۸ راهکار جهت جلوگیری از نابودی کامل اطلاعات RAID

۸ راهکار جهت جلوگیری از نابودی کامل اطلاعات RAID

 

اگر ساختار RAID از بین رفته یا با از دست دادن اطلاعات مواجه هستید، با رعایت این ۸ راهکار جهت جلوگیری از نابودی کامل اطلاعات RAID می‌توانید میزان خسارت را کاهش دهید:

۱- قبل از انجام هر تغییر سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری از اطلاعات داخلRAID بکاپ تهیه کنید و حتما آن را بازبینی کنید.

۲- به هیچ عنوان درایوهای RAID را اسکن دیسک نکنید. درحالی‌که اسکن دیسک می‌تواند در سیستم‌های تک درایوی که به‌منظور بالا بردن سرعت و پایین آوردن خطاهای هارد استفاده می‌شود مفید باشد اما در ساختار RAID به هیچ وجه.

در ساختار RAID اکثر خرابی‌ها و تناقض‌ها در سطح آن اتفاق می‌افتد(درایوهای غیرهمگام، بد بازسازی‌ شده و غیره) که اجرای اسکن دیسک در این موارد می‌تواند باعث تغییرات مضر و برگشت‌ناپذیری به ساختار فایل‌های سیستمی شود.

۳- هیچ‌گاه یک هاردی که در ساختار RAID خراب شده(Failed Drive) را با درایوی که قبلاً قسمتی از یک سیستم RAID بوده یا در جای دیگری کار می‌کرده جایگزین نکنید، همیشه درایو جایگزین را قبل از استفاده صفر کنید یا ترجیحا از هاردهای نو و آکبند استفاده نمایید.

۴- اگر یک درایو صداهای مکانیکی غیرمعمولی دارد(تق تق،خش خش،بوق میزند و…) سریعا آن را خاموش‌ کنید. یک درایو خراب از نظر مکانیکی که هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند شدت از دست رفتن اطلاعات را افزایش و شانس بازیابی اطلاعات را کاهش دهد.

۵- درایوها را قبل از خارج کردن از سرور به ترتیب شماره گذاری کنید.

۶- توصیه می‌کنیم بعد از اینکه برای RAID‌تان مشکلی پیش آمد به‌ هیچ‌ عنوان آن‌را بازسازی (Rebuild) نکنید.

۷- اما اگر به توصیه بالایی ما گوش ندادید و درحین فرآیند بازسازی با مشکل و خطا مواجه شدید، تلاش دوباره‌ای برای بازسازی انجام ندهید.

۸- بعد از وضعیت نوسان برق در سیستم‌های RAID، اگر فایل سیستمی خراب به نظر رسید یا داده‌ها غیرقابل دسترسی بودند، به هیچ‌وجه از نرم افزار و ابزارهای تعمیر درایو استفاده نکنید.

سخن آخر:

توصیه ما به شما این است که قبل از هرگونه اقدامی با متخصصین ایران هارد مشاوره کنید. ما به شما در مورد انواع خرابی‌های RAID و سرور کمک می‌کنیم.

 

Facebook
Telegram
Twitter
LinkedIn

مطالب مرتبط

عضو خبرنامه بشید و از اطلاعاتتان محافظت کنید

دیدگاه شما


دیدگاه خود را برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *