مقابله با باج‌افزار

 

ما در گروه بازیابی اطلاعات ایران هارد، تماس‌هایی از مشتریان دریافت می‌کنیم که می‌پرسند: آیا می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم تا هاردهای آلوده به باج افزار را بازیابی کنند؟ بهترین توصیه‌ای که ما می‌کنیم این است که، از آلوده شدن سیستم‌تان که موجب از بین رفتن اطلاعات می‌شود جلوگیری کنید.

باج‌افزار چیست؟

باج‌افزار یک نوع نرم‌افزار مخرب است که به صورت مخفی بر روی سیستم شما نصب می‌شود، تا اطلاعات شما را رمزگذاری یا قفل کند یا کامپیوتر شما را غیرفعال می‌کند، تا زمانی که شما یک مبلغ را به سازنده باج‌افزار پرداخت کنید.

باج‌افزارها در سازمان‌ها موجب از دست دادن اطلاعات حساس و مهم، زیان‌های مالی و آسیب‌های بالقوه به شهرت سازمان و اختلال در عملیات سازمانی می‌شوند. برای کاربران خانگی ، باج‌افزارها به معنای از دست دادن اطلاعاتی مانند عکس‌ها و فیلم‌های خانوادگی می‌شوند.

باج‌افزارها عمری چند ساله دارند. در گزارش اخیر FBI آمده است که باج‌افزارها در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته‌اند و تا سال ۲۰۲۰ این حملات سایبری ادامه پیدا می‌کند. علاوه بر این FBI پیش‌بینی می‌کند اگر افراد و سازمان‌ها از این نوع حملات پیشگیری نکنند این حملات سایبری همچنان رشد خواهد کرد.

در همین راستا آزمایشگاه Kaspersky در ماه می ۲۰۱۶ یک مطالعه انجام داد و گزارش داد که ۴۳ درصد از کاربرانی که به اینترنت متصل می‌شوند نمی‌دانند که باج‌افزار چیست. علاوه‌براین ۴۴ درصد از کاربران نمی‌دانند که در یک حمله باج‌افزاری چه اطلاعاتی می‌تواند به سرقت برود. در نتیجه هنوز هم تعداد زیادی از کاربران کامپیوتری با این نوع حملات سایبری آسیب‌پذیر هستند.

کامپیوتر چگونه توسط باج افزار آلوده می‌شود؟

در یک حمله معمولی، جنایتکار یک ایمیل رسمی با یک لینک به یک وب‌سایت مخرب یا سایتی که پیگرد قانونی دارد، برای شما ارسال می‌کند. کاربر ایمیل را باز و روی لینک کلیک می‌کند و کامپیوتر به نرم‌افزار مخرب آلوده می‌شود. به همین راحتی!!!

سپس نرم‌افزار رمزگذاری فایل‌ها را آغاز می‌کند و وقتی شما فایل را می‌خواهید باز کنید، تازه متوجه این موضوع می‌شوید! توجه داشته باشید که چنانچه یک درایو خارجی به سیستم متصل باشد یا اینکه به شبکه وصل باشید، این باج‌افزار به سیستم‌های دیگر انتقال داده می‌شود. همچنین این مجرمان به وب‌سایت‌های قانونی یک کد می‌فرستند و از نرم‌افزارها به صورت غیر مجاز استفاده می‌کنند.

آیا می‌توان از آلوده شدن به باج‌افزار جلوگیری کرد؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که خطر ابتلا به باج‌افزار وجود دارد. ایمیل‌های اصلی را شناسایی کنید و ایمیل‌هایی که مشکوک هستند را حذف کنید. سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای خود را به روز نگه دارید. Patcheهای شناخته شده را به کار ببرید. نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود را به روز نگه دارید و در آخر از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر کامپیوتر آلوده شد چه باید بکنید؟

به محض اینکه از آلودگی آگاه شدید، بلافاصله هر فعالیتی که به اشتراک گذاری فایل مرتبط است را قطع کنید. از نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود برای تعیین زمان و محل ابتلا به آلودگی استفاده کنید. میزان آلودگی و آسیب را ارزیابی کنید. آلودگی و هرگونه فایل آلوده را حذف کنید. درنهایت فایل‌های پشتیبان خود را بازیابی کنید.

نکته بسیار مهم:

از یک برنامه پشتیبان به عنوان بخشی از استراتژی پیشگیری و همچنین محافظت اطلاعات در مقابل از دست رفتن اطلاعات بر اثر خرابی هارد یا خطای انسانی استفاده کنید. از آنجا که هر تلاش برای بازیابی اطلاعات دارای هزینه‌های زمانی و منابع و پرداخت پول است. باج‌افزار ممکن است که یک خطر بزرگ باشد. شما اساسا به جنایتکار پول می‌پردازید تا کلید رمزگذاری را به شما بدهد و پس از آنکه پول پرداخت کردید کلید را دریافت خواهید کرد. با یک پشتیبان کامل از سیستم، شانس بسیار خوبی برای بازیابی اطلاعات خود بدون پرداخت هزینه خواهید داشت.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵. میزان امتیاز

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *