاملا مطابقت داشته باشد و همچنین به ابزار ریکاوری فریم‌ویر خاص و خواننده قطعات برد الکترونیکی که حاوی چیپست MCU تعبیه شده است نیاز دارد.

بدون داشتن کدهای فریم‌ویر اورجینال و خواننده PCB اروجینال، ریکاوری اطلاعات هارد غیر ممکن است. بسیاری مشتریان سعی دارند خودشان PCB خریداری کنند و تعمیرات را انجام دهند که باعث ایجاد خسارات بیشتر می‌شوند و اصلا بهبودی حاصل نمی‌کنند.

ایران هارد موفق شده است اطلاعات هارد سوخته مانند هاردهای سیگیت، وسترن دیجیتال، سامسونگ، توشیبا، هیتاچی و بسیاری از هاردهای دیگر را بازیابی کنند. متخصصان ما به شما این اطمینان را می دهند که اطلاعات شما را به صورت امن و مطمئن بازیابی کنند. جهت مشاوره رایگان با متخصصین ایران هارد تماس بگیرید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.9 / 5. میزان امتیاز 9

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *