یک کامپیوتر چندتا هارد می‌تواند داشته باشد؟ + نحوه نصب هارد اضافه

خانه » ✅مطالب آموزشی » یک کامپیوتر چندتا هارد می‌تواند داشته باشد؟ + نحوه نصب هارد اضافه
چندتا هارد می‌توانم به کامپیوتر وصل کنم

فهرست و عناوین مقاله


اگر هارد دیسک کامپیوتر شما به سرعت پر می شود و نمی خواهید فایل های ارزشمند خود را حذف کنید، ممکن است بخواهید فضای ذخیره سازی اضافی برای فایل های گرانبهای خود پیدا کنید. یک راه حل عملی اضافه کردن یک هارد دیسک اینترنال دوم است. با این حال، قبل از خرید یک هارد دیسک اضافی برای رایانه خود، باید در نظر بگیرید که رایانه شما چند دیسک می تواند داشته باشد.

یک کامپیوتر می تواند ۴ تا ۶ هارد دیسک بسته به تعداد پورت های SATA در مادربرد داشته باشد. یک مادربرد دارای ۴ تا ۶ پورت SATA است، این  به معنی  این است که می‌توانید حداکثر ۶ هارد دیسک اینترنال را به مادربرد متصل کنید.

یک کامپیوتر (PC) چندتا هارد دیسک می‌تواند داشته باشد؟

تعداد هارد درایوهایی که کامپیوتر شما می‌تواند پشتیبانی کند به اسلات های موجود در مادربرد بستگی دارد. مادربرد دارای پورت های SATA است که هارد ها و دی وی دی به آن متصل می شوند. در کامپیوترهای مدرن، مادربرد می تواند ۴ تا ۶ پورت داشته باشد که امکان نصب بیش از یک هارد دیسک را فراهم می‌کند.

اگر رایانه شما دارای ۶ پورت SATA است و یک درایو DVD متصل دارید، به این معنی است که ۵ پورت برای اتصال حداکثر ۵ هارد دیسک وجود دارد. با این حال، حتی اگر ممکن است ۵ پورت در دسترس داشته باشید، ممکن است نتوانید از هر ۵ پورت استفاده کنید زیرا عوامل دیگری مانند سیستم عامل، منبع تغذیه و در دسترس بودن فضا وجود دارد که تعیین می‌کند کامپیوتر شما چندتا هارد می‌تواند داشته باشد.

پورت های ساتا برای نصب هارد اضافه به سیستم

SATA پورتی است که هارد دیسک را به مادربرد متصل می‌کند. این پورت ها در لپ تاپ ها، دسکتاپ ها، سرورها و کنسول های بازی موجود هستند.

لپ تاپ چندتا هارد می‌تواند داشته باشد؟

اکثر لپ‌تاپ‌های سایز استاندارد دارای یک محل قرارگیری هارد دیسک هستند. اگر لپ تاپ شما یک هارد دیسک و یک سی دی رام دارد و به حافظه داخلی اضافی نیاز دارید، می‌توانید سی دی رام را با یک هارد یا SSD جایگزین کنید.

برخی از مدل‌های جدید لپ‌تاپ‌ اکنون با دو جایگاه هارد عرضه می‌شوند که به کاربران اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز، فضای ذخیره‌سازی را ارتقا دهند. این مدل ها معمولا با یک هارد دیسک عرضه می شوند و می توانید یک SSD M.2 را در قسمت ذخیره سازی اضافی نصب کنید. استفاده از لپ تاپ با HDD و SSD عملکرد آن را افزایش داده و آن را سریع می کند.

 

نحوه بررسی تعداد هارد های یک کامپیوتر 

همانطور که بالاتر به آن اشاره شده برای بررسی تعداد هارد هایی که PC شما پشتیبانی می کند، کیس خود را باز کرده و مادربرد را بررسی کنید. در مادربرد، پورت های L شکل SATA را بررسی کنید که اندازه یک پورت USB هستند. اکثر مادربردها دارای ۴ تا ۶ پورت SATA هستند، اما اگر کامپیوتر شما یک مدل قدیمی باشد، ممکن است کمتر باشد.

همچنین می توانید با وارد کردن تنظیمات BIOS، برنامه اصلی بوت رایانه، تعداد هارد دیسک هایی را که می توانید در کامپیوتر خود داشته باشید، بررسی کنید. برای دسترسی به بایوس کامپیوترتان، هنگام بوت شدن سیستم، کلید BIOS (یا F1، F2، F10 یا F12 بسته به مدل رایانه شخصی) را فشار دهید. اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، می توانید تنظیمات بایوس را از طریق تنظیمات بازیابی پیشرفته.

ویندوز ۱۰ چند هارد دیسک را می‌تواند پشتیبانی کند؟

حداکثر تعداد هارد دیسک های اینترنال و اکسترنال که ویندوز ۱۰ می تواند پشتیبانی کند ۲۶ عدد است. با این حال، اگر محدودیت ۲۶ حرفی را تمام کنید، می توانید درایوهای منطقی یا درایوهای شبکه بیشتری را به پوشه ها نگاشت کنید.

در عمل، در حالی که ویندوز ۱۰ اجازه می دهد تا حداکثر ۲۶ هارد به ۲۶ درایو خود نگاشته شود، شما فقط می توانید به همان تعداد هارد دیسک اینترنال داشته باشید که کامپیوتر شما می تواند در خود جای دهد. منبع تغذیه رایانه شخصی نیز باید برای تغذیه همه هارد دیسک ها کافی باشد. اکثر دسکتاپ ها می توانند حداکثر ۱۰ هارد اینترنال را در خود جای دهند.

چگونه یک هارد دیسک را روی کامپیوتر خود نصب کنید

هنگامی که تأیید کردید که کامپیوترتان می‌تواند یک هارد داخلی اضافی داشته باشد، باید محل نصب آن را در نظر بگیرید.

اگر PC شما رومیزی است، باید یک هارد دیسک اینترنال دسکتاپ بخرید. هارد دیسک همراه به راهنما برای نصب آسان است. اگر می‌خواهید فضای ذخیره‌سازی لپ‌تاپ خود را ارتقا دهید، می‌توانید هارد دیسک را در محفظه هارد دیسک اضافی (اگر لپ‌تاپ شما داشته باشد) یا در سی دی رام نصب کنید. (هرچند گزینه دوم توصیه نمی‌شود زیرا منبع نغذیه لپتاپ هایی که یک اسلات هارد دارن برای دوتا هارد همزمان طراحی نشده و ممکنه هاردتون آسیب ببینه و نیاز به ریکاوری اطلاعات هارد لپتاپتون بشید)

مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱: برق را از برق جدا کرده و پوشش پشتی را باز کنید

کامپیوتر را از منبع تغذیه جدا کنید. سپس قاب پشتی را باز کرده و کابل های درایو را جدا کنید. کابل های درایو در دو مجموعه می آیند یعنی کابل داده و کابل برق. مطمئن شوید که هر دو کابل را جدا کرده اید.

مرحله ۲: درایو DVD را باز کرده

 و  سی دی رام را از لپ تاپ خارج کنید. اگر از دسکتاپ استفاده می‌کنید، اگر محفظه اضافی برای جدید وجود داشته باشد، نیازی به حذف درایو DVD ندارید.

مرحله ۳: هارد جدید را نصب کنید

هارد را در جایی که برای آن در نظر گرفتید سوار کنید و آن را با استفاده از پیچ در جای خود سفت کنید. هارد دیسک جدید را به مادربرد وصل کنید و کابل های داده و برق را که در مرحله اول از برق جدا شده اند وصل کنید. قاب پشتی را پیچ کنید و به برق وصل کنید.

مرحله ۴: راه اندازی بایوس

کامپیوتر را روشن کنید و کلید پیش تنظیم را فشار دهید تا وارد تنظیمات بایوس شوید. بسته به مدل رایانه شخصی، کلید می تواند F1، F2، F10 یا F10 باشد. هنگامی که تنظیمات BIOS بارگذاری شد، به تب Hardware بروید تا تمام سخت افزارهای متصل به BIOS را ببینید و هارد دیسک نصب شده را بررسی کنید. اگر هارد دیسک جدید در دسترس است، ترتیب بوت شدن را تایید کنید، تغییرات را ذخیره کنید و برای راه اندازی مجدد کامپیوتر، خارج شوید.

اگر تنظیمات بایوس هارد دیسک جدید را نمایش نمی دهد، ممکن است اتصال کابل مشکل داشته باشد یا ممکن است هارد دیسک جدید به درستی پیچ نشده باشد. کامپیوتر را خاموش کنید، از منبع تغذیه جدا کنید و کیس را باز کنید تا اتصال مادربرد را بررسی کنید و تأیید کنید که کابل داده و برق به درستی وصل شده‌اند. برای تأیید اینکه هارد دیسک جدید به درستی نصب شده است، مرحله ۴ را تکرار کنید.

هارد دیسک جدید را فرمت کنید

قبل از اینکه هارد دیسک جدید قابل استفاده باشد، باید آن را به یک سیستم فایل قابل خواندن فرمت کنید. اگر می‌خواهید از درایو جدید برای ذخیره فایل‌های نصب ویندوز استفاده کنید، HDD را به NTFS یا اگر می‌خواهید داده‌ها را در درایو جدید ذخیره کنید به FAT32 فرمت کنید.

سؤالات متداول

یک کامپیوتر چندتا هارد اکسترنال می‌تواند داشته باشد؟

می توانید به تعداد پورت های USB موجود در کامپیوتر خود، هارد دیسک را متصل کنید. همچنین می توانید از هاب USB برای اتصال چندین هارد USB به لپ تاپ خود استفاده کنید.

یک کامپیوتر چند SSD می تواند داشته باشد؟

شما می توانید به تعداد اسلات های SATA موجود، درایو SSD داشته باشید. SSD ها به همان اسلات SATA متصل می شوند. با این حال، استفاده از هاب USB سرعت انتقال داده ها را کاهش می دهد زیرا همه هارد دیسک ها از یک پورت برای انتقال داده استفاده می کنند.

آیا می توانم ۳ هارد دیسک را به رایانه شخصی خود اضافه کنم؟

بله، اگر مادربرد کامپیوتر شما حداقل سه پورت SATA و کابل داشته باشد، می توانید سه هارد دیسک را به PC خود اضافه کنید. کامپیوتر مدرن دارای ۴ تا ۶ پورت SATA هستند.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

اشتراک گذاری مطلب

محبوب‌ترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux