دلایل استفاده از مجازی سازی

چرا از مجازی سازی استفاده کنیم؟

حتما تا به حال برای شما که مسئول شبکه سازمان یا شرکتی هستید، پیش آمده که بخواهید برنامه جدیدی را در شبکه‌تان راه‌اندازی کنید اما برای این کار نیاز به یک یا چند سرور جدید دارید. ممکن است شرکتی که این نرم‌افزار را به شما می‌فروشد از شما بخواهد که یک سرور اختصاصی برای او فراهم کنید و یا خود شما بخاطر نگرانی از اینکه نرم‌افزار جدید با نرم‌افزارهای قبلی‌تان تداخل ایجاد کند، بخواهید سرورهای آن‌ها را از هم جدا کنید.

در ظاهر تعداد افزایش سرورها مشکل چندان بزرگی به حساب نمی آید، به مرور زمان مشخص می‌شود که هزینه‌های سنگین پنهانی برای افزایش بی‌رویه سرورها باید پـرداخت گردد. هزینه‌های سخت‌افزاری، برق مصرفی سرورها، تجهیزات خنک‌کنندۀ مرکز اطلاعات، مکانی که سرورها باید در آن نگهداری شوند و از همه مهم‌تر کارشناسان خبره‌ای که وظـیفه مدیـریت سیستم‌ها را چه از لـحاظ سخت‌افزاری و چه از لـحاظ نرم‌افزاری برعهده دارند، این موضوع درحالی اتفاق می‌افتد که شما سرورهایی دارید که درحال کار کردن، تنها با ۵ تا ۱۵% از قدرت واقعی خود هستند!

در نتیجه، مدیران را مجاب می‌کند که تلفیق سرویس‌دهنده‌ها (Server Consolidation) را به عنوان یک اصل بپذیرند. مطمئن‌ترین روش برای ServerConsolidation استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی (Virtualization) است. مجازی‌سازی امکان راه‌اندازی چند ماشین‌ مجازی (Virtual Machine) را بر روی هر سخت‌افزار فیزیکی فراهم می‌کند. هر یک از ماشین‌های مجازی می‌توانند دارای سیستم‌عامل خود باشند و آن را اجرا کنند. به این ترتیب با استفاده از مجازی‌سازی می‌توان بر روی یک سرور و در یک زمان، چندین سیستم‌عامل (حتی ناسازگار با هم) را راه‌اندازی کرد. که هر کدام از سیستم‌عامل‌ها یک برنامه کاربردی را اجرا می‌کنند.

Facebook
Telegram
Twitter
LinkedIn

مطالب مرتبط

عضو خبرنامه بشید و از اطلاعاتتان محافظت کنید

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *