Skip to content

هاردت به صدا افتاده؟ آیا صدای غیر معمول هارد عادی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
چرا هارد از خودش صدا می‌دهد

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۳ دقیقه
۴.۳
(۷)

ابتدا اجازه بدید برایتان توضیح بدهم اصلا چرا هارد صدا می دهد؟ به صدا افتادن هارد یکی از علائم نشان دهنده این موضوع است که هارد شما کم کم عمر مفید خود را بدلیل استفاده از منبع تغذیه ضعیف، رفتار نامناسب، استفاده بیش از حد آن، دارد به پایان خود نزدیک می‌شود و با تولید صدا های غیر معمولی مانند: کلیک، نیوز، تق‌تق و… به ما هشدار می‌دهد که هر لحظه ممکن است هارد دیگر بالا نیاید و توسط سیستم شناسایی نشود. البته اصلی‌ترین علتی که باعث می‌شود هارد به صدا بیفتد ضربه خوردن هارد و آسیب دیدگی هِد می‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب نگهداری درست از هارد دیسک را مطالعه کنید.

خب حالا که دلایل مختلف تولید شدن صدا از هارد را فهمیدیم، بیایم باهم صدای تق تق هارد که به علت برخورد هد هارد با پلاتر تولید می‌شود که ممکن است بر اثر دلایل مختلفی این مشکل به وجود بیاید را باهم بررسی کنیم. به طور کلی به صدا افتادن  هارد دو مشکل بزرگ را برای شما به وجود می‌آورد یکی اینکه هارد می سوزد و دیگری اینکه اطلاعاتان ازبین می‌رود.

هارددیسکِ معیوب ممکن است صدای خرت خرت بدهد و این به دلیل کالیبراسیون حرارتی است. هارد در پاسخ به افزایش دمای بدنه این واکنش را از خود نشان می دهد و باعث تنظیم مجدد موقعیت هارد می شود.

دلیل دیگر صدا دادن هارد ممکن است به علت استفاده از یک منبع تغذیه نامناسب و ناپایدار باشد، وقتی که هد روی ناحیه ای از هارددیسک قرار می گیرد الکترونیک های HDD دوباره ریستارت می شوند.

به طور معمول وقتی که هد در یک موقعیت اشتباه قرار می گیرد قادر به دریافت سیگنال نیست، در این حالت در هارد شما صدای خرت خرت کردن، کلیک کردن و یا هر صدای غیر معمول دیگری ایجاد می شود.

همچنین زمانی که فرآیند لود کردن فریم‌ویر با شکست مواجه می شود صدای کلیک کردن یا خرت خرت کردن ایجاد می شود و سیستم هنگ می کند و به پردازنده قادر نمی‌باشد عملیات هارد را کنترل کند. در همه این موارد ابتدا باید علت صدا دادن هارد تشخیص داده شود و بعد یک استراتژی کاربردی و موفق برای ریکاوری و بازیابی موفق اطلاعات از روی هارد خراب انتخاب شود.

راهکار هایی که برای مهار و برطرف کردن صدا غیر معمول هارد انجام می شود.

·       ابتدا اطمینان حاصل  شود که منبع تغذیه، برق کافی را برای هارد فراهم می آورد.

پیشنهاد می‌کنیم:  جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

·       اطمینان حاصل شود که هارد در طول عملیات خود بیش از حد داغ نمی شود.

·       برد هارد باید دقیق بررسی شود.

·       تعویض برد هارد.

·       انتقال دادن محتوای ROM.

·       آزادسازی هِد و جراحی هِد.

همانطور که بالا اشاره شد صدای خرت خرت کردن هارد عادی نمی باشد پس در صورتی که با مشکل صدا دادن هارد مواجه هستید و  هنوز به اطلاعات خود دسترسی دارید سریعا از اطلاعاتتان نسخه پشتیبان تهیه کنید زیرا همانطور که بالاتر هم گفتیم هر لحظه ممکن است که هارد خراب شود و دیگر به اطلاعات خود دسترسی پیدا نکنید و مجبور شوید برای بازیابی اطلاعات هزینه زیادی بپردازید، زیرا وقتی هِد هارد آسیب می‌بیند معمولا با اطلاعات با همان هد قابل ریکاوری نیستند و برای ریکاوری اطلاعات هاردتان نیاز به حراجی هِد دارد.

جراحی هارد دیسک
جراحی هارد دیسک

جراحی هد نیز خود از پیچیده‌ترین پروسه‌هایی است که برای بازیابی اطلاعات یک هارد انجام می‌شود و این هم اضافه کنم که هیچ صد در صدی برای موفقعیت آمیز بودن این پروسه وجود ندارد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. میزان امتیاز ۷

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

!‌ اطلاعیه مهم !

سلام 
با توجه به فرا رسیدن پایان سال و ورود ویروس کرونا به کشور عزیزمان، هیئت مدیره مجموعه ایران هارد جهت پیشگیری از شیوع ویروس میان مراجعین محترم و کادر حرفه‌ای خود تصمیم بر عدم پذیرش گرفتند لذا شرکت تا تاریخ ۹۹/۱/۱۶ تعطیل میباشد.