Skip to content

🔥 آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟

4.8
(14)

آیا هارد شما سوخته است؟ مسلما اطلاعات زیادی در آن وجود داشته که حال نمی‌توانید دیگر به آن دسترسی داشته باشید!
اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟ چگونه می توانیم اطلاعات یک هارد دیسک سوخته را بازیابی کنیم؟ بازیابی اطلاعات هارد دیسک ممکن است اما روش خود را دارد. در این مقاله تصمیم داریم درباره هادر دیسک سوخته و آموزش بازیابی اطلاعات آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید…

بازیابی اطلاعات هارد دیسک

چگونه هارد سوخته را بازیابی کنیم

 

امروزه هارد دیسک های اکسترنال، قلب اطلاعات انسانی محسوب می شوند. هارد دیسک‌ها نه تنها حافظ اسرار و خاطرات خانوادگی و شخصی فرد هستند بلکه در بیشتر مواقع موقعیت شغلی فرد در گرو حفظ و نگهداری از آنها قراردارد. اما اتفاق یک بار رخ می دهد، در چندین سال شاید یک بار هارد دیسک شما بسوزد. چه اتفاق وحشتناکی! حال این سؤال ایجاد می شود، آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟

برای درک بهتر این موضوع بهتر است به دو نکته حائز اهمیت توجه کنیم:

 

1-‌ اول این که هارد سوخته ای وجود ندارد مگر اینکه آتش سوزی رخ داده باشد تا بتوان گفت که هارد سوخته است و بعد بتوانیم از واژه بازیابی اطلاعات هارد سوخته استفاده کنیم (درواقع شما با مشکل عدم شناسایی هارد مواجه هستید). بهتر است زمانی از این جمله استفاده کنیم که برد هارد سوخته باشد. چون در حقیقت هیج قطعه ای از هارد نمی سوزد!

2-‌ از جمله مواردی که باعث خرابی هارد دیسک می شود می توان به نوسانات برق یا برعکس زدن سوکت برق یا Power هارد دیسک اشاره کرد. در این صورت دو نشانه برای خرابی هارد دیسک ها پدیدار می شود:

 • بلند شدن دود از هارد دیسک
 • روشن نشدن هارد دیسک

در هر دو مورد مورتورهای هارد دیسک به هیچ عنوان گردش نخواهند کرد. البته عدم گردش موتورهای هارد دیسک دلایل دیگری نیز دارد، اما در صورتی که مطمئن باشیم برد هارد خراب یا سوخته است می توان گفت دلیل اصلی این دو مورد است.

متداول ترین دلایلی خرابی و یا سوختن هارد دیسک

آیا هارد سوخته دیگر درست نمی‌شود

 

متداول ترین دلایلی که باعث خرابی و یا سوختن هارد دیسک می شوند عبارتند از:

1-‌ اتصال اشتباه هارد دیسک به کابل برق پاور یا همان منبع تغذیه که بیشتر در هارد دیسک های اینترنال اتفاق می افتد و باعث سوختن و در اکثر مواقع بلند شدن دود از هارد دیسک می شود.

2-‌ نوسانات برق در پورت USB سیستم های خانگی و یا لپ تاپ ها

3-‌ وجود اتصالی هنگام برخورد قطعات فلزی و رسانا که بیشتر در هارد دیسک های اکسترنال اتفاق می افتد و در نتیجه جک USB و برد هارد دیسک آسیب می بیند.

4-‌ قطع اتصال هارد دیسک های اکسترنال در زمان جدا کردن و یا وصل کردن هارد دیسک

5-‌ خرابی و سوختن برد هارد دیسک‌ها در اثر ریختن مایعات بر روی آن ها که بیشتر برای لپ تاپ ها رخ می دهد.

6-‌ حرارت بیش از اندازه که بیشتر در مواقع استفاده هارد دیسک در محیط های گرم ایجاد می شود و باعث خرابی برد و حتی سایر قطعات فیزیکالی هارد دیسک می شود.

چرا هارد دیسک می سوزد و یا خراب می شود؟

هارد دیسک نیز همانند سایر قطعات الکترونیکی به خودی خود خراب می شود و حتما نمی توان گفت که ضربه خوردن باعث خرابی هارد دیسک ها شده است. هارد دیسک ها نیز دارای یک طول عمر هستند که این طول عمر را می توان بین 3 الی 5 سال تخمین زد. البته طول عمر هارد به نحوه نگه داری و حفظ هارد دیسک نیز بستگی دارد.

نحوه بازیابی اطلاعات سوخته در هارد دیسک

حال نوبت به آن رسیده تا ببینیم چگونه می‌توان بازیابی اطلاعات هارد دیسک را امکان‌پذیر ساخت.
توجه داشته باشید که نحوه بازیابی اطلاعات هارد دیسک به مشکل ایجاد شده، بستگی دارد. هارد به دو صورت فیزیکالی و لاجیکالی خراب می شود. از قسمت های فیزیکالی هارد دیسک می توان به قطعات مکانیکی و فیزیکی هارد دیسک مانند: موتور هارد دیسک، هد، دیسک یا همان پلاتر که اطلاعات بر روی این قسمت ذخیره می شود اشاره کرد.

قسمت های لاجیکالی هارد دیسک شامل سیستم عامل و نرم افزارهای هارد دیسک که مهم ترین قسمت آن فریمور هارد دیسک است، می باشد. فریم ور هارد دیسک می تواند به تنهای موجب خرابی تمامی اجزای سیستم هارد دیسک شود. خرابی فریم ور یعنی خرابی مغز هارد برای کنترل عمل نوشتن و خواندن اطلاعات.

اگر حتی قطعات فیزیکالی هارد دیسک خراب نشده باشد اما فریم‌ور دچار خرابی و نقص شده باشد، هارد دیسک نشانه هایی از خود بروز خواهد داد. که در نگاه کاربر یا افراد غیر متخصص مبنی بر خرابی مکانیکی و فیزیکالی هارد است.

اگر اطلاعات‌تان مهم است، این کار را به تکنیسین هایی بسپارید که حداقل هزاران بار هارد دیسک ها را تست و بازیابی کرده‌اند. چرا که بازیابی اطلاعات هارد دیسک سوخته  و خراب در اکث اوقات می‌تواند بسیار پیچیده باشد. این کار اصلاً کار مهندسین نرم افزار یا بیزینس های که خدمات کامپیوتری را ارائه می دهند نیست.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب: چرا نباید از خدمات بازیابی اطلاعات ارزان و غیر حرفه‌ای استفاده کنید را بخوانید.

نکاتی در خصوص بازیابی اطلاعات هارد سوخته

اگر راه های مختلفی را برای حل مشکل بازیابی اطلاعات هارد سوخته امتحان کرده اید و نتیجه مطلوبی را نگرفته اید به نکات زیر توجه کنید.

 • بازیابی اطلاعات هارد سوخته کار ساده ای نیست و باید توسط متخصصین با تجربه انجام شود.
 • تجهیزات پیشرفته ای برای بازیابی اطلاعات وجود دارد که عملاً بدون آن ها بازیابی اطلاعات هارد دیسک امکان پذیر نیست.
 • Clean room استاندار محیطی برای باز کردن درپوش هارد دیسک‌ها است. این محیط عاری از هر گونه ذرات گرد و غبار است. در صورتی که درپوش هارد شما در هوای آزاد باز شود مطمئن باشد اطلاعات شما نابود خواهد شد. چرا که سطح پلاتر و هد بسیار کم است و وجود ذرات گرد و غبار باعث گیر کردن هد بر روی سطح پلاتر می شود و شکافی عمیق را در دیسک ایجاد می کند که در نهایت بازیابی اطلاعات هارد دیسک سوخته را غیر ممکن می سازد. به جرأت می توان گفت که در ایران تنها چهار مرکز وجود دارد که دارای کلین روم استاندار هستند.

به صورت خلاصه و کلی می توان گفت که سه عامل اصلی برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک سوخته وجود دارد:

1-‌ متخصص با تجربه

2-‌ تجهیزات روز دنیا

3-‌ Clean room استاندارد

 

جمع بندی نهایی

در این مقاله به بررسی این سؤال پرداختیم که آیا اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است؟ با خواندن این مقاله پی بردیم که اطلاعات یک هارد دیسک سوخته قابل بازیابی است اما باید نکات بسیار مهمی را در خصوص بازیابی این اطلاعات رعایت کرد. امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما واقع شده باشد.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.8 / 5. میزان امتیاز 14

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۱۲ Comments

 1. سلام و خسته نباشید .

  میخواستم ببینم اگه از هارد اکسترنال فقط برای آرشیو عکس استفاده بشه و حدود ۴ ، ۵ ماهی یبار به سیستم وصل بشه بازم عمرش همون ۳ ، ۴ ساله
  یعنی اگه از هارد استفاده نشه و برداشته باشه امکان خرابیش وجود داره؟

  • سلام وقتتون بخیر
   بله متاسفانه استفاده نکردن زیاد از هارد هم باعث ازبین رفتن خاصیت مغناطیسی آن شده و درواقع برخلاف تصور بسیاری از افراد باعث افزایش طول عمر آن نمی شود.
   پیشنهاد ما به شما اینه که بطور معمولی از هارد استفاده کنید و بیشتر در نگهداری صحیح آن دقت داشته باشید، یه سری به مطلب نکات نگهداری صحیح از هارد بزنید.

 2. سلام هاردم را پیش تعمیرکار بردم و او گفت که هد هارد سوخته و کاری نمی شود کرد خواستم بدانم برای بدست اوردن اطلاعات ان چکار باید بکنم؟

  • سلام وقت بخیر
   حتما که تعمیرکار اشتباه گفته بهتون .هد نمیسوزه مگر در اثر ضربه یا نوسان برق و یا برخی دلایل دیگر به تق تق بیوفته و اوت بشه.
   در برخی موارد بله ممکنه قابل ریکاوری باشه.البته باید به صورت تخصصی توسط کارشناس مربوطه بررسی بشه.

 3. سلام
  وقت خوش
  لپ تاپ بنده مشکل داشت و تعمیر کار به من گفتند هارد سوخته و هارد را عوض کردند.
  آیا امکان بازیابی اطلاعات هارد سوخته وجود دارد?

  • سلام .بله در ۹۰درصد موارد امکان ریکاوری هاردها وجود دارد

   • سلام از مقالات خوبتون ممنونم .
    سوالی داشتم .
    امروز قراره تعدادی از قطعات کامپیوترم رو بفروشم و قطعات جدیدی جایگزین کنم .
    تمام اسناد کاری و عکسهای خانوادگی رو به حافظه جانبی انتقال دادم
    میخواستم لطف کنید بفرمایید که کدوم از قطعات کامپیوتر اطلاعاتم رو حفظ میکنه؟مثل اسناد و صوت و فیلم و عکس و غیره …
    چون شنیدم حتی در سی پی یو هم موندگار خواهد بود

    • میعاد عزیز سلام
     اطلاعات اصلی سیستم صرفا در هارد ذخیره می شوند و با انجام لو لول فرمت تمام اطلاعات از بین خواهند رفت و قابلیت بازیابی نخواهد داشت.

 4. سلام .خسته نباشید.درهارد اکسترنال چند فایل داشتم .موسیقی.عکس.فیلم و غیره . یکی از فایلهای فیلم که مقدارحدود۶۰گیگ هست محو شده .و احتمال میدم هیدن نباشه .میتونم خودم بازیابی کنم یا نه؟؟اگر کار شما هست حدود چقدر هزینه داره .ممنون از راهنمائیتون.

  • اکبر تهرانی عزیز سلام
   برای مورد شما باید خدمتتون عرض‌کنم که ابتدا از هیدن نبودن فایل مطمئن شوید، اگر هیدن نبود احتمالا بطور تصادفی پاک شده. حالا اگر که از زمانی که فایل ناپدید شده روی هارد اقدامات خاصی برای ریکاوری یا ذخیره‌سازی فایل های مختلفی انجام نداده باشید، احتمال بازگشت فایل مدنظر بالاست اما اگر چنین نباشد پروسه بازیابی پیچید‌تر خواهد بود و نیاز به بررسی بیشتر دارد. برای برآورد هزینه دقیق ‌اگر تمایل داشتید می‌توانید هارد را برای ما بیاورید یا ارسال کنید تا بطور رایگان ارزیابی تخصصی صورت بگیرد.

 5. سلام خسته نباشین
  چند ماهی بود هارد من مشکل داشت و همیشه اخطار f1رو موقع استارت میداد .الان یهو هارد رو شناسایی نمیکنه.ممکنه بگین مشکلش چیه و میشه بازیابیش کرد؟

  • سلام
   احتمالا هارد شما مشکل s.m.a.r.t داره


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *