خانه » ♻️بازیابی اطلاعات » رایج ترین سوالات درباره ریکاوری اطلاعات انواع هارد و سرور

رایج ترین سوالات درباره ریکاوری اطلاعات انواع هارد و سرور

سوالات متداولی بازیابی اطلاعات

فهرست و عناوین مقاله

روزانه سوالات متداولی بازیابی اطلاعات از ما پرسیده می‌شود. از آنجا هم که بازیابی اطلاعات سرویسی است که مردم تا به آن نیاز پیدا نمی‌کنند، اصلا درموردش اطلاعی ندارن و نمی‌دانند که مراکز تخصصی برای بازیابی و تعمیر هارد وجود دارد. لازم دونستیم این موارد را با شما به اشتراک بگذاریم.

هنگامی اطلاعات هاردی آسیب می‌بیند سناریو های مختلفی ممکنه برایش پیش بیاید. برای مثال: ممکنه پوشه‌ای یا فایل مهمی از اطلاعات خود را به صورت اتفاقی پاک کرده باشید یا اینکه لپتاپتان هنگام بوت پیغام خطای“No Boot Device Found” را به شما نمایش می‌دهد و حتی ممکنه هارد شما شروع به ایجاد صدای عجیب و غریب ‌کند.

در ادامه به سوالات متداولی که مشتریان هنگام بازیابی اطلاعات از ما می‌پرسند، پاسخ خواهیم داد و جالب بدانید که، بسیاری از این سوالات به قیمت سرویس بازیابی اطلاعات بر‌می گردد. اکثر کاربران به این فکر نمی کنند که هارددیسک سیستم، فلش مموری و یا سرور کسب و کاری که دارند با از دسترس خارج شدن تنها چند ساعتی می‌تواند کسب و کار آن‌ها را در معرض خطر جدی قرار دهد. سوالات متداولی بازیابی اطلاعات اعم از:

ریکاوری اطلاعات چیست؟

اولین سوال همین است که ریکاوری اطلاعات چیست؟ ساده‌ترین جوابی که می‌توان به این سوال داد این است: به خارج کردن داده‌ها از کلیه دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات اعم از هادرها و سرور و … که دسترسی به اطلاعات به هر نحوی غیرممکن شده است را بازیابی اطلاعات می‌گوییم. گاهی ممکن است اطلاعات پاک شده باشد یا دستگاه حاوی داده‌ها خراب شده و شما دیگر به اطلاعات دسترسی ندارید.

استخراج اطلاعات از هارد، سرور، مموری و .. را ریکاوری یا همان بازیابی اطلاعات می‌گوییم.

هارد دیسک یا HDD چیست؟

هارد دیسک یا HDD به طور کلی به یک دستگاه ذخیره سازی اشاره دارد که از یک پلاتر چرخان استفاده می‌کند که دارای یک پوشش مغناطیسی است که باعث می‌شود سیگنال‌ها به طور مغناطیسی ذخیره شوند. هارد دیسک‌ها دارای هد‌های پشته‌ای هستند که شامل هد‌های خواندن و نوشتن است که می‌تواند بار‌های مغناطیسی را از پوشش پلاتر بخواند و در آن بنویسد. در بازار امروزی دو نوع هارد دیسک با فرم فکتور ۲.۵ و ۳.۵ اینچ وجود دارد و دارای پلاتر‌های شیشه‌ای یا آلومنیومی می‌باشند.

درایو حالت جامد یا SSD چیست؟

درایو حالت جامد یا SSD یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که برای جایگزین شدن هارد دیسک‌ها که از قطعات مکانیکی استفاده می‌کردند طراحی شدند. به طور معمول این دستگاه ذخیره سازی از حافظه فلش NAND استفاده می‌کنند اما با این حال برخی از هارد‌های اس اس دی جدیدتر هم وجود دارد که از حافظه XPoint 3D استفاده می‌کنند.

فایل سیستم (File System) چیست؟

فایل سیستم ساختار ذخیره سازی اطلاعات به روی هارد است که برای کنترل نحوه ذخیره فایل‌ها توسط سیستم عامل استفاده می‌شود. سیستم فایل شامل جدول یا فهرست‌هایی است که فایل‌های منطقی (LBA) را در آن‌ها ذخیره می‌کنند، همچنین ساختار فولدرها، فهرست بندی‌ها و نقشه برداری سکتورها در این بخش می‌باشد. در اصل سیستم فایل بیان می‌کند که چگونه سیستم عامل تمام اطلاعات مورد نیاز را در هارد ردیابی ‌کند. یک مثال ساده این است که سیستم فایل را مانند دفترچه تلفن فرض کنیم.

آیا هارد قابل تعمیر است؟

باید بگوییم در ۸۰ درصد موارد هاردها قابل تعمیر هستند. همه ی هاردها دیر یا زود خراب می‌شوند به تعمیر نیاز پیدا می‌کنند. اما این که در هنگام خراب شدن هارد اطلاعات مهمی روی آن دارید یا خیر این به خوش شانس بودن و آینده نگری شما بستگی دارد که آیا از اطلاعات مهم خود بکاپ تهیه کرده اید؟ چون در ۸۰ درصد موارد، بعد از تعمیر هارد، اطلاعات به صورت غیر قابل برگشت از بین خواهند رفت.

آیا هارد اکسترنالی یا اینترنالی که ضربه خورده و صدا می‌دهد قابل تعمیر است؟

اگر بخواهیم خیلی واضح و سریع جواب بدهیم باید بگوییم: خیر! معمولا هاردهایی که دچار ضربه، نوسان برق و یا آسیب فیزیکی می‌شوند و به دلیل آسیب بوجود آمده هد هارد به صدا می‌افتد (تق تق، بوق بوق، کلیک کلیک، خر خر و …) یا تعمیر نمیشوند و یا ارزش تعمیر ندارند و توصیه نمی‌کنیم هزینه بابت تعمیر کنید و اینجاست که باید یادی کنیم از ضرب المثل معروف: “آفتابه خرج لحیم” کردن است.

آیا ریکاوری اطلاعات هارد سوخته امکان پذیر می‌باشد؟

اساسا باید بگوییم از دید ما هارد سوخته به این روال که بین کاربرها رواج پیدا کرده برای ما معنایی ندارد مگر این که واقعا در آتش سوزی، هارد دچار حریق شده باشد. در غیر این صورت در ۹۰% موارد هاردها یا قابل تعمیر هستند و یا قابل ریکاوری. ۱۰ درصد هم به دلیل خرابی‌های شدید غیرقابل اقدام هستند و عمرشان به دنیا نیست.

چرا برای ریکاوری اطلاعات به یک کلین روم یا اتاق تمیز نیاز است؟

هارد دیسک‌ها نسبت به گرد و غبار و یا سایر آلودگی‌های بسیار حساس هستند و فقط باید در محیط‌های فیلتر شده باز شوند. اگر اجزای داخلی هارد دیسک مانند هد یا پلاتر خراب شده باشد، به روش تعویض قطعات در یک محیط تمیز مورد نیاز است. اغلب اوقات بازیابی اطلاعات در کلین روم انجام نمی‌شود بلکه در یک کلین هود انجام می‌شود که بسیاری معتقدند این کار بهتر است. کلین هود معمولا قادر به رعایت استاندارد بالاتر از کلین روم‌ها هستند. برای بسیاری از انواع ریکاوری اطلاعات، کلین روم ضروری نیست. بازیابی اطلاعات که فقط شامل تعمیر فریم ویر، تعمیر و یا تعویض PCB یا بازیابی منطقی است به هیچ وجه به کلین روم نیاز ندارد.

آیا هارد فرمت شده قابل ریکاوری است؟

از دیگر سوالاتی درباره ریکاوری اطلاعات که رایج است همین سوال است. برای جواب به این سوال باید چند فاکتور را مد نظر داشت:

 • هارد چگونه فرمت شده؟
 • هارد کی فرمت شده؟
 • بعد از فرمت چکارهایی روی هارد انجام شده؟
 • بعد از فرمت آیا اطلاعات جدید روی هارد کپی شده؟
 • هارد قبل از فرمت رمز داشته؟
 • آبا با نرم افزارهای رایگان رایج در اینترنت اقدام به ریکاوری کردید؟

جواب همه ی این موارد را که داشته باشیم بعد نسبت به آن باید پلن بازیابی اطلاعات را برنامه ریزی کرد و با انتخاب و استفاده از ابزارهای درست به اطلاعات دست پیدا می‌کنیم.

 فرآیند بازیابی اطلاعات به چه صورت است؟

روند بازیابی اطلاعات یا تعمیر هارد با ورود هارد شما در کلین روم ما شروع می‌شود و طبق توضیحاتی که ارائه شده مورد بررسی قرار میگیرد.

A) بعد از دریافت دستگاه شما، کارشناسان بازیابی اطلاعات ما آن را به آزمایشگاه ارسال می‌کنند تا هارد مورد بررسی قرار بگیرد. معمولا ارزیابی حدودا دو تا سه ساعت کاری زمان می‌برد.

B) بعد از اتمام ارزیابی ،شما در جریان ایراد و مشکل بوجود آمده قرار میگیرید و اعلام هزینه و زمان میشود .از اینجا به بعد تصمیم با شماست که می‌خواهید که با ما همکاری کنید یا نکنید. به هر حال شما بهتر از هر کسی می‌دانید که آیا براتون توجیه داره هزینه کنید بابت هارد یا نه.

اما اگر هزینه بازیابی اطلاعات مورد تاییدتان بود ما تمام کارهایی که برای بازیابی اطلاعات شما لازم است را انجام می‌دهیم از جمله برطرف کردن ایرادات نرم‌افزاری و سخت‌افزی هارد.

C) بعد از اینکه ما موفق به بازیابی اطلاعات شما شدیم، ابتدا به با استفاده از برنامه Any desk ریموت می‌دهیم تا نیاز نباشه مستقیم برای چک کردن داده به ما مراجعه کنید و گرفتار رفت و آمد و ترافیک شوید.

و چنانچه مورد تاییدتان بود، اطلاعات را روی هارد خودتون (اگر سالم باشد) یا  یک دستگاه جدید و سالم (هارد بانک) ذخیره می‌کنیم و آن را به شما تحویل می‌دهیم.

در ضمن اطلاعات شما تا یک هفته بطور انکریپت در دیتابیس‌های ما موجود می‌باشد تا اگر در این مدت زمان اتفاقی برای هاردتون یا اطلاعات افتاد .برای شما بکاپی داشته باشید

 ⌛بازیابی اطلاعات من چقدر طول می‌کشد؟

ارزیابی اولیه که ۲ تا ۳ ساعت کاری که هیچ اما به طور معمول، دستگاه‌های شما از ۳روز تا نهایتا دو هفته در آزمایشگاه‌های ما باقی می‌مانند.

در مواقع اضطراری، خدمات بازیابی اطلاعات سریع ما می‌تواند به اندازه یک روز کاری طول بکشد، البته این افزایش سرعت با افزایش هزینه دو سه برابری همراه است. بدیهی است دستگاه‌های پیچیده‌تر مانند سرورهای RAID، دستگاه‌های NAS، ماشین‌های مجازی و غیره می‌توانند فرآیند طولانی‌تری داشته باشند چون که به کار بیشتری نیاز دارند.

 

آیا بازیابی بخشی از اطلاعات همان هزینه بازیابی کل اطلاعات را به همراه دارد؟

معیار شرکت برای دریافت هزینه همان‌طور که در مقالاتمون توضیح دادیم بر‌اساس حجم ریکاوری شده نیست.

ملاک ما ریکاوری کل اطلاعات شماست اما در صورتی که فقط بخشی از اطلاعات شما برگردد (بنا به دلیل خرابی بالا) و تمایل داشته باشید آن را دریافت کنید، کل مبلغی که قبلا تعیین شده دریافت می‌شود.

بالاخره شما بهتر از هر کس می‌دانید که اهمیت و ارزش اطلاعاتتون چقدره. ممکنه شما بین ۱۰گیگ اطلاعات فایلی باشه که ۱۰۰ برابر مابقیه فایل‌ها ارزش داشته باشد.

آیا می‌توانم انتخاب کنم که چه داده‌هایی را پس بگیرم؟

شاید مجموعه موسیقی شما که سال‌هاست برای جمع آوری آن زحمت کشیده‌اید به اندازه عکس‌های خانوادگی ده سال گذشته شما اولویت نداشته باشد.

شاید تنها چیزی که برای شما مهم است یک فایل خاص است. با این حال ما همیشه می‌پرسیم که چه اطلاعاتی برای شما مهم‌تر است و به کدام فایل ها بیشتر احتیاج دارید. این کار به دو دلیل انجام می‌شود:

الف) این کار به ما کمک می‌کند تا اهداف خود را مشخص کنیم. ما موفقیت خود را بر مبنای اینکه چقدر به اهداف مشخص شده خود دست پیدا کرده‌ایم ارزیابی می‌کنیم (به عبارت دیگر آیا موفق به بازیابی اطلاعاتی که برای شما مهم بوده است شده‌ایم یا نه).

ب) این امکان را برای ما فراهم می‌آورد تا ابتدا روی موارد مهم کار کنیم.

 ?هزینه بازیابی اطلاعات چقدر است؟

هزینه بازیابی اطلاعات بسته به سناریوی پیش روی شما بسیار متفاوت است.

جواب ساده ‌است “باید موردتان توسط کارشناسان بررسی شود تا قیمت و مدت زمان کار شما، دقیق مشخص شود”

حالا چرا اینطوریه؟ به این خاطر که هر مورد با مورد ریز به ریز فرق می‌کنه و سناریو ها ترکیبی هستند. مشتری می‌گوید: خب یه حدود رو که می‌تونید بگید ( حدود گفتن باعث سو تفاهم بین ما و مشتری می‌شه)

به غیر از تنوع در دیوایس مختلف مانند هارددیسک‌ها، هارد SSD، فلش مموری، کارت‌های حافظه SD، آرایه‌های RAID و… که وجود دارد. عواملی دیگر مانند اتفاقی که برای هارد افتاده باشه همچنین میزان آسیب‌دیدگی و از همه مهم‌تر اقداماتی که روی هارد و اطلاعات صورت گرفته باشد.

و پروسه تعمیر یا بازیابی اطلاعات برای هر کدام از این دیوایس‌ها می‌تواند خیلی مغییر باشد.

چگونه می‌توانم اطلاعات خود را پس بگیرم؟

وقتی ما به طور موفقیت آمیزی اطلاعات شما را بازیابی کردیم، بعد از تسویه حساب، اطلاعات بازیابی شده را روی یک دستگاه ذخیره سازی (هارد، فلش، مموری) جدید و سالم که شما برایمان می‌آورید ذخیره می‌کنیم و به شما تحویل می‌دهیم.

آیا می‌توانید اطلاعات را در همان دستگاهی که برای شما ارسال کردم ذخیره کنید؟

متاسفانه در ۷۰٪ مواقع بدلیل خرابی بیش از حد هارد این اتفاق ممکن نیست.

اگر مجبور شدید که هارددیسک خود را به آزمایشگاه بفرستید به این خاطر بوده که صدای کلیک کردن را از آن شنیده‌اید یا اشکالات سخت افزاری شدیدی پیدا کرده است و چنین دستگاهی برای استفاده مجدد مناسب نیست. تعمیر هارددیسک به معنای افزایش عمر دستگاه نیست و برای بازیابی اطلاعات کاربرد بیشتری دارد.

ما توصیه می‌کنیم که اطلاعات بازیابی شده روی دستگاهی سالم و ترجیحا نو ذخیره کنید. بسیاری از مشتریان ما تصمیم می‌گیرند که برای اطلاعات بازیابی شده خودشان یک هارد یا دیوایس جدید تهیه کنند.

چنانچه تصمیم گرفتید هارد استفاده شده بفرستید حتما به اندازه کافی جا برای کپی اطلاعات قرار قرار دهید یا اطلاعات موجود در دیوایس را به طور کامل پاک کنید.

آیا روش سریع‌تری برای بازیابی اطلاعات من وجود دارد؟

در اکثر موارد زمان مورد نیاز برای تعمیر و ریکاوری اطلاعات هارد یا دیوایس دیگری کم‌تر از یک هفته است. توجه داشته باشید که اگر کارتون بیش از حد فورس باشه کارشناسای ما می‌تونن کار شما اولویت داده و شبانه‌روزی بر روی کیس شما کار کنند. برای سوالات متداولی بازیابی اطلاعات مشاوران ایراد هارد در خدمت شما هستند.

اما در برخی از موارد خاص که نیاز به قطعات تعویضی برای هارد خود دارید. ممکنه فرایند از دست ما خارج شود. چرا که اگر خودمون یا آرشیو کارمون این قطعه را نداشته باشند. باید منتظر بمانیم تا قطعه پیدا بشه.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

2 پاسخ

 1. سلام
  جسارتن چطور میتونیم اطمینان پیدا کنیم که اطلاعات ما پس از بازیابی مورد سوء استفاده قرار نمیگیره؟
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

ایران هارد

مرکز بازیابی اطلاعات هار و سرور

سوالی دارید؟

زنگ بزن یا شماره‌ات رو بزار تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند :)

اطلاعات تماس

© ایران هارد ۲۰۲۲ | استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلا مانع است | طراحی و سئو با ☕ توسط: Edux