Skip to content

جراحی هارد دیسک

3.7
(3)

 

در برخی موارد برای اینکه بتوانیم بازیابی اطلاعات موفقی داشته باشیم نیاز هست که جراحی هارد دیسک انجام دهیم. جراحی هارد دیسک شامل کارهایی همچون تعویض هد، تعویض پلاتر و غیره هست، که با ابزارآلات مخصوص و در یک اتاق تمیز و توسط فردی متخصص، هارد کاملا باز می‌شود و هد یا پلاتر تعویض می‌گردد. استفاده از ابزارها و دستگاه‌های حرفه‌ای و اتاق پاک به موفقیت بازیابی اطلاعات هارد کمک خواهد کرد.

این کار بسیار حساس و به دقت خیلی زیادی احتیاج دارد بنابراین فردی که جراحی هارد دیسک را انجام می‌دهد باید تجربه زیاد و دقت بالایی داشته باشد. جراحی هارد دیسک تنها به هاردهای اینترنال محدود نمی‌شود بلکه شامل هاردهای اکسترنال جدید و قدیمی که دارای برندهای مختلفی ازجمله سیگیت، توشیبا، هیتاچی، فوجیتسو، سامسونگ، وسترن دیجیتال و غیره، نیز می‌شود.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید هد یا پلاتر را عوض کنیم؟ یا چه هاردهایی به جراحی نیاز پیدا می‌کنند؟  در ادامه به این سوال شما پاسخ خواهیم داد:

 

چرا باید هد یا پلاتر هارد دیسک را جراحی کنیم؟

در داخل هارد دیسک‌ها بخش های مکانیکی وجود دارد که یکی از آن‌ها هد می‌باشد. شما می‌توانید یک گرامافون را تصور کنید و سوزنی که روی صفحه گرامافون قرار می‌گیرد همان نقش هد را ایفا می‌کند و صفحه گرامافون هم پلاترهای هارد هستند. هد به یک بازوی متحرک وصل شده است و وظیفه آن خواندن و نوشتن اطلاعات از روی پلاتر می‌باشد. این هد با پلاتر یک فاصله مشخصی دارد وقتی که این فاصله از بین می‌رود، هد به پلاتر می‌چسبد و خط‌هایی روی پلاتر ایجاد می‌کند (درست مثل عکس پایین) و در نتیجه منجر به از دست رفتن اطلاعات ذخیره شده بر روی پلاتر می‌شود.

 

از دلایلی که باعث خرابی هد هارد می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدت زمان زیادی از هارد استفاده شود
  • برهم خوردن تعادل هد به علت تکان دادن هارد هنگام کار
  • خراب شدن بازوی نگهدارنده هد به علت ضربه
  • ساخت ضعیف به علت استفاده از قطعات ارزان
  • نوسان جریان برق 

 

چه هاردهایی به جراحی نیاز پیدا می‌کنند؟

در هارد دیسک‌ها معمولا چند پلاتر روی هم قرار می‌گیرند و اطلاعات بالا و پایین پلاترها نوشته می‌شود پس به نسبت تعداد پلاترها، هارد دیسک باید ۲ برابر هد داشته باشد. بنابراین اگر یک هارد دیسک دارای سه پلاتر باشد شش هد خواندن و نوشتن وجود خواهد داشت.

وقتی که یکی از هدها خراب می‌شود یا می‌شکند دیگر نمی‌تواند اطلاعات روی پلاتر هارد دیسک را بخواند. هنگام خراب شدن هد شما ممکن است صدای غژغژ و کلیک کردن بشنوید. این بدان معنا نیست که همه هدهای شما به صورت همزمان خراب شده‌اند، ممکن است یکی از چند هد شما خراب شده باشد و بقیه سالم باشند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی پلاترها شما باید بلافاصله کار کردن خود را متوقف کنید. هدهای خراب می‌توانند به پلاترهای هارد آسیب بزنند. علاوه‌براین هنگامی که به هد ضربه زده می‌شود درواقع هارد آسیب می‌بیند و احتمال این می‌رود که هدهای دیگر نیز آسیب ببینند. وقتی که این اتفاق می‌افتد با جراحی هارد دیسک که با استفاده از تجهیزات تخصصی انجام می گیرد می توان اطلاعات را بازیابی کرد.

 

نحوه جراحی هارد دیسک

برای جراحی هارد دیسک به مهارت، تجربه و محیط مناسب و همچنین یک هارد اهدا کننده مناسب نیاز می‌باشد. شما می‌توانید برای درک این موضوع یک بیمار قلبی که به پیوند نیاز دارد را تصور کنید. برای پیوند بیمار نیاز به گروه خونی مشابه دارد. در جراحی هارد دیسک هم به همین صورت شما به هارد دیسک کاملا مشابهی نیاز دارید.

هنگامی که هارد اهدا کننده مناسب پیدا شد یک اتاق تمیز و بدون گرد و غبار لازم است. استاندارد صنعتی که برای بازیابی اطلاعات در اتاق پاک نیاز هست ISO 5 CLASS 100 می‌باشد. محفظه هارد برداشته می‌شود و هد و پلاتر به هارد خراب پیوند زده می‌شود. هر گونه اشتباه در طی این فرآیند می‌تواند هارد را خراب کند.

 

مواردی که هارد دیسک به جراحی نیاز پیدا می‌کند:

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 3.7 / 5. میزان امتیاز 3

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *