Skip to content
خانه » ✅مطالب آموزشی » ۷باور غلط درباره ریکاوری هارد که اطلاعات شما را به خطر می اندازد ⭐

۷باور غلط درباره ریکاوری هارد که اطلاعات شما را به خطر می اندازد ⭐

اشتباهات رایج در ریکاوری اطلاعات

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۴ دقیقه
۴.۳
(۳)

در طی چندین سالی که در  صنعت بازیابی اطلاعات هارد فعالیت کردیم، مشتریان زیادی داشتیم که بر اثر داشتن باور های اشتباهی درمورد عملکرد هارد و بی اطلاعی از مسائل فنی و تخصصی ریکاوری اطلاعات موجب ازبین رفتن اطلاعات ارزشمند خود شده بودند. در این مقاله ۷ تا از رایج‌ترین این باور های غلط را گلچین کردیم و بطور مختصر و مفید بررسی کردیم.

هارد های SSD نسبت به هارد های HDD قابل اطمینان‌تر هستند.

هاردهای اس اس دی هیچ قطعه متحرک مکانیکی ندارند به همین دلیل آنها کمتر دچار خرابی های فیزیکی می شوند. از نظر قابلیت اطمینان، آنها قابل اعتماد تر هستند. اما این حرف به عوامل مختلفی بستگی دارد که از این بین می توان به عادات ذخیره سازی کاربر و روش جمع آوری زباله (garbage collection) اس اس دی اشاره کرد.

باید به این نکته اشاره کنم که تمام دستگاه های ذخیره‌سازی یک عمر مفید و یک عمر کلی دارند و در نهایت تمام این دستگاه ها خراب خواهند شد. هارد های SSD غالبا نسبت به هاردهای HDD به خرابی دیتا حساس تر هستند و مطمئنا نسبت به انواع مختلف از نابودی اطلاعات ناشی از اشتباهات کاربری حساس تر هستند. نکته مهم این است که اگر اطلاعات مهم دارید مطمئن شوید که حداقل در دو دستگاه مختلف آنها را ذخیره کرده‌اید و درواقع بک‌آپ گیری مداوم انجام دهید.

با قراردادن هارد در فریزر می توانید اطلاعات را ریکاوری کنید.

این باور غلط بطور گسترده در بازار بازیابی اطلاعات رایج شده است. بسیاری از خرابی های هارد به علت خراب شدن هِد اتفاق می افتد. با فریز کردن یک هارد می توانید هدها را به هم بچسبانید بعد قبل از بازگشت هارد به دمای اتاق خیلی سریع اطلاعات را کپی کنید.

قدیم این تکنیک زیاد عجیب و غریب نبود. اواخر دهه ۱۹۹۰ بسیاری از آزمایشگاه های بازیابی اطلاعات برای فریز کردن هارد ها از فریزرهای تخصصی استفاده می کردند اما در حال حاضر ما از فریزرمان فقط برای یخ درست کردن استفاده می کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم:  نحوه فرمت کردن هارد بدون بازگشت اطلاعات

فریز کردن هارد باعث ایجاد مشکلات جدی دیگری می‌شود. لازمه بدانید این افرادی که سعی دارند از ترفند فریز کردن استفاده کنند معمولا به خنک کننده های خاصی که برای این هدف طراحی شده‌اند دسترسی ندارند. شما با قرار دادن هارد در فریزر؛ دستگاه خود را در معرض رطوبت قرار می دهیدکه با کاهش دمای هارد مشکلاتی ایجاد می کند.

اگر در هارد اکسترنال یا اینترنال خود خرابی فیزیکی مشاهده می‌کنید هارد خود را روشن نکنید و هرگز آن را در فریزر (یا اجاق گاز، مایکروویو یا هر وسیله دیگری که برای مواد غذایی طراحی شده است) قرار ندهید و در صورتی که اطلاعات مهمی داخل هارد دارید آن را به یک شرکت ریکاوری اطلاعات قابل اعتماد ببرید.

مراکز بازیابی اطلاعات دولتی بهتر از بخش خصوصی هستند.

این مورد که خدمتتان عرض می‌کنم مربوط به بازار های خارجی هست زیرا در بازار ریکاوری اطلاعات ایران مرکز بازیابی اطلاعات دواتی وجود ندارد. برخی از افراد فکر می‌کنند چون مراکز دولتی بودجه های بیشتری نسبت به بخش خصوصی دارند دارای تجهیزات و فناوری پیشرفت‌تر از شرکت های خصوصی دارند.

البته حرفی در این مورد نیست که این مراکز دولتی تجهیزات خوبی دارند اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اکثر این تجهیزات ریکاوری توسط بخش خصوصی تولید شده‌اند و این را می‌رساند که اکثر تحقیقات در زمینه بازیابی اطلاعات توسط شرکت های خصوصی انجام می‌شوند. بالاخره شرکت های بخش خصوصی باید یک مزیت رقابتی نسبت به این سازمان هایی که ظاهرا قدرت بیشتری دارند داشته باشند.

در ایران‌هارد تمام مهندسین ما روش های روز و همچنین در زمینه های روز دنیا تحقیقات انجام می‌دهند تا بتوانیم نیاز های بازار را برطرف کنیم.

وقتی که  اطلاعات حذف می شوند برای همیشه از بین می روند.

صحت این موضوع به سیستم عامل، سیستم فایل، نوع رسانه و دستکاری های انجام شده بستگی دارد اما به طور کلی فایل های حذف شده قابل بازیابی هستند. وقتی که شما یک فایل را از هارد پاک می کنید هارد شما این فضا را به عنوان “Available” علامت گذاری می کند.

پیشنهاد می‌کنیم:  چگونه اطلاعات هارد، یو اس بی، کامپیوتر و... را برای همیشه از بین ببریم

وقتی هارد نیاز به نوشتن اطلاعات بیشتری پیدا می کند روی فضاهایی که با “Available” علامت گذاری شده اند می نویسد و فایل های حذف شده برای همیشه از بین می روند. بنابراین اگر شما به صورت تصادفی فایل مهمی را پاک می کنید. بهترین کار این است که سیستم خود را خاموش کنید و هارد را جدا کنید و به یک متخصص مراجعه کنید.

 

من می توانم در خانه از نرم افزار ریکاوری اطلاعات برای بازیابی هر چیزی استفاده کنم.

اگر شما نرم افزار بازیابی اطلاعات را در دستگاهی که به صورت فیزیکی آسیب دیده است اجرا کنید این‌کار منجر به ایجاد آسیب های جدی در هارد می شود و رنود ریکاوری اطلاعات را پیچیده‌تر بلکه ناممکن می‌کنید. برای تاکید بر این گفته ما عکسی از هارددیسک یکی از مشتریان‌مان را در زیر قرار می دهیم که موجب آسیب هایی به هارد شده است. آن دایره هایی که می بینید مواد مغناطیسی از بین رفته هستند که توسط هِد هارد و نوشتن پاک شده‌اند.

در صورت وقوع چنین مشکلی دیتای شما برای همیشه از هارد حذف می شوند و هیچ تکنیک بازیابی اطلاعاتی نمی تواند اطلاعات شما را برگرداند. در اینجا باید توجه داشته باشید که برخی از خرابی های فیزیکی هارد علائمی ندارند و برخی از کاربران بعد از دریافت پیغام های خطا متوجه این موضوع خواهند شد.

شرکت های بازیابی اطلاعات همیشه می توانند هاردها را تعمیر می کنند.

 مراکز بازیابی اطلاعات تنها در شرایط خاصی می توانند از تکنیک های بازیابی اطلاعات برای تعمیر هارد استفاده کنند. این مراکز معمولا اگر هارد دچار آسیب سخت‌افزاری شده باشند ابتدا بخش آسیب دیده هارد را تعمیر یا تعویض می‌کنند و سپس به ریکاوری اطلاعات می‌پردازند.

پیشنهاد می‌کنیم:  آموزش پارتیشن بندی هارد

بسیاری از افرادی که هاردشان خراب می‌شود با این امید به مراکز تعمیر و ریکاوری مراجعه می‌کنند فکر می‌کنند که هارد ها مانند هر وسیله دیگری اگر تعمیر شود دوباره تا مدت ها کار خواهد کرد.

متاسفانه درمورد هارد این وضعیت استثنا است و معمولا هارد هایی که به تعمیر می‌رسند اصلا پایدار نیستند و بعد از مدت کوتاهی ممکن است به همان حالت قبلی یا حتی بد‌تر ( تمام اطلاعات داخلش ازبین برود و دیگر قابل بازیابی نباشد) برگردد. بنابراین معمولا هارد هایی پروسه تعمیر را طی می‌کنند که نیاز به بازیابی اطلاعت داشته باشد چون صرفا لازمه بکار بیافتند تا با استفاده از دستگاه های ریکاوری  دیتا استخراج شود.

یک RAID با افزونگی کافی به همان اندازه سیاست بکاپ موثر است.

RAID به سیستم های مختلف امکان کار کردن در کنار هم را می دهد و امکان دسترسی سریع‌تر به اطلاعات و محافظت بیشتر در مقابل خرابی ها را فراهم می کند. اکثر سرورها از برخی فرم های RAID استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود که خرابی هارددیسک تاثیری در عملکرد سیستم ندارد.

RAID و فناوری های چند دیسکی مشابه مثل SAN می توانند افزونگی مجازی نامحدودی را به وجود بیاورند. با این حال یک گفته مهم در میان متخصصان IT وجود دارد : درRAID می‌توانیم عملیات بکاپ گیری را انجام دهیم. آرایه ها به طور منظم خراب می شوند و هنگامی که خرابی رخ می دهد می تواند نتایج فاجعه آمیزی را به بار آورد(اطلاعات ازبین بروند). همیشه از آرایه های RAID و هر سیستم مهمی که دارید به طور منظم بکاپ بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

۲ Comments

  1. عالی بود، ولی عکسو نزاشتین

    • سعید عزیز سلام
      الان که دقت می کنم بله مطلب عکس نداره. حتما پیدا می کنیم میزاریم مرسی که یاداوری کردید


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =