خانه » تعمیرات تخصصی هارد » ۷ تا از بهترین نرم‌افزار های تعمیر هارد برای ویندوز – قوی‌ترین برنامه تعمیر هارد

۷ تا از بهترین نرم‌افزار های تعمیر هارد برای ویندوز – قوی‌ترین برنامه تعمیر هارد

قوی‌ترین برنامه تعمیر هارد دیسک برای ویندوز

فهرست و عناوین مقاله

خیلی سریع و خلاصه شروع می‌کنیم، مشکل هرچه که باشد، شما به راهی برای نجات هارد درایو خود و بازیابی تمام داده‌های مهم نیاز دارید پس یک نرم‌افزار خوب تعمیر هارد دیسک می‌تونه یکی از گزینه های شما باشد.

اما تعمیر هارد دیسک به چه معناست؟ و با این همه گزینه در بازار، از کدام نرم افزار استفاده کنیم؟  ما در ادامه بهتون میگیم…

✅ قبل از بررسی کامل نرم‌افزارها در این جدول به طور خلاصه‌ به بهترین ابزارها برای تعمیر هارد دیسک اشاره می‌کنیم:

نرم افزار تعمیر هارد چیست؟

و وقتی می‌گوییم “تعمیر هارد” دقیقاً منظورمان چیست؟

👀 درایوهای هارد دیسک بر اساس اصل سکتورها کار می‌کنند. همانطور که یک منطقه جغرافیایی به بخش‌های کوچکتر تقسیم می‌شود، منطقه ذخیره‌سازی یک درایو هم به بخش‌های منطقی تقسیم می‌شود و هر بخش تکه‌ای از داده‌ها را با فایل‌های بزرگتر در چندین بخش دیگر، توزیع می‌کند.

ردیابی بخش‌هایی که قسمتی از داده‌ها را نگه می‌دارند هم وظیفه سیستم فایل است. NTFS یا FAT، همه سیستم‌های فایل با نوشتن اطلاعات سازمان در یک جدول اختصاصی کار می‌کنند.

❗️هنگامی که هارد دیسک کارش را به درستی انجام نمی‌دهد یا به ندرت یک‌باره از کار می‌افتد، همزمان برخی از بخش‌ها شروع به بد شدن می‌کنند. به طور معمول، سیستم‌ عامل باید داده‌ها را مرتبا در یک بخش جدید بازنگری کند،اما همیشه این کار را به درستی انجام نمی‌دهد و باعث از دست رفتن داده‌ها می‌شود.

گاهی اوقات هم جدول سیستم فایل است که خراب می‌شود

این اتفاق می‌تواند درایو را خالی نشان دهد، حتی اگر اینطور نباشد. گاهی اوقات این مشکل بر روی خود Master Boot Record تأثیر می‌گذارد و از بوت شدن سیستم عامل جلوگیری می‌کند.

بنابراین، تعمیر دیسک در درجه اول شامل تعمیر بخش‌های خراب و بازیابی اطلاعات از آنها است. برخی از ابزارها فقط بر تعمیر MBR تمرکز می‌کنند، که اگر درایو شما بوت نشود، می‌تواند به شما کمک کند.

تجزیه و تحلیل ساده هارد دیسک برای تعیین سلامت و توزیع داده‌ها را می‌توان بخشی از روند تعمیر دیسک در نظر گرفت، چون به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید چطور به بهترین نحو با مشکل برخورد کنید.

برای انتخاب نرم‌افزار تعمیر دیسک چه چیزی را باید در نظر بگیرید؟

فرآیندهای زیادی زیر مجموعه تعمیر دیسک قرار می‌گیرند. سابقه راه‌اندازی درایو، سیستم فایل، توزیع داده‌ها در خود بخش‌های ذخیره‌سازی یا هر چیزی که می‌تواند منبع مشکل باشد را باید بررسی کرد.

ما در ادامه‌ی این مطلب از ایران هارد به ویژگی‌هایی پرداختیم که برای انتخاب نرم‌افزار تعمیر دیسک باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

🛠️ تعمیر Master Boot Record یا به اختصار (MBR)

MBR “کتاب آدرس” اصلی درایو دیسک سخت‌افزاری است.

در صورت خراب شدن MBR، درایو قادر به بوت شدن نخواهد بود، حتی اگر تمام داده‌های موجود در آن هنوز دست نخورده باشند. این مشکل را به سادگی‌ می‌توان رفع کرد و قابلیتی است که باید در هر نرم‌افزار تعمیر دیسکی که در نظر می‌گیرید وجود داشته باشد. تعمیر MBR باعث می‌شود که تمام داده‌های درایو بدون نیاز به گذراندن هیچ فرآیندی در دسترس باشند.

🗄️پشتیبانی از انواع درایو و سیستم فایل «ویندوز»

اگر از انواع رسانه‌های ذخیره‌سازی خارجی یا درایوهای USB استفاده می‌کنید، داده‌های شما ممکن است تحت سیستم‌های فایل مختلف سازماندهی شوند. NTFS استاندارد مدرن اکثر دستگاه‌های ویندوز است.

درایوهای USB و برخی از سیستم‌های قدیمی هنوز از تکرار‌های مختلفی از سیستم فایل FAT استفاده می‌کنند،البته اکثرا با FAT32 مواجه خواهید شد. شما باید توجه داشته باشید که یک نرم‌افزار تعمیر دیسک باید قابلیت کار با تمام نسخه‌های سیستم فایل NTFS و FAT را داشته باشد.

📈 S.M.A.R.T. نظارت‌گر

فناوری نظارت، تحلیل و گزارش خودکار یا S.M.A.R.T. یک ویژگی داخلی در اکثر درایو دیسک‌های سخت است، که هدف ساده‌‌ای دارند: «پیگیری آمار کلیدی دیسک به تنهایی». در حالی که S.M.A.R.T. پارامترها خیلی جامع نیستند، اما به تشخیص اولیه سلامت درایو دیسک کمک می‌کنند. اگر کاربر باهوشی باشید قبل از بروز هر مشکلی از اطلاعات‌تان نسخه پشتیبان تهیه می‌کنید.

📁 مدیریت HDD 

گاهی اوقات، ایجاد و حذف پارتیشن‌ها می‌تواند باعث خرابی هارد دیسک‌تان شود. معمولا این اتفاق به دلیل نرم‌افزار معیوب است که نمی تواند مشکلات اساسی درایو را تشخیص دهد. چنین اشتباهی می‌تواند منجر به حذف تمام بخش‌های دیسک‌ یا حتی کل درایو شود.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم همیشه از یک ابزار مدیریت HDD خوب برای انجام تمام کارهای پارتیشن‌بندی استفاده کنید. اگر مدیریت پارتیشن در نرم افزار تعمیر دیسک شما یکپارچه باشد می‌توانید به راحتی پارتیشن‌های معیوب را تعمیر یا داده‌ها را به پارتیشن‌های جدید منتقل کنید، بدون اینکه خطری داده‌های حیاتی را تهدید کند.

⚠️ نقشه‌برداری مجدد / تعمیر بخش‌های بدسکتور

دیسک درایو یک بخش ذخیره‌سازی منسجم نیست، حتی زمانی که به چند پارتیشن تقسیم نشده باشد، باز هم به بخش‌های دیگری تقسیم شده است.

پس وقتی می‌گوییم یک دیسک خراب شده معمولاً به این معنی است که فقط چند سکتور خراب شده‌اند مه کا یک درایو. پس یک نرم افزار تعمیر دیسک سخت باید توانایی تعمیر این بخش‌ها را داشته باشد یا حداقل داده‌ها را به بخش‌های فیزیکی جدید روی درایو بازنگری کند.

برخی از برنامه‌ها این قابلیت را دارند که چشم‌اندازی سریع از بخش‌های مشکل‌دار ارائه کنند تا بتوانید از یک ابزار اختصاصی برای تعمیرشان استفاده کنید. 

💽 تعمیر درایوهای خراب

متاسفانه گاهی اوقات کل درایوها خراب می‌شوند. این قبیل مشکلات ممکن از راه‌های مختلفی ظاهر شوند.گاهی اوقات، خود سیستم فایل خراب است و درایو اصلا نمایش داده نمی‌شود. و گاهی هم مشکل فقط مربوط به خود اطلاعات سیستم اصلی است و داده‌ها حتی اگر غیرقابل دسترسی باشند، ایمن هستند.

به ندرت پیش می‌آید که درایو از نظر فیزیکی آسیب  جدی دیده باشد. همانطور که قابل پیش‌بینی است هیچ فرآیندی قادر به حل تمام مشکلات نیست و اکثر برنامه‌های تعمیر دیسک چندین رویکرد را امتحان می‌کنند تا هرچه در توان دارند را تعمیر کنند، پس ما به یک برنامه جامع تعمیر دیسک نیاز داریم تا حداکثر مشکلات را حل کند. 

💾 پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

مشکلات هارد دیسک‌ها در ابتدا آرام آرام شروع می‌شوند و کم اهمیت جلوه می‌کنند، یک فایل کوچک گم می‌شود، یک بخش کوچک خراب می‌شود و عملا این اتفاق باعث احساس امنیت کاذب در کابران خواهد شد که جای بیشتر داده‌ها امن است. اما واقعیت چیز دیگری است! مشکلات کوچک به مرور زمان روی هم انباشته و کم کم در سراسر درایو پخش می‌شوند. 

یک بدسکتور کوچک با گذر زمان تبدیل به دوجین بدسکتور می‌شود و تا به خودتان بیایید تمام داده‌های شما از دست رفته است. 

به همین دلیل یک نرم‌فزار خوب تعمیر هارد دیسک باید شامل ابزارهای پشتیبان نیز باشد. همیشه اطلاعات مهم را بازیابی و حتی با تعمیر بخش‌های خراب و ایجاد پارتیشن‌های جدید هم از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 معرفی ۷ مورد از بهترین نرم افزار‌های تعمیر دیسک برای ویندوز

۱.  Disk Drill Hard Drive Recovery

اصلی‌ترین مشکل یک نرم‌افزار تخصصی است که برای تشخیص مشکلات واقعی باید چندین‌بار تلاش کند. پس به جای دانلود ده‌ها ابزار مختلف برای کشف مشکلات اساسی، بهترین کار استفاده از یک ابزار بازیابی اطلاعات همه ‌کاره است. Disk Drill دارای قابلیت بازیابی اطلاعاتی است که به دلیل خرابی دیسک یا حتی حذف دستی اتفاقی از بین رفته‌اند.

بزرگترین مزیت استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات عمومی، سهولت استفاده از آن است. پس شما مجبور نیستید ساعت‌ها را صرف تشخیص مشکل کنید. فقط کافی است Disk Drill را روشن کنید تا بقیه‌ی کارها بصورت خودکار انجام شوند.

۲. Regenerator HDD

HDD Regenerator یکی از قدرتمندترین ابزارهای تعمیر هارد دیسک است. 

نرم‌افزاری که متخصصان برای تشخیص مشکلات هارد دیسک و بازیابی اطلاعات از آن استفاده می‌کنند. استفاده از این نرم‌افزار به دلیل رابط متنی برای کاربران عمومی دشوار خواهد بود. تنها هدف HDD Regenerator  یافتن بخش‌های بد و تعمیر آنها است.

در نتیجه، بسیاری از نوتیفیکیشن‌هایی که ممکن است از چنین برنامه‌ای انتظار داشته باشید، مانند مدیریت HDD، نقشه‌برداری مجدد بخش و غیره را ندارد. پس اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید بهتر سراغش نرید.

۳. WinDirStat

اکثر کاربران بدون اینکه اطلاع دقیقی از مشکل دیسک داشته باشند شروع به جستجو برای نصب یک نرم‌افزار تعمیر دیسک می‌کنند! در حالی که ممکن است بدسکتورها فقط حاوی فایل‌های بیهوده‌ای هستند و در این‌صورت تمام وقت و انرژی‌تان را تلف کرده‌اید. اینجاست که WinDirStat می‌تواند شما را به خوبی راهنمایی کند تا ارزیابی دقیقی از داده‌های هارد دیسک و نحوه‌ی سازماندهی آن‌ها داشته باشید. نرم‌افزاری که حتی کاربران مبتدی هم براحتی‌ می‌توانند از مزایای خوبش بهره‌مند شوند. 

دقت کنید WinDirStat نرم‌افزاری برای بازیابی داده‌های از دست رفته یا تعمیر بخش‌های خراب نیست، کار این نرم‌افزار تشخیص دقیق مشکلات و راهنمایی برای آغاز یک فرآیند تعمیر و بازیابی درست است.

CrystalDiskInfo .۴

احتمالا شما هم معتقد هستید که پیشگیری بهتر از درمان است، پس عاقلانه‌تر است که قبل از قرار گرفتن در موقعیت استرس‌زای از دست رفتن دیتا یا خرابی دیسک از یک نرم‌افزار کاربردی جهت پیگیری و نظارت بر کار هارد دیسک استفاده کنید.

شما می‌توانید از CrystalDiskInfo برای ارزیابی مدام هارد دیسک از نظر سلامتی و هشدار به موقع موارد معیوب قبل از خرابی استفاده کنید. بر‌خلاف سایر برنامه‌های موجود در لیست ما، این نرم افزار قرار است قبل از از بین رفتن درایو شما استفاده شود نه بعد از آن!

۵.  AOMEI Partition Assistant

شایع‌ترین دلیل از کار افتادن هارد دیسک‌ها خرابی Master Boot Record یا به اختصار همان MBR است. دستیار پارتیشن AOMEI دارای قابلیت تعمیر MBR است در حالی که به شما امکان سازماندهی پارتیشن‌ها بر روی هارد دیسک را هم می‌دهد. زمانی که مشکلات دیسک‌تان ناشی از پارتیشن‌بندی نادرست باشد، تنها چیزی که نیاز دارید یک ابزار پارتیشن‌بندی حرفه‌ای است.

 AOMEI یک برنامه کاربردی فوق‌العاده‌ است که فقط برای این کار طراحی شده و علاوه بر این‌ها مدیریت دیسک‌ها را هم ساده‌تر می‌کند. 

با استفاده از  AOMEI می‌توانید پارتیشن‌ها را ایجاد کنید، اندازه آنها را تغییر دهید، آنها را ادغام کنید یا از به کمکش تقسیم کنید.

همچنین اگر چندین درایو متصل دارید، می‌توانید به راحتی از این ابزار برای شبیه‌سازی دیسک‌ها و ایجاد نسخه پشتیبان استفاده کنید. حتی اگر دیسکی دارید که از بوت شدن خودداری می‌کند، استفاده از این نرم‌افزار برای تعمیر MBR انتخاب درستی است. 

۶. CloneZilla

مسلما بهترین راه برای جلوگیری از حذف شدن اطلاعات، تهیه نسخه پشتیبان است. شبیه‌سازی کل درایوها یا حداقل پارتیشن‌های مهم هنگام خرابی درایو از دردسرهای زیادی جلوگیری خواهد کرد. 

CloneZilla نرم افزاری عالی و رایگان برای همین کار است که با برخورداری از  برخی قابلیت‌های اساسی تعمیر MBR ارزشمند‌تر هم هست. 

خرابی‌های کوچک هارد دیسک به مرور زمان شروع به گسترش و بدتر شدن می‌کنند بنابراین با کوچک‌ترین هشداری، فوراً شروع به تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم کنید. CloneZilla کمک بزرگی در این زمینه است.  

این نرم‌افزار قابلیتی دارد که پارتیشن‌ها یا حتی کل دیسک‌ها را به سرعت و به شکلی کارآمد کلون کند. در این حالت می‌توان از یک دیسک قابل بوت استفاده کرد، بنابراین فرصت دارید از اطلاعات خود حتی پس از توقف بوت شدن درایو نسخه پشتیبان تهیه کنید.

۷. SpinRite 

اگر گزینه‌های جدید شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند، حتما SpinRite را امتحان کنید که یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای تعمیر دیسک در بازار است و شهرت قابل توجهی دارد. تنها مشکل رابط کاربری پیچیده‌اش است. 

Spinrite بسیار شبیه به HDD Regenerator است. دلیل اینکه ما آن را به جای یک در رتبه ششم قرار داده ایم، رابط کاربری ضعیف آن است. با این حال، در بخش عملکرد، چیزی برای شکایت وجود ندارد. درست مانند HDD Regenerator، Spinrite در تشخیص و تعمیر بخش‌های خراب فوق‌العاده است. این برنامه‌ی سبک و سریع می تواند از هر رسانه قابل بوت اجرا شود.

اینجا به‌طور خلاصه به مرور مطالب پرداختیم؛

🏅 مناسب‌ترین در کل: نرم‌افزار بازیابی اطلاعات هارد دیسک دریل

🔬 بهترین ابزار تخصصی: نرم‌‌افزار HDD Renegerator

🧩 ابزاری قوی برای نقشه برداری از هارد: برنامه WinDirStat

📊  بهترین ابزار مانیتورینگ دیسک: نرم‌افزار CrystalDiskInfo

✂️ بهترین انتخاب مدیر پارتیشن: AOMEI Partition Assistant

🪞 بهترین ابزار شبیه سازی دیسک: نرم‌افزار CloneZilla

👴 بهترین ابزار قدیمی: نرم‌افزار تعمیر دیسک SpinRite

سوالات متداول

آیا دستور CMD برای تعمیر هارد دیسک وجود دارد؟

تا حدی، ابزار چک دیسک در ویندوز می‌تواند خرابی پایه‌ای داده‌ها را تعمیر کند. در برخی موارد، حتی می‌تواند فایل‌ها را از سکتورهای بد بازیابی کند. برای دسترسی به آن از خط فرمان، به راحتی از دستور chkdsk استفاده کنید.

برای استفاده از آن، درایوی که قصد اسکن آن را دارید مشخص کنید و پارامترهای اضافی را وارد کنید. /F برای تعمیر درایو تلاش می‌کند. /R به بازیابی داده‌ها از سکتورهای خراب شده می‌پردازد. /X پیش از شروع اسکن، درایو را آنمونت می‌کند.

به عنوان مثال، این دستور تعمیر پایه‌ای درایو C را انجام می‌دهد:

chkdsk C: /F
پارامترهای دیگر نیز می‌توانند بعد از این دستور وارد شوند. مانند این:

chkdsk C: /F /R /X

آیا راهی برای تعمیر یک هارد دیسک کاملاً شکسته وجود دارد؟

هنگامی که تمام راه حل‌های نرم افزاری شکست خورده‌اند، مشکل شاید در سخت افزار باشد. اما این به معنای شکستن خود هارد دیسک نیست.

کابل‌ها مشکلی نبوده اند. شیار SATA (یا M.2، اگر کامپیوتر شما جدیدتر است) ممکن است به درستی کار نکند. بسیاری از جنبه‌های سخت افزاری ممکن است باعث عدم عملکرد هارد دیسک شما شوند.

این همان دلیلی است که تعمیرات فیزیکی بهتر است به یک حرفه‌ای اطلاق گردد. به جای آزمایش تکنیک‌های DIY که ممکن است دیسک شما را به صورت کامل از بین ببرند، باید با یک سرویس تعمیر هارد دیسک حرفه‌ای تماس بگیرید. گاهی اوقات، آن‌ها ممکن است توانایی بازیابی برخی از داده‌ها را حتی از یک هارد دیسک ‘مرده’ داشته باشند.

چگونه خطای ‘درایو خارجی شناسایی نشده’ را تعمیر کنیم؟

دلیل شایع‌ترین خطای ‘درایو خارجی شناسایی نشده’، تامین برق است. برخی از درایوهای خارجی با یک آداپتور جداگانه همراه هستند که باید ابتدا وصل شود. برخی دیگر دارای چند پلاگ USB هستند، که هر یک باید قبل از استفاده به درگاه مربوطه متصل شوند و برق کافی برای عملکرد دستگاه جذب کنند. حتی اگر فقط یک درایو خارجی ساده داشته باشید، سعی کنید منبع تغذیه رایانه شما را دوباره وصل کنید.

دلیل دیگر ممکن است نصب نادرست درایور باشد. این معمولاً یک مسئله نیست، زیرا بیشتر دیسک‌ها با درایورهای پیش فرض ویندوز به خوبی کار می‌کنند. اما در صورتی که درایو شما برای نمایش در دستگاه شما سازگار نیست، سعی کنید درایورهای خود را به روز کنید.

اگر هیچ یک از این پیشنهادات کار نکرد، ابزار مدیریت HDD را امتحان کنید. نرم افزارهایی مانند این، عموماً حتی به درایوهای فرمت نشده دسترسی دارند و به شما اجازه می‌دهند آن‌ها را به درستی فرمت کنید و سپس از آن‌ها استفاده کنید. گاهی اوقات، مشکل از فرمت فایل نادرست از سیستم عامل دیگر است، و شما فقط باید یک پارتیشن جدید برای استفاده از درایو ایجاد کنید.

بهترین ابزاری که خطاهای دیسک را تعمیر می کند چیست؟

همه چیز به نوع خطایی که شما با آن مواجه هستید بستگی دارد. برای حل مشکلات دسترسی به داده‌ها و مشکلات فایل‌های حذف شده، می‌توانید از نرم افزارهای بازیابی داده قابل اعتمادی مانند Disk Drill استفاده کنید. اگر با سکتورهای بد یا پارتیشن‌های خراب مواجه هستید، ممکن است بخواهید نرم افزاری مانند HDD Regenerator یا AOMEI Partition Assistant در نظر بگیرید.

سخن پایانی

خوشحالیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، حالا اطلاعات کافی درباره‌ی نحوه‌ی تشخیص مشکلات هارد دیسک‌ها و راه‌های بازیابی اطلاعات دارید، امیدواریم به این زودی‌ها دیگه اطلاعات‌تون رو از دست ندید تا استرس و هزینه‌ای بهتون تحمیل نشه.

یادتون باشه در صورتی که توانایی بازیابی اطلاعات رو ندارید یا هاردتون دچار مشکل فیزیکی یا لاجیکالی پیچیده شده حتما از مراکز تخصصی بازیابی اطلاعات کمک بگیرید. ایران هارد با سابقه‌ی طولانی و موفق در این زمینه و همچنین بهره‌مندی از متخصصان مجرب و ابزارهای روز دنیا می‌تونه بهترین انتخاب برای بازگرداندن ایمن و دقیق اطلاعات‌تون باشه، پس با ما تماس بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux