خانه » مرکز ریکاوری Raid » راهنمای اصولی بازیابی اطلاعات از RAID | راهنمای آسان گام به گام

راهنمای اصولی بازیابی اطلاعات از RAID | راهنمای آسان گام به گام

فهرست و عناوین مقاله

همان طور که می‌دانید RAID یک ساختار پیچیده و البته هوشمندانه‌ است که بیشتر در سرور‌ها، SAN‌ها و NAS‌ها بکار گرفته می‌شود و برای افزایش عملکرد، بالا رفتن سرعت انتقال و حفظ امنیت اطلاعات ایجاد شده است. البته با همه‌ی این تعاریف، هر سیستمی ایرادات و خطاهایی را دارد و ممکن است خطراتی را برای پاک شدن یا از دسترس خارج شدن اطلاعات بهمراه داشته باشد.به همین دلیل چند توصیه برای ریکاوری raid سرور به شما خواهیم کرد.

زمانی پیش میاد که دسترسی به اطلاعات riad سرور خود ندارید و درست اینجاست که باید سراغ ریکاوری Raid رفت تا هر چه زودتر خود و سازمان را از خطرهای احتمالی از بین رفتن اطلاعات نجات داد. پس بهتر است نکاتی را درباره‌ی نحوه ریکاوری Raid و خطرات ناشی از دستکاری‌های ناشیانه بدانید و به آن‌ها عمل کنید.

جزئیات و تکنیک های بازیابی اطلاعات RAID چیست؟

شما می توانید اطلاعات بسیاری در مورد RAID و نحوه کار آن پیدا کنید ، اما تقریباً هیچ چیز در مورد تکنیک های بازیابی اطلاعات RAID پیدا نخواهید کرد. این راهنما شامل اطلاعات و توصیه های دقیق در مورد نحوه ریکاوری آرایه‌های RAID پس از خرابی آنها است.

البته باید اشاره کنیم، با این حال، اگر اطلاعات مهم در سرور شما وجود داشته باشد، اگر از یک مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات RAID باتجربه استفاده کنید، شانس اینکه دوباره اطلاعات خود را ببینید خیلی بیشتر خواهد بود. یکی که هر روز با موارد ریکاوری RAID سرور سر و کار دارد.

چه بخواهید و چه نخواهید ، شما یک مبتدی هستید و مبتدیان اشتباه می‌کنند یا سرنخ های مهم مربوط به نحوه بازیابی اطلاعات RAID را از دست می دهند.

شما به معنای واقعی کلمه می توانید ساعت ها و روزها به تلاش برای ریکاوری اطلاعات از سرور خود بپردازید، ولی بی فایده باشد.

ریکاوری RAID و نحوه مواجه با آن

ریکاوری اطلاعات RAID یه صنعت در حال رشد است و اطلاعات کمی درباره آن وجود دارد. در این مطلب سعی می‌کنیم همه‌ی چیزهایی که درباره ریکاوری اطلاعات از RAID باید بدانید بیان کنیم تا شاید کمکی باشد برای کسانی که سیستم‌های سرور و Raid شان (رید) دچار حادثه شده و یا به هر نحوی اطلاعاتشان در معرض از دست رفتن می‌باشد.

اولین قدم بعد از بوجود آمدن مشکل و خرابی raid حفظ خونسردی و عدم انجام دستکاری‌های ناشیانه‌ای است که ممکن است به دست خود، خود را به دردسر بیاندازید.

به یاد داشته باشید در ۹۵ درصد مواردی که کار ریکاوری را پیچیده و یا حتی غیرممکن میسازد خطاهای انسانی می‌باشد، یعنی کاربران سعی می‌کنند خودشان اقدام به ریکاوری یا بازسازی Raid کنند. اصطلاحا به این اقدام، ریکاوری DIY گفته می‌شود. (DO It Yourself)

توصیه اول: داشتن دانش ریکاوری RAID

اگر شناختی از سیستم‌های سروری و ساختار Raid ندارید توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان بعد از بوجود آمدن مشکل دستکاری ناشیانه‌ای انجام ندهید و حتی اگر این دانش را هم دارید باز هم همین توصیه را می‌کنیم چون نحوه ریکاوری Raid  یا بازیابی اطلاعات سرور با نحوه کار کردن با آن‌ها کاملا متفاوت است و دانش مختص به خود را لازم دارد.

برای ارائه خدمات بازیابی اطلاعاتRAID، ما به طور منظم با انواع سیستم‌های RAID که حتی شامل پیاده سازی RAID‌های ترکیبی می‌باشد، کار می‌کنیم تا در هر نوبت راه حلی نوآورانه برای حل مشکلات کاربران در این موارد پیدا کنیم.

توصیه دوم: استفاده از RAID‌های ترکیبی

RAID‌های ترکیبی یا همان Nested RAID، به ترکیب دو سطح پیکربندی RAID که موجب بهبود سرعت و افزایش امنیت اطلاعات می‌گردد گفته می‌شود. پیاده سازی‌های متداول شامل RAID 1 + 0 (همچنین به عنوانRAID10 شناخته می‌شود) و RAID 5+0 که به عنوان RAID 50 معروف است، که هر دو برای سرورهای تحت وب، سرورهای ذخیره سازی و سایر سیستم‌ها در مواقع ضروری قابل استفاده هستند.

زمانی که شما از یک RAID ترکیبی استفاده می‌کنید، باید فورا سیستم پشتیبان گیری مناسب را نیز تنظیم و راه اندازی کنید. اصولا خود RAID یک جایگزین برای روش‌های پشتیبان‌گیری مناسب نیست و حتی اگر سیستم RAID خود را نیز به بهترین نحو ممکن راه اندازی کرده باشید گاهی اوقات ایرادات فیزیکی سرور می‌تواند اطلاعات را از دسترس شما خارج کند و برای شما دردسر بیافریند.

  • خطا در RAID‌های ترکیبی

داستان RAID‌های ترکیبی که با خطا مواجه می‌شوند، تا حد زیاد به نحوه آرایش هاردها و نوع کاربری که از آن می‌شود بستگی دارد. در بیشتر مواقع، تنظیمات RAID‌های ترکیبی به گونه‌ای انجام شده که می‌تواند خطا در چند هارد را نیز تحمل کند. برای مثال، RAID 0+1، می‌تواند بعد از، از کار افتادن یک هارد به کار خود ادامه دهد. به این ترتیب که هارد دیسک خراب به ندرت موجب ایجاد مشکل در سیستم و از دست رفتن اطلاعات می‌شود اما با این وجود، RAID 0+1 می‌تواند در این زمان کمتر متحمل خسارت و از دست دادن داده‌ها شود.

توصیه سوم: استفاده از کنترلرهای استاندارد و مرغوب

اگر شما یک سیستم RAID با تحمل خطای محدود دارید، همیشه باید نگران خرابی هارد و از دست دادن اطلاعات باشید. گاهی اوقات آسیب‌هایی که به کنترلر سرور وارد می‌شود، در مواقع زیادی نیز موجب بروز مشکل در RAID می‌گردد. زمانی که عملکرد کنترلرها به مشکل بخورد، ممکن است در بسیاری از موارد مانع از دسترسی به اطلاعات و داده‌های شما شود. خطای کنترلر می‌تواند در طول بازسازی و یا کارکرد سیستم رخ دهد. در این صورت موجب از بین رفتن اطلاعات و آسیب جدی می‌شود.

توصیه چهارم: عدم دستکاری توسط افراد ناشی

خطای کاربر یکی دیگر از دلایل به خطر افتادن اطلاعات می باشد. ما  به طور مرتب RAID هایی را دریافت می‌کنیم که به دلایل مختلف، مانند فرمت کردن اشتباهی درایو، over write کردن اطلاعات و یا اشتباهات برنامه نویسی اطلاعاتشان را از دست داده‌اند. برای بازیابی اطلاعات از دست رفته، مهندسان ما باید Nested RAID را به طور تخصصی بازسازی و طراحی کنند. همچنین سیستم‌های بزرگ‌تر نیز مستعد ابتلا به حملات ویروسی هستند که می‌تواند موجب آسیب‌های جدی در عرض چند دقیقه شود.

توصیه پنجم: مرحله‌ای که پس از خرابی سرور اصلی باید طی شود

صرف نظر از این که بدانیم منبع مشکل بوجود آمده کجاست، کاری که بلافاصله پس از خرابی سرور باید به طور مستقیم انجام دهید، تا شانس شما را برای موفقیت بازیابی اطلاعات افزایش دهد این است که به سرعت سرور را خاموش کنید و به هیچ عنوان نباید قسمت‌های آسیب دیده را بازسازی (Rebuild) کنید.

این کار باعث پیچیده‌تر شدن فرآیند بازیابی اطلاعات RAID می‌شود. توجه داشته باشید که همه علامت‌هایی که قبل از بروز خطا مشاهده شده و همه کارهایی که بعد از بروز خطا انجام داده‌اید در امر ریکاوری Raid کمک می‌کند و باید ثبت شوند. دانستن این نکات برای شما، زمانی که در حال ارائه جزئیات به متخصص هستید کاربرد دارد.

همچنین به خاطر داشته باشید که ریکاوری اطلاعات RAID به تخصص و تجربه چندین ساله نیاز دارد و کاری فراتر از داشتن دانش بازیابی طلاعات هارد می‌باشد.

در ریکاوری RAID باید هم بر تکتیک‌های بازیابی اطلاعات مسلط بود و از آن مهم‌تر بر ساختار سیستم‌های سروری و RAID، تا بتوان از ترکیب دانش این دو به بهترین نحو ممکن به مطلوب‌ترین نتیجه ممکن رسید.

مراقب افراد ناشی برای ریکاوری اطلاعات Raid باشید

بسیاری از شرکت‌هایی که ادعا می‌کنند متخصص بازیابی اطلاعات هستند و همچنین ریکاوری RAID سرور انجام می‌دهند متاسفانه شناخت بسیار کمی نسبت به ساختار و سیستم RAID دارند و حتی توانایی راه اندازی یک سیستم RAID معمولی را ندارد (با کمی سوال کردن درباره RAID متوجه خواهید شد) و تا به حال حتی یک RAID سرور راه‌اندازی ننموده‌اند، چه برسد به بازیابی اطلاعات RAID و متاسفانه بعضا با اشتباهات خود باعث از بین رفتن اطلاعات مشتریان برای همیشه شده اند.

در انتخاب یک مرکز بازیابی اطلاعات دقت کنید و سعی کنید شرکتی را انتخاب کنید که تجربه، تخصص و رسمیت داشته باشد.

نکته:

در مورد تجربه کاری سوال کنید: هیچ یک از دو سیستم RAID‌های ترکیبی و غیر‌ترکیبی به یکدیگر شباهت ندارند، اما مهندسان با تجربه می‌توانند اثر مثبتی بر این کار داشته باشند و اطلاعات را مثل روز اول بازیابی کنند.

براساس تجارب ما، بیشتر حالت‌های RAID به طور کامل قابل بازیابی هستند. با این شرط که کاربران سیستم‌های خود را فورا خاموش کنند. آن را ریکاوری یا تعمیر نکنند. سیستم‌های RAID پیچیده هستند و می‌توانند از چالش‌ها و مشکلات اساسی عبور کنند. اما بازیابی اطلاعات RAID شرایط خاصی دارد که باید این شرایط به طور کامل فراهم شود تا فایل‌های آسیب دیده بتوانند به حالت قبل بازگردند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 13 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux