ریکاوری هارد اینترنال و اکسترنال ضربه خورده

خانه » ♻️بازیابی اطلاعات » ریکاوری هارد اینترنال و اکسترنال ضربه خورده
تعمیر هارد اینترنال و اکسترنال

فهرست و عناوین مقاله

اکثر ما از هاردهای اکسترنال برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده می‌کنیم، در حین جا‌به‌جا کردن هاردهای اکسترنال امکان دارد که به صورتی اتفاقی هارد از دست ما به زمین بیافتد و باعث ضربه خوردن هارد شود. شاید در همان لحظه شما متوجه ضربه خوردن هارد نشوید اما زمانی که هارد اکسترنال خود را به سیستم وصل می‌کنید متوجه خواهید شد که هارد شناسایی نمی‌شود. ضربه خوردن هارد فقط به هاردهای اکسترنال محدود نمی‌شود شما با محکم بستن درب لپ تاپ خود می‌توانید باعث ضربه زدن به هارد اینترنال خود شوید و با روشن کردن لپ تاپ متوجه می‌شوید که سیستم شما بوت نمی‌شود.

پس از ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کار باید بکنیم؟

احتمال افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال نسبت به هاردهای دیگر بیشتر است. بدون شک می‌توان گفت ضربه به هر قطعه الکترونیکی منجر به نتایج خوبی نخواهد شد. لپ‌تاپ‌ها همیشه در معرض خطر سقوط  هستند. هارد اکسترنال شما ممکن است با یک ضربه‌ی ناگهانی دست، یا بازیگوشی‌های گربه خانگی یا فرزندتان، از روی میز بیو‌افتد و زمانی که این اتفاق می‌افتد ممکن است اطلاعات مهمی را از دست بدهید و این شما را به دردسر بزرگی می‌اندازد.

در صورت ضربه خوردن هارد اکسترنال چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که لپ‌تاپ یا هارد درایو خود را می‌اندازید، هر چه ارتفاعی که دستگاه‌تان از آن سقوط می‌کند بیشتر باشد، شدت آسیب هم بیشتر است و سریعا هارد از کار می‌افتد. اگر هارد درایوتان در زمان افتادن در حال کار کردن باشد، احتمال برخورد هد با سطح دیسک هست. این برخورد ممکن است اثر کمی بر دیسک‌ها داشته باشد، ضربه‌های کمی به آن‌ها وارد کند و چند تا از سکتورها را از بین ببرد. یا ممکن است برخورد بین آن‌ها طولانی باشد و شیار‌های عمیقی روی دیسک‌ها ایجاد شود. این حالت اثر چرخشی نام دارد. اثر‌های چرخشی شدید می‌توانند هارد درایو شما را نابود کنند.

این هدها همین طور ممکن است روی دیسک‌ها گیر کنند و جلوی چرخش آن‌ها را بگیرند. این باعث می‌شود موتور گرداننده‌ی هارد درایو از حرکت بایستد. سازندگان لپ تاپ و هاردهای اکسترنال روش‌هایی برای کم کردن خسارت وارد شده به هارد درایو‌هایی که می‌افتند پیدا کرده‌اند. بسیاری از لپ‌تاپ‌ها درون خود شتاب سنج دارند. این حسگر‌ها مانند حسگر حرکت ناگهانی اپل، اگر لپ تاپ در معرض سقوط کردن باشد، سیگنالی به هارد درایو می‌فرستند و به آن هشدار می‌دهند تا هد خواندن و نوشتن را از دیسک‌ها دور کند.

اگر ضربه‌ی حاصل از برخورد شدید باشد، این حسگر‌ها چندان از هارد درایو محافظت نمی‌کنند. حتی اگر هدها به کنار کشیده شده باشند، باز هم ممکن است در اثر سقوط آسیب ببینند. اما این حسگرها احتمال آسیب دیدن دیسک‌هایی که حاوی اطلاعات با ارزش شما هستند را کم می‌کنند. بعضی از سازندگان هارد پوسته بیرونی هاردها را تا جای ممکن محکم می‌سازند. این محصولات به طور کلی برای عکاسان طبیعت و کسانی که شغل‌های ماجراجویانه و مشکلی دارند طراحی شده‌اند. اما تا زمانی که یک هارد درایو دارای بخش‌های متحرک باشد، انداختن آن می‌تواند باعث به خطر افتادن اطلاعات‌تان شود.

پس از افتادن یا ضربه خوردن هارد اکسترنال چه کاری باید انجام دهیم؟

مشکلات ناشی از افتادن و ضربه خوردن هارد اکسترنال

بعد از افتادن هارد اکسترنال ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

۱- هارد صدای “بیپ” می‌دهد: صدای بیپ از اسپیندل موتور یا هد می‌آید که ممکن است به دلیل مشکل در قطعات الکترونیکی یا درگیر شدن دیسک و هد باشد. اگر از هاردتان صدای بیپ می‌شنوید، به شدت توصیه می‌کنیم هارد خود را خاموش کنید. سعی نکنید اطلاعات خود را بازیابی کنید. یک مهندس باید موتور گرداننده هارد شما را تعمیر یا تعویض کند تا بتوانید اطلاعات روی هارد را جای دیگری کپی کنید.

۲- هارد صدای “کلیک” می‌دهد: اگر به طور مداوم صدای “کلیک کردن” می‌شنوید، به این معنی است که هدهای هارد با پیدا کردن اطلاعات شما با مشکل مواجه شده‌اند. این حالت، یک نشانه‌ی جدی از آسیب فیزیکی هارد است. ممکن است هدهای خواندن و نوشتن با دیسک‌ها برخورد کرده باشند و ماده‌ی مغناطیسی که اطلاعات را ذخیره می‌کند را از بین برده باشند. در این صورت هارد را فورا خاموش کنید و با یک متخصص بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال تماس بگیرید.

۳- هارد صدای “عجیب و غریب” می‌دهد: صدای عجیب و غریب نیز نشان دهنده‌ی خرابی موتور گرداننده یا هد خواندن و نوشتن است. به بیان ساده، اگر پس از افتادن و ضربه خوردن هارد اکسترنال چنین صدایی از آن شنیدید، فورا آن را خاموش کنید. دیگر کار از تعمیر خانگی گذشته است.

۴- هارد درایوتان اصلا روشن نمی‌شود: ممکن است (اما احتمال آن کم است) که قطعات الکترونیکی هارد آسیب دیده باشند. اما احتمال این که هارد درایو دچار آسیب فیزیکی شده باشد و قادر به روشن شدن نباشد بیشتر است.

بازیابی نرم‌افزاری را انجام ندهید!!!

از آنجا که نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه منجر به مشکلات منطقی در هارد دیسک اکسترنال ضربه خورده می‌شود. شما نمی‌توانید اطلاعات هارد دیسک اکسترنالی که به خاطر مسائل فیزیکی دچار مشکل شده است را با نرم افزار بازیابی کنید. اگر هارد دیسک شما ضربه خورده باشد و یا اینکه به موجب شوک های الکتریکی یا آسیب هایی که ناشی از آب است را دریافت کرده باشد نرم افزار به شما کمکی نمی کند. نرم افزار تنها مسائل مربوط به فرمت مجدد را بررسی می کند اما حتی بازیابی نرم افزاری ممکن است منجر به نتایج بدتری شود.

شما تنها باید نرم‌افزار بازیابی اطلاعات را وقتی روی هارد دیسک اجرا کنید که مطمئن باشید که برای این نوع هارد دیسک مناسب است. با استفاده از این نرم افزارها شما بازیابی اطلاعات هارد دیسک را به خطر می‌اندازید. بسیاری از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات رایگان در اینترنت برای دانلود وجود دارد که اگر از آن‌ها به دقت استفاده نکنید می‌تواند موجب خسارت بیشتری شود.

سعی نکنید روش‌های خودتان را انجام دهید

این ممکن است ساده نباشد اما سعی نکنید که خودتان هارد دیسک را تعمیر کنید. تقریبا هر بار که فرد برای بازیابی اطلاعات خود در خانه تلاش می‌کند کار ریکاوری اطلاعات هارد دیسک برای یک متخصص بازیابی اطلاعات سخت‌تر می‌شود. روش‌هایی مانند فریز کردن، تعویض برد مدار و ضربه زدن مجدد به هارد دیسک (که افرادی ادعا می کنند این کار را انجام می‌دهند) را نباید خودتان آزمایش کنید زیرا بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر را سخت‌تر می‌شود.

هرگز برای باز کردن محفظه هارد دیسک اکسترنال خود تلاش نکنید زیرا باید یک فرد حرفه‌ای در یک اتاق پاک (CleanRoom) عاری از هر گونه گرد و غبار هارد دیسک اکسترنال را باز کند. زیرا آلاینده‌ها و اجزای هارد دیسک اکسترنال می‌تواند آلوده شوند و آسیب ببینند.

به طور کلی به دلیل هزینه‌ها و زمانی که برای تعمیر و ریکاوری هارد اکسترنال ضربه خورده صرف می‌شود ما، بازیابی اطلاعات هارد ضربه دیده را پیشنهاد نمی‌دهیم. اما اگر شما اطلاعات بسیار مهمی روی هارد اکسترنال خود دارید می‌توانید با مرکز بازیابی اطلاعات ایران هارد تماس بگیرید. مهندسان باتجربه ایران هارد با دریافت هارد ضربه دیده شما سعی در تعمیر آن خواهند داشت و بعد برای بازیابی اطلاعات بسیار مهم شما اقدام خواهند کرد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

اشتراک گذاری مطلب

محبوب‌ترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 3 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux