خانه » ✅مطالب آموزشی » ✍ بدسکتور چیست و چگونه بدسکتور هارد را تعمیر و رفع کنیم؟

✍ بدسکتور چیست و چگونه بدسکتور هارد را تعمیر و رفع کنیم؟

چگونه بدسکتور هارد را تعمیر کنیم

فهرست و عناوین مقاله

فضای ذخیره‌سازی هارد‌دیسک از تعداد زیادی سکتور یا بخش با حجم ۴ کیلو بایت تشکیل شده است. هنگامی یکی از این سکتور ها آسیب ببینند یک بدسکتور  ایجاد خواهد شد و بسته به نوع آسیب، سطح بدسکتور هم متفاوت است.

بدسکتور ها یکی فاکتور اصلی کُند شدن و عملکرد نامطلوب هارد دیسک است. زمانی که بدسکتور بیش از حد زیاد می‌شود نرم‌افزار خود هارد دستور متوقف شدن دستگاه را می‌دهد درواقع  Crash می‌کند و دیگر هارد توسط سیستم شناسایی نمی‌شود.

اما اجازه دهید قبل از این که شروع کنیم یک تذکر بسیار مهم خدمتتان بگویم. روش هایی که در ادامه مقاله بررسی می‌کنیم صرفا برای هارد هایی است که ایرادات مکانیکی و فیزیکی شدیدی نداشته باشند یا تعداد بدسکتور آنها  از ۳۰ الی ۴۰ بیشتر نباشند. توصیه می‌شود اگر اطلاعات مهم در هاردتان دارید و مطمئن نیستید هاردتان چه ایرادی دارد خودتان به هیچ عنوان وارد عمل نشوید ( هدف  این مقاله: رفع بدسکتور برای بهبود سرعت هارد و نه تعمیرات تخصصی که با ابزارالاتی مانند پی سی ۳۰۰۰ انجام می‌شوند)

بدسکتور چگونه ایجاد می‌شود؟

بدسکتور بر اثر استفاده بیش از حد، نوسانات برق، ایرادات فیزیکی، منطقی و مشکلات کارخانه‌ای به وجود می‌آید. علاوه‌بر این حتی هارد های اکبندی  پیدا می‌شوند که بر اثر جابجایی زیاد باعث وجود سکتور های خراب شده است.

البته در نظر داشته باشید که تمام سکتور های یک هارد برای خواندن و نوشتن اطلاعات نیستند، برای مثال سکتور های بخش SMART هارد که برای لاگ کردن هارد (از آسیب بخش هایی که به عنوان بخش های ناپایدار شناخته می شوند، جلوگیری می کند.) استفاده می‌شود.

بدسکتور ها به دو نوع تقسیم می‌شوند بدسکتور های فیزیکی (Hard bad sector) و بدسکتور های منطقی یا نرم‌افزاری (Soft bad sector) که نوع اول به هیچ عنوان با استفاده از نرم‌افزار قابل تعمیر نیستند و نیاز به طی فرایندی تخصصی با تجهیزاتی پیشرفته دارد، در غیر این صورت استفاده از هر گونه نرم‌افزار برای اسکن و تعمیر آن جز خراب کاری اثر دیگری ندارد.
نوع دوم یعنی بدسکتور های منطقی آن دسته از بدسکتور هایی هستند که با برخی از نرم‌افزار ها آن هم در صورت  زیاد نبودن قابل حل است و برای بهبود عملکرد هارد دیسک مفید است.

مشکلاتی که موجب بدسکتور فیزیکی (Hard bad sector) می‌شود:

 • مشکلات برد، هد، پلیت
 • مشکلات سخت افزاری مکانیکی و الکترونیکی

مشکلاتی که موجب بدسکتور منطقی (Soft bad sector) می‌شود:

 • نقض در بررسی حافظه به علت خطاهای خواندن و رایت کردن
 • تخریب هدر های بخش تحت تاثیر میدان مغناطیسی

۳ روش اثبات شده برای تعمیر و رفع بدسکتور  در هارد دیسک

روش اول: استفاده از  CHKDSK ویندوز برای اسکن و رفع بدسکتور

ابزار پیشفرض ویندوز CHKDSK یکی از گزینه های برای کار با بدسکتور و باگ های سطحی است، این ابزار برای کسانی که می خواهند روند ساده و راحتی طی کنند مناسب است، برای شروع اسکن و بازیابی به روش عادی مراحل زیر را انجام می‌دهیم:

 1. در خط فرمان (CMD) ابتدا عبارت CHKDSK و سپس مسیر دیسک را تایپ کنید( برای مثال:‌ CHKDSK C: /F /R  )
 2. کلید اینتر را بفشارید و منتظر بمانید تا تمامی اطلاعات ذخیره شده در هارد دیسک شما بررسی شود.
 3. کامپیوتر را راه اندازی مجدد کنید.

CHKDSK نمی تواند بدسکتور را بروی هارد درایو همانند VictoriaHDD و HDD Regenerator که در ادامه بررسی می‌کنیم، تعمیر کند. این ابزار تنها می تواند آنها را شناسایی کرده و علامت گذاری کند،  CHKDSKبخش های مشخص شده را با عنوان معیوب در نظر می گیرد و تلاش نمی کند اطلاعات را از روی آنها بخواند یا رایت کند.


روش دوم: تعمیر بدسکتور با نرم‌افزار HDD Regenerator

با نرم‌افزار HDD Regenrator  برای رفع بدسکتور جهت بهبود مطلوبیت عملکرد هارد کار می کنیم. این نرم افزار هم زمان با بخش سخت افزاری و نرم افزاری هارد سر و کار دارد، تا با حداقل کاهش حجم باعث افزایش عمر هارد می‌شود. خب حالا قبل از این بریم سراغ تعمیر بدسکتور اول باید چند موارد را با HDD regenerator بررسی کنیم:

 1. برای قدم اول در تب “Regeneration”اولین گزینه، یعنی “Start process under Windows” را انتخاب کنید.
 2. تمامی برنامه های در حال اجرا را ببندید، تا ابزار به تمام بخش های هارد دیسک دسترسی پیدا کند.
 3. اگر یک خطای دسترسی رخ داد رو گزینه “Cancel” کلیک کنید.
 4. در پنجره باز شده حالت دوم را انتخاب کنید (عدد ۲ را وارد کرده و کلید اینتر را بفشارید) و مقدار پیشنهادی برای شروع را تغییر ندهید.

پس از اتمام اسکن کردن، نرم‌افزار دو نکته مهم را نمایش می دهد: بدسکتور ایجاد شده و بدسکتور بهبود یافته.

تعمیر و ترمیم بدسکتور هارد با HDD Regenerator

دانلود برنامه HDD regenerator

 

برای رفع بدسکتور جهت بهبود سرعت و عملکرد هارد باید مراحل ذکر شده را دوباره اما با یک تفاوت طی کنید: این بار گزینه اول یعنی “Check and recover bad blocks” را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که اینکار را در حالت ایمن ویندوز انجام دهید.


روش سوم: اسکن و رفع بدسکتور با نرم‌افزار  VictoriaHDD

البته نرم‌افزار دیگری به نام VictoriaHDD همان کار ( اسکن کردن و بررسی وضعیت هارد ) را با ویژگی های بیشتری انجام می دهد، هر چند کاربران برای استفاده از این نرم‌افزار برای اولین بار با مشکلاتی رو به رو هستند، زیرا رابط کاربری این ابزار پیچیده تر است، برای این روش شما احتیاج به یک فلش قابل بوت با Victoria دارید. این کار را به راحتی از طریق ابزار WinSetupFromUSB درست می شود.

اسکن و تعمیر بدسکتوری هارد با نرم‌افزار ویکتوریا

برای دانلود از یک فلش، شما باید تنظیمات BIOS را کمی تغییر دهید:

 1. به بخش BIOS بروید و در قسمت“Main” آن گزینه “SATA Mode” را انتخاب کرده و مقدار “IDE” را به آن اختصاص دهید.
 2. پس از اعمال تغییرات شما باید آنها را دخیره کرده و کامپیوتر را راه اندازی مجدد کنید. در اکثر BIOS ها شما باید کیلد F10 را فشرده و تغییرات خود را تایید کنید.

شما می توانید با طی مراحلی بدسکتور را از طریق ابزار VictoriaHDD تعمیر کنید:

 1. با استفاده از ابزار ذکر شده، فلش را بوت کنید.
 2. هنگامی که دانلود کامل شد یک هارد و یک پورت را انتخاب کنید (دکمه P را روی صفحه کلید بفشارید) و روی Ext کلیک کنید. PCI SATA برای SATA و IDE برای هارد دیسک با اتصال رابط متناظر.
 3. دکمه F4 را بزنید تا حالت BB فعال شود (توجه! ۲۵۶ سکتور را پاک کنید).

توجه داشته باشید، پس از تشخیص یک سکتور خراب، برنامه سعی بر بازیابی آن می کند، ولی در عوض تمامی اطلاعات ذخیره شده در سکتور را پاک می کند، بنابراین قبل از بررسی، یک نسخه پشتیبان از تمامی فایل تهیه کنید.

 1. وقتی این کار انجام شد. فرآیند را در حالت BB تکرار کنید: در نظر داشته باشید که سکتور REMAP کلاسیک، جز بخش هایی است که نمی تواند تعمیر شود، بنابراین به بخش پشتیبان منتقل می شود و موجب افزایش عملکرد هارد دیسک می گردد.

پس از انجام مراحل Victoria به قسمت مای‌کامپیوتر بروید و “Properties، Tools، Check،  Scan drive” را در پارتیشن های هارد اعمال نمایید.

دانلود نرم‌افزار ویکتوریا

سخن آخر

هیچ نرم‌افزاری که بتواند بدسکتور ها و ایرادات فیزیکی هارد را تعمیر و رفع کند وجود ندارد. حتی برخی از خرابی های منطقی مثل بدسکتور های عمیق هم نمی‌تواند  تعمیر شود. بنابراین نباید فکر کنید، برنامه هایی که برای تعمیر بدسکتور طراحی شده‌اند، همواره می توانند ناجی شما باشند و آنها را به عنوان ابزار هایی که همیشه کارا می باشند در نظر بگیرید بلکه باید آنها را به عنوان نرم افزار هایی که قادر به جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است پس از استفاده گسترده از هارد دیسک اتفاق بیافتد، یا مواردی مانند بهبود سرعت (در صورتی که اطلاعات مهمی در هارد ندارید) در نظر داشته باشید.

از بین راهکار هایی که در این مقاله با شما به اشتراک گذاشتیم برای  تعمیر و رفع بدسکتور های سطحی پیشنهاد می‌کنیم ابتدا هارد یا دستگاه خود را با نرم‌افزار ویکتوریا اسکن کنید و میزان سکتور های خراب آن را چک نمایید، اگر که این میزان بیش از حد (۳۰ الی ۴۰) نبود، برای تعمیر آن با نرم‌افزار HDD regenerator اقدام کنید. باز تاکید می‌کنم اگر اطلاعات مهمی ندارید و هارد ایرادات دیگری نداشته باشد، برای برطرف کُندی سرعت در هارد استفاده کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. میزان امتیاز ۵۸

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

55 پاسخ

 1. سلام. من از شهرستان کامنت می‌ذارم و برای داشتن کمی اطلاعات قبل از ارسال هارد مزاحم شدم.
  من یک هارد کاملا نو داشتم که فقط یک سال اون هم هر چند هفته یک بار برای بکاپ استفاده می‌کردم. وسترن‌دیجیتال مای‌پاسپورت، نه ضربه‌ای خورد و نه حتی بیشتر از چند متر جابجا شده بود! یک روز وسط بکاپ گرفتن به یکباره از کار افتاد. گارانتی که خب طبق معمول با وجود ۲ ساله بودن همون اول حتی بدون بررسی درخواست هزینه کرد. بعد که بررسی کردن گفتن بدسکتوره و نمی‌تونیم تعمیر کنیم! حالا می‌خواستم بپرسم اصلا ممکنه چنین چیزی؟ و اینکه اگر راههای بالا که شما گفتین کار نکنن یعنی به کل باید هارد رو بندازیم دور؟

  1. شهاب عزیز سلام
   بله ممکنه بر اثر نوسان برق این بدسکتور ها ایجاد شده باشه و اگر چنین باشه باید توسط سخت افزار مخصوص بدسکتور چک و تعمیر بشه. اگر بخواید وضعیت دقیق و مقدار هزینه و زمانی که لازمه تا درسته بشه بدونیدو می تونید برامون با پست یا تیپاکس ارسالش کنید.

 2. سلام
  من یه هارد ۵۰۰ گیگ ide دارم ۳۸۰گیگش قابل استفادس میشه درستش کرد حالا نمیدونم بد سکتور مشکلش یا چیز دیگه کار میکنه بازی داخلش هست
  حداقل ۴۶۰ اینا فکر کنم بشه ازش استفاده کرد حالت عادی راهکاری داره بشه درستش کرد
  ممنون

 3. سلام وقت بخیر
  ی هارد اینترنال ۱ترابایت وسترن دیجیتال دارم
  خیلی بدستکور داره و فقط تو حالت write protect میتونم از هارد استفاده کنم .
  اگه از حالت write protect هارد رو خارج کنم پارتیشنا باز نمیشن و پیغام میده که باید هارد رو فرمت کنید . ولی فرمت هم نمیشه
  اطلاعات داخل هارد واسم مهم نیست
  میخواستم بدونم قابل تعمیر هست ؟ و تقریبا هزینه ـش چقد میشه؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. وقت بخیر
   قابل تعمیر بودنش بستگی به شدت بدسکتور دارد .در ۷۰ درصد موارد هاردهای بدسکتوری قابل تعمیر هستن

 4. سلام وقت بخیر
  من نرم افزار فتوشاپ رو نصب کردم بعد از اجرای برنامه، لپ تاپ هی هنگ میکرد
  مجبور شدم ویندوز عوض کنم و دوباره همین اتفاق افتاد درایورهارو هم اپدیت کردم بازم درست نشد
  به task manager اتفاقی نگا گردم، disk usage با کوچکترین حرکت ماوس یا کلیک به ۱۰۰ مرسید
  دو سه بار ویندوز نصب کردم و راهکارهایی که در اینترنت برای کاهش مقدار disk usage امتحان کردم ولی مثل قبل نشده و بازم هنگ میکنه انگار با یه سیستم خیلی قدیمی کار میکنم.
  مشکل من میتونه از بدسکتور باشه؟
  یا سخت افزاری؟
  واقعا کلافم کرده لطفا راهنماییم کنید
  لپ تاپم hp 4540s

  1. قبل از نصب فتوشاپ آیا مشکلی در سرعت کار داشتید؟
   میتونه یکی از دلایل کند شدن سیستم بوجود آمدن بدسکتور باشه

 5. باسلام یک هارد لپ تاپ توشیبا دارم با نرم افزارhard Disk Sentinel میزنم ۱۸ درصد هارد سالمه ۵۶ روز عمر داره یک ساله داره کار میکنه ۵۶ نیست تمام بشه میخاستم بدونم این نرم افزار اشتباه کار میکنه تو بالا اومدن ویندوز اینا هیچ مشکلی نداره هارد صدا نمیده قشنگ بوت میشع با تشکر واحترام

  1. سید امیر عزیز
   خب این نرم افزارا مخصوصا کرک شده هاش بطور تقریبی یه آمار کلی به کاربر میدن و نمیتونن دقیق پیشبینی کنند که دقیق هارد کی قراره از کار بیوفته. به هر حال هارد اونروزی که انتظارشو ندارید غافلگیرتون میکنه و برای اینکه آماده باشید پیشنهاد میکنم که حتما از اطلاعاتتون بکآپ داشته باشید.

    1. سلام،وقت بخیر،من یک هارد قدیمی دارم(مکستور ۱۲۰GB) ,بعد از ۸سال وصل کردم تا اطلاعاتشو کپی کنم که در حال کپی کردن دوتا از پارتیشن ها محو شد،بعد چندین بار ریستارت کردم ولی فقط اسم پارتیشن میاد و اصلا تو نمیره،خیلی برام مهمه،لطفا راهنمایی کنید.ممنونo

    2. سلام محمد عزیز
     یکی از دلایلش کار نکردن بیش از حد و همچنین شیوه نگه‌داشتن هارد باشد (منظورم اینه که زمانی که هارد انبار بوده ممکنه بر اثر جابجایی یا ضرباتی دچار آسیب شده باشه، این مورد برای هارد هایی که در کشو بودند خیلی رایجی)

 6. سلام
  وقتتون بخیر
  یه هارد سیگیت ۱ترابایت دارم
  با Hard disk sentinel اسکن کردم و حدود ۱۲۱۰۰۰ بدسکتور شناسایی کرد
  میخواستم بدونم بنظر شما برای تعمیرش اقدام کنم یا دیگه ارزشی نداره؟

  1. سلام حسین عزیز
   این نرم‌افزار ها درصد خطا دارن و معمولا درست ارزیابی نمی ‌کنند. باید با دستگاه چک بشه. اگر خواستید می‌تونید برامون ارسال کنید. ببینیم سطح آسیب دیدگی در چه حد است.

 7. سلام ببخشید من یک هارد دارم که با روش دوم انجام دادم هاردم دو تا بدسکتور داشت که یکیش درست شد اما اون یکی نه من شماره سکتوری که خراب هست رو میدونم اما میخواستم بدونم برنامه ای هست که بتونه شماره سکتور رو بهش بدم و تعیرش کنه

  ممنونم

  1. بهترین نرم افزار برای رفع بدسکتور همان HDD regenerator میباشد.اگر با این نرم افزار مشکل حل نشد حتما باید با تجهیزات مخصوص اقدام به تعمیر کرد.

 8. سلام من یک هارد وسترن دیجیتال ۱ ترابایت روی لپتاپم دارم که ناگهانی و بدون ارور از کار افتاد و وقتی با نرم افزار های پارتیشن که روی دیسک بوتیبل بود چک کردم اسم هارد رو مینویسه ولی به عنوان bad disk لیبل خورده و حجمش رو نشون نمیده منم هیچ دسترسی بهش ندارم خواستم بپرسم ممکنه ایراد از بد سکتور شدن باشه یا هارد سوخته؟(زمان روشن کردن سیستم هارد روشن میشه و صدا میده)

  1. علیرضای عزیز سلام
   سال نو مبارک.
   دلیل دقیقی نمی تونم بهتون با این حجم کم اطلاعات به شما بگم، باید هاردتون بیشتر بررسی بشه تا وضعیت دقیق معلوم بشه. به احتمال زیاد اطلاعاتتون قابل ریکاوری هست.

 9. سلام. لپتاپ من تیک داره. یعنی کار با ویندوز ، بازی کردن و… لگ هایی میزند که نیاید داشته باشه. چون رم لپتاپ ۴ و یه سیپیو i3 با ۴ هسته و یه گرافیک Amd 7400m 1gb داره و هاردم ۵۰۰ گیگه. بعضیا گفتن به خاطر هارد هست. الان من با یه فلش بوت ویندوز کل پارتیشبندی ها رو فرمت و پاک کنم بدسکتوری انجام میشه یا باید حتما با این برنامه ها انجام داد؟

  1. وقت بخیر
   اگر هاردتون مشکل بدسکتور داشته باشه با فرمت ونصب مجدد ویندوز درست نمیشه.بعضی بدسکتورها با نرم افزار قابل تعمیر هستند. ولی اکثر هاردهای بدسکتوری با تجهیزات خاص باید تعمیر بشوند.

 10. سلام من یه هارد خریدم تحت عنوان نو اما یه ساعت بعد ار استفاده دیگ چیزی نریخت توش و نرم افزار تست سلامت رو ک اجرا کردم زده بود سلامت ۱۴ درصد
  بعد با HDD Regenerator که خواستم بد سکتور گیری کنم سلامتش شد صفر و بد سکتوراش زیاد شد و ۱ RAW error تو نرم افزار تست نشون میده و خطای S.M.A.R.T bad هنگام بوت هم بهش اضافه شد
  اطلاعاتی نداره توش میخام ببینم مث روز اول میشه یا ن باید چیکارش کنم ممنون

 11. واقعن راهکار هاتون به درد خورد
  اولش به تلوزیون زدم ، بعد که به لب تاپ زدم ، نشناخت . ازم خواست که فرمت کنم .
  اون محیط cmd تونستم برگردونم
  متشکر

 12. سلام خسته نباشید.
  یه هارد سامسونگ دارم با ابزار badblocks توی لینوکس بررسی کردم و نشون داد ۸ تا بدسکتور داره.
  نرم افزاری وجود داره که بدسکتورها رو نادیده بگیره و اجازه نده اطلاعاتی روی اون ها ذخیره بشه؟
  و در نهایت آیا بدسکتورها قابل گسترش هستن؟

  1. وقت بخیر
   ابزاری نداریم که اجازه نده اطلاعات در قسمت بدسکتوری نوشته نشه.ولی ابزاری هست که شاید بدسکتور تعمیر کنه.
   بله بدسکتور قابل گسترش است.

 13. سلام وقت بخیر
  هارد لپتاپ من که ۱TB HDD هست مدتیه که خیلی کند شده و هنگ میکنه و گهگاه صفحه مرگ هم میاد و اخیرا موقع کپی کردن اطلاعات بعضی از اونا رو جا میذاره و اصلا کپی نمیشن. به احتمال زیاد بد سکتور داره. اطلاعات هم برام مهم هستن. راهی برای بازگردانی و کپی این اطلاعات قبل از چک و بد سکتور گیری هست؟

  1. وقت بخیر
   بله.قبل از تعمیر اطلاعات ریکاوری میشهو بعد اقدام به تعمیر. بهتر به یک مرکز تعمیر هارد مراجعه کنید.

 14. سلام وقت بخیر
  هارد لپتاپ من بعد از نصب و حذف نرم افزار sql server دچار کندی شد در صورتی که قبلش مثل ساعت کار میکرد. بعد گهگاه صفحه مرگ ویندوز اومد و اخیرا متوجه شدم که تعدادی از اطلاعات حین کپی جا میمونن. اجرا میشن ولی نمیشه کپیشون کرد. خواستم بدونم راهی برای ریکاوری و کپی این اطلاعات هست؟
  و مورد دوم اینکه چون این هارد اصلی لپتاپمه و ویندوز روش نصبه اگر بد سکتور گیری کنم ممکنه حین کار بعضی فایلای ویندوز حذف شه و ویندوز بپره؟ یا اینکه بد سکتور گیری کامل انجام میشه و بعد اون فایلا حذف میشن؟ چون اگر کامل بشه و بعد فایلا حذف بشن که مجدد ویندوز نصب میکنیم ولی اگه حین کار ویندوز بپره ممکنه مشکلات بدتری برای هارد پیش بیاد درسته؟

  1. بله در حین بدسکتور گیری ممکنه بعضی فایلهای اجرایی ویندوز از بین بره(بستگی به منطقه و حجم بدسکتور داره)

 15. سلام
  هارد سیستمم بعد از قطع و وصل برق، دچار اشکال شده و علاوه بر کندی شدید، ارور اسمارت هم میده. یه هارد دیگه روی سیستم گذاشتم و به روش هارد به هارد میخوام اطلاعات رو از هارد معیوب بردارم. اما سرعت انتقال اطلاعات خیلی کمه، در حد چهار پنج مگ بر ثانیه!! برای افزایش سرعت انتقال داده ها کاری میشه کرد؟

  1. وقت بخیر.هارد شما بدسکتوری هست و نیاز به تعمیر داره.بهتره به یک مرکز تخصصی مراجعه کنید تا از خراب شدن بیشتر هارد جلوگیری بشه.

   1. سلام مجدد و تشکر بابت پاسختان

    با هزاران مکافات تونستم اطلاعات لازم رو بردارم. حالا اون هارد معیوب رو با hdd regenerator گذاشتم بررسی بشه. پس از ۱۰ ساعت و ۶۰٪ پیشرفت، تعداد ۶۳۸۰ تا بدسکتور پیدا کرده که همشون رو ریکاور هم کرده. البته چند تا هم delay پیدا کرده و رفع کرده…

    فعلا هم عملیات ادامه داره و احتمالا تعداد بدسکتورها بیشتر هم خواهد شد. ضمنا هارد خیلی داغ میشد که کیس رو گذاشتم جلوی اسپلیت کولر تا خنک بمونه…

    سوالی دارم: این هارد، هارد بشو هست به نظر شما یا کلا بیخیالش بشم؟؟

    و اینکه delay چی هست؟

    همچنین پس از اتمام عملیات، چه بلایی سر اطلاعات هاردم میاد؟ پاک میشن یا میمونن؟؟

    1. بسیار هم عالی.اینکه هارد بشو هست یا نه باید بعد از اتمام بدسکتور گیری با نرم افزار هارد اسکن میزان سلامت هارد بررسی کنید.بعد از بدسکتور گیری ممکنه .ممکنه برخی اطلاعات لاست بشن.

 16. سلام.
  برای اسکن تنها از هارد که نخواهد تعمیر شود فقط مطمئن شوم هارد سالم هست چون قصد چک آن را قبل از خرید (مهلت تست هارد) دارم، از چه نرم افزاری استفاده کنم؟
  آیا خود ویندوز چنین امکانی دارد که به من بدسکتورها را فقط نشان دهد؟

  تشکر

  1. سلام سحر عزیز
   می‌تونید از نرم‌افزار ویکتوریا استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که صرفا با نرم‌افزرا نمی‌شه وضعیت دقیق هارد رو فهمید و نیاز به سخت‌افزار مخصوص داره. در‌ضمن توصیه نمی‌شه هارد دست دوم خریداری کنید…

  2. با سلام
   خواهشا هارد کارکرده نخرید، مخصوصا اگه سیگیت یا مکستور باشه. دو بار هارد کار کرده خریدم، هر دو تا خراب شدن…

 17. سلام
  بنده یک هارد اکستر نتال دارم متاسفانه هنگام استفاده از کامپیوتر صفحه ابی اومد بهش وصل بود وریستارت نمی شد گیر کرده بود از پریز کشیدیم.والان هارد اکسترنال اصلا باز نمی شه.در برنامه Hard.Disk.Sentinel.Pro.v5.70
  There are 3 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
  More information: https://www.hdsentinel.com/hard_disk_case_weak_sectors.php
  At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
  It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

  No actions needed.
  سلامتی هارد ۹۸% و پر فورمانس۱۰۰%هستش

  ودر برنامهWinDlg_v1_37
  Test Option: QUICK TEST
  Model Number: WD My Book 1230
  Unit Serial Number: WCC4N7KEPC8J
  Firmware Number: 1065
  Capacity: 3000.56 GB
  SMART Status: PASS
  Test Result: ABORT
  Test Time: 22:47:22, November 25, 2021

  رفع بدسکتورهارد با cmd در ویندوز هم اثری نداشت
  روی هارد نی نویسه اکسس دینایت ممنون می شم بنده رو راهنمایی کنید.

  1. احتمالا هاردتون بدسکتوری هست و باید به مرکز تخصصی تعمیر هارد مراجعه کنید.چون برای تعمیر هارد بدسکتوری باید با تجهیزات حرفه ای این کار انجام بشه.

 18. سلام. یه هارد سیگیت دارم که یه چند سالی هست شدیدا کند شده و سرعت کپی چه از هارد به سیستم و چه برعکس، میره و ۰ و هنگ می کنه. گاهی هم خودش اجکت میشه و می پره بیرون. تو hdd regenerator اسکنش کردم و کلی delay برام زد. خیلی زیاد بود و خود اسکنم خیلی طول می کشید. چیکارش کنم؟ قابل تعمیر هست؟

  1. سلام آرمین عزیز
   دوست عزیز هارد هم مثل دیگر دستگاه ها یک قطعه مصرفی هست و به مرور زمان آسیب میبینه. هاردتون احتمالا بدسکتور هست. بعضی اوقات این بدسکتور ها قابل تعمیر هستند اما اگر عمق بدسکتور ها زیاد باشه ارزش تعمیر نداره.

 19. درود. با hdd regenerator اسکن کردم بد سکتور پیدا کرد ولی موقع تعمیر پیام drive is not ready میده. چه باید کرد؟ سپاس.

  1. احتمالا خرابی و عمق بدسکتور هارد شما زیاد هست و با نرم افزار امکان تعمیر و بدسکتور گیری نیست. بهتره به یک مرکز تخصصی مراجعه کنید.

 20. سلام
  من دو سه تا هارد مورد دار دارم اگه میتونین راهنمایی کنین :
  ۱.هاردی که درایو نمیاره و تو دیوایس منیجر هم اسم هارد نیست و تو برنامه تست هارد هم مشخصاتش نمیاد و حجم صفر میزنه
  ۲.هارد بدسکتوری..من دیدم هارد مثلا اولش بدسکتور داشته و ۱ترا بوده دادن تعمیر دیگه شده هارد گیگ و تو برنامه پارتیشن خبری از اون ۲۰۰ و خورده نیست و کلا ۷۰۰ گیگ شده،میخواستم بدونم با برنامه ای میشه اینکار رو کرد که دیگه ویندوز ارور هشدار رو نده(چون با پارتیشن بندی وقتی اون قسمت رو تو پارتیشن نیاریم بازم ویندوز هشدار میده )
  ۳.هارد که درایو نمیاره اما تو برنامه تست مشخصات و اسمش هست اما حجم صفره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 3 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux