نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در Raid

نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در Raid

پیش از شروع هر مطلبی ، اگر با ساختار RAID آشنایی ندارید یا دوست دارید بیشتر با آن آشنا شوید توصیه میکنیم مطلب RAID چیست؟ را مطالعه کنید.

مفهمو اصلی RAID در واقع ساده است : به تجمیع و پیکربندی چند هارد برای دستیابی به حجم بالاتر و به منظور بالا بردن سطح امنیت اطلاعات ، RAID میتوان اطلاق کرد. 

از بین رفتن اطلاعات سرور و ساختار (رید) RAID بدترین اتفاقی است که میتواند برای یک سازمان یا شرکت پیش بیاید. در چنین مواقعی ریکاوری و بازیابی اطلاعات RAID بهترین اتفاقی است که میتواند برای شما رقم بخورد ، اما این هم شرایط خود را دارد که برای بالا بردن شانس ریکاوری اطلاعات رید توصیه هایی برای شما داریم .

 چگونه جلوی ار بین رفتن بیشتر اطلاعات در RAID را بگیریم؟

اگر ساختار RAID بنا به دلایلی از بین رفته یا با از دست دادن اطلاعات مواجه هستید و نمی‌دانید چگونه باید جلوی ضرر بیشتر را بگیرید ، با رعایت این ترفندها و رعایت اصول نحوه جلوگیری از بین رفتن اطلاعات در RAID می‌توانید میزان خسارت را کاهش دهید:

۱-اولین توصیه تهیه بکاپ است 

یک مسئول شبکه حرفه ای کسی است که همیشه و به طور مرتب از داده های سرور بکاپ تهیه میکند و حداقل دو نسخه از آن دارد.

قبل از انجام هر تغییر سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری از اطلاعات داخلRAID بکاپ تهیه کنید و حتما آن را بازبینی کنید.

۲-تهیه ایمیج از هاردهای موجود در ساختار RAID

ممکن است دیر به فکر تهیه بکاپ افتاده باشید و کار از کار گذشته باشد و اکنون شما دیگر دسترسی به اطلاعات نداشته باشید.در اینجا توصیه میکنیم قبل از هر اقدام مهندسی ناشیانه‌ای از هاردهای موجود یک ایمیج تهیه کنید تا در صورت انجام هر کار اشتباهی متخصصان امر بتوانند به شما کمک کنند.این مورد را شوخی نگیرید.

۲- به هیچ عنوان درایوهای RAID را اسکن دیسک نکنید

درحالی‌که اسکن دیسک می‌تواند در سیستم‌های تک درایوی که به‌منظور بالا بردن سرعت و پایین آوردن خطاهای هارد استفاده می‌شود مفید باشد اما در ساختار RAID به هیچ وجه.

در ساختار RAID اکثر خرابی‌ها و تناقض‌ها در سطح آن اتفاق می‌افتد(درایوهای غیرهمگام، بد بازسازی‌ شده و غیره) که اجرای اسکن دیسک در این موارد می‌تواند باعث تغییرات مضر و برگشت‌ناپذیری به ساختار فایل‌های سیستمی شود.

۳- هیچ‌گاه یک هاردی که در ساختار RAID خراب شده(Failed Drive) را با درایوی که قبلاً قسمتی از یک سیستم RAID بوده یا در جای دیگری کار می‌کرده جایگزین نکنید، همیشه درایو جایگزین را قبل از استفاده صفر کنید یا ترجیحا از هاردهای نو و آکبند استفاده نمایید.

۴- اگر یک درایو صداهای مکانیکی غیرمعمولی دارد(تق تق،خش خش،بوق میزند و…) سریعا آن را خاموش‌ کنید. یک درایو خراب از نظر مکانیکی که هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند شدت از دست رفتن اطلاعات را افزایش و شانس بازیابی اطلاعات را کاهش دهد.

۵- درایوها را قبل از خارج کردن از سرور به ترتیب شماره گذاری کنید.

۶- توصیه می‌کنیم بعد از اینکه برای RAID‌تان مشکلی پیش آمد به‌ هیچ‌ عنوان آن‌را بازسازی (Rebuild) نکنید.

۷- اما اگر به توصیه بالایی ما گوش ندادید و درحین فرآیند بازسازی با مشکل و خطا مواجه شدید، تلاش دوباره‌ای برای بازسازی انجام ندهید.

۸- بعد از وضعیت نوسان برق در سیستم‌های RAID، اگر فایل سیستمی خراب به نظر رسید یا داده‌ها غیرقابل دسترسی بودند، به هیچ‌وجه از نرم افزار و ابزارهای تعمیر درایو استفاده نکنید.

سخن آخر:

توصیه ما به شما این است که قبل از هرگونه اقدامی با متخصصین ایران هارد مشاوره کنید. ما به شما در مورد انواع خرابی‌های RAID و سرور کمک می‌کنیم.

Facebook
Telegram
Twitter
LinkedIn

مطالب مرتبط

عضو خبرنامه بشید و از اطلاعاتتان محافظت کنید

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *