خانه » ✅مطالب آموزشی » باج‌افزار چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم؟

باج‌افزار چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم؟

مقابله با باج‌افزار

فهرست و عناوین مقاله

ما در گروه بازیابی اطلاعات ایران هارد، تماس‌هایی از مشتریان دریافت می‌کنیم که می‌پرسند: آیا می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم تا هاردهای آلوده به باج افزار را بازیابی کنند؟ بهترین توصیه‌ای که ما می‌کنیم این است که، از آلوده شدن سیستم‌تان که موجب از بین رفتن اطلاعات می‌شود جلوگیری کنید.

باج‌افزار چیست و چگونه سیستم ما را آلوده می‌کند؟

باج‌افزار یک نوع نرم‌افزار مخرب است که به صورت مخفی بر روی سیستم شما نصب می‌شود، تا اطلاعات شما را رمزگذاری یا قفل کند یا کامپیوتر شما را غیرفعال می‌کند، تا زمانی که شما یک مبلغ را به سازنده باج‌افزار پرداخت کنید.

باج‌افزارها در سازمان‌ها موجب از دست دادن اطلاعات حساس و مهم، زیان‌های مالی و آسیب‌های بالقوه به شهرت سازمان و اختلال در عملیات سازمانی می‌شوند. برای کاربران خانگی، باج‌افزارها به معنای از دست دادن اطلاعاتی مانند عکس‌ها و فیلم‌های خانوادگی می‌شوند.

باج‌افزارها عمری چند ساله دارند. در گزارش اخیر FBI آمده است که باج‌افزارها در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته‌اند و تا سال ۲۰۲۰ این حملات سایبری ادامه پیدا می‌کند. علاوه‌بر این FBI پیش‌بینی می‌کند اگر افراد و سازمان‌ها از این نوع حملات پیشگیری نکنند این حملات سایبری همچنان رشد خواهد کرد.

در همین راستا آزمایشگاه Kaspersky در ماه می ۲۰۱۶ یک مطالعه انجام داد و گزارش داد که ۴۳ درصد از کاربرانی که به اینترنت متصل می‌شوند نمی‌دانند که باج‌افزار چیست. علاوه‌بر این ۴۴ درصد از کاربران نمی‌دانند که در یک حمله باج‌افزاری چه اطلاعاتی می‌تواند به سرقت برود. در نتیجه هنوز هم تعداد زیادی از کاربران کامپیوتری با این نوع حملات سایبری آسیب‌پذیر هستند.

کامپیوتر چگونه توسط باج افزار آلوده می‌شود؟

در یک حمله معمولی، جنایت‌کار یک ایمیل رسمی با یک لینک به یک وب‌سایت مخرب یا سایتی که پیگرد قانونی دارد، برای شما ارسال می‌کند. کاربر ایمیل را باز و روی لینک کلیک می‌کند و کامپیوتر به نرم‌افزار مخرب آلوده می‌شود. به همین راحتی!!!

سپس نرم‌افزار رمزگذاری فایل‌ها را آغاز می‌کند و وقتی شما فایل را می‌خواهید باز کنید، تازه متوجه این موضوع می‌شوید! توجه داشته باشید که چنانچه یک درایو خارجی به سیستم متصل باشد یا این که به شبکه وصل باشید، این باج‌افزار به سیستم‌های دیگر انتقال داده می‌شود. همچنین این مجرمان به وب‌سایت‌های قانونی یک کد می‌فرستند و از نرم‌افزارها به صورت غیر مجاز استفاده می‌کنند.

آیا می‌توان از آلوده شدن به باج‌افزار جلوگیری کرد؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که خطر ابتلا به باج‌افزار وجود دارد. ایمیل‌های اصلی را شناسایی کنید و ایمیل‌هایی که مشکوک هستند را حذف کنید. سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای خود را به روز نگه دارید. Patcheهای شناخته شده را به کار ببرید. نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود را به روز نگه دارید و در آخر از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر کامپیوتر آلوده به باج‌افزار شد چه باید بکنیم؟

برای مقاومت با باج‌افزار به محض این که از آلودگی آگاه شدید، بلافاصله هر فعالیتی که به اشتراک گذاری فایل مرتبط است را قطع کنید. از نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود برای تعیین زمان و محل ابتلا به آلودگی استفاده کنید. میزان آلودگی و آسیب را ارزیابی کنید. آلودگی و هرگونه فایل آلوده را حذف کنید. درنهایت فایل‌های پشتیبان خود را بازیابی کنید.

چگونه از اطلاعات خود در مقابل حمله باج افزار محافظت کنیم؟

باج افزار یا Ransomware نوعی نرم افزار مخرب است که مانع از دسترسی کاربر به سیستم رایانه یا هر گونه اطلاعات ذخیره شده می‌شود. مهاجم با رمزگذاری اطلاعات سیستم از قربانی درخواست باج می‌کند، اما همیشه با پرداخت پول اطلاعات را به قربانی باز نمی‌گرداند. در پاسخ به سوال چگونه از اطلاعات خود در مقابل حمله باج افزار محافظت کنیم؟ برخی کاربران برخی نکات امنیتی وجود دارد که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

مقابله با باج‌افزار با بروزرسانی سیستم عامل

یکی از راه‌های مقابله با باج‌افزار برای حفاظت از اطلاعات، به روز بودن سیستم عامل این تضمین را ایجاد می‌کنند که هکرها نمی‌توانند از طریق شکاف‌های امنیتی که وجود دارد (که به علت منسوخ شدن نرم‌افزار رخ می‌دهد) به سیستم شما دسترسی پیدا کنند.

برنامه‌های امنیتی را دانلود و بروزرسانی کنید و با باج‌افزارها مقابله کنید

جدیدترین برنامه‌های آنتی‌ویروس شما را در مقابل تهدیدات امنیتی احتمالی محافظت می‌کند. آنتی‌ویروس‌های متنوعی در بازار وجود دارد که شما باید با توجه به نسخه سیستم عامل خود دانلود و نصب کنید. به یاد داشته باشید که آنتی‌ویروس‌های شما باید همیشه آپدیت باشند.

تمام دستگاه‌های خود را با رمز عبور محافظت کنید

رمز عبور ساده‌ترین روش محافظت از دستگاه شما است. ممکن است نکته ساده‌ای به نظر برسد اما با کمال تعجب بسیاری از کاربران از تنظیم رمز عبور دستگاه خود غافل هستند.

چگونه از اطلاعات خود در مقابل حمله باج‌افزار محافظت کنیم؟ با ایجاد رمزهای دشوار

یکی از راه‌های مقابله با باج‌افزار برای حفاظت از اطلاعات، از تنظیم رمز عبور دستگاه خود شما باید مطمئن شوید که یک رمز عبور پیچیده را انتخاب کرده‌اید و نباید از یک کلمه عبور یکسان برای تمام دستگاه‌های خود استفاده کنید، اگر قصد دارید رمزهای عبور متنوع خود را بخاطر بسپارید از ابزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید. احراز هویت دو مرحله‌ای گزینه دیگری است که می‌توانید در نظر داشته باشید.

حلمه باج‌افزارها از طریق ایمیل‌های فیشینگ

هکرها خیلی باهوش هستند و حتی از طریق ایمیل وارد عمل می‌شوند. اگر ایمیلی ناشناس دریافت کرده‌اید که در مورد آن اطمینان ندارید تا جایی که امکان دارد آن را باز نکنید. از دانلود فایل‌های ضمیمه شده و کلیک کردن لینک‌های ناشناسی که در متن ایمیل وجود دارد خودداری کنید.

چگونه از اطلاعات خود در مقابل حمله باج‌افزار محافظت کنیم؟ با تهیه نسخه پشتیبان

با تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود در مقابله با باج‌افزار برای حفاظت از اطلاعات محافظت کنید. این بدان معناست که اگر به هر شکلی بد‌افزار به فایل‌های شما آسیب زده است شما قادر خواهید بود بدون دردسر و به سرعت اطلاعات خود را ریکاوری کنید. مطمئن شوید که دستگاهی که نسخه پشتیبان خود را روی آن ذخیره کرده‌اید به شبکه وصل نشده است. این باعث می‌شود که هر گونه احتمال آلوده شدن به بدافزارها از بین برود.

اگر یک کسب و کار دارید از نوار به عنوان سیستم بکاپ استفاده کنید

نوارها همیشه بیشترین امنیت را برای داده‌های ذخیره شده شما به ارمغان می‌آورند. بعد از تهیه نسخه پشتیبان در نوار، نوار از سیستم جدا شده و به شبکه وصل نمی‌شود و شما همیشه مطمئن هستید که هرگز به بدافزارها آلوده نخواهید شد.

نکته بسیار مهم:

از یک برنامه پشتیبان به عنوان بخشی از استراتژی پیشگیری و همچنین محافظت اطلاعات در مقابل از دست رفتن اطلاعات بر اثر خرابی هارد یا خطای انسانی استفاده کنید. از آنجا که هر تلاش برای بازیابی اطلاعات دارای هزینه‌های زمانی و منابع و پرداخت پول است. باج‌افزار ممکن است که یک خطر بزرگ باشد. شما اساسا به جنایتکار پول می‌پردازید تا کلید رمزگذاری را به شما بدهد و پس از آن که پول پرداخت کردید کلید را دریافت خواهید کرد. با یک پشتیبان کامل از سیستم، شانس بسیار خوبی برای بازیابی اطلاعات خود بدون پرداخت هزینه خواهید داشت.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

2 پاسخ

  1. باسلام ، متاسفانه کامپیوتر من به باج افزار avdn. آلوده شده . سوال من اینه که اگر این فایلهای آلوده رو در هارد اکسترنالی نگه داریم میتواند فایلهای سالم دیگر آن هارد را رو آلوده کنند ؟ ممنون و سپاس .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 6 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux