تشخیص انواع خرابی هارد دیسک

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۲ دقیقه
۳
(۲)

خوشبختانه هارد‌‌‌ دیسک‌ها به طور مکرر خراب نمی‌شوند اما با این وجود، کاربران زیادی هستند که نگران خراب شدن هارد دیسک‌هایشان هستند. امروزه ما به سیستم‌های کامپیوتریمان وابسته هستیم و خراب شدن هارد دیسک می‌تواند پیامدهای زیانباری برایمان به ارمغان بیاورد.

با خراب شدن هارد دیسک، عکس‌هایی که با دوربین دیجیتال گرفته‌ایم، مقالات نهایی دانشگاهی که مدت زمان زیادی بر‌روی آن‌ها کار کردیم، گزارش‌های کاری که قول تحویل به موقع آ‌ن‌ها را داده‌ایم و … در معرض خطر نابودی هستند و این می‌تواند برای کاربر نگران‌کننده باشد. در‌ اینجا ما اولین کارهایی را که شما در هنگام خرابی هارد دیسک باید انجام دهید آموزش می‌دهیم.

تشخیص علل خرابی هارد دیسک:

پیدا کردن علل خرابی هارد دیسک خود یک گام حیاتی در بازیابی موفقیت‌آمیز اطلاعات شما است. گاهی اوقات پیدا کردن دلیل خرابی هارد دیسک خیلی راحت است و در برخی مواقع به‌سختی. اگر هارد دیسک شما در اثر آسیب فیزیکی یا ریختن آب، خراب شده‌باشد معمولا شما می‌توانید بگویید که اتفاق خاصی موجب ازبین‌رفتن اطلاعات شما شده‌است. با این‌حال اگر شما خرابی منطقی را تجربه کرده باشد یا هارد دیسک خیلی قدیمی داشته باشید ممکن است پیدا کردن دلیل دقیق خرابی دشوار باشد.

در ادامه به برخی از مواردی که در هنگام برخورد با خرابی هارد دیسک باید در نظر بگیرید اشاره شده است:

۱- تجهیزات کامپیوتری شما قدیمی و تاریخ گذشته است؟ اگر پاسخ بله است، ممکن است  هارد دیسک شما به طور فیزیکی خراب شده باشد.

۲- آیا اخیرا سیستم‌عامل خود را تغییر داده‌اید؟ به عنوان مثال، یک بخش جدید از نرم‌افزار را بر روی دستگاه نصب کرده‌اید.  نرم‌افزار جدید ممکن است با قابلیت خواندن از حافظه کامپیوتر شما تداخل داشته باشد.

۳- آیا نرم‌افزار ویروس‌یاب شما به‌روز است و شما اخیرا سیستم خود را اسکن کامل کرده‌اید؟ اگر جواب نه است، پس ممکن است هارد دیسک توسط نرم‌افزار مخرب که روی داده‌های شما تاثیر می‌گذارد آلوده شده باشد..

۴- آیا کامپیوتر یا هارد دیسک شما در معرض آسیب‌های فیزیکی قرار گرفته است؟ مثلا در درجه حرارت بالا !!!

گام بعدی شما جهت رفع مشکل هارد دیسک:

اهمیت اطلاعات ازبین‌رفته و علت خرابی آ‌ن‌ها، مسیر بعدی شما را تعیین می‌کند. اگر خرابی شما منطقی باشد(ناشی از یک برنامه یا ویروس) برنامه‌های بازیابی هارد دیسک مختلفی در بازار وجود دارد. اگر اطلاعاتی که می‌خواهید بازیابی کنید خیلی مهم نیستند، پس تلاش برای بازیابی این اطلاعات با یکی از این نرم‌افزارها یک گزینه قابل‌قبول است.

این احتمال وجود دارد که شما بتوانید اطلاعاتی که ازبین‌رفته است را با یکی از این ابزارها بازگردانید، اگر اطلاعات شما بسیار مهم هستند، ممکن است ترجیح دهید که یک فردحرفه‌ای برای بازیابی اطلاعات شما اقدام کند.

آسیب فیزیکی به هارد دیسک برای بازگرداندن اطلاعات مراحل بازیابی را پیچیده‌تر می‌کند و ما به افرادی که بی‌تجربه هستند، توصیه نمی‌کنیم که کامپیوتر خود را در خانه باز کنند و برای تعمیر هارد آن تلاش کنند. این کار را باید به یک فرد متخصص واگذار کنند.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.