تشخیص و تعمیر انواع خرابی هارد کامپیوتر ( هارد اینترنال سوخته)

خانه » ✅مطالب آموزشی » تشخیص و تعمیر انواع خرابی هارد کامپیوتر ( هارد اینترنال سوخته)

فهرست و عناوین مقاله

هر کدام از ما در هارد کامپیوتر (اینترنال یا لپ تاپ) اسناد کاری یا شخصی خود را ذخیره کرده‌ایم. گاهی اوقات ممکن است این هارد بر اثر اتفاقاتی خراب شود و این مشکل تبدیل به کابوس بزرگی برای ما شود.

همیشه قبل از خرابی هارد PC یا هارد اکسترنال علائمی وجود دارد که به کاربر هشدار می‌دهد تا اقدامات مناسبی را جهت تعمیر هارد انجام دهد. تعمیر هر هاردی نیاز به مجموعه‌ای از عملیات دارد که تنها توسط تکنسین‌های با‌تجربه و متخصص قابل انجام است.

خوشبختانه هارد‌‌‌ دیسک‌ها به طور مکرر خراب نمی‌شوند اما با این وجود، کاربران زیادی هستند که نگران خراب شدن هارد دیسک‌هایشان هستند. امروزه ما به سیستم‌های کامپیوتریمان وابسته هستیم و خراب شدن هارد دیسک می‌تواند پیامدهای زیانباری برایمان به ارمغان بیاورد.

در‌ اینجا ما اولین کارهایی را که شما در هنگام خرابی هارد دیسک باید انجام دهید آموزش می‌دهیم.

چطور بفهمیم هارد اینترنال یا کامپیوتر خراب شده؟

تمامی اجزای هارد ها مثل دیگر سیستم های موجود در دنیا بهم وابسته هستند و اگر یک کدوم از آن ها به درستی کار نکند پس حتما در صورت بروز مشکل باید بررسی شود و عیب‌یابی. اما اگر بخواهیم به طور خلاصه برای خرابی هاردها چند نشانه بیان کنیم، کار به شکل زیر پیش می‌رود.

 • وقتی سیستم شما عملکرد همیشگی را ندارد و اصطلاحا کند کار می‌کند، در اکثر مواقعه دلیل اصلی هارد دیسک است. در نتیجه، اگر اطلاعاتی که روی آن دارید برای شما ارزش دارد، توصیه می‌کنیم حتما بکاپ بگیرید و در اولین فرصت برای عیب‌یابی و تعمیر اقدام نمایید.

 

 • حالت بعدی این است که دسترسی راحت و بی‌دغدغه به فایل‌های خود نداشته باشید. یعنی اینکه روی آیکونی کلیک کنید و آن چه باید، نشود. یا اینکه فایلی ناقص شده باشد و مشکلاتی از این دست.

 

 • بدسکتور شدن هارد مشکل دیگری است که در کمین هر هاردی است. این یکی را معمولا خود سیستم به شما اطلاع می‌دهد و اگر سریع اقدام کنید، شانس زیادی برای تعمیر هارد آسیب دیده وجود دارد.

 

 • شاید بدانید که درون هارد، سخت‌افزارهایی وجود دارند که به صورت مکانیکی حرکت دارند. در حالت عادی یک هارد نباید صدایی تولید کند. در نتیجه اگر هرگونه صدای غیر معمولی شنیدید، به احتمال قریب به یقین نیاز به تعمیر هارد دیسک پیدا کرده‌اید.

 

 • نرم‌افزارهایی وجود دارند که می‌توانند یک ارزیابی کلی از سلامت هارد شما ارائه دهند. هرچند دقت آن‌ها خیلی بالا نیست اما به هر حال با آن‌ها هم می‌توانید از خرابی احتمالی هارد خود اطلاع کسب کنید. اما اگر اطلاعات مهم و با ارزشی روی هارد خود دارید برای تست و بررسی هارد از یک متخصص کمک بگیرید.

معمولا هاردها با دو مشکل عمده و رایج روبرو هستند که از همین طریق بیشترین آسیب را می‌بینند:

 

۱- مشکلات لاجیکالی یا نرم‌افزاری هارد:

آسیب‌های لاجیکالی یا به طور واضح‌تر آسیب‌های نرم‌افزاری که معمولا توسط نوع کاربری بوجود می‌آید از قبیل:

 • فرمت شدن هارد
 • ویروسی شدن اطلاعات و هارد
 • بوجود آمدن بدسکتور
 • بوجود آمدن اختلال در قسمت فریم ویر هارد
 • شناخته نشدن هارد توسط دستگاه
 • جایگزین شدن اطلاعات جدید به روی اطلاعات قبلی(overwrite) یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد.
 • ممکن است هارد شما ناگهان تغییر ظرفیت دهد و مقدار هارد را خیلی کمتر از اندازه واقعی نشان دهد.
 • ممکن است سرعت هارد پایین بیاید و یا اجازه نصب ویندوز ندهد.
 • کامپیوتر هنگام بوت شدن و بالا آمدن پیغام خطای F1 می دهد و از S.M.A.R.T هارد ایراد می گیرد.

 

۲- مشکلات فیزیکی هارد:

آسیب‌های فیزیکالی یا فیزیکی که معمولا در اثر سانحه و اتفاقات طبیعی و غیرطبیعی بوجود می‌آید از قبیل‌:

 • آسیب دیدن هارد در اثر ضربه یا سقوط (هارد ضربه خورده)
 • آسیب دیدن برد هارد در اثر نوسانات برق (سوختگی برد)
 • بدسکتوری شدن هارد در اثر ضربه یا نوسان برق
 • روشن نشدن ناگهانی هارد (اصطلاحاً = هارد سوخته)
 • شنیدن صداهای ناهنجار از هارد مثل تق تق یا صدای ویز ویز و یا صدای بوق ضعیف.

تشخیص علل خرابی هارد دیسک اینترنال

پیدا کردن علل خرابی هارد دیسک خود یک گام حیاتی در بازیابی موفقیت‌آمیز اطلاعات شما است. گاهی اوقات پیدا کردن دلیل خرابی هارد دیسک خیلی راحت است و در برخی مواقع به‌سختی. اگر هارد دیسک شما در اثر آسیب فیزیکی یا ریختن آب، خراب شده‌باشد معمولا شما می‌توانید بگویید که اتفاق خاصی موجب ازبین‌رفتن اطلاعات شما شده‌است. با این‌حال اگر شما خرابی منطقی را تجربه کرده باشد یا هارد دیسک خیلی قدیمی داشته باشید ممکن است پیدا کردن دلیل دقیق خرابی دشوار باشد.

در ادامه به برخی از مواردی که در هنگام برخورد با خرابی هارد دیسک باید در نظر بگیرید اشاره شده است:

۱- تجهیزات کامپیوتری شما قدیمی و تاریخ گذشته است؟ اگر پاسخ بله است، ممکن است  هارد دیسک شما به طور فیزیکی خراب شده باشد.

۲- آیا اخیرا سیستم‌عامل خود را تغییر داده‌اید؟ به عنوان مثال، یک بخش جدید از نرم‌افزار را بر روی دستگاه نصب کرده‌اید.  نرم‌افزار جدید ممکن است با قابلیت خواندن از حافظه کامپیوتر شما تداخل داشته باشد.

۳- آیا نرم‌افزار ویروس‌یاب شما به‌روز است و شما اخیرا سیستم خود را اسکن کامل کرده‌اید؟ اگر جواب نه است، پس ممکن است هارد دیسک توسط نرم‌افزار مخرب که روی داده‌های شما تاثیر می‌گذارد آلوده شده باشد..

۴- آیا کامپیوتر یا هارد دیسک شما در معرض آسیب‌های فیزیکی قرار گرفته است؟ مثلا در درجه حرارت بالا !!!

گام بعدی شما جهت رفع مشکل هارد دیسک:

اهمیت اطلاعات ازبین‌رفته و علت خرابی آ‌ن‌ها، مسیر بعدی شما را تعیین می‌کند. اگر خرابی شما منطقی باشد(ناشی از یک برنامه یا ویروس) برنامه‌های بازیابی هارد دیسک مختلفی در بازار وجود دارد. اگر اطلاعاتی که می‌خواهید بازیابی کنید خیلی مهم نیستند، پس تلاش برای بازیابی این اطلاعات با یکی از این نرم‌افزارها یک گزینه قابل‌قبول است.

این احتمال وجود دارد که شما بتوانید اطلاعاتی که ازبین‌رفته است را با یکی از این ابزارها بازگردانید، اما اگر اطلاعات شما بسیار مهم هستند، بهتر است که یک فرد حرفه‌ای برای بازیابی اطلاعات شما اقدام کند.

آسیب فیزیکی به هارد دیسک مراحل بازیابی اطلاعات را پیچیده‌تر می‌کند. ما به افرادی که بی‌تجربه هستند، توصیه نمی‌کنیم که هارد خود را در خانه باز کنند و برای تعمیر هارد آن تلاش کنند. 

 

علائم خرابی هارد  کامپیوتر – اینترنال

همیشه حصول اطمینان از اینکه کامپیوتر در بهترین شرایط کار می‌کند بسیار مهم است، خرابی هارد کامپیوتر می‌تواند فعالیت کاری یا شخصی شما را تا چند روز مختل کند. 

تنظیم دمای کامپیوتر و حفاظت از هارد اینترنال کامپیوتر از آسیب ویروس‌ها باعث می‌شود که بتوانید از هارد PC خود محافظت کنید.

در صورت خرابی هارد ممکن است با برخی از علائم زیر مواجه شوید:

 • سرعت کامپیوتر به طور قابل توجهی کند می‌شود.
 • سیستم شما هنگ می‌کند.
 • رنگ صفحه نمایش تغییر می‌کند.
 • فایل‌ها باز نمی‌شوند.
 • فایل‌ها ناپدید دوباره ظاهر می‌شوند.
 • صداهایی مانند کلیک کردن یا غژغژ کردن از کامپیوتر شنیده می‌شود.
 • کامپیوتر به شما اعلام می‌کند که هیچ فضای خالی در کامپیوتر وجود ندارد.
 • ابزار SMART داخل سیستم نشان می‌دهد که خرابی رخ داده است.
 • پیغام‌های اخطار مکرری را هنگام انجام فعالیت‌های معمولی مانند انتقال فایل دریافت می‌کنید.

اگر هارد اینترنال کامپیوتر خراب شود چکار باید بکنیم؟

وقتی که فکر می‌کنید خرابی در سیستم رخ داده است باید تا جدی نشدن مشکل از اطلاعات سیستم بکاپ بگیرید. شما می‌توانید اطلاعات هارد کامپیوتر خود را روی هارد اکسترنال انتقال دهید یا از ذخیره سازی ابری استفاده کنید که این حالت در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که شما به اینترنت دسترسی داشته باشید.

شما باید مطمئن شوید که اسنادتان در جای امنی ذخیره شده‌اند. بررسی کنید کابل‌های داخلی به صورت مناسبی متصل شده باشند مخصوصا کانکتور پاور SATA، کانکتور پاور ۴ پینه Molex و کابل اینترفیس SATA را چک کنید و مطمئن شوید که هنگام بررسی سیستم به برق وصل نیست. بعد از چک کردن کابل‌ها می‌توانید کامپیوتر را روشن کنید و سلامت سیستم خود و اطلاعات ذخیره شده در هارد را بررسی کنید.

تعمیر هارد سوخته کامپیوتر و لپ‌تاپ

 

تصور کنید در اثر یک آتش سوزی غیر مترقبه برخی از سرورها و رایانه‌ها آسیب دیدن. حتی اگه دچار آتش سوزی هم نشده باشه، علائمی از جمله داغ شدن بیش از حد هارد، بلند شدن دود یا بوی سوختگی چند علامتیه که میتونید جدی بگیرید.

تعمیر هارد اینترنال PC

هنگامی که یک مشکل جدی روی کامپیوتر شما ایجاد می‌شود که به شما نشان می‌دهد هارد اینترنال کاملا خراب شده است، هارد اینترنال معمولا از کامپیوتر خارج و در دستگاه دیگری تست می‌شود تا بررسی شود که مشکل از هارد اینترنال PC است یا خیر.

 در صورتی که باز هم خرابی هارد اینترنال کامپیوتر شما حل نشد هرگز سعی در باز کردن هارد خود نکنید. باز کردن هارد به اتاق تمیز و ابزارها و تجهیزات خاصی نیاز دارد، علاوه‌براین تعمیر هارد کامپیوتر نیاز به کارشناسان و مهندسان باتجربه‌ای دارد که تنها در مرکز تعمیر هارد معتبر یافت می‌شود.

بازیابی اطلاعات، هارد دیسک سوخته یا دچار صدمه فیزیکی شده، مسئله بزرگیه که در ادامه راه‌ حل‌هایی برای تعمیر هارد دیسک سوخته را به شما نشان می‌دهیم.

بخش اول‌: وضعیت هارد رو بررسی کنید!

مرحله ۱- شناسایی خرابی هارد: دلایل متعددی وجود داره که باعث میشه هارد شما شناسایی نشه، که باید اونها رو بررسی کنید و مطمئن شید که هارد شما واقعا سوخته یا دچار خرابی‌های دیگه‌ای شده. اگه هارد صدای کلیک کردن میده و صداهای بلندی ایجاد میکنه این بخش رو دنبال نکنید و به بخش دوم بروید.

مرحله ۲- اتصالات سخت افزاری رو بررسی کنید: بهتر اینه که کار رو با بررسی اتصالات سخت افزاری شروع کنید و اگه مشکلی پیدا کردید، سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه، تعویض کابل‌های خرابه. کیس کامپیوترو باز کنید و بررسی کنید کابل دیتا یا پاور به صورت محکمی در جای خود وصل شدن، خم شدگی، شکسته شدن پین‌ها و یا هر آسیب دیگه‌ای را بررسی کنید.

مرحله ۳- بررسی بصری انجام بدید: گاهی اوقات هارد دچار نوسان برق شده و باعث سوختگی برد میشه. هرگونه علائم خرابی و سوختگی روی برد رو دنبال کنید. در صورتی که که نیاز به تعویض برد (PCB) داشتین میتونید براساس مدل هاردتان دنبال قطعه جایگزین باشد.

نکته: تعویض برد به تنهایی باعث درست شدن و کارکرد مجدد هارد نمی‌شود. حتی اگه مدل هاردها و بردها مشابه هم باشه باز هم نیاز به تخصص، تجهیزات و بعضی کارهای تخصصی داره که بشه هارد رو تعمیر کرد.

 

مرحله ۴- شناسایی شدن/نشدن هاردتان را بررسی کنید: اگه همه چیز درست وصل شده باشد و روی برد (PCB) آثار سوختگی نیست، از طریق Windows Disk Management یا BIOS میتونید شناسایی شدن یا نشدن هاردتان را بررسی کنید.

بخش دوم: گزینه‌هایی که برای تعمیر هارد پیش رو دارید

 

مرحله ۱- انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات: اگه اطلاعات ارزشمندی روی سیستمتون دارید یک مرکز تخصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد رو پیدا کنید و برای تعمیر یا ریکاوری هارد خود هزینه کنید. اگه میخواید خودتون بازیابی اطلاعات رو انجام بدید باید بگیم که در ۹۹ درصد موارد شانس شما صفرِ.

مرحله ۲- برای دریافت آموزش در گوگل سرچ کنید: این جستجو میتونه شما رو به مسیرهای مختلفی هدایت کنه اما به طور کلی اکثر آموزش ها در گوگل و یوتوب توسط افراد متخصص انجام میشه که ممکنه یک فوت کوزه گری رو به شما نشان نده.

مرحله ۳- خودتان آن را انجام دهید. احتمالا بعد از کمی سرچ راهکارهایی برای تعمیر هارد یاد می‌گیرید و میخواید اونها رو روی هاردتون امتحان کنید. اما توصیه می‌کنیم تا از نتیجه کار مطمئن نشدید دست به کاری نزنید.

بخش سوم: خودتان برای تعمیر هارد سوخته اقدام کنید 

 

 • ابتدا وضعیت هارد رو بررسی کنید تا اطلاعات لازم رو جهت تشخیص و انتخاب راه تعمیر یا ریکاوری بدست آورید. (توضیحات بخش اول)
 • هارد را در یک دست نگه دارید و گوشتان رو به آن بچسبانید. اگه هیچ صدایی نمی‌شنوید یا اثری از روشن شدن نیست احتمالا برد سوخته. اما اگه صدای نامتعارفی به گوش رسید یک علت احتمالی اینه که هِد آسیب دیده یا اسپیندل گیر کرده که باید مراحل خاصی را طی کرد.
 • اگه هارد در بایوس یا Device manager نشان داده میشه، وضعیت سلامت هارد رو با نرم افزارهای اسکن هارد مثل HDD Expert بررسی کنید.
 • اگه هاردتان روی سیستم خودتان بالا نمیاد، با یک دستگاه دیگه چِکش کنید. این طوری می‌تونید متوجه بشید که آیا ایراد از هاردِ یا سیستم.
 • اگر هاردتان سوخته باشه ممکنه نیاز به یک هارد مشابه داشته باشید تا هِدش رو روی هارد سوخته خود نصب کنید و امیدوار بشید که درایو دوباره کار کنه. این کار نیازمند مهارت و تجهیزاتِ و هیچ تضمینی وجود نداره که دوباره کار کنه. پس برای این کار بهتره هارد رو به مرکز خدمات بازیابی اطلاعات بدید. اونها هارد رو در یک اتاق تمیز باز می‎‌کنن و داده‌ها رو با استفاده از تجهیزات ویژه ریکاوری می‌کنن. البته باید انتظار پرداخت هزینه زیادی برای این خدمات بازیابی اطلاعات داشته باشید.

بخش چهارم: انتخاب یک مرکز تخصصی برای تعمیر هارد 

شرکت‌های زیادی هستند که ادعا می‌کنند در ازای دریافت هزینه درایو شما رو تعمیر کنند. قبل از صرف هرگونه مبلغی، مجوزهای شرکت رو بررسی کنید. باهاشون صحبت کنید و ببینید چقدر سابقه کار دارند و درصد بازیابی اونها چقدر است. و این که چه میزان برای موفقیت (که شما بابت آن راضی خواهید شد) و یا شکست تضمین می‌کنند. ممکنه نخواید برای بازیابی که انجام نشده، پولی پرداخت کنید،

به صورت خلاصه باید گفت که وقتی هارد کامپیوتر می‌سوزه دو راه دارید:

 1. خودتان اقدام کنید
 2. به یک مرکز تخصصی تعمیر هارد اعتماد کنید و به آن‌ها مراجعه کنید

توصیه می‌شه از داده‌هایی که خیلی مهم هستند پشتیبان‌گیری کنید. به این ترتیب اگه هارد دیسک شما سوخت، دچار مشکل جدی نمی‌شوید. خدمات بازیابی اطلاعات بسیار گرانه و ممکنه در صورتی که پلاترها صدمه دیده باشند، قادر به دریافت تمام اطلاعات نباشند.

ایران هارد چه هاردهایی تعمیر می‌کند؟    

متخصصین ایران هارد با استفاده از جدیدترین ابزارآلات تخصصی قادر به تعمیر انواع مختلفی از هاردها است از جمله:

 • تعمیر هارد اینترنال (شامل هارد لپ‌تا‌پ‌ها، هارد کامپیوترهای اداری و خانگی و صنعتی)
 • تعمیر هارد اکسترنال (برندهای WD, SEAGATE, ADATA و Silicon Power و چندی دیگر در تولید این نمونه اول هستند)
 • تعمیر هارد SAS یا هارد سرور (برای شرکت یا سازمان‌هایی که اتاق سرور دارند)؛
 • تعمیر هارد دوربین‌های دیجیتال (حافظه‌ی داخلی دوربین‌ها در واقع هاردی است اینترنال)
 • تعمیر هارد دوربین‌های مداربسته

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال وسترن دیجیتال | تعمیر هارد WD

هارد وسترن دیجیتال به دلایل مختلفی می‌تواند خراب شود و بسیار مهم است که تعمیر هارد وسترن دیجیتال توسط یک کارشناس حرفه‌ای انجام شود. از نشانه‌های خرابی هارد وسترن دیجیتال (WD) می‌توان به نمایش صفحه آبی مرگ، صدای کلیک کردن و عملکرد پایین هارد اشاره کرد. در صورتی که هر یک از این علائم را تجربه کردید بهتر است سیستم خود را خاموش کنید و با سرویس بازیابی اطلاعات حرفه‌ای و قابل اطمینان تماس بگیرید. اگر پس از دیدن این علائم سیستم خود را خاموش کنید و به کار کردن ادامه ندهید شما شانس تعمیر هارد خود را افزایش داده‌اید. در ادامه،با رایج‌ترین علائم خرابی هارد وسترن دیجیتال آشنا خواهید شد:

خرابی مکانیکی هارد وسترن دیجیتال (Western Digital):

این نوع خرابی معمولا منجر به ایجاد سر و صدا در هارد می‌شود که می‌تواند صدای غژغژ کردن یا کلیک کردن باشد. سر و صداها معمولا نشان می‌دهد که موتور هارد خراب شده است و تعمیر هارد وسترن دیجیتال ضروری است. سر و صدا می‌تواند نشانه‌ای از خرابی هد خواندن/نوشتن نیز باشد. سروصدای کلیک کردن رایج‌ترین نوع خرابی هارد وسترن دیجیتال است که ممکن است با آن مواجه شوید. این خرابی به علت آسیب دیدن سخت‌افزار هارد ایجاد می‌شود. احتمال این که این نوع خرابی قابل تعمیر باشد تقریبا نزدیک به صفر است اما ایران هارد موفقیت بسیار بالایی برای بازیابی اطلاعات هارد وسترن دیجیتال را از آن خود کرده است.

خراب شدن بخش‌های الکترونیکی هارد وسترن دیجیتال:

این نوع خرابی معمولا به دلیل نوسانات الکتریکی یا افزایش و کاهش شدت برق ایجاد می‌شود. در اغلب موارد خرابی الکترونیکی هارد می‌تواند باعث به اصطلاح سوختن هارد وسترن دیجیتال شما شود. در اکثر موارد هاردهایی که در اثر نوسان جریان برق آسیب دیده‌اند قابل تعمیر می‌باشند ایران هارد میزان بالایی از اطلاعات را از هاردهای وسترن دیجیتال سوخته بازیابی کرده است.

خرابی فریم‌ویر وسترن دیجیتال:

فریم‌ویر برنامه نرم‌افزاری است که مسئول برقراری ارتباط بین کل سیستم کامپیوتری و هارد می‌شود. کدهای برنامه نویسی شده معمولا روی هارد قرار می‌گیرند و اگر هارد خراب شود یا آسیب ببیند هارد با این نوع خرابی مواجه خواهد شد. حتی اگر بخش‌های الکتریکی و مکانیکی هارد به طور کامل کار کند باز این خرابی ممکن است اتفاق بیافتد. در این مورد به خصوص هم ایران هارد می‌توانید سرویس‌های تعمیر هارد وسترن دیجیتال خود را به شما ارائه نماید.

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال بسیار کند است و هنگ می‌کند:

این نوع خرابی به این معناست که سکتورهای هارد شما خراب شده و قابل خواندن و نوشتن نیستند و همچنین به این معناست که بخش‌های بدسکتور به طور صحیح توسط هارد اختصاص داده نمی‌شوند. با این نوع خرابی فایل‌ها و پوشه‌ها می‌توانند ناپدید هم شود. ما میزان موفقیت بالایی از تعمیر هارد اکسترنال وسترن دیجیتال بدسکتوری را به خود اختصاص داده‌ایم.

تعمیر هارد اکسترنال و اینترنال توشیبا – toshiba

امروزه قابل اعتمادترین هاردها توسط فروشندگان معتبری مانند وسترن دیجیتال، هیتاتچی، سیگیت، سامسونگ و توشیبا تولید می‌شوند. به طور گسترده از هاردهای اکسترنال توشیبا برای پشتیبان‌گیری اطلاعات استفاده می‌شود و اغلب به دلیل مدیریت بهتر فایل‌ها و بازسازی پارتیشن‌های متعدد، هارد اکسترنال توشیبا انتخاب ترجیحی اکثر کاربران می‌باشد. هارد توشیبا ممکن است به دلایلی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم احتیاج به تعمیر و ریکاوری پیدا کند. 

 

دلایل از دست رفتن اطلاعات در هارد توشیبا:

هاردهای اینترنال و اکسترنال توشیبا گرچه ظاهر محکمی دارند اما اغلب دارای ظرافت‌های فنی خاصی هستند. حوادثی که به نظر بی‌اهمیت می‌آیند مانند قطع برق یا رفتار خشن می‌تواند منجر به خرابی دائمی هاردهای توشیبا شود در اکثر این خرابی‌ها امکان تعمیر هارد Toshiba وجود دارد. در اینجا برخی از رایج‌ترین دلایل از دست رفتن اطلاعات در هارد توشیبا می‌پردازیم:

 • افزایش نوسانات ولتاژی یا قطع ناگهانی برق هنگام استفاده از هارد توشیبا
 • خاموش کردن ناگهانی سیستم
 • اگر هارد توشیبای شما اکسترنال است به درستی جدا نکردن هارد می‌تواند مشکل‌ساز شود.
 • حذف اتفاقی اطلاعات مهم
 • فرمت اتفاقی هارد
 • حمله ویروس‌ها و تروجان‌ها
 • آسیب یا حذف ساختارهای هارد
 • دستکاری کردن هارد
 • افتادن هارد از ارتفاع
 • خرابی‌های فیزیکی مانند خراب شدن هد، برد PCB ، ریختن مایعات
 • خرابی فریم ویر

هر یک از دلایل ذکر شده در بالا می‌تواند به طور همیشگی اطلاعات شما را از بین ببرد. از این رو شما باید همیشه از اطلاعات خود بکاپ بگیرید و باید اقدامات لازم مانند نصب آنتی‌ویروس، قطع و اتصال درست هارد اکسترنال توشیبا و غیره را انجام دهید.

 

تعمیر هارد اکسترنال توشیبا:

اگر هارد توشیبای شما اکسترنال است آن‌را جدا کنید و به سیستم دیگری وصل کنید اگر باز هم هارد شناسایی نمی‌شود و نمی‌توانید به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید لازم است که یک سرویس بازیابی اطلاعات خوب پیدا کنید. با این حال اگر هنگام کار با هارد خود صدای کلیک کردن یا غژغژ می‌شنوید هارد شما ممکن است آسیب فیزیکی دیده باشد و ممکن است به کمک یک فرد حرفه‌ای حتیاج پیدا کنید. آسیب‌های فیزیکی معمولا کاری نیست که شما به تنهایی بتوانید انجام دهید و باز کردن هارد ممکن است خرابی به وجود آمده را بدتر کند.

اگر هارد توشیبای شما شناسایی می‌شود اما نمی‌توانید به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید (به علت حذف تصادفی یا فرمت کردن اشتباه) احتمالا بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید متوقف کردن استفاده از هارد توشیبا است. زیرا هر چقدر با هارد بیشتر کار کنید اطلاعات شما بیشتر در معرض نابودی قرار می‌گیرد. به این دلیل به شما پیشنهاد می‌دهیم که کار با هارد را متوقف کنید زیرا حتی پس از حدف، اطلاعات شما از سیستم پاک نمی‌شود و تنها اشاره‌گرهای فایل پاک می‌شوند و این تا زمانی است که این فضا توسط فایل‌های دیگر رونویسی نشده باشد. از این رو نوشتن اطلاعات جدید می‌تواند شانس بازیابی اطلاعات را از شما بگیرد.

برخی از لپ تاپ‌های توشیبا شامل برنامه‌های بازیابی هارد توشیبا هستند که همراه با فایل‌های سیستمی در یک پارتیشن خاص هارد ذخیره شده‌اند. این ابزار تنها می‌تواند برای ریست هارد به حالت کارخانه استفاده شود.

 

تعمیر هارد Toshiba:

اگر هارد شما به شدت آسیب فیزیکی دیده است بهترین کار تعمیر هارد می‌باشد. تعمیر هارد Toshiba یکی از سرویس‌هایی است که در ایران هارد به صورت تخصصی انجام می‌شود. مهندسان ایران هارد با استفاده از پیشرفته‌ترین ابزارهای تعمیر هارد و سابقه چندین ده ساله خود در امر تعمیرات هارد Toshiba توانسته است انواع مدل‌های مختلف این هارد را تعمیر و در نهایت اطلاعات مهم مشتریان خود را ریکاوری کند.

در صورتی که هارد شما دچار ایرادات نرم‌افزاری شده باشد هارد شما به بخش تعمیر نرم‌افزاری هارد توشیبا و در صورتی که ایرادات فیزیکی به وجود آمده باشد به بخش تعمیر سخت‌افزاری هارد توشیبا ارسال می‌شود، پس از عیب‌یابی و تشخیص، تعمیر هارد توشیبا بلافاصله شروع خواهد شد و پس از اتمام کار هارد با اطلاعات مهم در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

تعمیر هارد امسترنال و اینترنال سیگیت – segate

همانطور که می‌دانید برندهای مختلفی از هاردها در بازار امروزی وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها برند سیگیت (Seagate) است. احتمال خرابی هارد سیگیت مانند هر هارد دیگری وجود دارد و هیچگاه با ۱۰۰ درصد اطمینان نمی‌توان گفت که یک برند هیچگاه دچار خرابی نخواهد شد. برای اینکه شما بتوانید اقدامات مناسبی را برای تعمیر هارد سیگیت به عمل بیاورید باید ابتدا با علائم خرابی هارد سیگیت آشنا باشید که در ادامه ما این علائم را به شما توضیح خواهیم داد.

 

خرابی منطقی هارذ سیگیت:

در این حالت هارد سیگیت شما به خوبی کار می‌کند و دارای علائم خرابی نیست اما اطلاعات یا پارتیشن هارد شما غیرقابل دسترس است.  اطلاعات  یا پارتیشن هارد زمانی غیرقابل دسترس می‌شوند که یک درایو را به صورت تصادفی پارتیشن کرده باشید یا جدول فایل داده‌ها خراب شده باشد. توجه داشته باشید در صورت که پارتیشن شما حذف شده و یا فرمت شده فقط سیستم خود را خاموش کنید و هیچ کاری انجام ندهید.

شما با دانلود نرم افزارهای ریکاوری از اینترنتو درصورت اقدام به بازیابی اطلاعات سیستم بیشتر به هارد آسیب می‌زنید.  و فرآیند ریکاوری اطلاعات را پیچیده خواهید کرد که منجر به افزایش هزینه ریکاوری خواهد شد. پس سیستم خود را خاموش کنید و با یکی از مراکز بایابی اطلاعات که دارای متخصصانی باتجربه برای بازیابی اطلاعات شما هستند تماس بگیرید. اگر همچنان به استفاده از هارد ادامه دهید اطلاعات شما رونویسی می شود و برای همیشه از بین می‌رود.

 

خرابی سطح دیسک هارد سیگیت:

گاهی اوقات به علت خراب بودن هد خواندن/نوشتن سطح دیسک یا پلاترهای هارد خراب می‌شود و می‌تواند مشکلات دسترسی مانند هنگ کردن را ایجاد کند. در این حالت باید سکتور به سکتور از کل درایو ایمیج گرفته شود و از یک درایو خوب و سالم استفاده شود. وقتی که سکتور به سکتور ایمیج گرفته شد متخصصان بازیابی اطلاعات قادر خواهد بود از این ایمیج‌ها برای ریکاوری موفقیت آمیز اطلاعات استفاده کنند.

 

خرابی الکترونیکی هارد سیگیت:

در این حالت برد هارد یا PCB یا برد منطقی خراب می‌شود یا به کل از کار می‌افتد. در این نوع هاردهای سیگیت شما بوی سوختگی حس می‌کنید یا صدای کلیک کردن می‌شنوید. برخی از کاربران این تصور اشتباه را دارند که اگر PCB مشابهی پیدا کنند می‌توانند اقدام به تعویض PCB کنند و به اطلاعات خود دسترسی پیدا می‌کنند اما این تفکر کاملا اشتباه است. همه هاردها دارای یک حافظه ROM یا NVRAM هستند که حاوی اطلاعات برنامه‌ریزی شده هستند و به PCB وصل شده است.

این اطلاعات باید به یک فایل اکسپورت شود و بعد دوباره به PCB جدید از طریق برنامه نویسی ایمپورت شود. تعویض PCB به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خاصی نیاز دارد که فقط در آزمایشگاه‌ مرکز تخصصی تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات وجود دارد و باید تکنسین‌های آموزش دیده که دارای اطلاعات بسیار زیادی هستند و تجربه کافی در این زمینه را دارند این اقدامات را انجام دهند. در برخی موارد مانند هارد لپ تاپ‌ توشیبا این اطلاعات ROM برای هارد منحصر به فرد هستند و باید PCB اصلی تعمیر شود تا بتوان اطلاعات را به صورت موفق بازیابی نمود. در اکثر موارد خرابی الکترونیکی به علت مشکلاتی مانند بدسکتورها به وجود می‌آید. در نتیجه باید تعمیر هارد سیگیت بلافاصله انجام شود.

 

خراب شدن فریم ویر هارد سیگیت:

خرابی فریم ویر زمانی اتفاق می‌افتد که میکروکدها یا هر چیز دیگری که به عنوان فریم‌ویر در Service Area موجود در پلاتر هارد سیگیت ذخیره می‌شود خراب شود. قبل از اینکه هارد بتواند کارش را شروع کند و برای عملیات خواندن و نوشتن آماده شود باید به SA دسترسی پیدا کند و اطلاعات ذخیره شده در آن را بخواند. تعمیر اطلاعات خراب شده‌ای که در SA ذخیره شده نیازمند سخت‌افزار و نرم‌افزارهای گرانقیمت و همچنین تجربه و دانش فنی تعمیر هارد سیگیت است. یک اشتباه کوچک می‌تواند به معنای پایان عمر اطلاعات و هارد شما باشد.

 

خرابی فیزیکی در هارد سیگیت:

خرابی های فیزیکی می توانند به عنوان شکستن هد خواندن نوشتن، عدم تعادل موتور در هارد و مواردی این چنینی تعریف شود. در این مورد خطای فیزیکی مانع از راه اندازی هارد می شود. این خطای فیزیکی می تواند یک هد خراب یا موتور خراب باشد. اگر شما صدای کلیک کردن هارد را می شنوید ممکن است این بدان معنا باشد که موتور هارد شما خراب شده است. وقتی که موتور هارد خراب می‌شود به هیچ وجه نمی‌تواند بچرخد. در اغلب موارد با جراحی هارد و تعویض هد، با استفاده از ابزارهای خاص موتور خراب در یک محیط بدون گرد و غبار (اتاق پاک) تعویض می‌شود. توجه داشته باشید که این عملیات به مهارت فراوانی نیاز دارد و مانند عمل جراحی قلب باید توسط متخصص حرفه‌ای و باتجربه انجام شود.

تعمیر و ریکاوری هارد هیتاچی HGST/Hitachi 

تعمیر یا ریکاوری هارد هیتاچی با ریکاوری کردن دیگر مدل هاردها تفاوت خاصی ندارد. مخصوصا اگر هارد هیتاچی دچار مشکلات سخت افزاری مثل ضربه خوردن، بدسکتوری شدن، سوختگی برد و از این قبیل خرابی های فیزیکی باشد.

اگرچه اکثر هارد دیسک های هیتاچی در برابر خرابی مکانیکی و فیزیکی مقاوم هستند ، اما مشکلات منطقی و نرم افزاری چیزی است که حتی هارد دیسک‌های بسیار قابل اعتماد هیتاچی یا هر مارک دیگری نمی‌توانند از آن مصون بمانند. دلیل این امر این است که خرابی منطقی بیشتر مربوط به مسائل نرم افزاری است که باعث خطاهای منطقی مانند “شناسایی نشدن هارد” یا  روبرو شدن با پیام ” این هارد قابل خواندن نیست” شود . البته اینها به این معنا نیست که هارد دیسک شما از بین رفته باشد.

همچنین ، گاهی اوقات ممکن است هنگامی که هارد Hitachi را متصل می کنید با خطای RAW مواجه شوید و مجبور باشید درایو را فرمت کنید. با این حال ، هرگز نباید روی دکمه “فرمت” کلیک کنید، به خصوص هنگامی که هارد دیسک شما حاوی داده های مهم است.

دسترسی به اطلاعات هارد هیتاچی امکان پذیر نیست – دلایل و اشتباهات رایج

متداول ترین دلایل خرابی هارد دیسک که منجر به بالا نیامدن هارد یا عدم دسترسی به اطلاعات میشود عبارتند از:

 • ویروسی شدن هارد هیتاچی
 • بدسکتوری شدن هارد هیتاچی
 • کشیدن هارد اکسترنال بدون اجرای دستور اجکت
 • خطاهای فایل سیستم
 • نوسان برق
 • ضربه خوردن هارد

تعمیر هارد SAS و سرور

وقتی که یک هارد SAS شناخته نمی‌شود تمام اطلاعات مهمی که در آن ذخیره شده از دسترس خارج می‌شوند. خرابی‌های سخت افزاری که نیاز به تعمیر هارد SAS دارد با هیچ نرم‌افزاری حل نمی‌شود و شما نیاز به یک تکنسین دارید که تجربه و تخصص لازم برای تعمیر هارد SAS و سرور را داشته باشد. مراکز بازیابی اطلاعات مجهز، دارای آزمایشگاه‌هایی هستند که از استاندارد کلین روم پشتیبانی می‌کنند. در این آزمایشگاه‌ها هیچ گونه گرد و غباری یافت نمی‌شود و با استفاده از ابزارهای پیشرفته هارد کالبدشکافی و تعمیر می‌شود.

برخی از کاربران به دنبال راه‌حل‌های نرم‌افزاری برای حل مشکلات هارد SAS خود هستند، اما باید به شما بگوییم که هر گونه رونویسی اطلاعات که حتی با نصب برنامه روی هارد اتفاق می‌افتد، به سادگی می‌تواند اطلاعات شما را پاک کند. پس اگر اطلاعات مهمی در هارد SAS خود دارید فورا با مرکز ریکاوری اطلاعات تماس بگیرید و اطلاعات خود را نجات دهید.

چه دلایلی موجب از دست رفتن اطلاعات هارد SAS می‌شوند؟

هاردهای SAS با دستیابی به عملکرد ورودی و خروجی فوق‌العاده دسترسی سریع به داده‌ها را فراهم می‌آورد. این دسته از هاردها تمام نیازهای پیشرفته کاربران مانند امنیت داده، سرعت بالا، قابل اطمینان بودن و غیره را برآورده می‌کنند. با این حال برخی عوامل در از دست رفتن اطلاعات هارد SAS نقش دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مشکلات نرم افزاری – این جور مشکلات بخش جدایی ناپذیر برای در خطر بودن اطلاعات است و ممکنه اطلاعات از بین ببره یا درسترسی به آن‌ها را قطع کند. از جمله مشکلات نرم افزاری که ممکن است برای هاردهای سرور پیش بیاید:

 • پاک شدن اطلاعات در اثر خطای انسانی
 • رونویسی مجدد اطلاعات بروری اطلاعات پاک شده
 • حملات ویروسی مانند ویروس باجگیر
 • حملات هکرها
 • دستکاری ساختار RAID سرور

اگر از اطلاعات خود از قبل پشتیبان نگرفته باشید، حتما شما در موقعیت ناراحت کننده‌ای قرار خواهید گرفت که نیاز به بازیابی اطلاعات دارید.

مشکلات سخت افزاری – ایرادت سخت افزاری هم همانند مشکلات نرم افزاری اجتناب ناپذیر است با این تفاوت که اگر مسئول شبکه، حرفه‌ای عمل کند و مراقبت‌های ویژه را مداوم و بوقت لحاظ نماید شاید کمتر گریبان گیر سرور و هاردهای SAS شما شود.

از جمله مشکلات سخت افزاری که ممکن است برای سرور شما پیش آید و موجبات خراب شدن هارد SAS  را فراهم کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات برقی
 • داغ شدن هارد SAS
 • ضربه دیدن سرور، مخصوصا در هنگام کار
 • خرابی هد هارد
 • بدسکتوری شدن هارد
 • خرابی برد هارد SAS
 • خراب شدن رید کنترل (raid controller)

آیا هزینه تعمیر هارد SAS نسبت به هاردهای دیگر بیشتر است؟

این سوال را می‌توان با بله و خیر پاسخ داد. مواردی وجود دارد که باعث می‌شود هزینه تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد SAS از هارد SATA بیشتر باشد. اگر هارد دیسک دچار خرابی و آسیب‌های مکانیکی شده باشد و برای جراحی هارد نیاز به هارد مشابه داشته باشد هزینه‌ها بیشتر است. با این حال اگر خرابی‌ها و مشکلات ساده و منطقی باشند، تعمیر هارد SAS می‌تواند به همان اندازه هاردهای SATA باشد.

اگر هارد SAS را در سرور استفاده می‌کنید، قطعا نباید خودتان سعی در تعمیر هارد SAS داشته باشید؛ به یک متخصص اعتماد کنید و کار تعمیر و بازیابی اطلاعات خود را به او بسپارید. در کل اگر بخوایم بگیم، بله! هزینه‌های تعمیر هارد SAS نسبت به سایر هاردها کمی بالاتر است.

در نتیجه:

مشکلات بیان شده مشکلات جدیدی نیستند و کاربران زیادی که دارای هارد اکسترنال هستند با این مشکلات دست به گریبان هستند.  هارد اکسترنال شما به علت حملات ویروسی، اجرای عملیات به طور نامناسب، شوک الکتریکی و غیره غیر قابل شناسایی و غیر قابل دسترس می‌شود. اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که هارد اکسترنال خود را به سیستم دیگری وصل کنید و بررسی کنید که آیا هارد اکسترنال خراب شده یا نه.

مرکز تخصصی ایران هارد با تجربه‌ای بالغ بر ۱۸ سال با انواع خرابی هارد به خوبی آشناست و می‌تواند آسیب‌های وارد شده بر هارد را شناسایی و در رفع آن سریع‌ترین و بهترین راه‌حل را به شما ارائه دهد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

اشتراک گذاری مطلب

محبوب‌ترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux