بازسازی ساختار RAID تخریب شده بدون از دست دادن اطلاعات

بازسازی ساختار رید فیل شده

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۵ دقیقه
۴.۹
(۳۴)

همانطور که می‌دانید در عصر اطلاعات و ارتباطات یکی رایج‌ترین راهکار های مدیریت اطلاعات انبوه در سازمان ها و کسب و کار ها استفاده از سرور و RAID است. از این جهت در طول سال ما با موارد خرابی سرور یا fail شدن ساختار رید مواجه می‌شویم آن هم  بدلیل اشتباهات نیرو انسانی یا خرابی های سخت‌افزاری، بنابراین تصمیم گرفتیم یک مقاله‌ای کامل درمورد این موضوع که چطور باید ساختار  Fail RAID شده را بدون از دست دادن اطلاعات بازسازی کرد و چه مواردی را باید رعایت کنید با شما به اشتراک بگذاریم امیدوارید برایتان مفید باشد. 

پس اگر در وضعیت ناخوشایندی به خاطر خراب شدن (fail شدن) RAID  خود هستید، مقاله‌ی زیر را بخوانید تا روش های بازسازی آن را به شیوه‌ای مناسب یادبگیرید. وقتی که سر درآوردید که یک هارد دیسک RAID چگونه کار می‌کند چند گام وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از از دست دادن داده های ذخیره شده استفاده کنید. حتما توصیه می‌کنیم تا آخر مطالعه کنید.

بازسازی RAID فیل شده با توجه به نوع ساختار آن

دانستن این نکته ضروری است که انواع مختلفی(سطوح متفاوتی) از RAID ها وجود دارد که هرکدام از آنها افزونگی های خاص خود را دارد، از این رو تحمل خطاهای(fault tolerance) متنوعی را نیز بوجود می‌آید. بنابراین قبل از تصمیم‌گیری در مورد نوع خطای RAID خود، بدست آوردن مقداری اطلاعات در این زمینه کمک کننده خواهد بود. 

بازسازی ساختار RAID 0

بر اساس تکنیک نواری (striping)،که به عنوان “مجوعه نوار” نیز شناخته می شود: RAID 0 از دو یا چند دیسک برای عملکرد خود در سرور استفاده می کند. بنابراین خراب شدن یک هارد دیسک در این پیکربندی به معنای تحت تاثیر قرار گرفتن کل آرایه می باشد به همین دلیل شما قادر به بازسازی آن نخواهید بود.

بازسازی ساختار  RAID 1

این پیکربندی از تکنیک آینه سازی(mirroring) دیسک استفاده می کند که در آن دو یا چند دیسک آینه یک دیگر می شوند تا از از دست رفتن داده ها جلوگیری شود.با کپی کردن اطلاعات از یک دیسک به دیسکی دیگر،یک تصویر آینه از داده ها و یک کپی داخلی از کار هایی که کاربر انجام داده است ایجاد می گردد. در هنگام ساخته شدن اولین آینه از اطلاعات، همیشه کمی تاخیر در عملکرد کامپیوتر به وجود می آید اما با انجام شدن این عمل، سرعت کامپیوتر نیز رفته رفته به حالت نرمال برمی گردد. RAID 1 در جایی استفاده می شود که قابلیت اطمینان به سیستم بسیار مهم باشد.

بازسازی ساختار  RAID 5

این نوع پیکربندی از هردو تکنیک striping و parity برای بهبود عملکرد و جلوگیری از از دست دادن داده ها بکار گرفته می شود. با دیسک های تنظیم شده در RAID 5، یک هارد می تواند به طور موقت آفلاین شود،که با این روش هیچ اطلاعاتی از بین نخواهد رفت – که این کار بدان معناست که در هنگام خراب شدن یا صدمه دیدن یک درایو،RAID 5 در همان وضعیت به فعالیت خود ادامه خواهد داد.بازیابی RAID 5 بسیار پیچیده تر است اما اگر یکی از دیسک ها نیزخراب شده باشد هنوز هم می توان اطلاعات را بازیابی کرد. این آرایه بیشتر در شرکت ها و تاسیسات استفاده می شود.

بازسازی ساختار  RAID 6

بسیار شبیه به RAID 5 است، اما از دو عملکرد parity متفاوت بهره می برد. علیرغم این که بازیابی RAID 6 بسیار پیچیده است، اما قادر به ادامه‌ی کار حتی با بیش از یک هارد دیسک از بین رفته ( fail شده) نیز می باشد.

بازسازی ساختار  [RAID 10 [0+1

این آرایه مبتنی بر تکنیک های آینه سازی (mirroring) و نواری (striping) می باشد، بنابراین تحمل خطای RAID 1 و راندمان سرعت RAID 0 را به ارث می برد. چنین پیکربندی علاوه بر قادر بودن به ادامه‌ی کار خود با یک هارد دیسک از بین رفته، می‌تواند در بعضی موارد با وجود از بین رفتن همزمان چندین هارد دیسک نیز به فعالیت خود ادامه دهد. RAID 0+1 یکی از گرانترین آرایه هاست زیرا ظرفیت کلی آن با افزودن تعداد دیسک ها، قابل افزایش است.

چگونه RAID فِیل شده خودتان بازسازی کنید.

زمانی که یکی از هارد های آرایه به درستی کار نکند بازسازی آن RAID ضروری است، حتی اگر آن دیسک موقتا از کار افتاده باشد و تمام عملکرد ها ظاهرا صحیح به نظر برسند: زیرا با آفلاین شدن یک هارد دیسک، بار کاری هارد دیسک های دیگر افزایش خواهد یافت به این دلیل که علاوه بر انجام وظایف خود، مجبورند وظایف هارد دیسک آفلاین شده را نیز به دوش بکشند، بنابراین هارد دیسک های در حال کار و سالم نیز رفته رفته دچار مشکل می شوند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد،بازیابی داده ها بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن خواهد شد.

چه مدت طول می کشد تا یک RAID بازسازی شود؟

معمولا مدت زمان بازسازی RAID به دو عامل بستگی دارد: مقدار(کمیت) داده های محاسبه شده و ظرفیت خود آرایه. این میزان در RAID های کوچکتر تنها در چند ساعت قابل بازسازی هستند در حالی که در RAID های پرحجم و پیچیده، این فرایند می تواند به بیش از ۲۴ساعت نیز به طول بی انجامد.

در صورت نیاز به ذخیره کردن اطلاعاتتان، چند توصیه مهم در کل مراحل بازسازی RAIDوجود دارد:

  • قبل از بازسازی آرایه خود، یک تصویر یا به اصطلاح ایمیج از ساختار RAID و همچنین یک نسخه پشتیبان جداگانه ایجاد کنید. این اقدامات داده های شما را قبل از بازسازی، ایمن خواهند کرد.
  • RAID جدید را بر روی درایو های قدیمی نسازید! زیرا باعث نابودی آن آرایه تازه ایجاد شده و تمام داده های قبلی شما می شود.
  • اگر نمی توانید به تمام داده های ذخیره شده در RAID خود دسترسی پیدا کنید و یا نسخه پشتیبان از آنها تهیه کنید، اقدام به بازسازی آن نکنید و سریعا با کارشناسان بازیابی اطلاعات درماین بگذارید. ولی اگر می توانید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید، این کار را فورا و در ابتدا انجام دهید تا از از‌ بین رفتن کل اطلاعات جلوگیری کنید. ذکر این نکته ضروری است که هر تلاش مجدد در بازسازی، شانس بازیابی موفقیت آمیز اطلاعات را کاهش می دهد.
  • تا زمانی که داده ها به طور کامل بازیابی می شوند، باید در تمام اقدامات خود مراقب باشید. به هیچ وجه هیچ پوشه ای را روی دیسک ایجاد، کپی، جابه جا،پیوست، حذف یا ذخیره نکنید، زیرا این امر می تواند منجر به نوشته شدن اطلاعات روی دیسک آسیب دیده و یا همچنین باعث باز شدن برنامه ها و اپلیکیشن های حجیم شود.
  • بازسازی یک RAID کار کاملا پیچیده و ظریفی است، انجام تعمیرات به تنهایی ممکن است ذخیره شدن تمام اطلاعات مهم روی هارد دیسک ها را برای شما به همراه داشته باشد. در این صورت اگر به مهارت های خود در این امر اعتماد کامل ندارید، واگذاری بازسازی آن به متخصصان بازیابی اطلاعات کار هوشمندانه‌تری خواهد بود.
  • بیش از یک دیسک را به طور همزمان از موقعیت اولیه ای که در آن نصب شده است خارج نکنید زیرا ممکن است ترتیب توالی درایو هارا از دست بدهید. برچسب زدن به درایو ها و تطبیق شیارهای آنها در این امر کمک کننده خواهد بود.
  • هرگز هشدار های مربوط به به خرابی زیر سیستم RAID و یاهرگونه نقص در عملکرد را نادیده نگیرید.

برای بازسازی ساختار RAID مراحل زیر را دنبال کنید

۱-وضعیت فعلی یک آرایه را مشخص و ایمن کنید. درایو ها،سیم ها، کابل ها، پورت ها، پیکربندی کنترلر و غیره را برچسب گذاری کنید.

۲-دیسک های عضو آرایه را جدا کرده و آن ها را به کنترلر متصل کنید که قادر به کار با دیسک های جداگانه باشد(این می تواند یک کنترلر غیر RAID یا کنترل کننده RAIDدر حالت تک درایو باشد).

۳-یک نرم افزار ریکاوری RAID راه اندازی(نصب)کنید و پارامتر های آرایه را بازیابی کنید.

۴-اگر برنامه‌ی نظارت و کنترلر RAID به شما این اجازه را می دهد که آرایه را بدون تنظیم اولیه آن بسازید، پس در این حالت سعی کنید این کار را طبق پارامتر های تعیین شده توسط نرم افزار ریکاوری(بازیابی)RAID  انجام دهید.

۵-درصورت وجود RAID سخت افزاری، می توانید آرایه را بر روی دیسک بنویسید و سپس سعی کنید دیسک را در سیستم عامل مورد استفاده، سوار(نصب)کنید. اگر دیسکی ندارید که به اندازه کافی بزرگ باشد، می توانید یک آرایه موقت ایجاد کنید و داده هارا روی آن بنویسید. در هر حال،هرگز هیچ داده ای را روی دیسک های عضو آرایه اصلی ننویسید.

۶-پس از ذخیره و بررسی اطلاعات خود(همیشه حداقل تعدادی از پرونده های بزرگ را باز کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات به درستی بازسازی شده اند)، RAID  اصلی را دوباره بازسازی کرده و داده هارا کپی کنید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۹ / ۵. میزان امتیاز ۳۴

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.