Skip to content

برای ریکاوری هاردی که مشکل هد دارد چکار باید بکنیم؟

4.7
(7)

قبل از اینکه برایتان توضیح بدهم برای ریکاوری هاردی که هدش آسیب دیده باید چیکار کنیم، اجازه دهید اول بگم چه اتفاقی می‌افتد که هد آسیب می‌بیند. خدمتتان عرض کنم که هد فاصله بسیار کمی با پلاتر های هارد دارد ( در حد یک لایه هوا) وقتی که هارد روشن باشد و به آن ضربه یا نوسان برق وارد شود همچنین اگر به مدت طولانی هارد بیکاربماند خاصیت مغناطیسی آن کم می‌شود و در نتیجه هِد آسیب می‌بیند.

وقتی هد آسیب می‌ببیند ممکن است یکی از سه سناریو‌ای که در ادامه برایتان توضیح می‌دهم، اتفاق بیافتد، لازم به ذکر است که در هر کدوم از این سه حالت هارد شما توسط سیستم کامپیوتر شناسایی نخواهد شد.

 

  • هِد هارد ضعیف می‌شود:‌ این حالت کمترین نوع آسیب هد هارد محسوب می‌شود، در این حالت شانس شما جهت ریکاوری اطلاعات هارد بیشتر است. متاسفانه برای اینکه ارزیابی کنید هد هاردتان ضعیف شده نیاز به تجهیزات مخصوص ریکاوری دارید.
  • هِد هارد قفل می‌شود ( هدگیر): این نوع از آسیب هد را در پارکینگ هارد گیر می‌اندازد و اجازه نمی‌دهد حرکت کند. علائم این آسیب هنگامی که هارد روشن می‌شود صدایی از هد تولید می‌شود( تلاش برای راه افتادن، صدای گیر کردن) و مجدد خاموش می‌شود.
  • هد هارد تخریب می‌شود (هد اوت): شدیدترین نوع آسیبی که می‌تواند هِد هارد ببیند تخریب شدن هد یا همان اوت شدن هد است، در این حالت نوک هد بطور کامل آسیب فیزیکی دیده و باعث خط خوردگی روی پلاتر می‌شود. علائم در این حالت صدای تق تق یا کلیک کردن از هارد هنگام روشن بودن به گوش می‌رسد.

تعمیر و ریکاوری هِد هارد آسیب دیده

هارد هایی که هِد آنها آسیب دیده باشند با توجه به سناریو هایی که در بالا به آن اشاره کردیم نیاز به تجهیزات از جمله کلین‌روم، دستگاه MRT و ابزارالات مخصوص ریکاوری دارید، البته از همه اینا مهمتر تجربه‌‌ی بالایی هم نیاز دارد زیرا مورد با مورد فرق می‌کند و قلق های خاص خودش را دارد.

خط خوردگی روی پلاتر هاردجراحی هارد دیسک در

بطور مثال برای هارد هایی که مشکل هد ضعیف دارند با استفاده از سخت‌افزار های مخصوص بازیابی اطلاعات دیتکت گرفته می‌شود و به آهستگی فایل های موجود در آن را ریکاوری می‌شود و سپس به هارد بانک دیگری منتقل می‌شود ( کلا هارد هایی که به مشکل هِد برمی‌خورند قابلیت تعمیر برای استفاده مجدد ندارند).

هارد هایی که هد آنها گیر کرده باشد ابتدا برای بررسی مقدار آسیب دیدگی هد باید بطور کامل در کلین‌روم از قاب باز شود. اگر مقدار آسیب دیدگی هد بیش از حد نباشد امکان بازیابی اطلاعات با همان هد امکان پذیر است و صرفا باید پروسه آزادسازی هد صورت بگیرد و سپس با سخت‌افزار های مخصوص ریکاوری اطلاعات آن را استخراج کرد.

گیر کردن هد هارددیسک

در حادترین حالت، یعنی وقتی هدِ هارد تخریب شده باشد، هارد باید ابتدا پروسه جراحی هارد را طی کند تا بتوان اطلاعات هارد را استخراج و ریکاوری کرد. برای پروسه جراحی نیاز به یک هد سالم و سازگار با هارد نیاز است( هد مشابه = دارای یک مدل یکسان ) تا با هِدی که آسیب دیده تعویض شود همان‌طور که قبلا هم گفتیم حتما حتما باید تمام این مراحل در کلین روم انجام شود.

( پیشنهاد می‌کنیم مطلب: چرا کلین روم برای بازیابی اطلاعات مهم است را مطالعه کنید )

تخریب کامل هد

بعد تعویض هِد نوبت به دیتکت گرفتن از هارد و سپس با استفاده از سخت‌افزار های ریکاوری، اطلاعاتی که سالم مانده و قابل ریکاوری است را استخراج کرد. لازم به ذکر است که میزان موفقیت پروسه جراحی ۱۰۰٪ نیست.

سخن آخر

اگر خدایی ناکرده شما با یک کدوم از این سناریو ها برخورد کردید و هاردتان بنا به ضربه، نوسان برق یا عدم استفاده طولانی دیتکت نشد یا صدا هایی مانند تق تق و… از خودش تولید می‌کرد، چنانچه اطلاعات ارزشمندی داخل آن داشتید سعی نکنید با روش‌های مختلفی که در اینترنت یافت می‌شود دست به تعمیر یا بازیابی اطلاعاتتان بزنید زیرا هر اقدامی که بر روی هاردتان بدون ابزارالات و تجهیزات متناسب آن انجام دهید تنها چیزی را بهبود نمی‌بخشد بلکه ممکنه شرایط را وخیم‌تر کند یا حتی هارد را به مرحله‌ای برسانید که دیگر هیچ راهی برای دستیابی به اطلاعات نباشد.

پیشنهاد ما این است که دستگاه‌تان را نزد یک متخصص یا مرکز معتبر ریکاوری اطلاعات ببرید تا تشخیصی دقیق از وضعیت هاردتان به شما بدهد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. میزان امتیاز 7

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *