خانه » تعمیرات تخصصی هارد » تعمیر هارد خراب در ویندوز – چگونه یک هارد دیسک خراب در ویندوز ۱۰ – ۱۱  را تعمیر کنیم؟

تعمیر هارد خراب در ویندوز – چگونه یک هارد دیسک خراب در ویندوز ۱۰ – ۱۱  را تعمیر کنیم؟

تعمیر هارد خراب در ویندوز ۱۰ ۱۱

فهرست و عناوین مقاله

ما در ایران هارد تمام تلاشمون رو می‌کنیم تا با بهره‌گیری از متخصصان مجرب و قوی‌ترین نرم‌افزار و سخت‌افزار روز دنیا، اطلاعات از دست رفته‌ی شما رو در هر مقیاسی به دقت بازیابی کنیم، پس خیالتون از این بابت راحت باشه!

 🗨️ در مطلب پیش رو؛ به خرابی غیرمنتظره و ناخوشایند هارد دیسک‌ها که منجر به از دست‌رفتن اطلاعات می‌شود پرداخته‌ایم. خرابی‌های متنوع اتفاقی است که در کمین تمام کاربران هارد دیسک‌هاست.

در پس تمام خرابی‌ها هم دلایل متعددی وجود دارد که امروز و طی این مطلب به آن‌ها پرداختیم و همچنین نحوه‌ی تعمیر یک هارد دیسک خراب در ویندوز را هم آموزش داده‌ایم تا با تعمیر آن موفق به بازیابی اطلاعات از دست رفته شوید. در هر صورت دوستان جنان چه احساس می‌کنید اطلاعات حساس و مهمی داری و نمی‌خواهید ریسک کنید می‌تونید از خدمات تخصصی تعمیر هارد مجموعه اصتفاده کنید.

علائم خرابی هارد دیسک

تشخیص هارد دیسکی که دچار خرابی شده کار دشواری نیست، اما قبل از بررسی راه‌های تعمیر هارد دیسک خراب، باید منشا خرابی را پیدا کنیم. احتمالا شما هنگام خرابی دیسک با یکی از موارد زیر روبه‌رو خواهید شد:

⛔ هارد درایو غیرقابل دسترسی است

زمانی که می‌خواهید به اطلاعات هارد دیسک‌تان دسترسی پیدا کنید با پیامی مواجه می‌شوید که حاوی متن «درایو غیرقابل دسترسی» است مواجه می‌شوید. این پیام میانبرهایی که به فایل‌های آن درایو اشاره می‌کردید را هم شامل می‌شود. 

⚠️ هارد درایو نیاز به قالب‌بندی دارد

هنگامی که به هارد دیسک خود متصل می‌شوید یا می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، سیستم عامل به شما می‌گوید که باید قبل از استفاده آن را فرمت کنید. این یک نشانگر مستقیم است که درایو به طور منطقی خراب شده و سیستم فایل آن آسیب دیده یا RAW شده است.

💥 صفحه آبی مرگ (BSoD)

اگر هارد دیسک حاوی فایل‌های سیستم عامل شما خراب باشد، ممکن است صفحه آبی که اصطلاحا به آن صفحه‌ی مرگ می‌گویند را دریافت کنید که نشان می‌دهد هارد دیسک شما آسیب دیده است.

🔍 بدسکتور

بدسکتورها قسمت‌هایی روی هارد دیسک شما هستند که دیگر کارایی ندارند. داده‌هایی که در آن بخش‌ها ذخیره می‌شوند، شانس بالایی برای خراب شدن دارند. بخش‌های بد را می‌توان با تجزیه و تحلیل S.M.A.R.T پیدا کرد. 

🐌 عملکرد آهسته

هارد دیسک‌های خراب با سرعت پایین‌تری کار می‌کنند و ممکن است حتی با ساده‌ترین کارها مانند باز کردن یک پوشه یا انتقال داده‌ها مشکل داشته باشند.

❓ ناپدید شدن فایل‌ها

خرابی می‌تواند باعث عدم دسترسی به برخی از قسمت‌های هارد دیسک شود، یعنی ممکن است یک تکه از فایل‌های شما ناگهان ناپدید شوند. در حالی که ممکن است هنوز از نظر فیزیکی روی هارد دیسک باشند، اما به علت خرابی نمی‌شود به آن‌ها دسترسی داشت. 

به یاد داشته باشید، همیشه خرابی هارد دیسک به معنی از بین رفتن اطلاعات نیست. 

نحوه بازیابی اطلاعات از هارد دیسک خراب در ویندوز – Corrupted Hard Drive

قبل از اینکه راه‌های تعمیر هارد دیسک آسیب‌دیده را بررسی کنیم، می‌خواهیم به کارهایی که برای بازیابی اطلاعات می‌توانید انجام دهید، بپردازیم. برخی از روش‌های مورد استفاده برای تعمیر یک هارد دیسک خراب ممکن است باعث حذف داده‌های شما شود، بنابراین با بازیابی اطلاعات می‌توانید مانع از دست رفتن آن‌ها شوید. 

  • ما برای بازیابی اطلاعات به ابزار تخصصی بازیابی اطلاعات نیاز داریم 
  • پیشنهاد ما استفاده از نرم‌افزاری به نام  Disk Drill است
  • که نه تنها اعتبار و شهرت زیادی در بازیابی موفق اطلاعات دارد بلکه 
  • مملو از ویژگی‌های مفیدی است که می‌توان از آنها برای نظارت بر سلامت هارد دیسک استفاده کرد

در مرحله‌ی اول دو کار ساده دارید:

۱. دانلود نرم افزار Disk Drill از یک سایت معتبر

۲. نصب و فعال‌سازی آن 

۳. هارد خراب را انتخاب کنید و روی جستجوی اطلاعات از دست رفته کلیک.

جستجوی اطلاعات از دست رفته در دیسک دریل

۴. پس از پایان اسکن روی بررسی موارد یافت شده کلیک کنید.

بررسی اظلاعات یافت شده در برنامه بازیابی اطلاعات دیسک دریل

۵. فایل‌هایی را که می‌خواهید بازیابی کنید انتخاب کنید. برای تعیین شانس بازیابی موفقیت‌آمیز فایل مورد نظر، ستون شانس‌های بازیابی را یادداشت کنید. روی Recover کلیک کنید.

فایل‌هایی را که می‌خواهید بازیابی کنید انتخاب کنید

در مرحله‌ی پنجم، انتخاب کنید که فایل های بازیابی شده کجا ذخیره شوند و منتظر پایان فرآیند بازیابی شوید. 

ذخیره سازی اطلاعات بازیابی شده در برنامه دیسک دریل

نحوه بررسی وضعیت هارد دیسک

بررسی وضعیت هارد دیسک قبل از تلاش برای تعمیر آن، به شما نشان خواهد داد هارد دیسک‌تان تا چه اندازه آسیب دیده است. ما در ادامه دو روش مختلف برای انجام این کار را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روش اول: PowerShell

با استفاده از S.M.A.R.T می‌توان از دستورات PowerShell برای دریافت سریع نشانه‌هایی از سلامت درایو استفاده کرد.

۱. روی Start کلیک راست کرده و بر روی گزینه‌ی Windows PowerShell ادمین کلیک کنید. اگر از شما تاییدی خواست گزینه‌ی yes را بزنید. 

دستورات PowerShell در ویندوز

۲.  عبارت wmic diskdrive get status را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

دستورات PowerShell در ویندوز برای تعمیر هارد خراب

نتیجه: اگر وضعیت به‌ عناوینی چون «بد»، «ناشناخته» یا «احتیاط» برگردد، به احتمال زیاد هارد دیسک شما آسیب دیده است و باید فوراً از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

روش دوم: استفاده از نرم‌افزار Disk Drill

دیسک دریل خود شامل S.M.A.R.T. ویژگی نظارتی است که به طور فعال درایو شما را بررسی می‌کند و در صورت وجود هرگونه نگرانی آن مورد را گزارش می‌کند. به این ترتیب، می‌توانید به جای بررسی دستی هر از چندگاهی، از مشکلات مطلع و آن را حل کنید.

۱. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، Disk Drill را دانلود و نصب کنید.

۲. هارد خراب را انتخاب و در زبانه‌ی سمت راست روی Check all S.M.A.R.T کلیک کنید.

S.M.A.R.T در ویندوز برای بررسی هارد خراب

۳. در این مرحله وضعیت هارد دیسک به شما نشان داده خواهد شد.

 وضعیت سلامت هارد دیسک در ویندوز

 اگر می خواهید نظارت فعال را روشن کنید، مراحل زیر را دنبال کنید.

۴. روی گزینه‌ی S.M.A.R.T کلیک کنید. 

۵. روی سه نقطه‌ی بالا سمت راست کلیک کنید و گزینه‌ی Preferences را بزنید.

نظارت فعال هارد در ویندوز

۶. دکمه‌ی S.M.A.R.T را بزنید. در پنل سمت چپ، تیک Enable S.M.A.R.T را بزنید. (نظارت بر دیسک و نمایش وضعیت در سینی سیستم فعال شد.)

Enable S.M.A.R.T

۹ روش برای رفع خرابی هارد دیسک

خب حالا بیایید راه‌هایی را بررسی کنیم که از طریق آن‌ها می‌توانید هارد خراب خود را در ویندوز تعمیر کنید. برخی از روش‌های زیر به شما امکان می‌دهند یک هارد خراب را بدون قالب‌بندی تعمیر کنید، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به قالب‌بندی داشته باشند. در حالی که برخی از روش‌ها ممکن است ابتدایی به نظر برسند، ولی مهم است که فهرست را به صورت روشمند بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ مرحله‌‌ای از عیب‌یابی فراموش نشده است. 

روش اول: اتصال به پورت USB مادربرد

ممکن است درایو شما به دلیل درگاهی که به آن متصل است قابل مشاهده یا قابل دسترسی نباشد. به جای اینکه هارد دیسک خود را با استفاده از پورت روی کیس کامپیوتر یا هاب USB خود وصل کنید، به پورت USB که روی مادربرد شما قرار دارد وصل شوید. در اکثر موارد رایانه شخصی، این قسمت در پنل پشتی ورودی/خروجی رایانه شما قرار دارد.

اتصال از طریق پورت USB روی مادربرد، اتصالی مستقیم را تضمین می‌کند و احتمال شکستن پورت‌های کیس کامپیوتر یا هاب USB را رد می‌کند.

روش دوم: دستگاه دیگری را تست کنید

به منظور تفکیک ریشه‌ی مشکل از هارد دیسک با خود رایانه، سعی کنید هارد دیسک را به رایانه دیگری متصل کنید. اگر در این‌صورت هارد سالم بود، احتمالا خطا از رایانه شماست نه هارد. اگر هارد دیسک هنگام اتصال به رایانه دوم هم  خراب بود، عیب‌یابی را ادامه دهید.

روش سوم: اسکن برای ویروس‌ها

خرابی می‌تواند در اثر حمله ویروس‌ها ایجاد شود. یک راه آسان برای تشخیص این احتمال، اسکن از طریق یک نرم افزار آنتی ویروس است. این کار به شکل موثری می‌تواند مشکل را حل و از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

👀 اگر از قبل نرم‌افزار آنتی‌ویروس نصب ندارید، به خاطر داشته باشید که نصب هر چیزی روی درایو پس از از دست دادن اطلاعات، شانس بازیابی شما را کاهش می دهد زیرا ممکن است بازنویسی شود. 

روش چهارم: نام Drive را تعیین یا تغییر دهید

حروف درایو برای دسترسی به دستگاه‌های ذخیره‌سازی ضروری نیستند. به عنوان مثال به Mac OS X و Linux نگاه کنید. به نظر می‌رسد کمبود حروف درایو روی آن سیستم عامل‌ها به خوبی کار می‌کند، پس چرا آنها هنوز در ویندوز ضروری هستند؟ خوب، بزرگترین دلیل می‌تواند سازگاری با پیشینه باشد. هر تغییری که مایکروسافت ایجاد می‌کند برا اساس چیزی است که قبلا بوده.

بدون نام درایو، سیستم عامل شما ممکن است برای مکان‌یابی و دسترسی به هارد دیسک مشکل داشته باشد. می‌توانید این مشکل را با اختصاص دادن یک حرف درایو یا تغییر حرف موجود برطرف کنید.

۱. روی Start کلیک راست کرده و روی Disk Management کلیک کنید.

چگونه به دیسک منجمنت در ویندوز برویم

۲. روی پارتیشن خراب کلیک راست کرده و گزینه‌ی Change Drive Letter and Paths را بزنید. 

Change Drive Letter and Paths

۳. روی Change کلیک کنید. اگر حرف درایو وجود ندارد، به جای آن روی Add کلیک کنید.

تغییر نام هارد در ویندوز برای رفع خرابی

۴. یک حرف برای درایو را از منوی کشویی انتخاب و روی OK کلیک کنید.

انتخاب اسم برای هارد دیسک در ویندوز

۵. مجددا روی ok کلیک کنید. 

روش پنجم: درایورها را به روز رسانی یا دوباره نصب کنید

درایورها مسئول ایجاد و حفظ ارتباط بین سیستم عامل و سخت‌افزار مورد استفاده شما هستند. اگر درایورهای شما قدیمی یا خراب هستند، ممکن است رایانه شما هارد دیسک را به درستی (یا اصلاً) نخواند. به روز رسانی آنها یا نصب مجدد ممکن است برای تعمیر هارد دیسک شکسته کارساز باشد.

دیوایس منیجیر برای رفع خرابی هارد
آپدیت درایور ها جهت رفع خرابی هارد دیسک - مرحله ۱
نحوه آپدیت کردن درایور های ویندوز برای رفع خرابی هارد - مرحله ۲
آپدیت درایور ها جهت رفع خرابی هارد دیسک - مرحله ۴
آپدیت درایور ها جهت رفع خرابی هارد دیسک - مرحله ۵
آپدیت درایور ها جهت رفع خرابی هارد دیسک - مرحله ۶

روش ششم: با دستور CHKDSK هارد خراب را تعمیر کنید

Check Disk یک دستور در ویندوز است که قادر است هر مشکلی را که در هارد به وجود آمد را کشف و برطرف کند. این ویژگی با استفاده از پارامترهای مختلف، بر اساس نیازهای شما، قابل تنظیم است.

ما از پارامتر r/ استفاده می‌کنیم. با این کار هر گونه خطا روی دیسک برطرف می‌شود و بخش‌های بد را جستجو و در نهایت آنها را به عنوان «غیرقابل دسترس برای ذخیره‌سازی» علامت‌گذاری می‌کند.

۱. روی Start کلیک راست کرده و روی گزینه‌ی Windows PowerShell ادمین کلیک کنید. اگر از شما خواسته شد اجازه دسترسی توسط UAC را بدهید، روی Yes کلیک کنید.

Windows PowerShell برای استفاده از CHKDSK - تعمیر هارد خراب در ویندوز

۲. عبارت chkdsk E: /r را تایپ کنید: E را با حرف درایو هارد دیسک خراب خود جایگزین کنید. Enter را فشار دهید.

استفاده از دستور CHKDSK

نکته: در صورتی که هارد دیسک شما بزرگ باشد ممکن است تکمیل این دستور کمی طول بکشد.

روش هفتم: با دستورات SFC و DISM هارد خراب‌تان را درست کنید

این روش شامل استفاده از دو تابع ویندوز است: System File Check و DISM

Windows PowerShell برای استفاده از SFC & DISM - تعمیر هارد خراب در ویندوز

System File Check برای بررسی خرابی فایل سیستم استفاده می‌شود و فایل‌های سیستمی خراب را با نسخه‌های کار جایگزین می‌کند. 

بررسی خرابی فایل سیستم در ویندوز با SFC

DISM هم در کنار همین کار، یکپارچگی سیستم فایل را هم تأیید می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ خرابی‌ای باقی نمانده است. 

یکپارچگی سیستم فایل DISM

روش ۸: با استفاده از نرم‌افزار Victoria911 هارد را تعمیر کنید

Victoria911 یک ابزار قدرتمند هارد دیسک است که می‌تواند برای نظارت بر S.M.A.R.T استفاده شود. اگر بخش‌های بدی را شناسایی کرد می‌توانید مسیر جدیدی به ویندوز معرفی کنید تا داده‌ها را دیگر در آن مکان ذخیره نکند. 

۱. Victoria911 را دانلود و نصب کنید، حالا نوبت استخراج فایل‌هاست. 

تعمیر هارد خراب با استفاده از برنامه victoria

۲. روی Test & Repair کلیک کنید.

نحوه استفاده از برنامه ویکتوریا برای تعمیر هارد - مرحله ۱

۳. مطمئن شوید که اسکن روی Read and Ignore تنظیم شده است سپس روی اسکن کلیک کنید. 

نحوه استفاده از برنامه ویکتوریا برای تعمیر هارد - مرحله ۲

۴. پس از تکمیل، می‌توانید با کلیک روی Remap و انجام یک اسکن دیگر، نقشه‌برداری مجدد بخش‌های بد را انتخاب کنید.

نحوه استفاده از برنامه ویکتوریا برای تعمیر هارد - مرحله ۳

روش نهم: هارد یا درایو را فرمت کنید

فرمت کردن هارد دیسک راه حلی است که برای رفع انواع مشکلات از جمله خرابی کارآمد است. این روش شامل پاک‌سازی کامل اطلاعات و برگشتن به تنظیمات کارخانه است که شامل دو گزینه‌ی فرمت سریع و فرمت کامل می‌شود. 

فرمت سریع با حذف سریع تمام داده‌های روی دیسک کارش را به پایان می‌رساند. این روند گرچه منجر به حذف کامل تمام اطلاعات است اما اکثر اوقات بعد از فرمت می‌توان به راحتی با استفاده از یک نرم‌افزار قدرت‌مند بازیابی اطلاعات فایل‌های حذف شده را بازیابی کرد. 

فرمت کامل زمان بیشتری می‌برد، اما کارآمدتر است. داده‌ها پاک می‌شوند و اساسا قابل بازیابی نیستند. Full Format همچنین داده‌های شما را برای بخش‌های بد بررسی می‌کند، که تا حد زیادی به زمان لازم برای تکمیل قالب کمک می‌کند.

دیسک منیجمنت برای فرمت هارد
نحوه فرمت هارد از طریق دیسک منیجمنت - ۱
نحوه فرمت هارد از طریق دیسک منیجمنت - ۲

چگونه از هارد دیسک خود در برابر خرابی محافظت کنیم؟

مسلما موثرترین راه برای تعمیر یک هارد دیسک خراب در وهله اول، اجتناب فعالانه از خرابی‌های بیشتر است. این کار را با داشتن این عادات ساده انجام دهید:

💻 S.M.A.R.T خود را زیر نظر داشته باشید.

هر درایو یک S.M.A.R.T دارد. داده‌هایی که سلامت آن را بررسی می‌کند.

 Disk Drill شامل ویژگی‌ای است که به طور فعال بر روی این داده‌ها نظارت می‌کند و به محض وقوع مشکل شما را آگاه می‌کند. 

✅ دستگاه‌ها را به طور ایمن جدا کنید.

پس از پایان کار اتصال هارد دیسک به رایانه را قطع و آن را از  دستگاهی که به آن وصل شده است جدا کنید. این عمل تضمین می‌کند که تمام فرآیندهای نوشتن ضروری متوقف شده‌اند.

🤖 از آنتی ویروس استفاده کنید.

ویروس ها می‌توانند داده‌های شما را خراب کنند. داشتن آنتی ویروس یک راه آسان برای جلوگیری از خرابی‌هاست.

ایجاد این عادات مثبت در هنگام کار با داده‌ها و دستگاه‌های ذخیره‌سازی بسیار کارآمد هستند و اغلب باعث صرفه‌جویی در ساعت‌ها زمان برای عیب‌یابی و تعمیر و هزینه‌های تحمیلی می‌شود.

سوالات متداول:

چگونه هارد دیسک خراب را بازیابی کنیم؟

در اینجا یک راهنمای فوق‌العاده سریع برای بازیابی هارد دیسک خراب داریم:

Disk Drill را دانلود و نصب کنید.

هارد دیسک خراب خود را به کامپیوتر وصل کنید.

HDD را انتخاب کنید و برای شروع اسکن روی جستجوی داده‌های از دست رفته کلیک کنید.

پیش نمایش فایل‌هایی که می‌خواهید بازیابی کنید را ببینید.

روی Recover کلیک کنید تا اطلاعات خود را بازیابی کنید و یک مکان برای بازیابی انتخاب کنید.

چرا هارد دیسک من قابل شناسایی یا خواندن نیست؟

بسیاری علت‌هایی وجود دارد که ممکن است باعث عدم خواندن هارد دیسک شما شود. این علل عبارتند از:

  • سیستم فایل نامناسب: اگر درایو شما با یک سیستم فایل غیر قابل تشخیص فرمت شده باشد، خواندن آن امکان پذیر نیست. سعی کنید آن را به یک دستگاه با سیستم عامل قابل تشخیص متصل کنید.
  • پورت USB یا دستگاه نامفعول: اگر پورت USB معیوب باشد، هیچ دستگاهی را که به آن متصل شود نمی‌خواند. سعی کنید از پورت دیگری استفاده کنید. اگر این ناموفق بود، سعی کنید آن را به دستگاه دیگری متصل کنید.
  • هارد دیسک خراب شده است: خرابی می‌تواند باعث شود که هارد دیسک شما هنگام اتصال نمایش داده نشود. به جای بررسی ویندوز فایل اکسپلورر، سعی کنید با بررسی مدیریت دیسک آن را ببینید که آیا نمایش داده می‌شود یا خیر.

چگونه هارد دیسک من خراب شد؟

گاهی اوقات سخت است به دلایل خرابی پی برد. چند دلیل معمول عبارتند از:

  • قطع کردن ناگهانی – قطع کردن هارد دیسک بدون ایمن‌سازی درجه اول می‌تواند فرآیندهای نوشتاری را به وسیله وصل شدن نامناسب با دستگاه متوقف کند. در نتیجه، داده‌های ناتمام ذخیره می‌شوند که باعث خرابی می‌شوند.
  • حملات ویروسی – ویروس‌ها می‌توانند به سیستم شما حمله کرده و هارد دیسک شما را خراب کنند. سعی کنید با یک برنامه ضد ویروس سیستم خود را اسکن کنید.
  • پیری – سخت افزارها در طول زمان به طور طبیعی کاهش می‌یابند، به خصوص هارد دیسک‌ها. اگر این مورد صادق باشد، داده‌های خود را بازیابی کرده و هارد دیسک خود را تعویض کنید.

چگونه یک هارد اکسترنال خراب را بدون فرمت تعمیر کنیم؟

می‌توانید سعی کنید هارد اکسترنال خراب خود را با استفاده از Check Disk تعمیر کنید، ابزاری که در ویندوز موجود است و خطاهای مربوط به هارد دیسک را اسکن و سعی می‌کند آنها را برطرف کند.

چگونه با استفاده از cmd هارد دیسک خراب را تعمیر کنیم؟

می‌توانید از ابزار CHKDSK در ویندوز برای اسکن و رفع مشکلات مربوط به هارد دیسک استفاده کنید. با اجرای این دستور نرم‌افزار به دنبال بخش‌های بد می‌گردد و آنها را به عنوان غیرقابل استفاده برای سیستم عامل علامت‌گذاری می‌کند.


سخن آخر

خوشحالیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، حالا اطلاعات کافی درباره‌ی نحوه‌ی تشخیص مشکلات هارد دیسک‌ها و راه‌های بازیابی اطلاعات دارید، امیدواریم به این زودی‌ها دیگه اطلاعات‌تون رو از دست ندید تا استرس و هزینه‌ای بهتون تحمیل نشه
یادتون باشه در صورتی که توانایی بازیابی اطلاعات رو ندارید یا هاردتون دچار مشکل فیزیکی شده حتما از مراکز تخصصی بازیابی اطلاعات کمک بگیرید. ایران هارد با سابقه‌ی طولانی و موفق در این زمینه و همچنین بهره‌مندی از متخصصان مجرب و ابزارهای روز دنیا می‌تونه بهترین انتخاب برای بازگرداندن ایمن و دقیق اطلاعات‌تون باشه، پس با ما تماس بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux