خانه » مرکز ریکاوری Raid » موارد مهم در ریکاوری سرور HP

موارد مهم در ریکاوری سرور HP

راه های جلوگیری از دست دادن اطلاعات هارد

فهرست و عناوین مقاله

ریکاوری سرور HP

آیا شما تابحال با از دست رفتن اطلاعات که یکی از سخت‌ترین مشکلات هارد سرور است مواجه شده‌اید؟ این مسئله واقعا یک مشکل ناامید کننده است مخصوصا اگر اولین باری باشد که با از دست رفتن اطلاعات سرور HP مواجه می‌شوید. اگر شما به طور ناگهانی با این مشکل مواجه شوید مطمئنا احساس می‌کنید که هیچ راه حلی برای ریکاوری سرور اچ پی وجود ندارد در حالی که مهندسان بازیابی اطلاعات ایران هارد می‌توانند به شما کمک کنند تا فرآیند بازیابی اطلاعات سرور را با موفقیت پشت سر بگذارید.

ریکاوری سرور اچ پی موفقیت آمیز شامل چک کردن سیستم برای خطاها و خرابی هاست. شناسایی خطاها و اشتباهات به شما این امکان را می‌دهد تا مطمئن شوید که ایراد کار از کجاست و اگر شما با این مراحل آشنا نباشید ممکن است بسیار خسته کننده به نظر برسد، اما بازیابی اطلاعات سرور HP می‌تواند کار ساده‌ای برای یک کارشناس بازیابی اطلاعات باشد. در اغلب موارد، هنگام راه اندازی سیستم خطاهای هارد را مشاهده خواهید کرد، شما باید این خطاها را جدی بگیرید و بلافاصله با یک مهندس بازیابی اطلاعات مشاوره کنید تا بتوانید راه حل مناسبی را برای مشکل خود اتخاذ کنید.

 

برخی از دلایل خرابی سرور HP

رایج‌ترین واکنشی که صاحبان سرور HP با مشکل سخت‌افزاری هارد از خود نشان می‌دهند وحشت است زیرا یکی از مشکلاتی است که علاوه‌بر اینکه باعث از دست رفتن اطلاعات شما می‌شود بلکه گاهی نیاز به تعمیر و تعویض هارد دارد که این به معنای صرف مقدار زیادی هزینه است. در اغلب موارد شما سعی می‌کنید که خودتان مشکل را حل کنید اما گاهی اوقات به دلیل اینکه درک درستی از مشکل ندارید به جای درست کردن، آسیب بیشتری به سرور HP وارد می‌کنید.

شما باید بدانید که علت خرابی سرور اچ پی چیست تا بتوانید به طور موثرتری به یک راه حل مطمئن دست پیدا‌ کنید. خرابی هارد سرور HP می‌تواند به علت خرابی فیزیکی باشد، متاسفانه قطعات الکترونیکی هارد نسبت به بخش‌های دیگر هارد سرور مستعد خرابی هستند. شما باید اطمینان حاصل کنید که تهویه هوای مناسبی وجود دارد و هارد بیش از حد داغ نمی‌شود. علاوه بر این خرابی‌های منطقی می‌توانند خرابی سرور HP را به وجود بیاورند و این خرابی می‌تواند به دلیل خرابی ساختار فایل هارد باشد. شکست منطقی می‌تواند به علت ویروسی شدن نیز رخ دهد در این حالت اجازه دسترسی به اطلاعات به شما داده نمی‌شود.

 • بدسکتورها و دریافت ارورهای خواندن اطلاعات
 • هدهای شکسته یا خراب
 • خرابی فریم‌ویر یا ناحیه سرویس سیستم
 • خرابی موتور اسپیندل
 • چسپیدن و گیر کردن هد
 • شوک‌ها و نوسانات برقی
 • شکستن برد PCB
 • درست نمایش ندادن ظرفیت هارد
 • از دسترس خارج شدن اطلاعات به دلیل ویروسی شدن یا عدم نمایش پارتیشن یا فرمت کردن اشتباه
 • خرابی جداول پارتیشن
 • و غیره

تنها چند نمونه از مشکلاتی است که سرور اچ پی می‌تواند با آن‌ها مواجه شود.

نکاتی برای بازیابی اطلاعات هارد سرور HP

اولین راه حلی که هر کاربری ممکن است برای حل مشکل سرور HP خود به ذهنش برسد فرمت کردن پارتیشن است اما فرمت کردن در واقع باعث می‌شود که تمام اطلاعات شما از بین برود. وقتی که از این راه به نتیجه‌ای نمی‌رسید سعی می‌کنید برای ریکاوری سرور HP از برنامه‌های بازیابی اطلاعات هارد استفاده کنید ولی مطمئن باشید که این کار بیشتر به رونویسی اطلاعاتتان منجر می شود و نه بازیابی اطلاعات سرور HP.

مرکز بازیابی اطلاعات ایران هارد علاوه‌بر اینکه در ریکاوری سرور HP تواناست بلکه در زمینه ریکاوری اطلاعات سرور سایر برندها دارای تجربه کافیست و در مورد ساختار انواع سرور، Raid، خرابی‌های سخت‌افزاری و منطقی هارد سرور، ریکاوری هارد سرور آسیب دیده و غیره توانایی خود را به خوبی نشان داده است. ایران هارد مجهز به کلین‌روم‌ها و دستگاه‌های مجهز و گران قیمتی مانند PC3000 است. برای ریکاوری سرور HP خود کافیست به مهندسان ایران هارد اعتماد کنید.

بازیابی اطلاعات سرور اچ پی| HP ProLiant

می‌‌توان گفت از بهترین دستگاه‌های SAN, NAS و RAID سرور در جهان Hewlett Packard یا همان اچ پی معروف است. در حالی که از لحاظ کیفیت سخت افزاری این دستگاه ها جزو سرورهای کم خطر هستند، اما همیشه از دست دادن اطلاعات امکان پذیر است. لازم است یک مرور کلی به سرویس‌های بازیابی اطلاعات سرور HP داشته باشیم. برای اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله با ما همراه باشید و یا می‌توانید با متخصصین ما صحبت کنید.

 

دلایل خرابی سرور HP

از رایج ترین علل خرابی که در سرورهای اچ پی، پیش می آید و مانع دسترسی به اطلاعات می‌شود به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • خرابی هارد (هارد SATA ، SAS و یا SCSI)
 • خرابی RAID کنترلر
 • خرابی پاور سوپلای

پیغام‌ خطای سرور HP ProLiant:

بسته به سیستم شما پیغام‌های خطای متفاوت می‌تواند مشکلات مربوط به اطلاعات موجود در سرورهای HP را نشان دهد. برخی از پیغام‌های خطای رایج که می‌تواند خیلی سریع حل شود به صورت زیر است:

STOP 0x0000001E (0xc0000005,…) KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

HP ProLiant Data Recovery Server

این خطا معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم عامل نتواند بوت شود. در بسیاری از موارد می‌توان این خطا را با Repair کردن ویندوز رفع کرد.

 

چراغ نارنجی LED هارد در سرور روشن است

وقتی چراغ LED هارد در سرور نارنجی می‌شود و خرابی هارد را نشان می‌دهد، غالبا می‌توانید یک هارد جدید را جایگزین کنید(بستگی به نوع Raid دارد). هاردهای اچ پی معمولا دارای تحمل پذیری خطای بالایی هستند. LED‌ها ممکن است خرابی همزمان چند هارد دیسک را نشان دهند. علت این امر می‌تواند ایرادات پیکربندی یا خرابی Raid Controller باشد. اگر چه خرابی چند هارد به طور همزمان غیر معمول است اما ما موارد زیادی با این سناریو را در سال دریافت می کنیم.

 

خرابی RAID کنترلر در بالا نیامدن سرور 

هارد دیسک ها و RAID Controller با هماهنگی یکدیگر کار می کنند. RAID Controller به عملیات خواندن / نوشتن دیسک کمک می کند ، داده ها را بر روی دیسک های RAID مرتب می کند و سایر کارهای مربوط به RAID را انجام می دهد. بنابراین ، صرف نظر از پیکربندی RAID در سرورهای اچ پی ، خرابی هر یک از این دو منجر به از دست رفتن اطلاعات می شود.
از دست رفتن داده ها به دلیل خرابی کنترلر HP ProLiant
از آنجا که RAID Controller به کنترل تمام داده های موجود در آرایه دیسک ها کمک می کند ، یک RAID Controller خراب یا ناموفق ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • هنگامی که یک کنترل کننده RAID در معرض خرابی است ، ممکن است داده های نادرستی را بر روی دیسک های RAID بنویسد
 • در صورتی کنترلر خراب باشد ، نمی توانید به داده های خود دسترسی پیدا کنید
 • خرابی RAID کنترلر ممکن است منجر به خرابی هارد و باعث از بین رفتن اطلاعات شود

اگر RAID Controller خراب شد ، تنها راه دستیابی به اطلاعات جایگزینی کنترلر است.(حتما برای همان مدل سرور باشد.مثلا: DL380 G7 RAID Controller )
جایگزینی RAID کنترلر نیاز به تخصص و دانش کافی در این مورد دارد. خطاهای حین تعویض ممکن است وضعیت را بدتر کند.علاوه بر این ، RAID کنترلر معیوب، ممکن است با خرابی یک یا چند دیسک در آرایه RAID همراه باشد.جایگزینی کنترل کننده در چنین شرایطی ممکن است منجر به از دست رفتن دائمی داده شود. بنابراین ، بهتر است از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید تا پروسه ریکاوری RAID با موفقیت انجام پذیرد.
نکته: قبل از اقدام به جایگزینی ، دستورالعمل های ایمنی را در کتابچه راهنمای سرور مطالعه کنید تا خطر خطای انسانی یا هر نوع آسیب به هر یک از اجزای سرور کاهش یابد.

 

دلایل از بین رفتن اطلاعات در سرورهای اچ پی

علاوه بر دلایلی که باعث خراب شدن سرور میشود و مانع دسترسی به اطلاعات می‍‌‌‌‌شود برخی دلایل هم وجود دارد که باعث از بین رفتن اطلاعات میشود و نیاز شما به بازیابی اطلاعات سرور را دو چندان میکند.

 • خراب شدن یک یا چند هارد در ساختار RAID
 • خراب شدن رید کنترلر
 • حملات ویروسی و هک
 • خطای انسانی (بالاترین نرخ از بین رفتن اطلاعات)
  • بازسازی RAID
  • فرمت کردن اشتباهی درایو
  • سعی در بالا آوردن سرور هنگام خرابی آن
  • جابجا کردن هاردها در ساختار RAID
  • پاک کردن اشتباهی سرور مجازی و ساخت مجدد آن

 

از دست دادن داده ها به دلیل خرابی هارد دیسک های RAID

هنگامی که یک دیسک در سرور خراب می‌شود ، ممکن است باعث از بین رفتن اطلاعات در ساختار RAID سرور شود. اگر آرایه حتی پس از خرابی دیسک (ها) فعال و در حال کار باشد ، به دلیل تحمل خطای RAID ، از دست دادن داده همچنان محتمل خواهد بود.

سرورهای HP ProLiant از پیکربندی های RAID 6 ، RAID 5 + 0  ، RAID 5 ، RAID 1 + 0 ، RAID 1 ، RAID 0 و RAID 6 + 0 پشتیبانی می کنند که هر کدام سطح متفاوتی از تحمل خطا را فراهم می کنند. بنابراین ، قبل از اینکه خیلی دیر شود ، باید درایو خراب را جایگزین کنید.

RAID 0: در این نوع RAID به حداقل دو دیسک نیاز دارد و هیچ تحمل خطایی را ارائه نمی دهد. از این رو ، خرابی حتی یک دیسک فیزیکی در یک آرایه RAID 0 منجر به خرابی آرایه و از دست رفتن اطلاعات می شود.

RAID 1: در این مدل از RAID از روش miror (آینه) استفاده میشود و حداقل به دو دیسک نیاز است.اگر یکی از هاردها خراب شود میتوان اطلاعات را از هارد دیگر ریکاوری کرد.

RAID 1+0: به این نوع ساختار، پیکربندی تو در تو یا RAID ترکیبی می‌گویند که از پیکربندی RAID 1 و RAID 0 استفاده شده است. برای این نوع RAID، حداقل چهار دیسک لازم است و می تواند تا دو دیسک  – در آرایه ای از چهار دیسک مقاومت کند.

RAID 5: محبوب ترین RAID. برای این پیکربندی حداقل سه دیسک لازم است. در صورت خرابی یک دیسک ، همچنان کار می‌کند و تحمل خطا را دارد . اما اگر ۲ دیسک خراب شوند دیگر قادر به تحمل خطا را ندارد و سرور Down می‌شود.

RAID 5+0: این یک پیکربندی تو در تو است که ترکیبی از پیکربندی RAID 5 و RAID 0 است. اطلاعات به صورت راه راه در مجموعه RAID 5 قرار می‌گیرند. برای اجرای پیکربندی RAID 50 حداقل دو مجموعه RAID 5 مورد نیاز است. به این معنی که حداقل تعداد دیسک های مورد نیاز برای این پیکربندی شش هارد است. این امکان وجود دارد که تا دو دیسک (۱ عدد از هر مجموعه) در یک آرایه RAID 50 از شش دیسک تحمل خطا داشته باشد.

RAID 6: مانند RAID 5 ، در این پیکربندی RAID نیز از تکنولوژی stripping برای ذخیره داده ها استفاده می شود. اما از آنجا که از بلوک‌های برابری دوگانه استفاده می‌کند ، افزونه‌ی داده بهتری نسبت به RAID 5 دارد. برای پیکربندی RAID 6 حداقل چهار دیسک لازم است و می تواند تا دو دیسک در یک آرایه از چهار دیسک مقاومت کند.

RAID 6+0: این نیز یک پیکربندی RAID تو در تو است که از RAID 6 و RAID 0 ترکیب شده است. برای پیکربندی RAID 60 به دو یا چند مجموعه از پیکربندی RAID 6 نیاز است. این بدان معناست که این پیکربندی به حداقل هشت دیسک (RAID 6 + RAID 6) نیاز دارد. داده ها بصورت راه راه در RAID 6 قرار دارند. این RAID می‌تواند خطای هارد را تا چهار دیسک (۲ عدد از هر مجموعه ۶ RAID) در یک آرایه هشت دیسکی تحمل کند.

بنابراین ، در تمام آرایه های RAID ، به جز RAID 0  این فرصت را دارید که قبل از خرابی دیسک های دیگر ، هارد درایو خراب را جایگزین کنید و از خرابی آرایه RAID جلوگیری کنید.

 

 

جایگزین کردن هارد برای ریکاوری سرور HP

اگر آرایه RAID حتی پس از خرابی دیسک (ها) هنوز در حال اجرا است ، در اولین فرصت هارد خراب را با هارد سالم و البته نو جابجا کنید. با انجام این کار ، داده ها به صورت خودکار در درایو جایگزین بازسازی می شوند.

نکته۱: کار تعویض دیسک را در ساعات غیر پیک انجام دهید. زمانی که سرور RAID کمترین میزان استفاده را دارد، تا بازسازی داده ها بدون مشکل انجام شود.

مواردی که باید قبل از تعویض دیسک خراب به خاطر بسپارید:

 • هاردی که جایگزین هارد خراب میکنید باید هم ظرفیت باشند. (نه کمتر نه بیشتر)
 • هاردی که جایگزین دیسک خراب می‌کنید باید کاملا خام بوده و قبلا در هیچ جایی استفاده نشده باشد.(ترجیحا آکبند باشد)
 • مطمئن شوید که هارد جدید، توسط سرور شما ساپورت می‌شود.(هاردی که به مدل سرور شما بخورد)

 

مورادی که برای بازیابی اطلاعات سرور HP باید رعایت کنید:

داشتن اطلاعات زیاد در مورد سیستم شما در مرحله اولیه فرایند بازیابی اطلاعات می‌تواند بسیار مفید باشد.به همین دلیل اگر نیاز به سرویس خدمات بازیابی اطلاعات سرور اچ پی پیدا کردید بهتر است قبل از مراجعه به یک مرکز بازیابی اطلاعات سرور موارد زیر را رعایت کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود:

 • سرور را مجدداً راه اندازی نکنید. راه اندازی مجدد سرور می تواند یک بازسازی خودکار ایجاد کند ، که باعث از بین رفتن دائمی اطلاعات می‌شود.
 • سرور HP را خاموش کنید و دیگر بیشتر از این روشن نگه ندارید.
 • هر هارد سیستم RAID را با موقعیت شماره گذاری کنید.(slot number)
 • هارد دیسک معیوب را علامت گذاری کنید.
 • مدل سرور HP ProLiant را ارائه دهید (به عنوان مثال HP ProLiant BL490c G6 یا HP ProLiant DL380 G7).
 • مدل دقیق کنترل کننده RAID را ارائه دهید (به عنوان مثال Compaq Smart Array 431 یا HP Smart Array E200)
 • درب هاردها را باز نکنید! این می تواند آسیب جدی ایجاد کند و ممکن است بازیابی اطلاعات غیر ممکن شود.
 • سطح RAID مورد استفاده را ارائه دهید (RAID 0 ، RAID 1 ، RAID 5 ، RAID 6 ، JBOD)
 • چیزی را روی سیستم نصب یا ذخیره نکنید. این می تواند داده های مهم را رونویسی کند.(Over Write)

سعی کنید قبل از تماس با متخصصان، اطلاعاتی همچون سیستم عامل، سیستم فایل، تعداد دیسک‌های موجود در سرور و علائم قبل از خرابی را جمع آوری کنید. این امر کمک می‌کند که ریسک بازیابی اطلاعات سرور HP به حداقل برسد. اگر به برخی از این اطلاعات دسترسی ندارید مهندسین ما سوال‌های مختلفی از شما می‌پرسند و از طریق مراحل مختلف شما را راهنمایی می‌کنند تا اطلاعات مورد نیازمان را تامین کنید.

 

چگونگی ریکاوری سرور اچ پی در ریکام ریکاوری

ریکام ریکاوری سرویس های بازیابی اطلاعات سرور را در آزمایشگاه تخصصی خود، برای تمام انواع مدل‌های سرور HP، آرایه‌های RAID و دستگاه‌های SAN وNAS ارائه می‌دهید.

از هارد دیسک‌های خراب ایمیج‌ گرفته می‌شود و سرور در آزمایشگاه ما (جایی که ما می‌توانیم روی هر گونه خرابی کار کنیم) بازسازی می‌شود تا اطلاعات از دست رفته ریکاوری شوند. در این موارد پروتکل ها و دستور العمل های استاندارد برای اطمینان از صحت و امنیت اطلاعات صورت می‌گیرد.

تمام موارد بازیابی اطلاعات سرور اولویت بندی می‌شود. زیرا محدودیت زمانی یکی از نگرانی‌های اصلی مشتریان است. سرورها غالبا حاوی میلیون‌ها فایل مهم هستند که به کسب و کار شما بستگی دارد و ما زمانی که سرور را بررسی می‌کنیم این موارد را در نظر می‌گیریم.

ریکاوری سرورهای HP ProLiant توسط هارد ریکاوری

ما کار بازیابی اطلاعات از انواع سرور HP را انجام می‌دهیم. در زیر یک لیست جامع از مدل‌های سرور اچ پی تهیه شده که ما کار ریکاوری آنها را انجام میدهیم. اگر مدل سرور شما در لیست زیر نیست نگران نباشید. با ما تماس بگیرید و با یکی از مهندسین سرور صحبت کنید.

 • HP ProLiant ML100
 • HP ProLiant ML300
 • HP ProLiant ML350 G5
 • HP ProLiant ML110 G5
 • HP ProLiant Micro Server
 • HP ProLiant DL100
 • HP ProLiant DL300
 • HP ProLiant DL500
 • HP ProLiant DL700
 • HP ProLiant DL1000
 • HP ProLiant G6 Server series
 • HP ProLiant G7 Server series
 • HP ProLiant G8 Server series
 • HP ProLiant G9 Server series
 • HP ProLiant G10 Server series
 • HP Integrity servers
 • HP ProLiant Carrier-Grade Servers
 • HP ProLiant Data Recovery Hard Drive

پس از غیرقابل دسترس شدن اطلاعات سعی نکنید با سرور HP کار کنید. مشکلات مختلف می‌تواند باعث از دست رفتن اطلاعات شما شوند و بسته به سناریو، کار کردن سرور می‌تواند باعث خرابی بیشتر و رونویسی اطلاعات شود که می‌تواند فرایند بازیابی اطلاعات را پیچیده‌تر کند

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۹ / ۵. میزان امتیاز ۷

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux