Skip to content

🔥آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟ – تعمیر هارد سوخته

زمان مطالعه: 7 دقیقه

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۷ دقیقه
۴.۷
(۲۱)

بعد از اینکه متوجه می‌شوید هاردتون دچار آسیبی شده اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟ چگونه می توانیم اطلاعات یک هارد دیسک سوخته را بازیابی کنیم؟ بازیابی اطلاعات هارد دیسک ممکن است اما روش خود را دارد. در این مقاله تصمیم داریم درباره هادر دیسک سوخته و آموزش بازیابی اطلاعات آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید…

بازیابی اطلاعات هارد دیسک سوخته

چگونه هارد سوخته را بازیابی کنیم

 

امروزه هارد دیسک های اکسترنال، قلب اطلاعات انسانی محسوب می شوند. هارد دیسک‌ها نه تنها حافظ اسرار و خاطرات خانوادگی و شخصی فرد هستند بلکه در بیشتر مواقع موقعیت شغلی فرد در گرو حفظ و نگهداری از آنها قراردارد. اما اتفاق یک بار رخ می دهد، در چندین سال شاید یک بار هارد دیسک شما بسوزد. چه اتفاق وحشتناکی! حال این سؤال ایجاد می شود، آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟

برای درک بهتر این موضوع بهتر است به دو نکته حائز اهمیت توجه کنیم:

 

1-‌ اول این که هارد سوخته ای وجود ندارد مگر اینکه آتش سوزی رخ داده باشد تا بتوان گفت که هارد سوخته است و بعد بتوانیم از واژه بازیابی اطلاعات هارد سوخته استفاده کنیم (درواقع شما با مشکل عدم شناسایی هارد مواجه هستید). بهتر است زمانی از این جمله استفاده کنیم که برد هارد سوخته باشد. چون در حقیقت هیج قطعه ای از هارد نمی سوزد!

۲-‌ از جمله مواردی که باعث خرابی هارد دیسک می شود می توان به نوسانات برق یا برعکس زدن سوکت برق یا Power هارد دیسک اشاره کرد. در این صورت دو نشانه برای خرابی هارد دیسک ها پدیدار می شود:

 • بلند شدن دود از هارد دیسک
 • روشن نشدن هارد دیسک

در هر دو مورد مورتورهای هارد دیسک به هیچ عنوان گردش نخواهند کرد. البته عدم گردش موتورهای هارد دیسک دلایل دیگری نیز دارد، اما در صورتی که مطمئن باشیم برد هارد خراب یا سوخته است می توان گفت دلیل اصلی این دو مورد است.

چرا هارد دیسک می سوزد و یا خراب می شود؟

هارد دیسک نیز همانند سایر قطعات الکترونیکی به خودی خود خراب می شود و حتما نمی توان گفت که ضربه خوردن باعث خرابی هارد دیسک ها شده است. هارد دیسک ها نیز دارای یک طول عمر هستند که این طول عمر را می توان بین ۳ الی ۵ سال تخمین زد. البته طول عمر هارد به نحوه نگه داری و حفظ هارد دیسک نیز بستگی دارد.

متداول ترین دلایلی خرابی و یا سوختن هارد دیسک

آیا هارد سوخته دیگر درست نمی‌شود

 

یکی از شایعترین علل سوختن هارد این است که فرد کابل برق منبع تغذیه را به صورت اشتباه به هارد وصل کرده است و گاهی اوقات به علت مشکل منبع تغذیه یا توسط شوک الکتریکی حاصل می‌شود. وقتی که به هارد برق زیادی وارد می‌شود چه مشکلی پیش می‌آید؟ ورود برق زیاد به هارد منجر به آسیب دیدن PCB یا برد هارد که روی شاسی هارد نصب شده می‌شود. برد هارد نقش مهمی را در هارد دیسک ایفا می‌کند و اگر آسیب ببیند می‌تواند مشکلات مختلفی را به وجود بیاورد. برد هارد یک کنترل کننده است که در پشت هارد واقع شده و جریان برق را کنترل می‌کند.

هنگامی که هارد کار می‌کند، جریان برق از برد هارد عبور و بعد وارد هارد می‌شود. به این ترتیب، موتور اسپیندل شروع به چرخش می‌کند و هدهای خواندن و نوشتن می‌توانند حرکت کنند. دستورات خواندن و نوشتن از طریق برد به هارد منتقل می‌شود. به همین علت است که برد هارد در عملکرد نقش مهمی دارد. در یک هارد دیسک فقط PCB احتمال سوختن دارد. متاسفانه برد می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله فرسایش، افزایش گرما و غیره خراب شود.

 از نشانه‌های سوختن PCB می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بوی سوختگی: اگر از هارد خود بوی سوختگی عجیب و غریبی می‌شنوید پس احتمالا برد هارد شما سوخته یا آسیب دیده است.

گرم شدن خیلی سریع: هنگامی که هارد کار می‌کند حرارت ثابتی ایجاد می‌شود. اگر هارد شما سریعتر از همیشه گرم می‌شود پس احتمالا برد کنترلر هارد شما آسیب دیده است.

کند شدن هارد: وقتی که هیچ خطایی نمایش داده نمی‌شود اما هاردتان کند شده، این نشان می‌دهد که چیزی در هارد شما آسیب دیده است، در این حالت باید PCB مورد بررسی قرار گیرد.

عملکرد ضعیف کامپیوتر: قطع شدن برق یا شوک‌های الکتریکی (افزایش و کاهش ناگهانی جریان برق) می‌تواند آسیب جدی به PCB وارد کند.

صدای کلیک عجیب و غریب: همانطور که می‌دانید یکی از موثرترین روش‌های تشخیص خرابی فیزیکی هارد شنیدن صدای کلیک کردن یا غژ غژ است. اگر چنین صدایی از هارد خود می‌شنوید این بدان معناست که برخی از خرابی‌های فیزیکی از جمله شکسته شدن برد در هارد شما رخ داده است.

درایوهای شما در هنگام بوت ظاهر نمی‌شود: اگر هارد اینترنال دارید سیستم عامل شما از طریق آن بوت می‌شود. بنابراین اگر سیستم شما بوت نمی‌شود و درایوها ظاهر نمی‌شوند ممکن است مشکلی در مدار هارد شما به وجود آمده باشد.

توقف چرخش هارد: به طور کلی هنگام خواندن یا نوشن اطلاعات از هارد، پلاتر هارد دیسک می‌چرخد. بنابراین اگر هارد شما نمی‌چرخد ممکن است به این علت باشد که هارد برق دریافت نمی‌کند و در این وضعیت برد می‌تواند مشکل اصلی باشد.

متداول ترین دلایلی که باعث خرابی و یا سوختن هارد دیسک می شوند عبارتند از:

۱-‌ اتصال اشتباه هارد دیسک به کابل برق پاور یا همان منبع تغذیه که بیشتر در هارد دیسک های اینترنال اتفاق می افتد و باعث سوختن و در اکثر مواقع بلند شدن دود از هارد دیسک می شود.

۲-‌ نوسانات برق در پورت USB سیستم های خانگی و یا لپ تاپ ها

۳-‌ وجود اتصالی هنگام برخورد قطعات فلزی و رسانا که بیشتر در هارد دیسک های اکسترنال اتفاق می افتد و در نتیجه جک USB و برد هارد دیسک آسیب می بیند.

۴-‌ قطع اتصال هارد دیسک های اکسترنال در زمان جدا کردن و یا وصل کردن هارد دیسک

۵-‌ خرابی و سوختن برد هارد دیسک‌ها در اثر ریختن مایعات بر روی آن ها که بیشتر برای لپ تاپ ها رخ می دهد.

۶-‌ حرارت بیش از اندازه که بیشتر در مواقع استفاده هارد دیسک در محیط های گرم ایجاد می شود و باعث خرابی برد و حتی سایر قطعات فیزیکالی هارد دیسک می شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  انواع خرابی هارد لپ تاپ

نحوه بازیابی اطلاعات سوخته در هارد دیسک

حال نوبت به آن رسیده تا ببینیم چگونه می‌توان بازیابی اطلاعات هارد دیسک را امکان‌پذیر ساخت.
توجه داشته باشید که نحوه بازیابی اطلاعات هارد دیسک به مشکل ایجاد شده، بستگی دارد. هارد به دو صورت فیزیکالی و لاجیکالی خراب می شود. از قسمت های فیزیکالی هارد دیسک می توان به قطعات مکانیکی و فیزیکی هارد دیسک مانند: موتور هارد دیسک، هِد، دیسک یا همان پلاتر که اطلاعات بر روی این قسمت ذخیره می شود اشاره کرد.

قسمت های لاجیکالی هارد دیسک شامل سیستم عامل و نرم افزارهای هارد دیسک که مهم ترین قسمت آن فریمور هارد دیسک است، می باشد. فریم ور هارد دیسک می تواند به تنهای موجب خرابی تمامی اجزای سیستم هارد دیسک شود. خرابی فریم ور یعنی خرابی مغز هارد برای کنترل عمل نوشتن و خواندن اطلاعات.

اگر حتی قطعات فیزیکالی هارد دیسک خراب نشده باشد اما فریم‌ور دچار خرابی و نقص شده باشد، هارد دیسک نشانه هایی از خود بروز خواهد داد. که در نگاه کاربر یا افراد غیر متخصص مبنی بر خرابی مکانیکی و فیزیکالی هارد است.

اگر اطلاعات‌تان مهم است، این کار را به تکنیسین هایی بسپارید که حداقل هزاران بار هارد دیسک ها را تست و بازیابی کرده‌اند. چرا که بازیابی اطلاعات هارد دیسک سوخته  و خراب در اکث اوقات می‌تواند بسیار پیچیده باشد. این کار اصلاً کار مهندسین نرم افزار یا بیزینس های که خدمات کامپیوتری را ارائه می دهند نیست.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب: چرا نباید از خدمات بازیابی اطلاعات ارزان و غیر حرفه‌ای استفاده کنید را بخوانید.

نکاتی در خصوص بازیابی اطلاعات هارد سوخته

اگر راه های مختلفی را برای حل مشکل بازیابی اطلاعات هارد سوخته امتحان کرده اید و نتیجه مطلوبی را نگرفته اید به نکات زیر توجه کنید.

 • بازیابی اطلاعات هارد سوخته کار ساده ای نیست و باید توسط متخصصین با تجربه انجام شود.
 • تجهیزات پیشرفته ای برای بازیابی اطلاعات وجود دارد که عملاً بدون آن ها بازیابی اطلاعات هارد دیسک امکان پذیر نیست.
 • Clean room استاندار محیطی برای باز کردن درپوش هارد دیسک‌ها است. این محیط عاری از هر گونه ذرات گرد و غبار است. در صورتی که درپوش هارد شما در هوای آزاد باز شود مطمئن باشد اطلاعات شما نابود خواهد شد. چرا که سطح پلاتر و هد بسیار کم است و وجود ذرات گرد و غبار باعث گیر کردن هد بر روی سطح پلاتر می شود و شکافی عمیق را در دیسک ایجاد می کند که در نهایت بازیابی اطلاعات هارد دیسک سوخته را غیر ممکن می سازد. به جرأت می توان گفت که در ایران تنها چند مرکز وجود دارد که دارای کلین روم استاندار هستند.
 • در صورتی که هر گونه علائم سوختن PCB را مشاهده کردید از هارد استفاده نکنید و سیستم خود را خاموش و روشن نکنید.

 • هارد را به واحد برق دیگری وصل نکنید زیرا باعث آسیب بیشتر به هارد می‌شود.

 • کار کردن با هارد باعث آسیب رساندن به موتور و هد خواندن/نوشتن می‌شود، ممکن است پلاتر آسیب ببیند و خراشیده شود.

 • برد یا PCB را با برد سایر هاردها تعویض نکنید حتی اگر یک مدل و فریم‌ویر داشته باشند. زیرا موجب آسیب بیشتر به هارد خواهد شد. برای تعویض برد PCB و بازیابی اطلاعات هارد، کد فریم‌ویر، میکروکد باید کاملا مطابقت داشته باشد و همچنین به ابزار ریکاوری فریم‌ویر خاص و خواننده قطعات برد الکترونیکی که حاوی چیپست MCU تعبیه شده است نیاز دارد.

  بدون داشتن کدهای فریم‌ویر اورجینال و خواننده PCB اروجینال، ریکاوری اطلاعات هارد غیر ممکن است. بسیاری مشتریان سعی دارند خودشان PCB خریداری کنند و تعمیرات را انجام دهند که باعث ایجاد خسارات بیشتر می‌شوند و اصلا بهبودی حاصل نمی‌کنند.

به صورت خلاصه و کلی می توان گفت که سه عامل اصلی برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک سوخته وجود دارد:

۱-‌ متخصص با تجربه

۲-‌ تجهیزات روز دنیا

۳-‌ Clean room استاندارد

 

جمع بندی نهایی

در این مقاله به بررسی این سؤال پرداختیم که آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟ با خواندن این مقاله پی بردیم که اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است اما باید نکات بسیار مهمی را در خصوص بازیابی این اطلاعات رعایت کرد. امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما واقع شده باشد.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۷ / ۵. میزان امتیاز ۲۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۳۶ Comments

 1. سلام و خسته نباشید .

  میخواستم ببینم اگه از هارد اکسترنال فقط برای آرشیو عکس استفاده بشه و حدود ۴ ، ۵ ماهی یبار به سیستم وصل بشه بازم عمرش همون ۳ ، ۴ ساله
  یعنی اگه از هارد استفاده نشه و برداشته باشه امکان خرابیش وجود داره؟

  • سلام وقتتون بخیر
   بله متاسفانه استفاده نکردن زیاد از هارد هم باعث ازبین رفتن خاصیت مغناطیسی آن شده و درواقع برخلاف تصور بسیاری از افراد باعث افزایش طول عمر آن نمی شود.
   پیشنهاد ما به شما اینه که بطور معمولی از هارد استفاده کنید و بیشتر در نگهداری صحیح آن دقت داشته باشید، یه سری به مطلب نکات نگهداری صحیح از هارد بزنید.

 2. سلام هاردم را پیش تعمیرکار بردم و او گفت که هد هارد سوخته و کاری نمی شود کرد خواستم بدانم برای بدست اوردن اطلاعات ان چکار باید بکنم؟

  • سلام وقت بخیر
   حتما که تعمیرکار اشتباه گفته بهتون .هد نمیسوزه مگر در اثر ضربه یا نوسان برق و یا برخی دلایل دیگر به تق تق بیوفته و اوت بشه.
   در برخی موارد بله ممکنه قابل ریکاوری باشه.البته باید به صورت تخصصی توسط کارشناس مربوطه بررسی بشه.

 3. سلام
  وقت خوش
  لپ تاپ بنده مشکل داشت و تعمیر کار به من گفتند هارد سوخته و هارد را عوض کردند.
  آیا امکان بازیابی اطلاعات هارد سوخته وجود دارد?

  • سلام .بله در ۹۰درصد موارد امکان ریکاوری هاردها وجود دارد

   • سلام از مقالات خوبتون ممنونم .
    سوالی داشتم .
    امروز قراره تعدادی از قطعات کامپیوترم رو بفروشم و قطعات جدیدی جایگزین کنم .
    تمام اسناد کاری و عکسهای خانوادگی رو به حافظه جانبی انتقال دادم
    میخواستم لطف کنید بفرمایید که کدوم از قطعات کامپیوتر اطلاعاتم رو حفظ میکنه؟مثل اسناد و صوت و فیلم و عکس و غیره …
    چون شنیدم حتی در سی پی یو هم موندگار خواهد بود

    • میعاد عزیز سلام
     اطلاعات اصلی سیستم صرفا در هارد ذخیره می شوند و با انجام لو لول فرمت تمام اطلاعات از بین خواهند رفت و قابلیت بازیابی نخواهد داشت.

 4. سلام .خسته نباشید.درهارد اکسترنال چند فایل داشتم .موسیقی.عکس.فیلم و غیره . یکی از فایلهای فیلم که مقدارحدود۶۰گیگ هست محو شده .و احتمال میدم هیدن نباشه .میتونم خودم بازیابی کنم یا نه؟؟اگر کار شما هست حدود چقدر هزینه داره .ممنون از راهنمائیتون.

  • اکبر تهرانی عزیز سلام
   برای مورد شما باید خدمتتون عرض‌کنم که ابتدا از هیدن نبودن فایل مطمئن شوید، اگر هیدن نبود احتمالا بطور تصادفی پاک شده. حالا اگر که از زمانی که فایل ناپدید شده روی هارد اقدامات خاصی برای ریکاوری یا ذخیره‌سازی فایل های مختلفی انجام نداده باشید، احتمال بازگشت فایل مدنظر بالاست اما اگر چنین نباشد پروسه بازیابی پیچید‌تر خواهد بود و نیاز به بررسی بیشتر دارد. برای برآورد هزینه دقیق ‌اگر تمایل داشتید می‌توانید هارد را برای ما بیاورید یا ارسال کنید تا بطور رایگان ارزیابی تخصصی صورت بگیرد.

 5. سلام خسته نباشین
  چند ماهی بود هارد من مشکل داشت و همیشه اخطار f1رو موقع استارت میداد .الان یهو هارد رو شناسایی نمیکنه.ممکنه بگین مشکلش چیه و میشه بازیابیش کرد؟

  • سلام
   احتمالا هارد شما مشکل s.m.a.r.t داره

 6. سلام، خسته نباشید
  من چند باری هست که کامپیوترم سیم برقش یکدفعه قطع میشد و کامپیوترم خاموش میشد ، بعد امروز یکدفعه ویندوز بالا نیومد. سعی کردم با سی دی ویندوز بالا بیاد ولی نشد. خواستم ویندوز دوباره بریزم همه درایوها بود بعد یکدفعه نشون داد که هیچ درایوی نیست انگار همه فرمت شده باشه یک انالوکیتد پارتیشن ۵۰۰ گیگ و من ترسیدم و کامپیوتر رو خاموش کردم. ایا اطلاعاتم از دست رفته؟ چیکار باید بکنم ؟ خیلی برام مهمه، تمام فایلهای کاریم روشه.

  با تشکر

  • وقت بخیر
   احتمالا طی نوسان برق هارد شما کرش کرده.در این حالت بله قابل ریکاوری میباشد

 7. سلام
  هارد سیستمم سوخته.
  می خواستم بدونم برای بازیابی با توجه به شرایطی که برای بازیابی گفتید به شما می تونم مراجعه کنم ؟!
  اگر نمیشه مراکز دیگه رو می تونید معرفی کنید ؟!
  و اینکه حدودا هزینه این کار چقدر میشه؟!

  • احمد رضا عزیز سلام
   اولا که هاردتون چه اتفاقی براش افتاده که سوخته، همانطور که تو مطلب هم گفتیم اصطلاح هارد سوخته از نگاه تخصصی درست نبوده و درواقع ما نمی‌تونیم بگیم اوکی هارد هایی که سوخته ۱۰۰٪ ریکاوری می‌شود ابتدا باید مشخص بشه که چیشد که سوخت. ( آتیش گرفت، نوسان برق زد، بردش یهو دود کرد یا این که فقط دیگه بالا نیامد.) به هر حال هر موردی باشه بعد از بررسی اولیه بهتون اعلام می‌کنیم که چند درصد احتمال بازیابی اطلاعات وجود داره .

 8. سلام,ببخشید من موبایلم خاموش شد یدفعه و روشن نشد.گفتن که ای سی سوخته,هاردشم سوخته.امکان ریکاوری هست یا نه؟

  • سلام مطهره عزیز
   نکته اول این هست که ریکاوری گوشی در حال حاضر تخصص ما نیست. اما تجربه میگه گوشی وقتی هاردش می سوزه دیگر اطلاعات قابل بازیابی نیست. من خودم سال پیش گوشیم اینطوری شد و به کل نه تعمیر شد و اطلاعات تونستم برگردونم.

 9. سلام،من از لبتابم برای رندر زیاد استفاده کردم ،بعد ی مدت ارور بلو استک میداد ،که وسط پروژه پایان نامم لبتابم دیگ بالا نیمد،بردم نمایندگی لنوو گفت شاید از هاردته ولی سیستمو سرویس کرد گفت هیچ مشکلی نداره ،فقط گردو خاک گرفته و ویندوز ۱۰ برام ریختن،ولی کلا از اول حس کردم سیستمم نمیکشه این ویندوز و قبلا هشت و یک روش بود عالی بود،بعدفاعم چند ماهی ازش استفاده نکردم تا اینکه دیگ بالا نمیاد،حتی ویندوز میریزم همون وسطش بلو استک میده الان ی ساله درگیرشم،متخصصم متوجه عیب یابیش نشده ،گفت باید ی هارد دیگ برات نصب کنم هارد لبتابتو اکسترنال کنم ،میشه راهنمایی کنید ،واقعا خستم کرده،الانم نیمسوزه ،ده روز ی بار با صلوات بالا میاد ،دست بهش میخوره بلواستک.ممنونم

  • فهیمه عزیز سلام
   ببینید حالا که میدونید مشکل از هارد لپتاپه حتما از اطلاعات مهمتون بکاپ بگیری تا خدایی نکرده یهو هارد به اصطلاح بسوزه و مجبور به ریکاوری بشید. پیشنهاد میکنم یه هارد اس اس دی برای لپتاپتون بزارید که صرفا ویندوز و برنامه های ضرورش روش نصب بشه و بجای سی دی رام یک هارد لپتاپی معمولی جایگزین کنید معمولا خدمات کامپیوتری اینکارو می‌کنند. البته این مورد صعف های خودشو داره که بحثش مفصله ولی سرعت زیادی بهتون میده. یا می‌تونید فقط یه هارد اس اس دی داشته باشید و مابقی اطلاعاتتون روی یک هارد اکسترنال باشه.( و در این مورد باید خیلی مراقب هارد اکسترنالتون باشید و از اطلاعاتتون چند جا بکاپ داشته باشید)

 10. سلام وقت بخیر.هارد من هنگام اتصال به لپتاپ چراغش روشن میشه و صدتی گردش دیسک هم میاد صدایی شبیه فن و لرزش خفیف .
  چیزی که هست درایوش به سیستم اضاف نمیشه؟

  • وقت بخیر
   دلایل اینکه هارد توسط سیستم شناسایی نشه خوب خیلی متعدد هست.اینجوری نمیشه اعلام نظر کرد.بهتر توسط کارشناس بررسی بشه یا توضیحات بیشتری بدید.
   اولین کاری که خودتون میتونید بکنید اینکه کابلتون چک کنید.

 11. سلام وقت بخیر
  ببخشید من از لپتاپم در شرایط هوایی خیلی گرم استفاده کردم به مدت ١ ساعت مشکلی نداشت و خاموشش کردم بعد از ۴ ساعت مجددا روشن کردم دیگه نمیاد بالا .
  همش خاموش و روشن میشه .
  داخل setup رفتم گزینه تشخیص و زدم ، چک کرد میگه مشکل از هارد دیسکه.
  میخواستم ببینم امکان بازگرداندن مدارک خیلی مهم و عکس هام رو داره ؟

  • سلام
   اگر ایراد از هارد باشه بله امکانش هست

 12. سلام وقت بخیر مدل گوشیم هواوی ۵۲۰ چند روز پیش صفحه کلا سیاه شد و عکس یه لگو بالا اومد و دیگه کار نکرد بردیم درستش کنیم گفت هاردش سوخته گفت درست میشه ولی بعد از دو سه ماه دوباره اینطوریه میشه ایا درسته ؟؟

  • عسل عزیز سلام
   متاسفانه در زمینه گوشی نمیتونیم راهنمایتون کنیم تخصص ما نیست.

 13. سلام هاردم به مشکل خورده میخواستم ببینم میشه عکسها و فیلمامو برگردونم؟

  • سارا عزیز سلام
   به چه نوع مشکلی بر خورده، اگر مشکلش خیلی شدید نباشه حتما قابل ریکاوریه. فقط دستکاری یا اطلاعات جدیدی روش ذحیره نکنید.

 14. سلام خسته نباشید هارد اکسترنال من به تلویزیون وصل بود که یهو کلا از کار افتاد رو کامپیوتر هم امتحان کردم اصلا هیچی باز نشد.میخواستم بپرسم باید چیکار کنم ،بخوام بفرستم که خودتون درستش کنید ادرس پستی را بهم میدید.

  • مسعود عزیز سلام
   ببینید وقتی هارد را به سیستم دیگری مثل تلویزیون، ماهواره، کنسول بازی و … وصل می‌کنید برای اینکه بتونه اطلاعات به فرمتی نوشته بشه که دستگاه بتونه آنهارو بخونه هارد شما را فرمت می‌کنه. بله امکان ریکاوری هست فقط اطلاعاتی داخلش نریزید یا دستکاری خاصی نکنید.

   • سلام من حالا باید کجا بفرستم هاردا

    • انشالا بعد از تعطیلات هماهنگ کنید.آدرس و اطلاعات تماس در قسمت تماس با ما موجود میباشد

 15. با سلام بنده یک هارد اکسترنال سیلیکون پاور یک ترابایت دارد الان چند روزی هست که وقتی با کابل usb به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل می کنم شناسایی نمیشه درایورها را آپدیت کردم. کابل دو سر usb میخوره ویک بار هم کابل عوض کردم ولی باز هم همین مشکل وجود داره اما چراغش روشن میشه و وقتی کابل رو قطع یا وصل میکنیم، صدای بوق که نشان‌دهنده قطع یا وصل شده است رو میشنوی. توی قسمت دیوایس منیجر نشون میده ولیو وقتی کامپیوتر باز میکنیم به عنوان یک درایو نشون نمیده. نشانه اگر میشه راهنمایی کنید یا به هیچ کشوری با شما تماس گرفته و به من کمک کن

  • وقت بخیر
   هم میتونه ایراد از کانکتر اکسترنال هارد شما باشه و هم میتونه هارد کرش کرده باشده و دچار خرابی فریمویر باشه که در هر صورت باید به متخصص مراجعه کنید .اینها مواردی نیست که شما خودتون بتونید درست کنید.

 16. سلام ببخشید اینطور که شما تو سایت نوشتید هارد من نسوخته ولی نمیخونه هاردا ولی میخواستم بدونم میشه از هارد اکسرنال به جا هارد سوختم استفاده کنم یا نه؟؟؟
  خیلیممنون بابت توضیحاتتون واقعا به دردم خورد
  راستی هاردم برا لپتاپه

  • وقت بخیر
   دوست عزیز دقیقا متوجه مشکاتون نشدم.لطفا بیشتر توضیح بدید
   اگر منظورتون اینکه هارد لپ تاپ تون خراب شده و بجاش میخواید از هارد اکسترنال استفاده کنید باید عرض کنم بعضی مدلها رو میشه و بعضی هارو نمیشه


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

!‌ اطلاعیه مهم !

سلام 
با توجه به فرا رسیدن پایان سال و ورود ویروس کرونا به کشور عزیزمان، هیئت مدیره مجموعه ایران هارد جهت پیشگیری از شیوع ویروس میان مراجعین محترم و کادر حرفه‌ای خود تصمیم بر عدم پذیرش گرفتند لذا شرکت تا تاریخ ۹۹/۱/۱۶ تعطیل میباشد.