Skip to content

تعمیر هارد سیگیت

زمان مطالعه: 3 دقیقه
زمان مطالعه ۳ دقیقه

 

همانطور که می‌دانید برندهای مختلفی از هاردها در بازار امروزی وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها برند سیگیت (Seagate) است. احتمال خرابی هارد سیگیت مانند هر هارد دیگری وجود دارد و هیچگاه با ۱۰۰ درصد اطمینان نمی‌توان گفت که یک برند هیچگاه دچار خرابی نخواهد شد. برای اینکه شما بتوانید اقدامات مناسبی را برای تعمیر هارد سیگیت به عمل بیاورید باید ابتدا با علائم خرابی هارد سیگیت آشنا باشید که در ادامه ما این علائم را به شما توضیح خواهیم داد.

 

خرابی منطقی:

در این حالت هارد سیگیت شما به خوبی کار می‌کند و دارای علائم خرابی نیست اما اطلاعات یا پارتیشن هارد شما غیرقابل دسترس است.  اطلاعات  یا پارتیشن هارد زمانی غیرقابل دسترس می‌شوند که یک درایو را به صورت تصادفی پارتیشن کرده باشید یا جدول فایل داده‌ها خراب شده باشد. توجه داشته باشید در صورت که پارتیشن شما حذف شده و یا فرمت شده فقط سیستم خود را خاموش کنید و هیچ کاری انجام ندهید.

شما با دانلود نرم افزارهای ریکاوری از اینترنتو درصورت اقدام به بازیابی اطلاعات سیستم بیشتر به هارد آسیب می‌زنید.  و فرآیند ریکاوری اطلاعات را پیچیده خواهید کرد که منجر به افزایش هزینه ریکاوری خواهد شد. پس سیستم خود را خاموش کنید و با یکی از مراکز بایابی اطلاعات که دارای متخصصانی باتجربه برای بازیابی اطلاعات شما هستند تماس بگیرید. اگر همچنان به استفاده از هارد ادامه دهید اطلاعات شما رونویسی می شود و برای همیشه از بین می‌رود.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  تعمیر هارد وسترن دیجیتال

خرابی سطح دیسک:

گاهی اوقات به علت خراب بودن هد خواندن/نوشتن سطح دیسک یا پلاترهای هارد خراب می‌شود و می‌تواند مشکلات دسترسی مانند هنگ کردن را ایجاد کند. در این حالت باید سکتور به سکتور از کل درایو ایمیج گرفته شود و از یک درایو خوب و سالم استفاده شود. وقتی که سکتور به سکتور ایمیج گرفته شد متخصصان بازیابی اطلاعات قادر خواهد بود از این ایمیج‌ها برای ریکاوری موفقیت آمیز اطلاعات استفاده کنند.

 

خرابی الکترونیکی:

در این حالت برد هارد یا PCB یا برد منطقی خراب می‌شود یا به کل از کار می‌افتد. در این نوع هاردهای سیگیت شما بوی سوختگی حس می‌کنید یا صدای کلیک کردن می‌شنوید. برخی از کاربران این تصور اشتباه را دارند که اگر PCB مشابهی پیدا کنند می‌توانند اقدام به تعویض PCB کنند و به اطلاعات خود دسترسی پیدا می‌کنند اما این تفکر کاملا اشتباه است. همه هاردها دارای یک حافظه ROM یا NVRAM هستند که حاوی اطلاعات برنامه‌ریزی شده هستند و به PCB وصل شده است.

این اطلاعات باید به یک فایل اکسپورت شود و بعد دوباره به PCB جدید از طریق برنامه نویسی ایمپورت شود. تعویض PCB به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خاصی نیاز دارد که فقط در آزمایشگاه‌ مرکز تخصصی تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات وجود دارد و باید تکنسین‌های آموزش دیده که دارای اطلاعات بسیار زیادی هستند و تجربه کافی در این زمینه را دارند این اقدامات را انجام دهند. در برخی موارد مانند هارد لپ تاپ‌ توشیبا این اطلاعات ROM برای هارد منحصر به فرد هستند و باید PCB اصلی تعمیر شود تا بتوان اطلاعات را به صورت موفق بازیابی نمود. در اکثر موارد خرابی الکترونیکی به علت مشکلاتی مانند بدسکتورها به وجود می‌آید. در نتیجه باید تعمیر هارد سیگیت بلافاصله انجام شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  ✍ بدسکتور چیست و چگونه بدسکتور هارد را تعمیر و رفع کنیم؟

خراب شدن فریم ویر:

خرابی فریم ویر زمانی اتفاق می‌افتد که میکروکدها یا هر چیز دیگری که به عنوان فریم‌ویر در Service Area موجود در پلاتر هارد سیگیت ذخیره می‌شود خراب شود. قبل از اینکه هارد بتواند کارش را شروع کند و برای عملیات خواندن و نوشتن آماده شود باید به SA دسترسی پیدا کند و اطلاعات ذخیره شده در آن را بخواند. تعمیر اطلاعات خراب شده‌ای که در SA ذخیره شده نیازمند سخت‌افزار و نرم‌افزارهای گرانقیمت و همچنین تجربه و دانش فنی تعمیر هارد سیگیت است. یک اشتباه کوچک می‌تواند به معنای پایان عمر اطلاعات و هارد شما باشد.

 

خرابی فیزیکی:

خرابی های فیزیکی می توانند به عنوان شکستن هد خواندن نوشتن، عدم تعادل موتور در هارد و مواردی این چنینی تعریف شود. در این مورد خطای فیزیکی مانع از راه اندازی هارد می شود. این خطای فیزیکی می تواند یک هد خراب یا موتور خراب باشد. اگر شما صدای کلیک کردن هارد را می شنوید ممکن است این بدان معنا باشد که موتور هارد شما خراب شده است. وقتی که موتور هارد خراب می‌شود به هیچ وجه نمی‌تواند بچرخد. در اغلب موارد با جراحی هارد و تعویض هد، با استفاده از ابزارهای خاص موتور خراب در یک محیط بدون گرد و غبار (اتاق پاک) تعویض می‌شود. توجه داشته باشید که این عملیات به مهارت فراوانی نیاز دارد و مانند عمل جراحی قلب باید توسط متخصص حرفه‌ای و باتجربه انجام شود.

 

اگر هر یک از علائم خرابی هارد سیگیت را که در بالا به آن اشاره کردیم مشاهده کردید می‌توانید با ایران هارد تماس بگیرید. متخصصین ما آماده مشاوره به شما در مورد بازیابی اطلاعات هارد سیگیت یا تعمیر آن می‌باشند.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  چرا کلین روم برای بازیابی اطلاعات مهم است؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *