نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در Raid

ریکاوری سن استوریج

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۳ دقیقه
۵
(۳)

نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در Raid

پیش از شروع هر مطلبی ، اگر با ساختار RAID آشنایی ندارید یا دوست دارید بیشتر با آن آشنا شوید توصیه میکنیم مطلب RAID چیست؟ را مطالعه کنید.

مفهمو اصلی RAID در واقع ساده است : به تجمیع و پیکربندی چند هارد برای دستیابی به حجم بالاتر و به منظور بالا بردن سطح امنیت اطلاعات ، RAID می‌توان اطلاق کرد.

از بین رفتن اطلاعات سرور و ساختار (رید) RAID بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک سازمان یا شرکت پیش بیاید. در چنین مواقعی ریکاوری و بازیابی اطلاعات RAID بهترین اتفاقی است که میتواند برای شما رقم بخورد ، اما این هم شرایط خود را دارد که برای بالا بردن شانس ریکاوری اطلاعات رید توصیه هایی برای شما داریم .

 چگونه جلوی از بین رفتن بیشتر اطلاعات در RAID را بگیریم؟

اگر ساختار RAID بنا به دلایلی از بین رفته یا با از دست دادن اطلاعات مواجه هستید و نمی‌دانید چگونه باید جلوی ضرر بیشتر را بگیرید ، با استفاده از این ترفندها و رعایت اصول نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در RAID می‌توانید میزان خسارت را کاهش دهید:

۱-اولین توصیه تهیه بکاپ است :

یک مسئول شبکه حرفه ای کسی است که همیشه و به طور مرتب از داده های سرور بکاپ تهیه می‌کند و حداقل دو نسخه از آن دارد.

قبل از انجام هر تغییر سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری از اطلاعات داخلRAID بکاپ تهیه کنید و حتما آن را بازبینی نمایید.

۲-تهیه ایمیج از هاردهای موجود در ساختار RAID :

ممکن است دیر به فکر تهیه بکاپ افتاده باشید و کار از کار گذشته باشد و اکنون شما دیگر دسترسی به اطلاعات نداشته باشید.در اینجا توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدام مهندسی ناشیانه‌ای از هاردهای موجود یک ایمیج تهیه کنید تا در صورت انجام هر کار اشتباهی ،متخصصان امر بتوانند به شما کمک کنند.این مورد را شوخی نگیرید.

۳-به هیچ عنوان درایوهای RAID را اسکن دیسک نکنید :

در حالی‌ که اسکن دیسک می‌تواند در سیستم‌های تک درایوی که به‌ منظور بالا بردن سرعت و پایین آوردن خطاهای هارد استفاده می‌شود مفید باشد اما در ساختار RAID به هیچ وجه اینطور نیست.

در ساختار RAID اکثر خرابی‌ها و تناقض‌ها در سطح آن اتفاق می‌افتد(درایوهای غیرهمگام، بد بازسازی‌ شده و غیره) که اجرای اسکن دیسک در این موارد می‌تواند باعث تغییرات مضر و برگشت‌ناپذیری به ساختار فایل‌های سیستمی شود.

۴- هرگز هارد خراب را با یک هارد کارکرده دیگر جابجا نکنید :

هیچ‌گاه یک هاردی که در ساختار RAID خراب شده(Failed Drive) و چراغ نارنجی سرور روشن شده است را با درایوی که قبلاً قسمتی از یک سیستم RAID بوده یا در جای دیگری کار می‌کرده جایگزین نکنید، همیشه درایو جایگزین را قبل از استفاده صفر کنید یا ترجیحا از هاردهای نو و آکبند استفاده نمایید.

۵- خاموش کردن هارد‌هایی که صدای ناهنجار دارند :

اگر یک درایو صداهای مکانیکی غیرمعمولی دارد(تق تق،خش خش،بوق میزند و…) سریعا آن را خاموش‌ کنید. یک درایو خراب از نظر مکانیکی که هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند شدت از دست رفتن اطلاعات را افزایش و شانس بازیابی اطلاعات هارد را کاهش د:هد.

۶- درایوها را قبل از خارج کردن از سرور به ترتیب شماره گذاری کنید :

اگر قصد جدا کردن هارد‌ها را از سرور دارید بنا به هر دلیلی ، حتما ترتیب آنها را حفظ کنید و بهتر است برای اینکار از شماره گذاری هارد‌ها به ترتیب استفاده کنید.در صورتی که اینکار را نکنید و اشتباها هاردی را جابجا کنید با خطر از بین رفتن اطلاعات برای همیشه روبرو خواهید بود.

۷- RAID را بازسازی یا همان ری‌بیلد(Rebuild) نکنید :

اگر در سرور‌تان از ساختار ریدی استفاده می‌کنید که تعداد دیسکهای خرابش زیاد شده توصیه می‌کنیم بعد از اینکه برای RAID‌تان مشکلی پیش آمد به‌ هیچ‌ عنوان آن‌را بازسازی (Rebuild) نکنید. اینکار اگر اشتباه یا ناقص انجام شود خطر از بین رفتن اطلاعات برای همیشه را تشدید میکند.

۸- اما اگر به توصیه بالایی ما گوش ندادید و درحین فرآیند بازسازی با مشکل و خطا مواجه شدید، تلاش دوباره‌ای برای بازسازی انجام ندهید.سرور را خاموش کنید و به مرکز متخصص بازیابی اطلاعات سرور اطمینان کنید.

۹- بعد از وضعیت نوسان برق در سیستم‌های RAID، اگر فایل سیستمی خراب به نظر رسید یا داده‌ها غیرقابل دسترسی بودند، به هیچ‌وجه از نرم افزار و ابزارهای تعمیر درایو استفاده نکنید.

۱۰- اگر نمیدانید که چرا سخت افزار سرور یا ساختار RAID خراب شده است اقدام به ریکاوری نکنید :

اگر به هر دلیلی برای سرور و ساختار RAID مشکلی پیش‌آمده و دانش کافی درمورد بازسازی یا بازیابی اطلاعات RAID ندارید و دیتای مهمی هم دارید ،بهتر است با یک مرکز بازیابی اطلاعات سرور مشاوره کنید تا ریسک از دست دادن اطلاعات را به کمترین درصد برسانید.

سخن آخر:

از آنجایی که مدل‌های مختلف RAID دارای امکانات زیادی برای جلوگیری از بین رفتن اطلاعات است توصیه ما به شما این است که بهترین مدل از RAID را بنا به داشته‌های سخت افزاری و نیازهای نرم افزاری خود انتخاب کنید.این کار تا حد زیادی به شما در نگهداری اطلاعات کمک میکند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.