Skip to content

جلوگیری از بازیابی اطلاعات هارد

4
(6)

 

اگر از خودتان سوال می‌کنید که چرا فایل‌های حذف شده قابل بازیابی هستند؟ یا چگونه از ریکاوری اطلاعات هارد جلوگیری کنیم؟ در سایت ایران هارد می‌توانید به جواب سوال خود برسید. وقتی که شما یک فایل را حذف می‌کنید در واقع این فایل از هارد شما پاک نمی‌شود حتی اگر سطل بازیافت سیستم خود را هم خالی کنید باز هم می‌توانید اطلاعات هارد خود را ریکاوری کنید. اگر شما به این امر توجه نداشته باشید ممکن است افرادی به فایل‌ها و اطلاعات خصوصی شما دسترسی پیدا کنند، اما چگونه از ریکاوری جلوگیری کنیم؟

وقتی که یک فایل از هارد حذف می شود چه اتفاقی می افتد؟

ویندوز و سایر سیستم عامل‌ها فایل‌هایی که روی هارد نوشته می‌شوند را از طریق پوینترها یا اشاره‌گرها دنبال می‌کنند. هر فایل یا پوشه در هارد دیسک دارای یک اشاره‌گر است که به ویندوز می‌گوید داده‌ها کجا شروع و کجا خاتمه پیدا می‌کنند. وقتی یک فایل را حذف می‌کنید ویندوز، اشاره‌گر را حذف می‌کند و سکتورهای حاوی اطلاعات را علامت گذاری می‌کند و به هد خواندن/نوشتن دستور می‌دهد که اطلاعات سکتورهای اشاره شده را نخواند.

از دیدگاه سیستم عامل، اطلاعات در هارد شما وجود ندارد و بخش‌هایی که حاوی این اطلاعات هستند فضای خالی در نظر گرفته می‌شوند. با این حال تا زمانی که ویندوز اطلاعات جدیدی را در این سکتورها ننویسد این اطلاعات هنوز قابل بازیابی هستند. یک ابزار بازیابی اطلاعات می‌تواند این فایل‌های پاک شده را اسکن و بازگرداند. اگر فایل به صورت جزئی بازنویسی شده باشد ابزار بازیابی فایل می‌تواند بخشی از اطلاعات را ریکاوری کند.

چرا فایل‌های پاک شده بلافاصله پاک نمی‌شوند؟

اگر شما می‌خواهید بدانید که چرا فایل‌های پاک شده شما بلافاصله از هارد پاک نمی‌شود؟ باید بدانید که اشاره‌گرهای فایل پاک می‌شود و فضایی که این فایل‌ها اشغال کرده‌اند گپ(فضای خالی) در نظر گرفته می‌شوند. درواقع رونویسی این اطلاعات به مدت زمانی نیاز دارد. برای مثال اگر شما ۱۰ گیگابایت اطلاعات داشته باشید پاک کردن آن چند دقیقه طول می‌کشد اما برای پاک شدن واقعی آن‌ها نیاز به نوشتن ۱۰ گیگابایت اطلاعات دارید.

برای افزایش عملکرد و صرفه‌جویی در وقت ویندوز و سایر سیستم عامل‌ها محتوا را پاک نمی‌کنند. البته این موضوع در مورد هاردهای SSD صدق نمی‌کند. اگر SSD که از قابلیت TRIM پشتیبانی می‌کند را داشته باشید (که تمام SSD مدرن امروزی از TRIM پشتیبانی می‌کنند) فایل‌ها بلافاصله حذف می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را بازیابی کرد. به طور کلی اطلاعات را نمی‌توان در سلول‌های حافظه فلش با نوشتن اطلاعات جدید رونویسی کرد و محتویات حافظه فلش باید پاک شوند. سیستم عامل شما بلافاصله اطلاعات را پاک می‌کند تا سریعا برای نوشتن‌های بعدی آماده شود.

بازیابی اطلاعات حذف شده:

اگر به صورت تصادفی و اتفاقی فایلی را پاک کنید مواردی وجود دارد که می‌توانید در نظر داشته باشید:

شما باید در اسرع وقت اطلاعات خود را ریکاوری کنید: ویندوز به نوشتن اطلاعات در هارد ادامه می‌دهد و این احتمال رونویسی(overwite) فایل‌های حذف شده را افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید مطمئن شوید می‌توانید فایل‌ها و اطلاعاتتان را بازیابی کنید باید سریعا اقدام به ریکاوری اطلاعات خود کنید.

سعی کنید از هارد دیسک کمتر استفاده کنید: بهترین روش برای بازیابی اطلاعات حذف شده از هارد این است که بلافاصله بعد از پاک کردن اطلاعات، سیستم خود را خاموش کنید. اگر سعی کنید که با نصب برنامه‌های بازیابی اطلاعات مختلف در همان هارد اقدام به ریکاوری اطلاعات کنید شما فقط به بازنویسی اطلاعات خود کمک کرده‌اید.

چگونه از ریکاوری جلوگیری کنیم؟

اگر اطلاعات خصوصی در سیستم خود دارید (مانند اسناد مالی، عکس‌های خصوصی یا سایر اطلاعات حساس دیگر) ممکن است نگران این موضوع باشید که با پاک کردن این اطلاعات، فرد دیگری بتواند آن‌ها را بازیابی کند. اگر شما قصد فروش سیستم خود را دارید و یا اینکه قصد دارید سیستم خود را ارتقاء دهید باید از ریکاوری جلوگیری کنید. چگونه؟ خیلی ساده از راهکارهای زیر استفاده کنید:

جلوگیری از ریکاوری هارد با برنامه CCleaner:

شما می‌توانید از ابزارهایی که به طور خودکار اطلاعات هارد شما را با رونویسی اطلاعات پاک می‌کنند استفاده کنید. روی تمام اطلاعات پاک شده شما اطلاعات تصادفی، یا اطلاعاتی مانند ۰۰ , FF نوشته می‌شود. برای مثال شما می‌توانید از برنامه CCleaner استفاده کنید تا اطلاعات شما بدون برگشت و برای همیشه پاک شود.

جلوگیری از ریکاوری هارد با برنامه Eraser:

برای اینکه مطمئن شوید اطلاعات پاک شده شما ریکاوری نمی‌شوند می‌توانید از برنامه Eraser برای پاک کردن اطلاعاتتان استفاده کنید. هنگامی که با استفاده از برنامه Eraser اطلاعاتی پاک می‌شوند نه تنها اطلاعات به طور کامل حذف می‌شوند بلکه به طور کامل رونویسی هم می‌شوند و دیگر قابل بازیابی نیستند.

نحوه استفاده از برنامه Eraser بسیار ساده هست کافیست بعد از نصب برنامه، روی فایل مورد نظر خود کلیک راست کنید و از منوی ظاهر شده گزینه Eraser و از زیر منوی ظاهر شده گزینه Erase را انتخاب کنید.

 

حالا شما میدانید که اطلاعات چگونه پاک می شوند، چگونه بازیابی می‌شوند و مهم‌تر از همه چگونه از ریکاوری جلوگیری کنید به طوری که این اطلاعات بدون برگشت باشند. اما اگر اطلاعات خود را ناخواسته پاک کردید قبل از انجام هرگونه اقدامی حتما با کارشناسان ایران هارد بصورت کاملا رایگان مشاوره کنید. با ما تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح کنید، کارشناسان ایران هارد بهترین راه‌حل را با شما درمیان می‌گذارند.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. میزان امتیاز 6

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۲ Comments

  1. مقالاتتون خیلی جامع و خوب بود ممنون

  2. عالی و کاربری.. مرسی .. خیلی به درد من خورد


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *