آیا باید اطلاعات را خودتان بازیابی کنید؟ | ایرارن هارد مرکز بازیابی اطلاعات هارد و سرور Skip to content
خانه » ✅مطالب آموزشی » آیا باید اطلاعات را خودتان بازیابی کنید؟

آیا باید اطلاعات را خودتان بازیابی کنید؟

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه 3 دقیقه
5
(1)

 

اگر شما به عواقب ناگهانی خرابی هارد دیسک یا فرمت و از بین رفتن اطلاعات آن مبتلا شده‌اید، ممکن است به این فکر بیفتید تا تلاش کنید که اطلاعات و داده‌های خود را ریکاوری کنید. باور کنید که ما درک می‌کنیم که این اتفاق برای شما چقدر ناگوار است اما توصیه می‌کنیم کار را خراب‌تر از این نکنید.

در ایران هارد ما بطور معمول برای این نوع تلاش‌ها مشورت می‌دهیم. به این دلیلِ ساده که در بسیاری از موارد ما دیده‌ایم که تلاش‌های ریکاوری بصورت اشتباه باعث شده وضعیت مشتریانمان بسیار بدتر شود. اگر شما دقیقا ندانید که چه کاری باید انجام دهید، می‌توانید به راحتی هارد را خرابتر یا اطلاعات را اوررایت کنید و تا حد زیادی شانس خود را در بازیابی موفق فایل کاهش دهید.

با این وجود ما در جریان اینکه برخی مردم هزینه بازیابی اطلاعات ندارند، اما قبل از این که تلاش کنید اطلاعات خود را بازیابی کنید و برای رسیدن به پاسخ سوال “آیا باید اطلاعات را خودتان بازیابی کنید؟” باید ۳ نکته را در نظر بگیرید و از خودتان این سوالات را بپرسید:

 

این اطلاعات از دست رفته چقدر مهم هستند؟

اگر شما بطور کامل به داده‌های مورد اشاره نیاز دارید، ما بشدت توصیه می‌کنیم که به افراد حرفه‌ای اعتماد کنید و کار را به آن‌ها بسپارید. بدترین حالت را درنظر بگیرید و به این فکر کنید که اگر فایل‌های شما برای همیشه از بین بروند چه خواهید کرد. در چنین لحظات حساسی قطعا پاسخ به سوال “آیا باید اطلاعات را خودتان بازیابی کنید؟” منفی خواهد بود.

اگر نمی‌توانید اطلاعات را ریکاوری کنید، به عنوان مثال اگر شما در تلاش هستید تا عکس‌های ارزشمند خانوادگی یا اولین پیش‌نویس پایان نامه‌تان را بازیابی کنید. با یک شرکت بازیابی اطلاعات تماس بگیرید. با وجودی که فرآیند بازیابی اطلاعات معمولا گران‌قیمت است، برخی از سناریوهای خرابی نسبتا ساده هستند و ارائه دهندگان معتبر گزینه‌های مختلف خدماتی را ارائه می‌دهند تا به شما در کاهش هزینه‌ها کمک کنند.

با این حال، اگر شما می‌خواهید اطلاعات را به گونه‌ای بازیابی کنید، به عنوان مثال اگر شما در حال ریکاوری یک پارتیشن یا هارد هستید که ممکن است پنج یا شش ساعت وقت نیاز داشته باشد، می‌توانید ادامه دهید، فقط این را بدانید که شما در حال تلاش برای بازیابی اطلاعات به عنوان یک تجربه آموزشی هستید و هیچ تضمینی وجود ندارد که شما همه آنچه می‌خواهید را بتوانید بازگردانید.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  نحوه فرمت کردن هارد بدون بازگشت اطلاعات

آیا این یک مشکل سخت‌افزاری است یا نرم‌افزاری؟

اگر می‌خواهید فایل‌ها را از یک هارد دیسک آسیب‌دیده بازیابی کنید، احتمالا شانس زیادی نخواهید داشت. بازیابی اطلاعات هارد دیسک (و از طریق آن، بازیابی اطلاعات RAID) نیاز به ابزارهای بسیار تخصصی و محیط اختصاصی تمیز دارد.

اشکالات نرم‌افزاری ممکن است شما را در موقعیتی بهتر برای بازیابی قرار دهد. اگر فایل‌ها را بطور تصادفی حذف کرده‌اید یا دسترسی به فایل را به جهت خرابی آن از دست داده‌اید یا مورد حملات برنامه‌های مخرب قرار گرفتید یا به دلایل منطقی دیگر، نرم‌افزار می‌تواند به شما کمک کند فایل‌ها را در بعضی موارد بازگردانید.

 

آیا من تجربه کافی در زمینه ذخیره‌سازی کامپیوتر دارم تا به طور ایمن برای بازیابی تلاش کنم؟

ما یک بار یک هارد دیسک نیم‌سوز دریافت کردیم و سیستم فاقد برد لاجیکال و دیگر اجزا بود. وقتی پرسیدیم چه اتفاقی افتاده، مشتری گفت که آن‌ها زمانی که درایو را جدا می‌کردند به بخش‌هایی از آن آسیب وارد کرده‌اند. آن‌ها فکر می‌کردند چون در تعمیر موتور خودرو و ماشین‌آلات سنگین تجربه داشتند می‌توانند هارد دیسک خود را تعمیر کنند. چطور یک هارد دیسک می‌تواند پیچیده‌تر از آن باشد؟

ما نمی‌گوییم که به خودی خود حافظه دیجیتالی پیچیده‌تر است، اما بازیابی اطلاعات قطعا نیازمند دانش و تخصص متفاوت و خاص خود است. اگر شما نمی‌دانید که کامپیوتر چطور دیتاها را ذخیره می‌کند، ممکن است دچار اشتباه شوید و تلاش بازیابی خانگی شما باعث می‌شود که نا امیدی زیادی بدون اینکه نتیجه‌ای بگیرید برای شما بوجود بیاورد.

اگر تصمیم به بازیابی اطلاعات خود دارید، از برنامه‌های با کیفیت بالا و بخوبی بررسی شده، استفاده کنید. دقت کنید که نرم‌افزار را روی همان دستگاه با داده‌های مورد نظر نصب نکنید.(درغیراین صورت ممکن است فایل‌های خود را مجددا رایت کنید)

با احتیاط پیش بروید و اگر کامپیوترتان نشانه‌هایی از خرابی سخت‌افزاری را نشان می‌دهد، انتظار معجزه نداشته باشید و اگر  واقعا به داده‌ها نیاز دارید، با کارشناسان حرفه‌ای ایران هارد تماس بگیرید.

هیچ دلیلی برای ریسک‌های غیرضروری با فایل‌های مهم وجود ندارد و مهندسین ما خوشحال خواهند شد که به شما در مورد گام‌های صحیح راهنمایی کنند تا شما بتوانید هزینه‌های خود را کاهش داده و فایل‌های خود را به دست آورید.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  ✍ بدسکتور چیست و چگونه بدسکتور هارد را تعمیر و رفع کنیم؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. میزان امتیاز 1

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *