بازیابی اطلاعات هارد سیگیت

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه ۴ دقیقه
۵
(۱)

اگر هارد دیسک سیگیت شما خراب شده است یا اینکه به طور اتفاقی اطلاعات شما پاک شده است پس به شدت نیاز به بازیابی اطلاعات هارد سیگیت خود دارید. هدف از مطرح کردن این موضوع توسط مرکز بازیابی اطلاعات ایران هارد ارائه اطلاعات ضروری به منظور ریکاوری هارد سیگیت می‌باشد.

هارد دیسک سیگیت

Seagate نام یک شرکت تولیدکننده هارد دیسک است که هارد دیسک‌های قابل اعتمادی با برند سیگیت را به سراسر دنیا عرضه می‌کند. شما می‌توانید اطلاعات دیجیتال خود را از متن گرفته تا موسیقی و فیلم، روی این هاردها ذخیره کنید. سیگیت یک شرکت تخصصی در زمینه تولید هارد است که در ابتدا هارد دیسک‌های مکانیکی ۵٫۲۵ اینچ خود را که دارای ظرفیت ۵ مگابایت بود و ST-506 نام داشت را در سال ۱۹۸۰ میلادی به بازار عرضه کرد. در واقع این اولین بار بود که یک هارد دیسک مکانیکی ۵٫۲۵ اینچی توسعه داده شده بود.

با وجود اینکه هارد دیسک سیگیت امروزی با هاردهایی مانند وسترن دیجیتال رقابت می‌کند و اعتباری جهانی یافته است. اما باز هم احتمال خراب شدن در آن وجود دارد و این موضوع به تمام هاردهای اینترنال سیگیت و هاردهای اکسترنال سیگیت برمی‌گردد.

ممکن است بدون اینکه هیچ پیغام هشداری دریافت کنید هارد دیسک سیگیت‌تان خراب شود یا به علت حذف اطلاعات که به صورت تصادفی و غیر عمد صورت گرفته است اطلاعات‌تان از بین برود. در چنین شرایطی برای دسترسی به اطلاعات‌تان مطمئنا شما می‌خواهید بازیابی اطلاعات هارد سیگیت خود را شروع کنید، اما یک سری نکات وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

 

بایدها و نبایدهایی جهت ریکاوری هارد سیگیت:

برای اینکه قادر به بازیابی اطلاعات هارد سیگیت خود باشید باید اقدامات پیشگیرانه زیر را انجام دهید:

 1. شما باید بلافاصله، استفاده از هارد سیگیت خود را متوقف کنید. این کار به منظور جلوگیری از overwiteشدن اطلاعات انجام می‌شود، علاوه بر این اگر هارد دیسک شما دچار خرابی فیزیکی شده باشد اینکار از آسیب دیدن بیشتر به هارد سیگیت جلوگیری می‌کند. 
 2. هارد دیسک سیگیت را برای یافتن نرم‌افزارهای مخرب، ویروس‌ها و سایر کدهای مخرب بررسی کنید.
 3.  گذاشتن هارد دیسک سیگیت در فریزر باعث عدم موفقیت ریکاوری هارد دیسک سیگیت شما می‌شود، پس این کار را انجام ندهید.
 4.  به‌هیچ عنوان هارد سیگیت خود را باز نکنید زیرا بعد از این کار دیگر اطلاعات قابل ریکاوری نیستند.
 5. از دانلود و نصب هرگونه نرم‌افزار بازیابی اطلاعات اجتناب کنید زیرا باعث رونویسی اطلاعات یا همان overwiteشدن می‌شود.
 6. از تعویض قطعات الکترونیکی هارد سیگیت اجتناب کنید.
 7. از فرمت کردن هارد سیگیت خودداری کنید.

بازیابی اطلاعات هارد سیگیت با نرم‌افزار، آری یا خیر؟

آیا امکان ریکاوری هارد سیگیت با استفاده از نرم‌افزار وجود دارد؟ دلایل متعددی برای از دست رفتن اطلاعات هارد دیسک سیگیت وجود دارد. با صرف‌نظر از علت از دست رفتن اطلاعات، تا زمانی که اطلاعات به طور کامل از روی هارد پاک نشده باشد امکان بازیابی اطلاعات هارد سیگیت وجود خواهد داشت.

شما می‌توانید تنها در شرایطی مانند حذف شدن اطلاعات، فرمت شدن هارد دیسک، وقوع خطاهای شناخته شده رخ می‌دهد از نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات استفاده کنید. اما با استفاده از نرم‌افزار نیز خطر از بین رفتن اطلاعات شما وجود دارد، شاید بپرسید چرا؟ دلیل آن واضح است، نرم‌افزارهایی که در اینترنت وجود دارد دارای قابلیت‌های متفاوتی هستند و برخی از آن‌ها هم قابلیت‌هایی که تبلیغ می‌کنند را ندارند. ممکن است انتخاب و نصب اشتباه یک نرم‌افزار، بیشتر به رونویسی اطلاعات کمک کند تا به بازیابی اطلاعات از هارد سیگیت.

انواع خرابی‌های فیزیکی هارد سیگیت:

در قسمت قبل فرض بر این بود که هارد دیسک سیگیت شما به طور منطقی خراب شده است اما اگر هارد دیسک Seagate شما از نظر فیزیکی آسیب دیده باشد چه؟ چه آسیب‌های فیزیکی وجود دارد؟ چگونه باید در این شرایط اطلاعات خود را بازیابی کنیم؟

در ادامه شما با انواع خرابی‌های فیزیکی هارد دیسک سیگیت آشنا خواهید شد:

عدم حرکت هد هارد:

حرکت هد صدا ایجاد می‌کند و با صدای جیرجیر موتور همراه است. در این حالت اگر می‌خواهید بازیابی اطلاعات هارد سیگیت را انجام دهید ممکن است نیاز به باز کردن هارد و تعویض هد هارد داشته باشید به این فرآیند جراحی هارد می‌گویند. به هیچ عنوان خودتان هارد را باز نکنید زیرا به ابزارهای تخصصی و اتاق پاک نیاز هست و با باز کردن هارد ممکن است اطلاعاتتان دیگر قابل ریکاوری نباشد.

کند شدن فرآیند لود یا خواندن هارد:

ممکن است هارد سیگیت شما مشکل چرخش نداشته باشد اما کند شده باشد و حتی بدتر، تنها برخی از پارتیشن‌های شما قابل شناسایی باشد. غالبا این مشکل به علت ایجاد بدسکتور در هارد رخ می‌دهد. بدسکتور از علت‌های مختلفی مانند نوسان برق رخ می‌دهد. در چنین شرایطی ممکن است شما از یک نرم‌افزار بازیابی اطلاعات برای ریکاوری استفاده کنید اما بهتر است بدانید که نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات عملکردی متفاوت دارند و ممکن است با نصب یک برنامه اشتباه دیگر اطلاعات شما قابل بازیابی نباشد. در اغلب موارد با تعمیر هارد و درست شدن سکتورهای هارد دیگر نیازی به ریکاوری نخواهید داشت و با هزینه کمی به اطلاعات مهم خود خواهید رسید.

خراب شدن برد هارد:

اگر چیزی در برد هارد سیگیت خراب شود چرخش هارد متوقف خواهد شد و بنابراین هارد دیسک نمی‌تواند روشن شود. اگر در این شرایط گیر افتادید باید برد هارد را  تعمیر یا تعویض کنید.

ایجاد سر و صدا در هارد:

اگر از هارد دیسک سیگیت خود سر و صداهایی می‌شنوید این نشان دهنده این است که هد هارد شما گیر کرده است. اگر با شنیدن این سر و صدا به فعالیت خود ادامه دهید، هد به پلاتر هارد شما آسیب خواهد زد و تمام مواد مغناطیسی روی پلاتر هارد را پاک خواهد کرد به طوری که هارد شما مانند شیشه شفاف خواهد شد. در این شرایط هم، باز کردن هارد و تنظیم مجدد هد ممکن است به حل مشکل کمک کند اما این کار باید در یک محیط فاقد گرد و غبار و توسط افراد متخصص انجام شود. قبل از هر اقدامی با متخصصین ایران هارد تماس بگیرید.

خراشیده شدن پلاترها:

همانطور که از نام این مشکل پیداست روی پلاتر هارد شما خراش‌های سطحی یا عمیق ایجاد می‌شود. درست مانند DVD و CDهای خش خورده‌ای که دارید. همانطور که در بالا اشاره کردیم این مشکل به علت گیر کردن و چسبیدن هد به پلاتر ایجاد می‌شود. برای حل این مشکل و بازیابی اطلاعات ممکن است نیاز باشد تا هد هارد سیگیت خود را تعویض کنید. که باید این کار در یک محیط کاملا تمیز و بدون گرد و غبار(اصطلاحا اتاق پاک) و توسط فرد متخصص و باتجربه انجام شود. درغیراین صورت هارد دیسک سیگیت شما خراب می‌شود و احتمال نابودی کامل اطلاعات وجود دارد.

لطفا این را به خاطر داشته باشید که تمام هارد دیسک‌هایی که امروزه در بازار می‌توانید پیدا کنید دچار خرابی می‌شوند. پس بهترین کار برای جلوگیری از، از دست رفتن اطلاعات تهیه نسخه پشتیبان یا بکاپ است.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

7 پاسخ

 1. سلام
  یک هارد سیگیت اکسترنال دارم که از دستم افتاده زمین دیگه بالا نمیاد.چکارش کنم.شما میتونید برام درستش کنید.اطلاعاتم مهمه.

  1. سلام وقتتون بخیر
   حتما ما هدفمون اینه که به عزیزانی مثل شما که با از‌بین رفتن اطلاعاتشون روبرو می‌شوند کمک کنیم و تمام سعی‌مون را بکنیم که اطلاعاتشون را نجات بدیم.
   احتمالا بر اثر ضربه بخشی از سخت‌افزار هارد آسیب دیده و همین باعث شده که کار نکند، اگر تمایل داشتید می‌تونید برامون بیاریدش یا ارسال کنید تا ما سطح آسیب دیدگی را دقیق بررسی کنیم و به شما اعلام کنیم که چقدر زمان و هزینه لازم است.

 2. سلام یک هارد یک ترا سیگیت دارم فریم ویرش قفل شده و اصطلاحن خراب شده و کامپیوتر نمیشناستش آیا میشه درستش کرد ؟

 3. سلام
  یک هارد اکسترنال سیگیت ۳ترابایت دارم که دارای آداپتور هست روشن نمیشه و دقیقا نمیدونم مشکلش چی هست خواستم ببینم قابل تعمیر هست یا نه در ضمن از اهواز هستم

  1. وقت بخیر
   ممکنه آداپتور یا کابل رابط ایراد داشته باشه .بهتره اول اونها رو چک کنید .ولی اگر خواستید میتونید برای ما پست بفرمایید تا کارشناسان بررسی و در صورت امکان تعمیر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.