خانه » ♻️بازیابی اطلاعات » چرا خدمات بازیابی اطلاعات ارزان ممکنه به قیمت اطلاعاتمان تمام می‌شود.

چرا خدمات بازیابی اطلاعات ارزان ممکنه به قیمت اطلاعاتمان تمام می‌شود.

فهرست و عناوین مقاله

اگر تا بحال یکی از دستگاه های ذخیره‌سازی اطلاعاتتان دچار مشکل شده باشد، حتما به دنبال راه حلی برای بازیابی اطلاعات بوده‌اید و در این میان با مراکز بازیابی یا ریکاوری اطلاعات آشنا شده باشید. اما همچنین تلاش می‌کنید تا بتوانید خودتان مشکل را برطرف کنید، و سراغ  نرم‌افزار هار رایگان ریکاوری و آموزش های سطح پایینی (کوچه بازاری) می‌روید که در فضای مجازی وجود دارد، بعد از اینکه متوجه بشوید که کاری از دستتان بر نمی‌آید برمیگردید سراغ مراکز بازیابی اطلاعاتی که همان ابتدا به آنها برخوردید.

نکته جالبی که وجود دارد این است که وقتی شما مراکز مختلف را با هم دیگر مقایسه می‌کنید متوجه این می‌شوید که برخی از این مراکز با شعار های مختلف که بر سر قیمت تمرکز دارند خودشان را معرفی می‌کنند. وقتی که برای آگاهی بیشتر از طرز کار با این مراکز تماس می‌گیرید و اتفاقی که برای هارد یا اطلاعاتتان افتاده را تعریف می‌کنید سراغ دلیل اصلی که باعث شد شما تلفن را بردارید و تماس بگیرید می‌رسید ” خب هزینه تعمیر هارد یا بازیابی اطلاعات چقدر میشه؟ “. اینجاست  که طرف مقابل به شما یک قیمت پایینی اعلام می‌کند، کاری کاملا غیر حرفه‌ای.

تصور  کنید که اتومبیل خود را به تعمیرگاه ببرید(یا اصلا نبرید) و از مکانیک بخواهید که هزینه تعمیرات را برای شما تخمین بزند آن هم بدون اینکه اجازه داشته باشد تا نگاهی به داخل کاپوت بیندازد و تازه توقع داشته باشید که عیب را نیز تشخیص دهد.

این مقایسه انجام شد تا روشن گردد که لازم است تا دستگاه یا رایانه شما توسط مهندسین بازیابی اطلاعات، مورد بازبینی قرار گیرد تا دامنه آسیب مشخص شود. تنها پس از تست و عیب یابی است که هزینه دقیق اعلام می‌شود. همچنین عوامل دیگری نیز در قیمت گذاری بر بازیابی اطلاعات دخیل هستند. در ادامه به بعضی از این عوامل اشاره می کنیم.

اگر از خدمات ارزان قیمت بازیابی اطلاعات استفاده کنم.

ممکن است هارد یا اطلاعات به کل ازبین بروند. پس خیلی باید حواستان جمع باشد. زیرا اگر قبل از دستکاری توسط این افراد شانسی برای نجات اطلاعات وجود داشته باشد، دیگر بعد از اینکه این افراد دستکاری های خود را بر روی هارد خود انجام دادند و موفق به کاری نشدند. شانس تعمیر یا بازگردادند اطلاعاتتان بسیار سیار ناچیز خواهد بود.

پس حتما قبل از این به اینطور مراکز مراجعه کنید و شانستان را امتحان کنید. به ارزش دستگاه یا اطلاعات خود فکر کنید.

خب پس این مراکز با هم دیگر چه فرقی می‌کنند؟

اگر تا ایجا کار در رابطه با بازیابی اطلاعات به خوبی تحقیق کرده باشید این سوال را از  خود نمی پرسید، اما دسته دیگر ممکنه با خود بگویند مگر اینطور مراکز، با ۴ تا برنامه ریکاوری کار نمی‌کنند، پس چرا قیمت یکی انقد ارزان و قیمت دیگری به ظاهر بالاست. اجازه بدهید باهم تفاوت میان مراکز به اصطلاح “گران قیمت” و “ارزان قیمت”بررسی کنیم.

افرادی حرفه ای و با تجربه

متخصصین آموزش دیده و باتجربه بر روی هارد شما کار خواهند کرد. این متخصصین کامپیوتر، مهندسین برق و مهندسین مکانیک، به طور حرفه ای آموزش دیده اند و در زمینه کاریشان مهارت بالایی دارند و نه افراد تازه کاری که با گزراندن دوره های سطح پایین در یک مغاذه نشستند و اطلاعات ریکاوری می‌کنند.

متخصصین با تجربه به ازای حجم اطلاعات بازیابی شده دستمزد نمی گیرند. آن ها در ازای زمانی که برای بازیابی و نجات اطلاعات شما صرف می کنند، دستمزد دریافت می کنند. فرقی نمی کند که یک هارد ۲۰ گیگابایتی باشد یا ۲ ترابایتی. و در هر صورت اطلاعات باید پیدا و بازگردانده شوند و این نیازمند صرف مقدار قابل توجهی زمان و تخصص است. یک راه برای تفکیک میان یک مرکز بازیابی اطلاعات قابل اطمینان از یک مرکزی کمتر شناخته شده، نحوه صورت حساب نویسی آنهاست.

اگر آنها هزینه خدمات بازیابی اطلاعات را تنها بر اساس حجم اطلاعات بازیابی شده و نه زمان صرف شده برای انجام کار (از لحظه تحویل تا انجام کار) تعیین می کنند، چنانچه اطلاعات برایتان مهم است،‌ به فکر یک مرکز دیگر باشید.

خدمات بازیابی اطلاعات ارزان

تجهیزات پیشرفته و مخارج عمومی

مراکز حرفه‌ای و مطمئن علاوه بر این که از دستگاه ها و ابزارالاتی پیشرفته و گران قیمت استفاده می‌کنند، نرم‌افزار های حرفه‌ای و لایسنس دار خارجی نیز استفاده می‌کنند. و همانطور که می‌دانید بروزرسانی و نگهداری دستگاه ها خود کلی هزینه دارد.

بطور خلاصه یک شرکت بازیابی اطلاعات هزینه هایی مانند: اجاره، قبض ها و سایر مخارج مرتبط می باشد. همچنین کنترل خواص محیط سهم قابل توجهی از مخارج فیزیکی را در این کار به خود اختصاص می دهد زیرا تهویه مطبوع، دما و کیفیت هوا از عوامل مهم تاثیرگذار بر کارایی یک آزمایشگاه بازیابی اطلاعات می باشند. محیط باید عاری از گرد و غبار باشد، منظور ما کاملا عاری از هرگونه گرد و غبار است همانگونه که از هر محیط آزمایشگاهی انتظار می رود.

رعایت پروتکل های استاندارد امنیت اطلاعات

متاسفانه افراد و بسیاری از کسب و کار ها حداقل نکاتی که باید برای جلوگیری از نشت و از بین رفتن اطلاعات خود و کاربرانشان رعایت کنند را نادیده می‌گیرند و به اهمیت اطلاعاتی که دارند پی نمیبرند.
مراکز ریکاوری اطلاعات مطمئن، حتما باید سیاست های امنیتی درون مجموعه را دائما زیر نظر داشته باشد و آنها را بروز کند علاوه‌بر آن زمان و تلاش زیادی باید صرف شود تا یک قدم از هر تهدید امنیتی بالقوه جلوتر بود. از ویروس ها و قانون شکنی های هکرها گرفته تا هرگونه درز اطلاعات مهم و شخصی شما به بیرون از سازمان.

مراکز بازیابی اطلاعات ارزان

اتفاقی که در مراکز بازیابی اطلاعات ارزان بدلیل نبودن فضا و بودجه امکان پذیر نیست و اطلاعات شما براحتی قابلیت دزدیده شدن، گم شدن و… را دارد.

مراحل کار با استاندارد های جهانی انجام می‌شود.

همانطور که انتظار می‌رود برای افزایش احتمال یک ریکاوری موفق تمام مراحل کار باید با استاندارد های بین المللی و در بهینه‌ترین حالت انجام شود. به عنوان مثال اگر هارد شما برای ریکاوری نیاز به جراحی  داشته باشد، اگر هارد در فضای خلع( کلین روم)  باز نشود میزان خرابی آن بدلیل گرد و غبار نشستن روی آن افزایش پیدا می‌کند.

پیشنها میکنیم مطلب جراحی هارد دیسک را مطالعه کنید.

تعویض قطعات باید با دقت بسیار بالا انجام شود.

از آنجایی که در برخی از مواقع نیازاست یک یا چند قطعه دستگاه آسیب دیده تعویض شود(مانند: درایوها، موتور ها، هد ها و بازو ها و… ) تا اطلاعات بطور کامل ریکاوری شوند. پس مرکز باید انباری از قطعات تعویضی نو و دسته دوم در اختیار داشته باشند(سازندگان، قطعات منحصر به خود را در محصولاتشان به کار می برند، بنابراین یک هد لزوما برای تمامی هارد های آزمایشگاه مناسب نیست). همچنین یک ارتباط دائمی با تامین کنندگان قطعات (معمولا خارجی) لازم است تا بتوان به قطعات مورد نیاز برای کار، دسترسی داشت.

ریکاوری اطلاعات گران

بعد از این که قطعه انتخاب شد نوبت به جایگزین کردن آن می‌رسد و اینجاست که بسیاری از مراکز به توانایی و مهارت های دستشان و پنز و پیج گوشتی اکتفا می‌کنند. دقت داشته باشید  هر چقدر هم که دست ها و انگشتان ما دقیق و بدون حرکت باشند، باز هم تنها یک لرزش کوچک لازم است تا تمام کار خراب شود. لذا از دستگاه های اتوماتیک استفاده می شود. این دستگاه ها می توانند برنامه نویسی شوند تا حتی ظریف ترین اجزا را بیرون بکشند تا بتوان به بازیابی مطلوب رسید. اما از آنجایی که این ربات ها بسیار گرانند در ایران اکثرا از تجهیزات نصل پیش استفاده می‌کنند، جالب بدانید که بعضی از مراکز همان ها را هم ندارند.

چگونه مراکز ارزان بازیابی اطلاعات از مشتریان خود سوء استفاده می‌کنند.

همانطور که بالاتر توضیح دادیم بعد از این که این مراکز یک قیمت پایین بدون بررسی اولیه اعلام می‌کنند. هنگامی که  شما برای تعمیر یا ریکاوری مراجعه می‌کنید، بعد از این که دستکاری مختلف بر روی دستگاه شما انجام دادند، اگر احساس کنند که توانایی برطرف کردن مشکل شما را دارند. چند مشکل دیگر در حین کار به  دستگاه شما نسبت می‌دهند تا شما در عمل انجام شده قرار بگیرید و درواقع راه برگشتی نداشته باشید و آخر سر بابت کاری که انجام نشده پول بگیرند و که حتی انجام نداده‌اند.

کلام آخر

بسیار مهم است که قبل از این که دستگاه ذخیره‌سازی خود را چه برای تعمیر یا ریکاوری اطلاعات، جایی ببرید. اولا برای خود مشخص کنید که اطلاعاتتان ارزشش را دارد که بخواهید بهای خدمات حرفه‌ای ریکاوری اطلاعات را بپردازید یا خیر، و بعد از آن برای اطمینان از اینکه جایی که برای بازیابی اطلاعات انتخاب کرده‌اید، از تجربه و استاندارد هایی که ادعا می‌کند برخوردارست یا خیر، آیا زیر نظر نهاد های دولتی مختلف است یا خیر. اینها برخی از نکاتی که باید حین انتخاب یک مرکز ریکاوری اطلاعات امن و مطمئن در نظر داشته باشید.

اکثر وقت ها تنها یک فرصت برای بازیابی اطلاعات وجود دارد و دستکاری و اقدامات مکرری که توسط افراد بر روی آنها انجام می‌شود باعث از میان رفتن اطلاعات چند ساله و مهم شود

فراموش نکنید که امکان بازیابی اطلاعات تقریبا در تمام دستگاه ها وجود دارد اما تضمینی وجود ندارد که تمام اطلاعات بازیابی شده، قابل دسترسی باشند(گاهی اوقات مراکز ارزان از این نکته سوء استفاده می‌کنند و بی کیفایتی خود را توجیه میکنند). اگر یک مرکز خدمات بازیابی حرفه ای نتواند فایل های از دست رفته شما را در دسترس‌تان قرار دهد، معمولا هزینه‌ای بابت خدماتشان از شما دریافت نمی کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. میزان امتیاز ۴

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux