راه‌های پیشگیری از پاک شدن اطلاعات هارد

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۵ دقیقه
۳.۷
(۳)

 

از دست دادن اطلاعات یکی از مفاهیم نادرست صنعت ما است. اطلاعات بسیار کمی در مورد از دست دادن اطلاعات منتشر شده است و اطلاعاتی که در حال حاضر وجود دارند متناقض هستند. کاربران با توجه به اطلاعات ترکیبی که دریافت می کنند به سختی می توانند وضعیت اطلاعات از دست رفته خود را بررسی کنند و تصمیمات درستی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته خود بگیرند.

چگونه از پاک شدن داده ها و اطلاعات مهم فردی یا سازمانی خود جلوگیری کنیم؟

اکثر اطلاعات از دست رفته به طور کلی از دست نرفته است، تنها برای کاربر غیرقابل دسترس شده است. خیلی ساده صدها هزار گیگابایت اطلاعات از بین رفته‌اند، زیرا کاربران از گزینه‌های خود ، آگاهی ندارند و امید برای بازیابی اطلاعات را از دست داده‌اند. ممکن است اطلاعات برای شما غیر قابل دسترس باشند، اما تجربیات ما نشان می‌دهد که تقریبا ۹۵٪ از تمام داده‌های غیرقابل دسترس را می‌توان بازیابی کرد. اگر درایو قبل از استفاده از سرویس‌های تجاری مورد استفاده قرار گیرد این عدد به ۱۰۰٪ نزدیک می‌شود. کارشناسان بازیابی اطلاعات ما، طی سال‌ها تحقیق و توسعه و با استفاده از تکنیک‌های اختصاصی و ابزارهای توسعه یافته توانایی بازیابی اطلاعات شما را دارند.

یک هارد دیسک اطلاعات را چگونه ذخیره می‌کند؟

هارد دیسک‌ها اطلاعات را روی یک یا چند پلاتر ذخیره می‌کنند. این پلاترها با سرعت ۳۶۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه حرکت می‌کنند و شارژهای مغناطیسی را حفظ می‌کنند. یک هد خواندن/ نوشتن به یک بازوی محرک که در واقع در هوا شناور است متصل است که ۱ تا ۲ میکرو اینچ بالای سطح پلاترها قرار دارد. اطلاعات از طریق این هد و از طریق اتصالات الکترونیکی جریان می‌یابد. هر نیرویی که این فرآیند را تغییر می‌دهد ممکن است باعث از دست دادن اطلاعات شود.

داده‌ها در فضاهای کوچک(بلاک‌ها) ذخیره می‌شوند. پنجاه سال پیش هارد دیسک‌ها ۴۰ مگابایت اطلاعات را ذخیره می‌کردند. هارد دیسک‌های نسل جدید تا ۸ ترابایت در سطح کوچکتر از دیسک‌های یک دهه پیش قابلیت ذخیره اطلاعات را دارند. افزایش ظرفیت ذخیره سازی شدت از دست رفتن اطلاعات را تقویت می‌کند. به طوری که اطلاعات در مناطق کوچک و متراکم ذخیره می‌شوند و دقت مکانیکی اهمیت پیدا می‌کند.

به عنوان بخشی از این تکنولوژی پیشرفته، تحمل هارد دیسک (فاصله بین هد خواندن/نوشتن و پلاتر) به طور پیوسته کاهش می‌یابد. ضربه کم قدرت و یا آلودگی وارد شده، باعث می‌شود هد با پلاتر برخورد کند و موجب خرابی هد شود. در برخی موارد اطلاعاتی که در ناحیه لمس شده توسط هد هستند ممکن است به طور دائم نابود شوند. تحمل هارد دیسک‌های فعلی ۱ تا ۲ میکرو اینچ است در حالی که یک ذره گرد و غبار ۴ تا ۸ میکرو اینچ و موی انسان ۱۰ میکرو اینچ است. بنابراین قابل درک است که آلاینده‌هایی با این اندازه می‌توانند باعث آسیب جدی به هد هارد و در نتیجه از دست رفتن اطلاعات شوند.

پشتیبان‌گیری از اطلاعات:

شیوه‌ها و فن‌آوری پشتیبان‌گیری به اندازه کافی از اطلاعات محافظت نمی‌کنند. اکثر کاربران کامپیوتر در صورت از دست دادن اطلاعات به تکنولوژی های پشتیبان‌گیری و افزونگی ذخیره‌سازی متکی هستند. بسیاری از کاربران روی بارگیری استراتژی‌های ذخیره‌سازی و بکاپ‌ها برنامه ریزی می‌کنند. با این حال خیلی خوش شانس نیستند. بسیاری از مشتریان ما از اطلاعات شان بکاپ می‌گیرند و در لحظه‌ای که آن‌ها نیاز به بازیابی اطلاعات‌شان دارند تنها بک اپ های بی فایده را پیدا می کنند.این سیستم ها برای ترکیب فناوری و دخالت انسانی موفق طراحی شده است.

به عنوان مثال سیستم‌های بکاپ‌گیری فرض می‌کنند که سخت‌افزار در حال کار است. آنها فرض می کنند که کاربر زمان و تخصص فنی لازم را برای بکاپ گیری دارند. آنها همپنین فرض می کنند که نوار پشتیبان در حال کار هستند و نرم افزار بکاپ خراب نیست. در حقیقت، سخت افزار می تواند خراب شود. نرم افزارها همیشه به درستی کار نمی کنند. نرم افزار بکاپ می تواند خراب شود. کاربران به طور تصادفی از اطلاعات خراب یا نادرست پشتیبان تهیه می کنند. نسخه پشتیبان مصون از خطا نیست و نباید بر آن تکیه کرد.

نرم افزار آنتی ویروس:

شما باید یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس نصب شده بر روی کامپیوتر خود داشته باشید. ویروس‌هایی که کامپیوتر شما را آلوده می کنند، فایل‌های شما را خراب می‌کنند و تقریبا غیر قابل دسترس می‌کنند. این مهم است که یک برنامه آنتی‌ویروس معتبر نصب شود و به طور مرتب بروزرسانی شود. شما همچنین باید مطمئن شوید که این برنامه آنتی‌ویروس به طور منظم کامپیوتر شما را اسکن می‌کند و هر گونه فایل و برنامه‌های مخرب را بر روی کامپیوتر شما را پیدا می‌کند.

 

دلایل مختلفی برای از دست دادن اطلاعات در هارد دیسک وجود دارد که موارد زیر تنها چند مورد از آن‌ها است:

۱- خطای انسانی:

برای پیدا کردن بزرگترین مقصر از دست دادن اطلاعات ، ما تنها باید به آینه نگاه کنیم. هر روزه کاربران به طور تصادفی اسناد، پرونده‌ها و فایل‌های پایگاه داده مهم را حذف می‌کنند. گاهی اوقات این خطا به همان اندازه ساده است که گزینه File> Save یا، گزینه File> Save As را انتخاب کنید. گاهی اوقات، کاربران ممکن است از اطلاعات حیاتی هارد دیسک نسخه پشتیبان تهیه نکنند. یک کاربر می‌تواند یک فایل را حذف کند و سپس سطل زباله را قبل از موعد خالی می‌کند. زمانی که فایل‌ها بر اثر یک خطای انسانی حذف می‌شود بازیابی اطلاعات هارد دیسک آسان است. مرکز ایران هارد می‌تواند به شما در بازیابی فایل‌های از دست رفته کمک کند(البته تا زمانی که داده‌های شما خراب یا اوررایت نشده باشد)

۲- ویروس‌ها:

ویروس‌های نرم‌افزاری بدترین عامل خرابی اطلاعات هارد دیسک هستند. ویروس‌هایی مانند W32.Klez و W32.MyLife می‌توانند بسیاری از فایل‌های شما را روی هارد دیسک اوررایت یا حذف کنند. بدتر اینکه، اگر این بدافزار به درستی از سیستم شما حذف نشود، این ویروس‌ها می‌توانند خود را به فایل‌های کامپیوتر شما بچسپانند و هنگام باز کردن فایل آلوده دوباره اجرا شوند.

۳- آسیب دیدگی یا خرابی سکتورها:

سکتورهای هارد دیسک می‌توانند به دلایل مختلف آسیب ببینند و به اصطلاح هارد بدسکتور شود. عدم خاموش کردن درست کامپیوتر، یکی از دلایل خرابی یا آسیب‌دیدگی سکتورهای هارد است. دلیل دیگر خرابی سکتورها، کرش‌های سیستم هنگام نوشتن اطلاعات در دیسک است. 

۴- آسیب فیزیکی:

گاهی اوقات از دست دادن اطلاعات به این دلیل اتفاق می‌افتد که هارد دیسک به طور فیزیکی آسیب‌دیده است. خرابی هد یا خراشیده شدن سطح پلاتر هارد دیسک یا میدان مغناطیسی موجب از دست دادن اطلاعات در هارد دیسک شود. بخش‌هایی از هارد دیسک شما می‌تواند توسط ضربه، میدان مغناطیسی یا آلودگی‌هایی مانند گرد وغبار آسیب ببیند.

یک سکتور آسیب‌دیده بر روی هارد دیسک می‌تواند منجر به مشکلات کامپیوتری متعدد و دردسر بازیابی اطلاعات هارد دیسک شود. با این حال برای بررسی آسیب فیزیکی Scandisk ویندوز قادر به اسکن سطوح است. اگر Scandisk یک بخش آسیب دیده را پیدا کند، آن ناحیه را غیر قابل استفاده می‌کند و این منطقه را “قرنطینه” می‌کند به طوری که هیچ مشکلی در آینده ایجاد نخواهد شد.

فایل های از دست رفته می‌تواند منجر به از دست دادن کسب و کار، هدر رفتن وقت و هزینه یا اضطراب شخصی شود. آیا واقعا می‌خواهید به یک برنامه برای حل این مشکل اعتماد کنید؟ بعید نیست که استفاده از ابزارهای کمکی برای بازیابی اطلاعات کار را بدتر نکند. از دست دادن اطلاعات خود یک مشکل است، شما با اجازه دادن به برنامه‌هایی که نرخ موفقیتشان کم است و بر روی هارد دیسک اجرا می‌شوند کار را بدتر نکنید.

هنگامی که نیاز به ریکاوری اطلاعات از دست رفته دارید، با یک فرد حرفه‌ای باتجربه و متخصص مشورت کنید یا اینکه آن را به او بسپارید. همین امروز با مرکز بازیابی اطلاعات ایران هارد تماس بگیرید و یکی از افراد متخصص ما با شما کار خواهد کرد تا بهترین گزینه‌ها را تعیین کنید و برنامه‌ای را برای بازیابی اطلاعات خود توسعه دهید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۷ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.