خانه » مطالب عمومی » نکاتی که درباره هارد‌های ضد ‌ضربه و ضد ‌آب باید بدانید – مزایا و معایب

نکاتی که درباره هارد‌های ضد ‌ضربه و ضد ‌آب باید بدانید – مزایا و معایب

هارد های ضد ضربه و ضد آب

فهرست و عناوین مقاله

حقیقت هارد های ضد ‌ضربه و ضد ‌آب

در دنیای امروزی به علت افزایش حجم فایل‌ها و آرشیو کردن اطلاعات و محدودیت فضایی که هارد‌های اینترنال ارائه می‌دهند هارد‌های اکسترنال از محبوبیت خاصی برخوردار شده‌اند. افرادی که به دنبال خرید این دسته از هارد‌ها هستند از قابلیت‌هایی مانند مقاوم بودن در برابر گرد و غبار، شوک‌های الکتریکی خوشحال خواهند شد و به دنبال قابلیت ضد ‌ضربه بودن هارد هستند.

همه ما مقاوم بودن دستگاه از جمله هارد دیسک‌ها را دوست داریم. چه چیزی بهتر از یک هارد ضد‌ ضربه و ضد‌ آب می‌تواند به شما در حفظ اطلاعات حساس و مهم‌تان کمک کند. اما حقیقت هارد‌های ضد ‌ضربه و ضد ‌آب چیست؟ در ادامه می‌خواهیم به صورت اجمالی به این موضوع بپردازیم و ببینیم آیا هارد ضد‌ ضربه و ضد ‌آب داریم یا فقط یک تبلیغ است.

مزایای قابلیت ضد ‌ضربه بودن هارد 

برای بهره‌بری از قابلیت ضد‌ ضربه بودن هارد، بدنه‌ قاب خارجی آن با استفاده از پلاستیک‌های مقاوم ساخته می‌شوند و در صورت افتادن هارد، از اطلاعات ذخیره شده در هارد محافظت می کنند. این موضوع را شرکت Adata به خوبی بیان می‌کند. به طور مثال هارد اکسترنال  HD710 Pro از سه لایه مقاوم در برابر ضربه ساخته شده‌اند.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این هارد از سه لایه سیلیکونی، بافر جذب شوک و پوسته پلاستیکی ساخته شده است. این پوشش سیلیکونی در مقابل ضربه و افتادن هارد از ارتفاع مقاوم می‌باشد. اما باید توجه داشته باشید که هر هارد از محدودیت ارتفاع برخوردار است به طور مثال یک هارد ممکن است با افتادن از ارتفاع ۱ متر آسیب ببیند در حالی که هارد دیگر مقاوت افتادن از ارتفاع ۲ متری را دارد. برای اطلاعات از ارتفاع شما باید به مشخصات محصول هارد دقت کنید.

آیا هار هاس ضد ضربه و ضد آب ارزش دارند؟

نکته: قابلیت ضد ‌ضربه بودن هارد در موقعی که هارد روشن دچار ضربه یا افتادگی می‌‌شود کاملا بی‌اثر است.

هاردهای ضد شوک

همان طور که در بالا اشاره کردیم این دسته از هارد‌ها از بافر ضد شوک استفاده می‌کنند. اما هارد‌های ضد‌شوک چه هستند؟ هارد‌های ضد‌شوک با استفاده از سنسور‌هایی که به صورت داخلی در هارد تعبیه شده‌اند تکان‌های وارد شده به هارد را تشخیص می‌دهند و هد را از روی صفحه‌های مغناطیسی پلاتر بر‌می‌دارند و به این منوال از آسیب دیدن اطلاعات جلوگیری می‌کنند.

در اینجا باز هم هارد اکسترنال HD710 Pro را مثال می‌زنیم. در این هارد سنسور‌های ضد‌شوک تعبیه شده است، در صورت بروز هر گونه شوکی، بلافاصله تمام فعالیت‌های هارد متوقف می‌شود و بعد از رد شدن خطر، هارد به فعالیت خود ادامه می‌دهد. با این کار ای‌دیتا از بروز بدسکتور شدن هارد یا خراب شدن هد جلوگیری می‌کند. بسیاری از شرکت‌های دیگر از فناوری ضد‌شوک در هارد‌های خود استفاده می‌کنند به طور مثال شرکت سیگیت با قرار دادن حرف G در انتهای کد محصول نشان می‌دهد که هارد از فناوری ضد‌شوک برخوردار است.

مزایای هارد‌های ضد‌آب

اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که ضد ‌آب با مقاوم در برابر آب تفاوت دارد. ضد ‌آب به این معناست که یک دستگاه برای مدت طولانی و بدون توجه به تعداد ساعت می‌تواند در آب غوطه ورد بماند اما مقاوم در برابر آب به این معناست که یک محصول می تواند تا حدودی و نه کاملا در مقابل نفوذ آب مقاومت کند. پس اصطلاح هاردهای ضد ‌آبی که در اینترنت رواج یافته است باید با عبارت هاردهای مقاوم در برابر آب جایگزین شوند.

همیشه وقتی ما در مورد هارد‌های مقاوم در برابر آب صحبت می‌کنیم میزان مقاوت آن‌ها در برابر آب بسیار مهم می‌باشد، این دسته از هارد‌ها نمی‌توانند به طور نامحدودی در آب باقی بمانند. IP استانداردی است که توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) برای تعیین میزان مقاومت یک وسیله الکتریکی در برابر آب، گرد و غبار تعریف می‌شود. به طور کلی بعد از IPxx دو عدد تعریف می‌شود که هر کدام معنای خاصی دارد.

هارد ضد آب بخریم یا نخریم؟

عدد اول از سمت چپ

عدد ۰ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر هیچ مقاومتی در برابر نفوذ جامدات ندارد.

عدد ۱ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۵۰ میلیمتر مکعب و بیشتر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۲ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۱۲ میلی‌متر مکعب و بیشتر به داخل آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

عدد ۳ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۲.۵ میلی‌متر مکعب و بیشتر به داخل آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

عدد ۴ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۱ میلیمتر مکعب و بیشتر به داخل آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

عدد ۵ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ گرد و غبار به داخل آن امکان‌پذیر نیست.

عدد ۶ بدان معناست که هارد یا دستگاه الکتریکی مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که کاملا در برابر نفوذ گرد و غبار با داخل آن عایق بوده و به بهترین شکل ممکن طراحی شده است.

عدد دوم از سمت چپ

عدد ۰ نشان می‌دهد که هارد مورد نظر هیچ مقاومتی در برابر نفوذ آب و مایعات ندارد.

عدد ۱ نشان می‌دهد که هارد تنها در برابر پاشش آب به صورت عمودی می‌تواند مقاومت کند.

عدد ۲ نشان می‌دهد که هارد در برابر اسپری شدن آب با زوایه ۰ تا ۱۵ درجه مقاوم است.

عدد ۳ نشان می‌دهد که هارد در برابر پاشش آب با زوایه ۰ تا ۶۰ درجه مقاوم است.

عدد ۴ نشان می‌دهد که هارد در مقابل پاشش آب با فشار معمولی در هر زاویه‌ای مقاوم است.

عدد ۵ نشان می‌دهد که هارد در مقابل پاشش آب با فشار بالا در هر زاویه‌ای مقاوم است.

عدد ۶ نشان می‌دهد که هارد در مقابل پاشش آب با فشار معمولی و بالا در هر زاویه‌ای مقاوم است.

عدد ۷ نشان می‌دهد که هارد تا عمق ۱۵ الی ۱۰۰ متر آب مقاوم است.

و عدد ۸ نشان می‌دهد که هارد تا عمق ۱.۵ متری می‌تواند مقاومت کند.

اگر باز هم به مثال HD710 Pro خود برگردیم متوجه خواهید شد که این هارد از استاندارد IP68 پشتیبانی می‌کند و این بدان معناست که این هارد در برابر گرد و غبار مقاوم بوده و می‌تواند تا ۶۰ دقیقه در عمق ۱.۵ الی ۲ متری آب مقاومت کند. امیدواریم توانسته باشیم شما را تا حدودی با فناوری قابلیت ضد ‌ضربه بودن هارد و ضد‌آب آشنا کنیم.

نکته: هاردهای وسترن دیجیتال، سیگیت، بوفالو و برخی برندهای دیگر هم قابلیت ضد ‌ضربه بودن هارد و ضد آب بودن را در برخی مدل‌های خود ارائه می‌دهند و فقط مختص به برند ADATA نیست.

آیا هارد ضد‌ ضربه و ضد ‌آب داریم؟

در جواب به این سوال که آیا هارد ضد‌ ضربه و ضد ‌آب داریم یا خیر باید بگوییم این حرفا بیشتر مصرف تبلیغاتی دارد. ما به عنوان یک مرکز تخصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات روزانه با مراجعین مواجه هستیم که از این مدل هاردها خریده‌اند و حالا که با کوچک‌ترین ضربه‌ای هاردشان آسیب دیده. برایشان سوال است که چرا؟ من که هارد ضد ضربه خریدم، پس چرا باید همچین اتفاقی برای هارد من بیوفتد و ما هم جواب می‌دهیم گول تبلیغات را نخورید.

البته هاردهای ضربه واقعا وجود دارند ولی تولید نظامی می‌شوند. یعنی برای سازمان‌های امنیتی و نظامی که اطلاعات از درجه اهمیت بالایی برخوردار است تولید می‌شود و روانه بازار نمی‌شوند. البته از حافظه‌های SSD هم به نوعی می‌شود به عنوان هارد ضد ضربه نام برد چون اجزا مکانیکی ندارند.

پس در یک کلام اگر بخواهیم صادقانه درباره قابلیت ضد ‌ضربه بودن هارد جواب بدهیم باید بگوییم نه! بهتره زیاد روی این امکان حساب باز نکنید و از هادر و اطلاعات خود به خوبی مراقبت کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 1 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux