خانه » ♻️بازیابی اطلاعات » چطور بفهمیم هارد لپ تاپ سوخته؟ دلایل و علائم خرابی هارد لپ تاپ

چطور بفهمیم هارد لپ تاپ سوخته؟ دلایل و علائم خرابی هارد لپ تاپ

ایرادات مختلف هارد

فهرست و عناوین مقاله

خراب شدن هارد لپ‌تاپ و از بین رفتن اطلاعات با ارزش‌مان هیچ وقت خبر نمی‌کند. اما اگر با انواع خرابی هارد لپ‌تاپ و عواملی که باعث خرابی آن می‌شود آشنا باشیم، می‌توانیم  با خیال راحت برای ریکاوری اطلاعات به مراکز مجاز مراجعه نماییم و مشکل‌مان را با آگاهی  کامل مطرح کنیم.

شاید با خودتان بپرسید که چرا این حرف را می‌زنم؟ زیرا بسیاری از افراد بدلیل نداشتن اطلاعات کافی لپ‌تاپ یا هاردشان را به خدمات کامپیوتری یا مراکز غیرمجاز برای تشخیص و حتی تعمیر و ریکاوری می فرستند. و در اکثر مواقع این مراکز با هدف سؤ استفاده ایرادات دیگری به هارد نسبت می‌دهند تا هزینه گزافی از شما دریافت کنند. در ادامه شایع‌ترین علل خرابی هارد با علائم هشدار دهنده آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

خرابی هارد لپ‌تاپ چه دلایلی دارد؟

متاسفانه شما نمی‌دانید که چه زمانی هارد لپ تاپ شما خراب می‌شود. گاهی اوقات هارد لپ تاپ شما خیلی زود خراب می‌شود و در برخی مواقع دیگر ممکن است سال‌ها طول بکشد. اگر شما از اطلاعات خود بکاپ نگرفته باشید احتمالا برای تعمیر و ریکاوری اطلاعات هارد لپ تاپ خود باید به دنبال یک مرکز بازیابی اطلاعات باشید.

درست است که هارد یکی از ارزشمندترین قطعات لپ تاپ می‌باشد اما در عین حال آسیب‌پذیرین قطعه نیز هست. خرابی یکی از قطعات داخلی هارد لپ تاپ می‌تواند به معنای از دست رفتن اطلاعات مهم شما باشد. خرابی موتور چرخشی، خش خوردن پلاترها به علت خرابی هد، گیر کردن هد باعث می‌شود به راحتی اطلاعات هارد شما از بین برود. علاوه بر خرابی‌های فیزیکی مشکلات نرم‌افزاری مانند خرابی سیستم فایل یا ویروسی شدن می‌تواند موجب مشکلاتی در هارد شود.

ویروس‌ها می‌توانند باعث پاک شدن اطلاعات هارد شما شوند. گاهی اوقات ارتقاء سیستم عامل یا فرمت اشتباه یک پارتیشن می‌تواند اطلاعات را نابود کند و گاهی اوقات اطلاعات به علت عدم شناسایی پارتیشن یا هارد ، سیستم از دسترس خارج می‌شود. برای کاهش خطر از دست دادن اطلاعات باید تعمیر هارد لپ تاپ خود را به مرکزی دارای متخصصین بازیابی اطلاعات و مجهز به کلین روم و ابزارهای پیشرفته مانند ایران هارد بسپارید.

به طور کلی هارد لپ‌تاپ به سه علت خرابی منطقی، خرابی فیزیکی و خرابی مکانیکی می‌تواند با مشکل مواجه شود.

خرابی‌های فیزیکی هارد لپ‌تاپ:

در خرابی‌های فیزیکی هارد لپ‌تاپ شما به علت ریختن اتفاقی مایعات روی لپ‌تاپ، حرارت زیاد یا شوک‌های الکتریکی خراب می‌شود. هر دوی حرارت و آب می‌توانند آسیب‌های فیزیکی قابل توجهی را به قطعات الکترونیکی هارد لپ‌تاپ وارد کنند (هاردهایی که در مقابل آب و گرما مقاوم نیستند).

عوامل خرابی فیزیکی هارد لپ‌تاپ:

 • وقتی که یک شوک الکتریکی اتفاق می‌افتد، هد هارد هنگام خواندن/نوشتن اطلاعات، پلاتر را لمس می‌کند یا این که در یک نقطه تصادفی گیر می‌کند که باعث از دست رفتن اطلاعات جبران ناپذیری می‌شود.
 • تهویه نامناسب می‌تواند منجر به ایجاد گرمای بیش از حد و نتیجه باعث خرابی هارد شود. شما باید مطمئن شوید که فن به درستی کار می‌کند.

خرابی‌های منطقی هارد لپ‌تاپ:

خرابی‌های منطقی بیشتر به خرابی‌های غیر فیزیکی اشاره دارد و هنگامی رخ می‌دهد که در ساختار فایل هارد لپ‌تاپ یا نرم‌افزار آن آسیبی وارد شده باشد. عوامل گوناگونی هستند که باعث بروز مشکلات منطقی در هارد شود. در نظر داشته باشید گاهی اوقات خرابی منطقی به حدی گسترده است که سیستم توانایی لود شدن را ندارد.

عواملی که باعث خرابی منطقی در هارد لپ‌تاپ می‌شود.

 •  ویروسی شدن.
 • اشتباهات انسانی (پاک کردن اطلاعات هارد لپ تاپ در حین ارتقاء یا تغییر سیستم عامل).

علائمی که در خرابی منطقی رخ می‌دهد.

 •  ناپدید شدن اطلاعات، خطای هارد.
 • کند شدن هارد لپ تاپ.
 • نمایش صفحه آبی مرگ.

در اغلب موارد برای حل خرابی منطقی یک سیستم ریکاوری هارد لپ‌تاپ می‌تواند به صورت موفقیت آمیزی باشد و اطلاعات را باز گرداند. البته این به شرطی است که شما با استفاده از نرم‌افزارهای رایگان ریکاوری اطلاعات سعی بر بازگرداندن اطلاعات اقدام نکرده باشید.


خرابی مکانیکی هارد لپ‌تاپ:

از آن‌جا که اکثر قطعات لپ‌تاپ الکتریکی است. مشکلات مکانیکی هارد می‌تواند به علت خراب شدن چند بخش مکانیکی سیستم رخ دهد. این نوع خرابی زمانی اتفاق می‌افتد که هد هارد آسیب دیده باشد.

علائمی که در خرابی مکانیکی رخ می‌دهد.

 •  صداهای عجیبی مانند: کلیک کردن و غژ غژ کردن را از هارد خواهید شنید.
 • هنگ کردن سیستم نیز می‌تواند یکی از علائم دیگر خرابی مکانیکی باشد.

توجه داشته باشید که در این نوع خرابی شما باید بلافاصله لپ‌تاپ خود را خاموش کرده تا ریکاوری هارد لپ تاپ موفقی را پیش رو داشته باشید.


تعمیر تخصصی هارد لپ تاپ

حالا شما می‌دانید که علائم خرابی هارد لپ تاپ چیست و در صورتی که با این مشکل موجه شوید احتمالا قصد دارید اقدام به تعمیر هارد لپ تاپ خود کنید. در این مورد بهتر است کار خود را به مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات ایران هارد بسپارید.

خراب شدن هارد لپ‌تاپ و از بین رفتن اطلاعات با ارزش‌مان هیچ وقت خبر نمی‌کند. اما اگر با انواع خرابی هارد لپ‌تاپ و عواملی که باعث خرابی آن می‌شود آشنا باشیم، می‌توانیم  با خیال راحت برای ریکاوری اطلاعات به مراکز مجاز مراجعه نماییم و مشکل‌مان را با آگاهی  کامل مطرح کنیم.

شاید با خودتان بپرسید که چرا این حرف را می‌زنم؟ زیرا بسیاری از افراد بدلیل نداشتن اطلاعات کافی لپ‌تاپ یا هاردشان را به خدمات کامپیوتری یا مراکز غیرمجاز برای تشخیص و حتی تعمیر و ریکاوری می فرستند. و در اکثر مواقع این مراکز با هدف سؤ استفاده ایرادات دیگری به هارد نسبت می‌دهند تا هزینه گزافی از شما دریافت کنند. در ادامه شایع‌ترین علل خرابی هارد با علائم هشدار دهنده آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مرکز تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد،  ایران هارد با بهره‌گیری از بروزترین فناوری‌ها و تجهیزات آماده ریکاوری انواع هارد لپ‌تاپ می‌باشند. تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ‌هایی مانند:

 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ اپل
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ ایسوس
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات لپ‌تاپ ایسر
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات لپ‌تاپ دل
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات لپ‌تاپ اچ پی
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ توشیبا
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ لنوو
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ پاناسونیک
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ فوجیتسو
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ سونی
 • تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد لپ‌تاپ سامسونگ

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. میزان امتیاز ۱۹

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

102 پاسخ

 1. سلام و خسته نباشید

  لپتاپ بنده hp هست که چند روز زمان روشن کردن این پیام روی صفحه اش میاد

  ۱۷۲۰
  (SMART Hard Drive detects imminent failure (Failing Attribute:5 –
  please back up the contents of the hard drive and run HDD Self Test in F10 Setup
  F1=Continue F10 BIOS Setup
  با زدون دکمه F1 روشن میشه ولی درحین کار خاموش میشه
  ایراد و مشکلش چی میتنه باشه
  آیا ممکنه از کارت گرافیکش باشه
  یا هاردش نیاز به تعمیر و یا تعویض داره؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید/.

   1. با سلام .. دبروز صبح به محض روشن کردن لپ تاپم به صدای تیک تیک کرد .. صفحه مشکی بالا اومد .. خاموش هم نمیشد … بعد چند دقیقه صدای تیک تیک مداوم شد بعد پیام بک آپ اطلاعات اومد … بعد خودش خاموش شد و دیگه روشن نشد … دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون

 2. سلام
  لپ تاپ من ایسر هستش..چندبار متوجه نبودم که لپ تاپ روشن و روی اسلیپ هستش و با موتور تردد میکردم که گاها لپ تاپ تکانهای زیادی داشت..بعد از مدتی صفحه آبی نمایش داده میشد و بعد از چندبار خاموش و روشن ویندوز بالا میومد اما با بعد کمی کار کردن و یا باز کردن کلیپ لپ تاپ هنگ میکرد و خاموش میشد..یه مدت لپ تاپ را کنار گذاشتم که دیدم دیگر لپ تاپ فقط استارت برای روشن شدن میزند اما بلافاصله خاموش میشود بدون اینکه هیچ تصویر یا نوری در صفحه نمایش ایجاد شود…بعد از مدتی همین استارت شروع هم زده نمیشه و با زدن دکمه روشن لپ تاپ هیچ واکنشی ندارد جز روشن شدن چراغهای ریز لپ تاپ که آنم زود خاموش میشود..با این توضیحات شما چه حدسی می ند و هزینه تعمیر را در چه حدی می دانید؟ سپاسگزارم

  1. وقت بخیر
   دوست عزیز ما فقط تعمیر هارد انجام میدیم ، تعمیر لپ تاپ تخصص ما نیست و این علائمی که فرمودید نمیتونه فقط به خاطر خرابی هارد باشه

  2. نادر عزیز سلام.
   ببینید ابتدا باید بررسی بشه که جز هارد قطعه‌ی دیگری آسیب دیده یا نه. حالا اگر مشکل فقط از هارد باشه می‌تونید برای تعمیر یا ریکاوری اقدام کنید. متاسفانه در مورد اول کمکی از دستمون بر نمیاد ( به خدمات کامپیوتری مراجعه کنید) اما درمورد ریکاوری شما کافیه هاردتون را برامون بیارید تا بررسی کنیم درچه وضعیتی هست.
   هزینه های تعمیر و ریکاوری هارد بعد از بررسی دقیق توسط کارشناسان بررسی میشه.

   1. سلام ببخشید من لپ تاپ دل دارم بعد حین انجام ریست و آپدیت خاموش شد الان بعد از Log in User صحفه سیاه میاد و فقط نمایشگر موس حرکت و می‌کنه میخواستم ببینم آیا هارد آسیب دیده؟ممنون میشم جواب بدین

    1. سلام دوست عزیز
     ممکنه آپدیت ویندوزتون ناقص انجام شده باشه. بهتره اول به یک خدمات کامپیوتری مراجعه کنید. اگر تشخیص داد مشکل از هارد هست می‌تونید برای ما بفرستید.

 3. سلام من حدود ۳ ماهی هست لبتاپم و گرفتم مدل asus N و کار زیاد یا سنگینی هم باهاش نکرم.سرعتش حرف نداره و ویندوز خیلی سریع بالا میاد. تو ۱ ماه گذشته ۲بار با ارور صفحه ابی رنگ ارور مرگ مواجه شدم.ایا امکان خرابی هارد وجود داره؟

  1. رضا عزیز سلام
   بله احتمالش زیاده. دقیقا همین مشکل برای لپ‌تاپ ایسوس یکی از دوستانم اتفاق افتاده بود برد گارانتی و براش عوض کردن البته هاردش دیگه بالا نمی‌اومد.

 4. سلام لپ تاپ که روشن میکنم فقط درایو ویندوز را نشون میده ولی از درایوی که اطلاعاتم داخلش بود خبری نیست الیته بعضی نرم افزارهای بوت اسم اون درایو هم میارن ولی داخلش نمیره به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه؟

 5. سلام خسته نباشید بنده ۳ الی ۴ ماه پیش برای لپ تاپم که ایسوس مدلr542unهست ssd نصب کردم (درایو سی دی رو خارج کردم و بجاش ssd گذاشتم)بعد از مدتی وارد درایو هام ک میشدم که اطلاعاتم درونش بود فایل هامو باز نمیکرد و مینوشت در حال باز شدن در صورتی که اصلا باز نمیشد و مجبور شدم ک هاردمو فرمت کنم دوباره بعد از فرمت شدن این مشکل مجدد بوجود اومده از نظر شما مشکل هارد هست؟ممنون میشم راهنماییم کنید …

  1. معمولا هاردهایی که جای سی دی رام گذاشته میشه به دلیل نویز برقی دچار مشکل اعم از بدسکتور یا کرش فریم ویر میشن

 6. سلام
  ۴ ماه پیش یه لپ تاپ ایسوس خریدم هاردش همش صدا می داد بردم گارانتی گفتند عوض می کنیم الان هاردش حدود ۸۶ ساعت کار کرده وقتی با چندتا نرم افزار عیب یابی کردم در قسمت S.M.A.RT خطای شماره ۰۱ که خطای Read Error rate می باشد حدود ۸۳ میلیون خطا را نشون میده و خطای ۰۷ که خطای Seek Error Rate می باشد حدود ۷ میلیون خطا را نشون میده از دیروز هم تعداد خطاها سریعتر زیاد میشه ایا این تعداد خطا در هاردی که تازه هست طبیعی هست؟

  1. سلام
   خیر.حتما ازا طالاعاتتون بکاپ بگیرید چون ممکنه هارد دیگه بالا نیاد.بهتره ببرید شرکت گارانتی نشون بدید

  1. دو مورد میتونه باشه یا فن دستگاه مشکل پیدا کرده یا هارد شما آسیب فیزیک دیده و الان صدا می‌ده و همچنین باعث کندی سیستم شده. توصیه می‌کنم حتما از اطلاعات خودتون بکاپ تهیه کنید. می‌تونید هاردتون رو برامون بفرستید تا ما بررسی دقیق‌تر روش انجام بدیم.

 7. سلام خسته نباشین..لپتاب من مدتی هس ک با تکون خوردن خاموش میشه ولی هیچ مشکلی از خود سیستمش نداره

  1. سامی عزیز سلام
   حتما با یه هارد دیگه امتحان کنید هرچند که لپتاپ چیزی نیست که بخواد تکون بخوره. شاید هم یه بخشی از سیستمی برق رسانیش یا باتری مشکل داشته باشه. حتما همه مواردو در نظر بگیرید.
   موفق باشید

   1. سلام، روز بخیر
    من دوتا هارد تو لپتاپم دارم یکی ssd 256 که ویندوز روش هست و دیگری ۱tb مکانیکی، دیروز لپتاپم رو روشن کردم ویندوز بالا نیامد فقط صفحه مشکی، قسمت setup مادربورد رفتم دیدم هارد یک ترابتیت رو نمیشناسه ولی ssd اوکی هست، هارد یک ترا رو خارج کردم ویندوز بالا اومد، هارد یک ترا هیچ عکس العملی نشون نمیده و هیچ صدایی فقط لرزش طبیعی داره موقع وصل کردن
    بنظرتون چه مشکلی پیش اومده؟ امیدی هست برای تعمیر؟ هیچ ضربه ای نخورده و داخل لپتاپ بوده
    ممنون از راهنماییتون

    1. رضای عزیز سلام
     احتمالا هاردتون بر اثر نوسان برق آسیب دیده. باید دقیق بررسی بشه تا ببینیم آسیب وارده چقدره، اگر عمیق باشه ارزش تعمیر نداره. می‌تونید بیارید مرکز کارشناسان چکش کنن.

 8. سلام وقتتون بخیر من هفته پیش یه لپ تاپ مدل lenovo ideapad 330 خریدم و فروشنده لپ تاپ رو واسه تست روشن کرد ولی یادش رفت خاموشش کنه (و در ضمن هنوز رو لپ تاپ ویندوز نصب نشده بود )و من هم متوجه نشدم وقتی رسیدم خونه دیدم لپ تاپ رو روشن گذاشته و از دو روز بعد خرید از قسمت هارد لپ تاپ جیر جیر صدا میده و به گارانتیش هم زنگ زدم گفتن صدای این مدل لپ تاپ طبیعیه . به نظر شما هارد بدسکتور شده ؟

   1. با سلام و احترام من حدود ۷ سال هست لپ تاپ hp دارم یه دو ۳ ماهی هست که بعضی موقع ها روشن میکنم تو حالات بوت ویندوز هنگ میکنه و مجبور میشم که کلید پاور نگه دارم خاموش بشه بعد دوباره روشن میکنم ویندوز بالا میاد. خواستم بدونم مشکل از هارد هست؟

    1. مهدی عزیز سلام
     ببینید احتمال اینکه ایراد از هارد باشه هست، هم اینکه ایراد از چیپ های مادربورد باشه. باید بررسی بشه تا مشخص بشه کدوم از این دوتاس.

 9. با سلام.
  لپتاپ من بسار کند روشن و خاموش میشد. الان هم که روشن‌میکنم همش ریستارت میشه. ویخوام ویندوزم رو ریپیر کنم اصلا نمیشه لطفا راهنماییم کنید

 10. سلام خسته نباشید من لپتاپم باتری نداره و یه مدتهبا کابل شارژ وصلش میکردم،امشب که زدم به برق هنوز روشن نکرده بودم لپتاپ و که بعد از زدن دکمه روشن لپتاپ؛ سیم کابل شارژر اتصالی داد و جرقه زد.حالا دیگه روشن نمیشه لپتاپ.و مسئله اینه که نمیدونم شارژر لپتاپم خراب شده یا خودش،چراغ شارژر روشن میمونه بعد ازاینکه پدرم اتصالی سیمش رو درست کرد ولی سیمش بیرون زدگی داشت و اتصالی از سیم بود.مشکل روشن نشدن از لپتاپمه یا ار شارژرش؟اگر روشن نشدن از لپتاپ باشه ممکنه هاردم سوخته باشه؟

  1. وقت بخیر
   دوست عزیز این مشکلی فرمودید جزو تخصص ما نیست .ما فقط کار هارد میکنیم.بهتر به مراکز تخصصی تعمیر لپ تاپ مراجعه بفرمایید.
   درضمن احتمال سوختن هارد خیلی بعید باشه.

  2. با عرض سلام و خسته نباشید.لپتاب من وقتی روشنش میکنم خیلی دیر بالا میاد و و وقتی هم که بالا میاد ماوس هر از گاهی تکون میخوره. فیال ها هم خیلی دیر باز و بسته میشن.مشکل از ویروسی شدن دستگاه هست یا هارد؟

   1. محمد عزیز سلام
    می‌تونه از جفتش باشه، ابتدا یک آنتیویروس خوب و بروز روی لپتاپ نصب کنید وسیستم‌تونو اسکن کنید. بعد هم حتما هاردتونو دیفراگ کنید، اگر ینکارو کردید و وضعیت کمی تغییر کرد یا اصلا تغییر نکرد مشکل از هاردتونه و این نشان از فرسودگی یا ایرادات فیزیکی که ممکنه بدست آورده باشه.

 11. سلام
  خسته نباشید
  من یه بار هاردم و بدسکتور کردم الانم باز دوباره ویندوز قفل می کنه، کنده به نظرتون مشکلش چیه؟
  لپ تاپم لنوو GB50

  1. سلام دوست عزیز
   اگه منظورتون بدسکتورگیری هست که ممکنه عمق بدسکتورتون زیاد بوده باشه و به همین دلیل برطرف نشده باشه. باید بررسی بشه که ببینیم قابل تعمیر هست یا نه علاوه بر اون ممکنه عوامل دیگر غیر از هارد هم تاثیر گذار باشند در سرعت

 12. سلام، ممنون از شما
  بنده یه لپتاپ ایسوس دارم که هاردش یکی در میون شناسایی میشه و وقتی هم هاردشو میشناسه نمیشه روش ویندوز نصب کرد و خطا میده بنظرتون مشکل هارد چی میتونه باشه؟

  1. سلام احتمالا هاردتون دچار بدسکتور شده یا ایراد سخت افزاری داره می ـونیم براتون بررسیش کنیم تا دقیق بهتون اعلام کنیم که چه اتفاقی براش افتاده.

 13. سلام. ببخشید لبتاب من لنوو هستش و الان مدت طولانی که بسیار کند کار میکند و بعضی مواقع هم هنگ میکند. بازی ها و یه سری برنامه های سنگین خیلی دیر باز میکند. ایا این ایراد از هارد؟

 14. سلام میخواستم بدونم سرعت عادی هارد لپ تاپ چقدر هست؟ توی انتقال فایل بین ۶۰ تا ۷۰ مگ بر ثانیه هست. لپ تاپ رو یک هفته هست خریدم. توی بوت ویندوز خیلی سریعه و توی بازی های مثل بتلفیلد ۴ و… هم هیچ مشکلی نداره. این سرعت طبیعیه؟

  1. مصطفی عزیز سلام
   ببینید نرخ ثابتی نداره که بگیم انقدر و این مورد به عوامل زیادی بستگی داره از جمله وضعیت و مدل هاردتون. الان این مقداری که میگید نه خوبه نه بد.

 15. سلام
  لپ تاپ من چند وقتی هست که یکبار وسط کار هنگ میکنه و چراغ هارد کلا خاموش میشه و صدای فن هم میره بالا و بعد از مدتی خودش خاموش میکنه یه موقع هایی هم هنگ میکنه ولی اینبار چراغ هارد کاملا روشن میمونه و خاموش نمیشه.با استفاده از برنامه های ویندوز و تخصصی هارد رو چک کردم اروری نداد.ضمن اینکه هارد رو تازه عوض کردم و ویندوز جدید نصب کردم و در سیستم قبلی با هارد قدیمی هم این مشکلات وجود داشت.میخواستم ببینم چقدر احتمال داره مشکل از هارد باشه؟یا از سایر سخت افزارهای لپتاپ؟

 16. سلام. هنگام روشن شدن لپ تاپ من پیغام bootmgr is missing press Ctrl+Alt+Del اومد .با فشردن این کلیدها هم هیچ اتفاقی نیفتاد. بردم برای تعمیر گفتن هارد خراب شده.میشه اطلاعات هارد رو بازیابی کرد؟

  1. سلام دوست عزیز.
   در اکثر موارد اطلاعات قابل بازیابی هستند (البته در صورتی که دستکاری اضافی روش انجام نشه). اما ابتدا باید دقیق‌تر توسط دستگاه بررسی بشه. تا دقیقا مشکل مشخص بشه سطح آسیب دیدگی هارد شما چقدر است.

 17. سلام وقت بخیر لپ تاپ من مارک ایسوس هست وقتی بعد از ۳ روز رفتم تا روشنش کنم اول روشن شد و وقتی آرم ایسوس نشان داده شد خاموش شد. دوباره روشنش کردم الان صفحه سیاهه و چراغ هارد هم خاموش میشه. میشه راهنمایی کنید؟

 18. سلام.لبتاب منHP probook6570b هستش،یه چند هفته ای هست از قسمت هارد یه صدایی میاد(مثل صدای دیسکی که تاب برداشته باشه و هر از گاهی گیر کنه،هی میگیره ول میکنه.شبیه خر خر کردن ضعیف هستش).بعدش داخل برنامه هایی مثه تلگرام و vlc پلیر هم بعضی وقتا هنگ میکنه یا مثلا فایلهای که تعدادشون بیشتر از پنجاه تا هست(حالا فرمتش فرقی نداره) خیلی طول میکشه تا باز کنه.در صورتی که قبلا اینجوری نبود.
  آیا مشکل از هارد هستش؟

  1. وقت بخیر
   احتمالا هد هارد آسیب دیده و هارد هم بدسکتوری شده .بهتره اگر اطلاعت مهم دارید هر چه زودتر بکاپ تهیه کنید و به یک مرکز تعمیر هارد مراجعه کنید.

 19. سلام این کامنتو نمیدونم کی جواب میدین ولی اگر جواب دادین حتمی به ایمیلم ارسال کنید ک جواب دادین واقعا نیاز به کمک دارم. من یه مشکلی با لپتاب لنوو خودم خوردم که نمیدونم از گرافیکه از هارده یا از چیه ولی چون خودم تو کارای کامپیوتر هستم جوری ک میبینم احتمالا از هارده. مشکل اینه:
  بعضی مواقع موقع بالا اوردن ویندوز هارد شروع میکنه به فیک کردن هارد و یه صفحه سیاه با نوشته های فیکس استیج های درایو c میاد. دومین مشکل اینکه گاهی هارد یک هو یک برنامه رو باز میکنه ک اصال من نمیخواستم باز بشه یا اینکه بدون اینکه برنامه ای باز باشه مصرف هارد میره رو ۱۰۰ درصد در تسک منیجر ک میبینم هیچ اپلیکیشنی رو نشون نمیده ک هارد رو داره مصرف میکنه ولی هارد رو زده ۱۰۰ درصد داره مصرف میشه و سیستم هم به شدت کند میشه. بعضی مواقع ک بازی با لپتاب انجام میشه اطلاعات تکسچر های بازی رو لود نمیکنه یا دیر لود میکنه. در انتقال اطلاعات به رم هم به شدت کنده و صفحات لودینگ خیلی طولانی رو هم دارم و حتی گاها اصلا لود نمیشه فقط رو اون صفحه میمونه. بعضی وقت ها هم کلا هارد انگار که وجود نداره سیستم هنگ میکنه خاموش و روشن که میکنم یه پیقام میاد که هاردی شناخته نشد هارد خود رو جا سازی کنید یکم که لپتاب رو تکون میدم یا چند بار ک خاموش روشن میکنم هارد رو میخونه دوباره بالا میاد.
  اینا مشکلات من هست لطفا بگید مشکل از هارد یا نه و ایا قابل تعمیر هست یا حتمی باید یک هارد جدید خریداری کنم؟
  هاردم هم یک هارد ابی وسترن دیجیت هست. مشخصات سیستم Ram 12GB 2400MHZ + AMD R7 M265 Series + intel core i7 4700 MQ مدل لپتای هم لنوو G510 هست
  اها راستی بعضی مواقع موق گوش دادن موزیک یا فیلم دیدن یهویی فیلم استوپ میشه و یه صدای غیژژژژ غیژژژ خیلی بلندی از سیستم بلند میشه در حد چند ثانیه البته بعد دوباره باز به کارش ادامه میده.

  1. سلام
   این توضیحاتی که دادید بیشتر میتونه به دلیل خرابی هارد باشه .احتمالا هارد شما بدسکتوری هست و بابت اون صداهایی که میفرمایید میتونه خرابی هد هم داشته باشه .اینکه قابل تعمیر هست یا نه حتما نیاز به بررسی فنی داره.

 20. سلام . لب تاپ ایسوس بنده امروز وقتی ویندوز بالا میاد بعد از پنج شش دقیقه صدای جیر جیر میده و هنگ میکنه . راهنمایی میفرمایید علت چیه

  1. وقت بخیر
   این صدایی که میفرمایید احتمالا مربوط به هد هست .لطفا دیگه روشنش نکنید چون ممکن خرابتر بشه .بهتره به یک مرکز تعمیر هارد مراجعه کنید.

 21. سلام لپتاب من lenovo thinkpad هست وقتی داشتم ویندوز ۱۰رو ریکاری میکردم لپتاب خاموش شد چند روز بعد ارور۲۱۰۰ hddo hard disk drive initialization error 1 داد بعضی موقع ارور میرفت حالا نمی ره هرچی لپتاب خاموش روشن کردم بازم همین ارور میاد خاستم ویندوز عوض کنم که صفحه هارد رو تو ویندوز نشون نمیده ویندوز۸میخاستم نصب کنم ایا مشکل از هارد هست

 22. سلام خسته نباشید
  لپ تاب بنده ایسوس مدل k551با هارد یک ترابایت هست به طورناگهانی سرعتش کندشد و با چنددقیقه کارکردن مخصوصا داخل مای کامپیوتر هنگ میکنه وصفحه قفل میشه و حتی به سختی بالا میادو خاموش میشه! آیا مشکل ویندوز یا مربوط به هارد؟

  1. وقت بخیر
   یکی از دلایل کند شدن سرعت کامپیوتر بدسکتوری شدن هارد هست .بهتره با نرم افزارهای تست هارد بررسی کنید.

 23. سلام خسته نباشید.من دیروز حدودا ۱۷ ۱۸ساعت با لپ تاپم سریال دیدم کول پد هم داشت یدفعه وسط فیلم استپ شد یه صدای خیلی وحشتناک مثل اره برقی از سمت چپ پایین شروع شد قطع هم نمیشد،هر دکمه ای میزدم بی نتیجه بود پاورو نگه داشتم تا خاموش شد..بعد دوبار تلاش ری استارت شد کاملا درست کار کرد دوباره امروز همین اتفاق افتاد به نظرتون مشکل از چیه؟

 24. سلام و خسته نباشید…بنده لپتاپ ایسوس دارم.شش سالی هست که دارمش..قبلا ضربه خورده بود ی قسمت که رابطت بین مادربرد و کارت صدا هست شکسته! یعنی تعمیر نبردمش و خودم فهمیدم که مشکلش اینه .با ری استارت کردن سیستم و کمی تکان دادن لپتاپ قبل از بالا امدن ویندوز صدا دوباره وصل میشه! و حالا چن روزی که سیستم رو روشن میشه و بعد از پنج دیقه کلا هنگ میکنه حتی alt+ctrl+del هم میزنم نمیاره و باید با دکمه پاور لبتاپ رو خاموش و روشن کنم واقعا کلافه شدم!! اصلا صدای فن لپتاپ هم بالا نمیره که مثلا داغ کرده باشه..ویندوز رو عوض ریست فکتوری کردم بازم هنگ میکنه! ممنون میشم کمی راهنماییم کنین

 25. سلام لبتاب من دل ۵۱۱۰ هست ویندوزش مشکل داشت اصلا بالا نمیاورد الان میخوام ویندوز عوض کنم موقع پارتیشن بندی و انتخاب درایو برای فرمت و نصب ویندوز اصلا هیچ کدوم از درایو ها وجود نداره نمیدونم باید چکار کنم لطفا راهنمایی بفرمایید سپاس

  1. وقت بخیر
   در بایوس چک کنید ببینید هاردتون اونجا شناسایی شده.اگر در بایوس شناسایی شده بود و هنگام نصب ویندوز نشون نمیده ممکنه ایراد از تنظیمات بایوس باشه.اگر در بایوس شناسایی نمیشد ایراد از هارد هست و بهتره به یک متخصص مراجعه کنید.

 26. سلام و احترام
  هارد سیگیت اسلیم (لپ تاپ ایسر E1-572G )من صدای بوق پشت سر هم میده و شناسایی نمیشه.حدوداً ۳۰ تا اینا بوق کوتاه میزنه.با چندتا لپ‌تاپ هم امتحان کردم، مشکل از هارد بود! میشه بفرمایید مشکل از کجاست؟ این دومین هاردی هست که تازه عوض کردم و هارد قبلیم هم اطلاعاتش کاملاً نابود شد! لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون

  1. وقت بخیر
   این علامتی که شما میفرمایید احتمالا مشکل هد هست.بهتر هارد برای ما بیارید تا بررسی کنیم

 27. سلام لپ تاپ hp دوتا هارد داره دیسک ۰ ویندوز روشه و دیسک ۱ درایو D هست بعضی مواقع درایو D رو نشون نمیده توی دیوایس منیجر هم نمی یاد
  اسکن. دیفرگ و فرمت کردم ولی درست نشد لطفا راهنمایی کنین

  1. علی عزیز سلام
   لپتاپتون آیا خودش دوتا هارد داشته از اول یا خودتون گذاشتید. اگر خودتون گذاشتید احتمالا مشکل نوسان برق دارید. اگر از اول دوتا هارد داشته احتمالا دچار بدسکتور شده هاردتون و نیاز به بررسی داره.

   1. سلام وقت شما بخیر لبتاب من لنوو هست وقتی که روشن میکنم فقط یه صفحه ابی میاد بالا وهیچ چیز دیگه رونمایش نمیده گفته میشه No boot شده ممنونم بابت وقت باارزشتون.

    1. وقت بخیر
     نگران نباشید . هارد برای ما بیارید تا کارشناسان بررسی کنند .احتمالا ریکاوری میشه.

 28. سلام باتری لپ تاپ من یک سالی هست خراب شده من تو این یک سال لپ تاپ رو همیشه تو شارژ استفاده میکنم اما الان چند روزی هست که موقع کار کردن با لپتاپ خودبه خود لپ تاپ خاموش میشه و وقتی روشن میکنم مینویسه scaning and repairing drive و موقع استفاده هم کمی صدا میده . امکان داره مشکل از هارد باشه؟

  1. نفس عزیز سلام
   بله امکانش هست که مشکل از هارد باشه. اگر اطلاعات مهمی دارید میتونید برامون بیارید تا دقیق بررسیش کنیم.

 29. سلام.لبتاب ماهمیشه دوهفته بعد از نصب ویندوز صفحه ابی مرگ نشون میداد.کند میشد هنگ میکرد .صفحه کلید بشدت داغ میکرد .خدمات کامپیوتری بردیم چک کردن گفتن ایراد از هارده باید تعویض شه.بنظر شما درست گفتن؟

 30. سلام وقت بخیر لپتاب دل دارم از ارتفاع ده سانتی به لبه افتاده وقتی روشن میکنم سرعت به حدی اومد پایین که ۳۰دقیقه طول می‌کشه و وقتی بالا میاد سرعت خواند اطلاعات خیلی پایین مثلا برای جا بجا کردن فایل از درایو به درایو دیگه با سرعت ۵ کیلو بایت تا ۱ مگابایت متغیری و گاها هنگ می‌کنه احتمال دار مشکل از هارد باشه؟

  1. وقت بخیر
   مطمئنا به دلیل ضربه ای که داشتید به هارد آسیب سخت افزاری وارد شده.بهتره دیگه دستگاه روشن نکنید و به یک متخصص هارد مراجعه کنید.

 31. سلام لب تاپ من دیروز یکدفعه کلا هنگ کرد و هیچ چیزش کار نکرد و روی صفحه مونده بود حتی دکمه خاموش هم کار نمی کرد مجبور شدم باتری رو در بیارم و ۴ساعت پیش از این اتفاق یک ویندوز نصب کرده بودم موقه نصب درایو cرو نیاورد مجبور شدم شانسی پاک کنم که وقتی روشن کردم دیدم فقط درایو cهستش درایوD,Eحذف شده بود بنظرتون مشکل از چیه؟

 32. سلام
  لپ تاپ من دل هستش،چند روزه که موقع روشن شدن فقط یه صفحه مشکی بالا میاره،و مجبور میشم با دکمه پاور خاموشش کنم، هر ۱۰ بار یک دفعه اش ویندوز بالا میاد،فن هم روشن میشه،به نظر شما میتونه مشکل از هارد باشه؟

 33. سلام. خسته نباشید. ممنون از اینکه وقت می‌گذارید.
  من یک لب‌تاپ ایسر (اسپایر ۳) ای ام دی خریدم. از روز اول صدای کلیک مانندی از هارد می‌یومد. و گاهی هم صدای غیژ مانند، مشکل اینجاست گاهی به صورت یک روز در میون یا روزانه بدون هیچ دلیلی دچار افت سرعت شدید می‌شه و گاهی هم هنگ کامل و بعد از ری‌استارت دستی اوکی میشه. اطلاعات زیادی روی هاردم هست. میخواستم بدونم تا چه حد محتمله عیب این هنگ کردنه از هارد باشه؟

  1. حبیب عزیز سلام
   احتمالش هست اما تا دقیق وضعیت سلامت هارد بررسی نشه نمیتونیم حدسی بزنیم. پیشنهاد ما اینه که حتما از اطلاعاتتون بکاپ تهیه کنید تا خدایی نکرده در صورت خرابی هارد اطلاعاتتون ازبین نره.

  2. سلام
   لپ تاپ من hp هسش
   خوب کار میکرد بعد یه مدت کند شد خیلی بعد یدفعه خاموش شد و هعی میگه که install sestem operatiom چیکار باید کنم؟

   1. امین عزیز سلام
    هاردتون بوت نمیشه که که میتوتنه دلایل مختلفی داشته باشه، اگر اطلاعات مهمی داخلش دارید می‌تونید برای ما بفرستید که ریکاوریش کنیم.

 34. سلام یه لپ تاپ دل مدل۳۵۴۰دارم.زمانی که روشن میکنم تقریباً نیم ساعتی طول می‌کشه که ویندوز بالا بیاد.بعد از بالا آمدن ویندوز نیز lag داره.یعنی با تاخیر زیاد آیکون ها یا پوشه ها را باز میکنم.ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید که مشکل چیه

 35. سلام،وقتتون به خیر
  لپ تاپم افتاد زمین وقتی روشنش کردم disk error میداد و این پیغام reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key، رو نمایش میداد و یه صدای جیر جیر مانندی هم داشت.اگر هاردم آسیب دیده باشه حداکثر چقدر هزینه میبره ؟ آیا هارد تعمیر میشه یا تعویض می کنید مدل لپ تاپ ایسوز هست

  1. لیلی عزیز سلام
   احتمالا هاردتون دچار مشکل هد شده با ضربه‌ای که بهش وارد شده چنین هارد هایی ارزش تعمیر ندارن و فقط می‌توان دیتا داخلش را ریکاوری کرد.

 36. سلام خسته نباشید ، من لپتاپ دل خریدم بعد اصلا ازش استفاده نکردم ، ویندوزش فعال نبود درایواش فعال نبود ، بردم یه مرکز خدمات برام برنامه های آفیس و آنتی ویروس نصب کردن ، حین کار بهم گفتن که یبار بالا نیاورده ویندوزش رو دوباره نصب کردن ، تو خود مرکز لپتاپ روشن بود من وقتی که تحویل گرفتم آوردم خونه بعد از اینکه زدم برق روشن میشد ولی ویندوز بالا نمیومد ، احتمال داره مشکل از هارد باشه؟؟؟

 37. سلام وقت بخیر. لپ تاپ من روشن میشه ولی صفحه سیاه، قبلا روشن میشد و بعد خودش یه لحظه کوتاه خاموش میکرد ولی میومد دوباره، دیروز روی میز آب ریخت و یکم اومد زیر لپ تاپ ولی سریع خشکش کردم، امکان صدمه هارد هست؟

 38. سلام.لپ تاپ من موقع خاموش و روشن شدن خیلی طول میکشه بالا بیاد.چراغ هارد خاموش میشه ۵ ثانیه روشن میشه بعد حدود دودقیقه خاموش میشه دوباره روشن میشه.بالا اومدن ویندوز و خاموش شدن حدود ۸ دقیقه طول میکشه.ولی در حین کار کردن در ویندوز مشکلی نداره.هاردم مشکل پیدا کرده؟ممکنه بسوزه؟

  1. سلام شهروز عزیز

   بله امکان اینکه هاردتون دچار بدسکتور شده باشه هست و بله ممکنه آسیب ببینه بنابراین بهترین کار اینه که از اطلاعات مهم‌تون بکاپ داشته باشید.

 39. سلام
  من یک لپتاپ ایسوس دارم که با مشکل صفحه آبی مواجه شده
  موقعی که وارد task manager میشم بیشتر میبینمش
  ویندوز رو ریست کردم فایده نداشت
  ویندوز رو دوباره نصب کردم بازم فایده نداشت
  اولین بار که این ارور اومد پیغامش این بود
  Memory management
  ولی بعد از اون با این ارور مواجه شدم
  Windows service exception
  حالا نمی‌دونم مشکل سخت افزاری هست یا نرم افزاری
  رم لپتاپم هم ۴ گیگ هست و هفت ساله که این لپ تاپ رو دارم

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال اینکه هاردتون آسیب دیده باشه هست (بدسکتور) ابتدا می‌تونید ببریدش یک خدمات کامپیوتری چکش کنند بعد اگه مشکل هاردتون بود اگر اطلاعات با ارزشی دارید بیارید کارشناسامون چکش کنند.

 40. سلام
  وقتتون بخیر
  بعد از یک مدت من که آپدیت کردم لپتاپ رو اصلا بالا نمیاد
  حتی کار نمیکنه
  مشکلش میتونه از هارد باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا به یک خدمات کامپیوتری قابل اعتماد مراجعه کنید تا مشکل اصلی سیستم رو شناسایی کنند نمیشه مستقیما گفت که مشکل از هارد است با توجه به این شرایط ( ممکنه باشه ممکنه نباشه…)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux