تعمیر هارد اکسترنال خراب

تعمیر هارد اکسترنال

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۳ دقیقه
۴.۴
(۷)

 

پیشرفت تکنولوژی باعث ساده تر شدن زندگی ما شده است. ساختن هارد اکسترنال یکی از این پیشرفت‌ها بوده و به ما امکان ذخیره سازی مقدار زیادی اطلاعات را می‌دهد. هارد یکی از منابع انتگرالی حافظه در کامپیوتر است. به طور کلی دو نوع هارد وجود دارد: هارد دیسک مکانیکی یا HDD و هارد درایو حالت جامد یا SSD.

تعداد زیادی از افراد وجود دارند که هارد اکسترنال‌شان خراب می‌شود. برای  رفع مشکل خرابی هارد اکسترنال بسیار مهم است که عوامل مختلفی که باعث خرابی هارد اکسترنال می‌شود را بشناسیم. برخی از این عوامل در ادامه ذکر می‌کنیم:

علل خرابی هارد اکسترنال

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث خراب شدن هارد اکسترنال شود، در ادامه این عوامل را بررسی خواهیم کرد:

 • خراب شدن فایل: یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در هارد اکسترنال رخ می‌دهد خراب شدن فایل است. این اتفاق زمانی اتفاق می‌افتد که از روش‌های نامناسب برای خاموش کردن کامپیوتر استفاده شده باشد و کامپیوتر به طور ناگهانی خراب شده باشد.
 • عملیات نامناسب: برای مثال بدون اجکت کردن، هارد اکسترنال را از سیستم جدا کرده‌اید.
 • حملات ویروسی
 • به وجود آمدن بدسکتور در هارد اکسترنال
 • خطای سیستم فایل
 • خراب شدن فریم‌ویر که گاهی خرابی تولید کننده نامیده می‌شود: احتمال رخ دادن این خرابی کم است اما اگر هارد خطاهایی را نشان می‌دهد و مشکلات عملکردی دارد می‌تواند مشکل از فریم‌ویر باشد. فریم‌ویر نقش سیستم عامل را برای هارد بازی می‌کند و خراب شدن آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند شناسایی نشده هارد، خطای اسمارت، کند شدن هارد، فرمت نشدن هارد و… شود.
 • خرابی قطعات الکتریکی و برد هارد: خرابی قطعات الکتریکی و برد هارد که یکی از مهمترین قطعات هارد می‌باشد به علت نوسانات برقی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود هارد بسوزد و گاهی تعمیر هارد اکسترنال را غیرممکن می‌سازد. گاهی برای حل این مشکل جراحی هارد انجام می‌شود. مورد دیگری که در این قسمت می‌توان بدان اشاره کرد خراب شدن هد است. هد از سطح پلاتر مقداری فاصله دارد که اگر این فاصله به هم بخورد هد با پلاتر برخورد کرده و باعث پاک شدن سطح مغناطیسی از پلاتر می‌شود که در نهایت پلاتر شما مانند شیشه شفاف خواهد شد و تمام اطلاعات شما از بین می‌رود.
 • و برخی دلایل ناشناخته: برای جلوگیری از خطاهای خرابی هارد غیره منتظره به شدت به کاربران توصیه می‌شود که هارد اکسترنال خود را به درستی پارتیشن بندی کنید و از آن استفاده کنید، با استفاده از برنامه‌های آنتی ویروس به طور منظم ویروس‌ها را پاک کنید.

علائم هارد خراب

قبل از تعمیر هارد اکسترنال خراب، مهم است بدانید که آیا واقعا هارد خراب شده یا نه و دچار چه مشکلی شده است تا اقدامات درستی اتخاذ شود. علائمی وجود دارد که به کاربر کمک می‌کند تا خراب بودن هارد را متوجه شود:

 • هارد اکسترنال توسط سیستم شناسایی نمی‌شود.
 • هارد در فرآیند بایوس شناسایی نمی‌شود.
 • کاربر نمی‌تواند اطلاعات موجود در هارد اکسترنال را بخواند.
 • خراب شدن ناگهانی هارد اکسترنال
 • خراب شدن فایل‌های برنامه که باعث می‌شوند فایل‌ها در سیستم شناسایی نشوند.

تعمیر هارد اکسترنال خراب

برخی از کاربران با ایران هارد تماس گرفته و مشکل خود را به این صورت بیان می‌کنند:

 • هارد اکسترنال خود را به سیستم وصل کردم اما زمانی که تلاش کردم چند فایل جدید را به آن منتقل کنم هارد شناسایی نشد، من چند بار تلاش کردم اما هیچ چیزی روی سیستم نمایش داده نشد و کامپیوتر من نتوانست هارد اکسترنال را شناسایی کند، پس چگونه می‌توانم به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنم.
 • چگونه می‌توان مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال را حل کرد و چگونه می‌توانم اطلاعات خود را از هارد اکسترنال خراب بازیابی کنم؟

مشکلات بیان شده مشکلات جدیدی نیستند و کاربران زیادی که دارای هارد اکسترنال هستند با این مشکلات دست به گریبان هستند.  هارد اکسترنال شما به علت حملات ویروسی، اجرای عملیات به طور نامناسب، شوک الکتریکی و غیره غیر قابل شناسایی و غیر قابل دسترس می‌شود. اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که هارد اکسترنال خود را به سیستم دیگری وصل کنید و بررسی کنید که آیا هارد اکسترنال خراب شده یا نه.

اگر خرابی هارد شما به علت مشکلات و خرابی‌های منطقی رخ دهد می‌توانید با استفاده از روش‌های نرم‌افزاری آن‌ها را حل کنید، اما اگر هارد اکسترنال خرابی فیزیکی داشته باشد می‌توانید برای تعمیر هارد اکسترنال خود به وسیله دستگاه‌های پیشرفته با مرکز بازیابی اطلاعات ایران هارد تماس بگیرید. ایران هارد از دستگاه‌های تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد PC3000 استفاده می‌کند تا به نیاز مشتریان خود به درستی پاسخ دهد.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۴ / ۵. میزان امتیاز ۷

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.