تعمیر هارد اکسترنال

external hard repair

هارد بخش جدایی ناپذیر از هر سیستم کامپیوتری است. هارد سخت افزاری است که برای نیازهای ذخیره سازی مختلف در یک کامپیوتر استفاده می‌شود که بسته به فضای ذخیره سازه به انواع مختلف از هاردهای اینترنال و اکسترنال تقسیم می‌شوند. تفاوتی که هارد اینترنال با اکسترنال دارد این است که هارد اکسترنال اغلب از طریق کابل به سیستم شما نصب می‌شود و شما می‌توانید آن را با خود حمل کنید در حالی که هارد اینترنال در داخل لپ تاپ و یا در داخل کیس شما قرار گرفته است و قابلیت حمل را ندارد.

با این حال یک اتفاق غیره منتظره می‌تواند باعث خرابی هارد و آسیب جدی به اطلاعات شما شود و اطلاعات شما را از دسترس خارج کند. یک هارد اکسترنال می‌تواند از ارتفاع بیافتد و داده‌ها را غیرقابل دسترس کند. در کامپیوتر یا لپ تاپ عدم دسترسی به اطلاعات می‌تواند به علت خراب شدن سیستم عامل نیز اتفاق بیافتد. سیستم عامل یک نرم‌افزار است که به علت خرابی‌های منطقی دچار مشکل می‌شود اما خرابی هارد بیشتر به علت خرابی‌های سخت افزاری است.

به منظور اینکه شما تعیین کنید که آیا خرابی منطقی یا فیزیکی باعث ایجاد مشکل شده است شما باید علائم و پیغام‌های خطایی که به شما نمایش داده می‌شود را تجزیه و تحلیل کنید. برای مثال اگر سیستم شما بوت نمی‌شود و صدای کلیک کردن از آن می‌شنوید این به معنای رخ دادن خرابی‌های فیزیکی است. در ادامه به برخی از علائم خرابی هارد اکسترنال می‌پردازیم :

نقص ساخت هارد اکسترنال:

بعضی از هاردهای اکسترنال وقتی که تولید می‌شوند معیوب هستند. چنین هاردهای اکسترنالی ممکن است چند روز بعد از خرید به طور غیرطبیعی کار کنند و این اتفاق عمدتا به دلیل تست و بررسی‌های نادرست هارد اکسترنال در زمان تولید اتفاق می افتد. چنین نقصی باعث می‌شود که هارد توسط کاربر غیرقابل دسترس شود و باعث عدم شناسایی هارد اکسترنال توسط سیستم می‌شود.

قطع برق ناگهانی:

در صورت عدم استفاده از UPS قطع ناگهانی برق می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی سیستم و در نتیجه هارد اکسترنال شما شود و هرگونه نوسان برق در منبع تغذیه هم می‌تواند به هارد اکسترنال آسیب بزند و باعث شناسایی نشدن هارد در بایوس شود.

خرابی مکانیکی هارد اکسترنال:

هارد اکسترنال از قطعات مکانیکی ساخته شده، خرابی هر یک از این قطعات می‌تواند منجر به خرابی هارد اکسترنال شود. شما ممکن است با شنیدن صدای کلیک کردن متوجه خراب شدن موتورهای اسپیندل و هد خواندن/نوشتن شوید.

از بین رفتن اطلاعات هارد اکسترنال:

به دلایلی مختلفی مانند حملات ویروسی، خاموش کردن ناگهانی سیستم، جدا کردن ناگهانی هارد اکسترنال، قطع برق به صورت پی در پی و غیره اطلاعات شما می توانند از بین بروند. در نتیجه شما نمی‌توانید به هیچ کدام از فایل‌ها و پوشه‌های ذخیره شده در هارد اکسترنال دسترسی داشته باشید.

اشتباهات و خطاهای انسانی:

معمولا ویرایش اشتباه فایل‌های رجیستری یا تغییر خصوصیات سیستم فایل یا فرمت کردن اشتباه هارد اکسترنال می‌تواند باعث خرابی‌هایی در هارد شود.

شناسایی نشدن هارد اکسترنال:

کامپیوتر نمی‌تواند هارد اکسترنال را شناسایی کند و اگر شما سیستم عامل خود را روی هارد اکسترنال نصب کرده باشید سیستم شما نمی‌تواند بوت شود. یا اگر فایل‌های صوتی و تصویری خود را در هارد اکسترنال ذخیره کرده باشید نمی‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

دیر باز شدن فایل‌ها و پوشه‌ها:

اگر برای باز کردن فایل‌ها و پوشه‌ها باید مدت زمان زیادی منتظر بمانید هارد اکسترنال شما خراب شده است. در برخی موارد با باز کردن فایل‌ها و پوشه‌ها شما با یک صفحه آبی روبرو خواهید شد. علاوه‌براین در فرآیند بوت به شما نشان داده می‌شود که هارد خراب شده است.

پر سر و صدا شدن هارد اکسترنال:

سر و صدا یکی از علائمی است که به شما گوشزد می‌کند که هارد اکسترنال شما دچار خرابی‌های مکانیکی شده است و این مشکل معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که هد هارد پلاتر را لمس کند.

وجود بدسکتورها در هارد اکسترنال:

در صورتی که ویندوز بدسکتور شدن هارد اکسترنال را شناسایی کرد شما باید بلافاصله از اطلاعات خود بکاپ بگیرید. علاوه‌بر علائم و نشانه‌های بالا، در صورت خرابی هارد می‌توانید با یک یا چند یک از علائم زیر روبرو شوید:

  • نام فایل ها و پوشه ها به درستی نمایش داده نمی شود.
  • هنگام انتقال فایل به از هارد اکسترنال یا انجام هر گونه فعالیت مهم دیگر شما پیغام‌های خطایی را دریافت می‌کنید.
  • هارد اکسترنال توسط سیستم شناسایی نمی‌شود.
  • فایل‌ها و پوشه‌ها ناپدید می‌شوند.
  • هارد اکسترنال میزان فضای خالی را به اشتباه نمایش می‌دهد.

تعمیر هارد اکسترنال

شما هر نوع برندی از هارد اکسترنال خریداری کنید بلاخره یک روز دچار خرابی‌هایی که در بالا بدان اشاره کردیم می‌شوند و باید برای تعمیر هارد اکسترنال خود اقدام کنید. همیشه به یاد داشته باشید از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید و در صورت روبرو شدن با هر گونه خرابی به مرکز بازیابی اطلاعات مجرب مراجعه کنید.

مرکز بازیابی اطلاعات ایران هارد با کادر مجرب و آزمایشگاههای مجهزی که دارد می‌تواند انواع خرابی‌های هارد اکسترنال را تعمیر کند. فرقی ندارد برند هارد اکسترنال شما سیگیت است یا توشیبا یا وسترن دیجیتال یا … در اغلب موارد کارشناسان و متخصصان آموزش دیده ایران هارد مشکل هارد اکسترنال شما را بررسی می‌کنند و مدت زمان و میزان موفقیت بازیابی اطلاعات را به شما اعلام می‌کنند. برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه تعمیر هارد اکسترنال با ایران هارد تماس بگیرید.

Facebook
Telegram
Twitter
LinkedIn

مطالب مرتبط

عضو خبرنامه بشید و از اطلاعاتتان محافظت کنید

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *