برای ریکاوری هاردی که مشکل هد دارد چکار باید بکنیم؟

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۶ دقیقه
۴.۲
(۲۶)

خرابی هارد بر اثر آسیب‌دیدگی قعطه‌ای از بخش مکانیکی هارد از جمله اسپیندل، پلاتر و هِد یک اتفاق بسیار رایجی است ( در اکثر موارد هِد است که آسیب می‌بیند) در این مقاله می‌خوایم شما بیشتر با این بخش های حیاتی هارد آشنا کنیم تا قبل از اینکه به‌دنبال راهکار باشیم و دست به کاری بزنیم، بتوانیم درک درستی از مشکلی که برای هاردمان بوجود آمده، داشته باشیم و تمامی سوالاتی که ممکنه در این مورد به ذهنتان بیایید را پاسخ دهیم. (اگر هم نبود یادتون نره در بخش کامنت ها سوالاتتون را بپرسید).

هِد هارد‌دیسک چیست و چه وظایفی دارد؟

هِد یکی از اصلی‌ترین قطعات داخلی هارد است که جنس آن از مس است و مانند تصویری که در پایین مشاهده می‌کنید در انتهای یک بازو نگهدارنده قرار دارد. وظیفه هِد خواندن و نوشتند اطلاعات بر روی پلاتر های هارد. البته فرایند خواندن و نوشتن هِد با کمک گرفتن از نیروی مغناطیسی که میان هد و پلاتر است صورت می‌گیرد و با اینکه فرایند از فاصله‌ی خیلی کمی اتفاق می‌افتد هیچ گونه تماسی  بین این دو رخ نمی‌دهد.

ساده‌تر بخوام توضیح بدهم باید هارد را به گرامافون تشبیه کنم با این فرق که هِد فرایند خواندن/ نوشتن و تبدیل سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط میلیارد ها بخش مغناطیسی پلاتر بدونِ هیچ گونه تماسی با پلاتر بر خلاف گرامافون انجام می‌دهد. لازمه ذکر کنم که سرعت چرخش پلاتر و جابحایی هِد بسیار زیاده و کوچک‌ترین ضربه حین کار می‌تواند مرگبارباشد.

علائم خرابی هِد هارد کدامند؟

هِد هایی که دچار مشکل می‌شوند صرفا موجب عدم دسترسی به اطلاعات هارد را از شما نمی‌شوند، بلکه در بعضی از مواقع خرابی هِد طوری است که روی پلاتر خط می‌اندازد و این امر منجر به ازبین رفتن و غیر قابل ریکاوری شدن اطلاعات شود. پس اگر هاردتان شروع به ایجاد صدایی مانند: « خش خش، کلیک کلیک، بوق یا هر صدای عجیبی که از هارد تولید شود» پیشنهاد می‌کنیم هارد را خاموش کنید و به یک متخصص تعمیر و ریکاوری اطلاعات مراجعه نمایید.

همانطور که بالاتر اشاره کردم در هارددیسک‌ ها معمولا چند پلاتر روی هم قرار می‌گیرند و اطلاعات بالا و پایین پلاترها نوشته می‌شود پس به نسبت تعداد پلاترها، هارد دیسک باید ۲ برابر هد داشته باشد. بنابراین اگر یک هارد دیسک دارای سه پلاتر باشد شش هد خواندن و نوشتن وجود خواهد داشت.

وقتی که یکی از هدها خراب می‌شود یا می‌شکند دیگر نمی‌تواند اطلاعات روی پلاتر هارد دیسک را بخواند. هنگام خراب شدن هد شما ممکن است صدای غژغژ و کلیک کردن بشنوید. این بدان معنا نیست که همه هدهای شما به صورت همزمان خراب شده‌اند، ممکن است یکی از چند هد شما خراب شده باشد و بقیه سالم باشند.

از دلایلی که باعث خرابی هد هارد می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت زمان زیادی از هارد استفاده شود
 • برهم خوردن تعادل هد به علت تکان دادن هارد هنگام کار
 • خراب شدن بازوی نگهدارنده هد به علت ضربه
 • ساخت ضعیف به علت استفاده از قطعات ارزان
 • نوسان جریان برق

مواردی که هارد دیسک به جراحی نیاز پیدا می‌کند:

وقتی هد آسیب می‌ببیند ممکن است یکی از سه سناریو‌ای که در ادامه برایتان توضیح می‌دهم، اتفاق بیافتد، لازم به ذکر است که در هر کدوم از این سه حالت هارد شما توسط سیستم کامپیوتر شناسایی نخواهد شد.

 • هِد هارد ضعیف می‌شود:‌ 

  این حالت کمترین نوع آسیب هد هارد محسوب می‌شود، در این حالت شانس شما جهت ریکاوری اطلاعات هارد بیشتر است. متاسفانه برای اینکه ارزیابی کنید هد هاردتان ضعیف شده نیاز به تجهیزات مخصوص ریکاوری دارید.

 • هِد هارد قفل می‌شود ( هدگیر)

  این نوع از آسیب هد را در پارکینگ هارد گیر می‌اندازد و اجازه نمی‌دهد حرکت کند. علائم این آسیب هنگامی که هارد روشن می‌شود صدایی از هد تولید می‌شود( تلاش برای راه افتادن، صدای گیر کردن) و مجدد خاموش می‌شود.

 • هد هارد تخریب می‌شود (هد اوت)

  شدیدترین نوع آسیبی که می‌تواند هِد هارد ببیند تخریب شدن هد یا همان اوت شدن هد است، در این حالت نوک هد بطور کامل آسیب فیزیکی دیده و باعث خط خوردگی روی پلاتر می‌شود. علائم در این حالت صدای تق تق یا کلیک کردن از هارد هنگام روشن بودن به گوش می‌رسد.

در برخی موارد برای اینکه بتوانیم بازیابی اطلاعات موفقی داشته باشیم نیازه هِد هارد را جراحی کنیم. جراحی هارد دیسک شامل کارهایی همچون تعویض هِد، تعویض پلاتر و… است. که با استفاده ابزارآلات مخصوص و در یک اتاق تمیز (کلین روم)  توسط فردی متخصص، هارد کاملا باز می‌شود و هِد یا پلاتر تعویض می‌گردد. استفاده از ابزارها و دستگاه‌های حرفه‌ای به موفقیت بازیابی اطلاعات هارد کمک خواهد کرد. اما در نظر داشته باشید جراحی هِد هیچ‌وقت صد درصدی نیست.

جراحی هِد هارد کار بسیار حساس و به دقت خیلی زیادی احتیاج دارد بنابراین فردی که جراحی هارد دیسک را انجام می‌دهد باید تجربه زیاد و دقت بالایی داشته باشد. پروسه جراحی هارد  تنها به هارد های اینترنال محدود نمی‌شود بلکه شامل هاردهای اکسترنال جدید و قدیمی که دارای برندهای مختلفی ازجمله سیگیت، توشیبا، هیتاچی، فوجیتسو، سامسونگ، وسترن دیجیتال و… نیز می‌شود.

مراحل جراحی هارد چطور صورت می‌گیرد؟

اصول هر جراحی اطلاعات  به این شکل است که ابتدا یک بررسی دقیق و تخصصی به کمک سخت‌افزار های لازم صورت بگیرد تا میزان آسیب دیدگی مشخص شود ( وضعیت هِد ها و پلاتر چک می‌شود) تا تعیین کنیم کدام بخش ها قابلیت تعمیر دارند یا نیاز به تعویض و جراحی دارند. تمام این فاکتور هایی که خدمتتان عرض می‌کنم تعیین کننده قیمت ریکاوری اطلاعات است.

البته در همین حین که میزان آسیب‌دیدگی تعیین میشود مرکز ریکاوری اطلاعات باید یک هارد مشابهی را برای این که بتواند قطعه هارد خراب را با آن جایگزین کند، پیدا کند. بعد از این که موارد قبل انجام شد سپس باید هارد خراب را در کلین‌روم باز کنند و با استفاده از ابزارالات تخصصی و همچنین دقت بالا قطعه خراب را بردارید و قطعه‌‌ی هارد مشابه را جایگزین کرد.

پس از اتمام جراحی هارد، باید هارد را به دستگاه (PC300 یا  MRT ) وصل کنند تا عکس‌العمل هارد نسبت به هد یا اسپیندل جدید را چک کنند، زیرا ممکن است مانند یک عمل پیوند عضو نتواند با قطعه جدید بخوبی تطبیق پیدا کند و آن را پس بزند. در این صورت نمی‌توان اطلاعات را ریکاوری کرد. اما اگر هارد نسبت به قطعه‌ی جدید عکس‌العمل خوبی بدهد، می‌توان بر استخراج و ریکاوری اطلاعات با احتیاط زیاد اقدام نمود.

ما در ایران هارد تنها زمانی که جراحی موفقیت‌آمیز باشد از شما هزینه دریافت می‌کنیم. هزینه جراحی هارد عمدتا از دو بخش هارد مشابه و حق‌الزحمه جراحی تشکیل شده است. هارد مشابه از آنجایی که بستگی به مدل هارد دارد متغییر خواهد بود، اما حق‌الزمه نرخ ثابتی ( ۶۰۰ هزار تومن در سال ۹۸) دارد.

تعمیر و ریکاوری هِد هارد آسیب دیده

هارد هایی که هِد آنها آسیب دیده باشند با توجه به سناریو هایی که در بالا به آن اشاره کردیم نیاز به تجهیزات از جمله کلین‌روم، دستگاه MRT و ابزارالات مخصوص ریکاوری دارید، البته از همه اینا مهمتر تجربه‌‌ی بالایی هم نیاز دارد زیرا مورد با مورد فرق می‌کند و قلق های خاص خودش را دارد.

خط خوردگی روی پلاتر هارد

بطور مثال: برای هارد هایی که مشکل هد ضعیف دارند با استفاده از سخت‌افزار های مخصوص بازیابی اطلاعات دیتکت گرفته می‌شود و به آهستگی فایل های موجود در آن را ریکاوری می‌شود و سپس به هارد بانک دیگری منتقل می‌شود ( کلا هارد هایی که به مشکل هِد برمی‌خورند قابلیت تعمیر برای استفاده مجدد ندارند).

هارد هایی که هد آنها گیر کرده باشد ابتدا برای بررسی مقدار آسیب دیدگی هد باید بطور کامل در کلین‌روم از قاب باز شود. اگر مقدار آسیب دیدگی هد بیش از حد نباشد امکان بازیابی اطلاعات با همان هد امکان پذیر است و صرفا باید پروسه آزادسازی هد صورت بگیرد و سپس با سخت‌افزار های مخصوص ریکاوری اطلاعات آن را استخراج کرد.

گیر کردن هد هارددیسک

در حادترین حالت، یعنی وقتی هدِ هارد تخریب شده باشد، هارد باید ابتدا پروسه جراحی هارد را طی کند تا بتوان اطلاعات هارد را استخراج و ریکاوری کرد. برای پروسه جراحی نیاز به یک هد سالم و سازگار با هارد نیاز است( هد مشابه = دارای یک مدل یکسان ) تا با هِدی که آسیب دیده تعویض شود همان‌طور که قبلا هم گفتیم حتما حتما باید تمام این مراحل در کلین روم انجام شود.

( پیشنهاد می‌کنیم مطلب: چرا کلین روم برای بازیابی اطلاعات مهم است را مطالعه کنید )

بعد تعویض هِد نوبت به دیتکت گرفتن از هارد و سپس با استفاده از سخت‌افزار های ریکاوری، اطلاعاتی که سالم مانده و قابل ریکاوری است را استخراج کرد. لازم به ذکر است که میزان موفقیت پروسه جراحی ۱۰۰٪ نیست.

جراحی هارد دیسک

سخن آخر

اگر خدایی ناکرده شما با یک کدوم از این سناریو ها برخورد کردید و هاردتان بنا به ضربه، نوسان برق یا عدم استفاده طولانی دیتکت نشد یا صدا هایی مانند تق تق و… از خودش تولید می‌کرد، چنانچه اطلاعات ارزشمندی داخل آن داشتید سعی نکنید با روش‌های مختلفی که در اینترنت یافت می‌شود دست به تعمیر یا بازیابی اطلاعاتتان بزنید زیرا هر اقدامی که بر روی هاردتان بدون ابزارالات و تجهیزات متناسب آن انجام دهید تنها چیزی را بهبود نمی‌بخشد بلکه ممکنه شرایط را وخیم‌تر کند یا حتی هارد را به مرحله‌ای برسانید که دیگر هیچ راهی برای دستیابی به اطلاعات نباشد.

پیشنهاد ما این است که دستگاه‌تان را نزد یک متخصص یا مرکز معتبر ریکاوری اطلاعات ببرید تا تشخیصی دقیق از وضعیت هاردتان به شما بدهد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. میزان امتیاز ۲۶

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

28 پاسخ

 1. با سلام :
  هارد من بدون کوچکترین علامتی ، خود به خود مشکل پیدا کرده و دیتکت نمی شود. در زمان بوت شدن چندبار صدای تق تق می اید ولی توسط سیستم دیتکت نمی شود. من در شیراز هستم. آیا در شیراز نمایندگی دارید؟ ممنونم. ۰۹۱۷۷۰۲۷۵۲۱

  1. حمید عزیز سلام
   ببینید هاردتون مشکل هد دارد. و اگر اطلاعات مهم دارید باید جراحی شود. چنانچه اینطوری بود حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا این کارو براتون انجام دهد. دیگر هم روشنش نکنید.

 2. سلام هارد من یک دفه خراب شد و تق تق میکنه سیستم میشناسش اما حجم ابیش نمیاد سیستم سعی میکنه بخونش اما نمیتونه. بردمش پیش متخصص مگه از هدشه و هزینش میشه ۱۵۰۰,۰۰۰ خیلی بالاس چیکار کنم

  1. سلام مهدی عزیز
   متاسفانه وقتی هد هارد آسیب ببینه و اطلاعات مهمی داخلش داشته باشید تنها راهی که پیش روی شماست جراحی هارد. که هزینه بالایی دارد اونم به دلیل اینکه باید هارد مشابه هارد شما تهیه بشه و بعد هزینه خود جراحی.

 3. با سلام.لپ تاپ من وقتی روشن بود بجای شات دان،از پریز برق کشیدم.باتری لپ تاپم هم قبلا خراب بود.وقتی دوباره خواستم لپ تاپ رو روشن کنم.بالا نیومد و خطای f03داد با صدایی مثل بیب بیب.دو جا بردم برای بازیابی اطلاعات نتونستن کاری بکنن.میگن از سیلندر هارده و باید جراحی بشه و البته متخصص این کار رو نداشتن.سوالی که داشتم اینه که چقدر احتمال بازیابی اطلاعات وجود داره و اینکه به شدت منو از ارسال هارد به تهران ترسوندن و گفتن ریسکه از بابت امنیت اطلاعات هاردم.میخواستم راهنمایی بفرمایید.چون اطلاعات هارد برام حیاتیه.

  1. سلام وقت بخیر
   اگر هاردتون صدای بیب بیب میده احتمالا مشکل از هد هست .باید وضعیت هد بررسی بشه تا ببینیم نیاز به جراحی هست یا خیر .
   حفظ محرمیت اطلاعات مشتری رکن اصلی یک شرکت بازیابی اطلاعات معتبر است.

 4. سلام هارد کامپیوترم داخل بوت شناسای میشه ولی اطلعات بالا نمیاره مشکلش چیه .قابل تعمییر یا ریکاوری هستش؟

 5. سلام خدمت شما من هاردم رو نبردم تعمیر ولی صدای روشن و خاموش شدن هد میاد مثل خط خط کردن و یه لحظه سیستم نگ میکنه وبعد درست میشهمشکل از چیه چهار سالته که هارد رو خریدم

  1. سلام دوست عزیز.
   هارد مثل خیلی از وسایل دیگه یک قطعه مصرفیه و اینکه میگید صدا میده ممکنه آسیب دیدگی مکانیکی باشه. پیشنهاد میکنم از اطلاعات خودتون بکاپ داشته باشید. که اگر خدایی نکرده هاردتون از کار افتاد به مشکلی نخورید.

 6. سلام هارد لب تاپ من صدای تق تق خیلی ریزی میده که باید گوش را نزدیک کلید ها کنید تا بشوید یا مکان آرامی باشه مشکلش چیه جدی هست یا صدای معمولی داره؟

  1. سلام اشکان عزیز
   اگر خیلی خفیف هست خیر صدا معمولی هارد هستش و جای نگرانی نیست. اما حتما توصیه میکنم از اطلاعاتتون در هر صورت همیشه بکاپ داشته باشید.

 7. با سلام. در مورد جراحی هارد اینترنال دو تا سوال داشتم. اول اینکه جراحی فقط یکبار انجام میشه و اگه بخشی از اطلاعات رو بازیابی کنه میشه برای بار دوم هم جراحی کرد تا بقیه رو بدست آورد؟ دوم اینکه در جراحی هم ممکن است بخشی از اطلاعات بازیابی بشن ولی خراب باشن. مثلا برخی از فایلهای word خراب بشن؟ چون ظاهرا در جراحی هم به شکل Image اطلاعات استخراج میشن

  1. پروسه جراحی به دلیل ظریف بودن هد اگر در بار اول جواب نده بار دوم یا سوم درصدش کمتر میشه ولی نمیشه گفت اصلا جواب نمیده.
   بله در پروسه جراحی ممکنه بخشی از اطلاعات ریکاوری بشه و بخشی نشه

  1. کلا نرم افزارها در تست سلامت هارد درصد خطا دارند و برای تست مطمئن حتما باید تجهیزات مخصوص بررسی بشه .ولی نرم افزار HDD Expert و HDD Scan شاید بتونه تا حدی به شما کمک کنه

 8. سلام وقتتون بخیر
  من یک هارد اکسترنال ۲ ترا سیگیت دارم که آداپتور میخوره
  و تا جایی که یادمه هارد ضربه نخورده
  وقتی که آداپتور متصل میکنم به محض اتصال کابل انتقال دیتا هارد شروع به بیب بیب بیب بیب میکنه و هارد شناسایی نمیشه تا حدود ۳۰ الی ۴۰ بعد ویندوز اتصال usb رو شناسایی میکنه ولی خبری از هارد نیست و همچنان همون بیب بیب رو میده تا حدود ۱ الی ۲ دقیقه همینطور ادامه داره و صدای بیب قطع میشه ولی باز هارد شناسایی نمیشه
  علت چیه؟
  آیا امکان تعمیر وجود داره؟
  اینکه تعمیر موجب حذف اطلاعات بشه برام مهم نیست فقط هارد درست بشه

  1. صدای بیب مربوط به هد هست و امکان تعمیر برای استفاده مجدد نداره .فقط اگر اطلاعات مهم دارید شاید بشه ریکاوری کرد.

 9. سلام من ۲ تا هارد اینترنال دارم میخوام فایلی رو از یک هارد به فولدر هارد دیگه انتقال بدم تا ۲۰ درصد کپی میشه بعدش ایست میکنه هنگ میکنه علتش چیه و چطور میتونم رفعش کنم . با تشکر

  1. سلام محسن عزیز
   احتمالا هارد دومتون بدسکتور شده. اما به هرحال باید دقیق بررسی بشه تا نظر دقیق بدیم که آیا برطرف میشه یا نه.

 10. سلام من یه هارد اکسترنال دارم
  سیستم شناسایی میکنه و میزنه حتی مدل هارد چیه و ظرفیتش چیه
  اما بالا نمیاره میخواستم ابتدا بدونم میشه اطلاعاتش رو بردارم و اینکه میشه درستش کرد؟
  و مهمتر هزینه اش تقریبا جقد میشه؟
  ممنون

  1. جلال عزیز سلام
   احتمال ریکاوری اطلاعات در صورت دستکاری نشدن اینطور موارد بالاست. از اونجایی که این موردی که فرمودید دلایل متعددی می‌تونه داشته باشه ابتدا باید بررسی دقیق توسط کارشناس بشه و بعد اعلام قیمت کنیم.

  1. سلام درست میفرمایید
   هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی‌علت نیست.

   اگر از اصالت جنس اطمینان دارید و ارزون پیدا کردید خب چرا نخرید… اما اطمینان شما صرفا رو حرف فروشنده است فکر نکنم منطقی باشه اعتماد کرد باز هر کسی آزاده هر کاری که صلاح میبینه انجام بده…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.